Spis treści

Oświetlenie przedpokoju – jak je dobrać?

Urządzając swoje mieszkanie czy dom bierzemy pod uwagę wiele różnych aspektów. Projektujemy naszą przestrzeń z uwzględnieniem jej powierzchni, dostępu do światłą i układu pomieszczenia. Niestety w wielu wypadkach zaprojektowanie przedpokoju schodzi u nas na dalszy plan. Tak naprawdę jest to najczęściej odwiedzane przez nas pomieszczenie w domu. Jest ono również pierwszym wrażeniem, jakie robimy na naszych gościach. Warto więc dobrze zastanowić się nad jego urządzeniem i wybrać lampy do przedpokoju, które będą odgrywać rolę nie tylko funkcjonalną, ale także estetyczną. Nowoczesny przedpokój zrobi ogromne wrażenie nie tylko na jego mieszkańcach, ale także gościach nas odwiedzających dlatego nasz pomysł na oświetlenie przedpokoju jest bardzo ważny, podobnie jak aranżacje innych wnętrz.

oswietlenie przedpokoju baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Widowiskowe oświetlenie przedpokoju.

Lampy do przedpokoju

Bardzo ważnym aspektem w urządzeniu przedpokoju jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Kierujmy się tu przede wszystkim funkcją użytkową naszego korytarza, a także wyglądem. Wybierając żyrandol, czy plafony do przedpokoju, zadbajmy nie tylko o to, aby ładnie się prezentowały, ale także spełniały wszystkie nasze wymagania odnośnie do oświetlenia. W przedpokoju będziemy wykonywać różne rutynowe czynności, więc będziemy potrzebować tam odpowiedniej dawki światła. Odpowiednie oświetlenie przedpokoju znacznie pomoże nam podczas wykonywania standardowych czynności takich jak zakładania okryć wierzchnich, czy butów, dlatego warto, aby oświetlenie korytarza w naszym domu, było odpowiednio dobrane i rozmieszczone.

Nowoczesny przedpokój

Oświetlenie do przedpokoju sufitowe

Halogeny w przedpokoju to obecnie jedne z najczęściej wybieranych źródeł światła do oświetlenia korytarza. Halogeny w korytarzu to niewielkie oprawy, które wpuszczane w sufit, nie psują aranżacji wnętrza, a ich odpowiednie ulokowanie sprawia, że wystarczająco rozświetlają całe wnętrze. Oczywiście inaczej będzie wyglądało oświetlenie małego przedpokoju, a holu w naszym domy. W przypadku małego pomieszczenia może wystarczyć jedno źródło światła, ale te większe będą potrzebować już większej ilości lamp. Z naszej strony, polecamy przede wszystkim więcej lamp o mniejszej mocy, które będą odpowiednio rozmieszczone. Jeden żyrandol do przedpokoju może nie wystarczyć, kiedy nasze pomieszczenie będzie dosyć długie. Warto wtedy pokusić się o montaż dodatkowych źródeł światła, jakim są np. nowoczesne kinkiety do przedpokoju. Pozwolą one na dodatkowe doświetlenie miejsc, w których światło żyrandola było zbyt słabe.

oświetlenie korytarza w domu

Żyrandol do przedpokoju

Lampa sufitowa do przedpokoju w postaci żyrandola to najczęściej wybierane źródło światła w mniejszych wnętrzach. Jeśli decydujemy się na jeden żyrandol do przedpokoju musimy posiadać nieduże wnętrze i być pewnym, że jego światło będzie wystarczające do naszego pomieszczenia. W przypadku żyrandoli możemy zdecydować się zarówno na te w tradycyjnym stylu Retro, industrialnym, czy vintage, choć cały czas ogromną popularnością cieszą się nowoczesne lampy sufitowe do przedpokoju. Ich ogromna ilość funkcji, jak i możliwości (ściemnianie, rozjaśnianie, zmiana barwy śwatła) sprawiła, że współcześni klienci oświetleniowy, coraz częściej decydują się na właśnie tego rodzaju lampy do przedpokoju.

żyrandol do przedpokoju

Plafony do przedpokoju

Kolejnym rodzajem oświetlenia, które pozwoli nam, stworzyć nasz nowoczesny przedpokój są plafony LED. Są to eleganckie lampy sufitowe, które możemy zakupić w różnym kolorze, kształcie, a także mocy i ulokować w dowolnej ilości na suficie przedpokoju. Oczywiście tego rodzaju nowoczesne lampy do przedpokoju występują w wersji natynkowej, jak i podtynkowej. Ta pierwsze to model, który zamontujemy na naszym suficie za pomocą wkrętów, natomiast druga opcja, podobnie jak oprawki sufitowe posiada specjalne klipsy montażowe. Pozwolą nam one wpuścić naszą lampę w sufit podwieszany, czy płytę GK. Tutaj w zależności od naszych indywidualnych preferencji, będziemy mogli wybrać oświetlenie przedpokoju, które idealnie wpasuje się do stylu naszego wnętrza, a także całego mieszkania.

Plafony do przedpokoju

Oświetlenie przedpokoju w bloku, a korytarza w domu

Mały przedpokój w bloku znacznie różni się od dużego korytarza w naszym bloku. Są to zazwyczaj wnętrza ulokowane pomiędzy kuchnią, łazienkę i salonem, niezbyt duże, które muszą jednak pełnić formę łączeniową pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami. Oświetlenie przedpokoju w bloku, ze względu na swoje niezbyt wielkie wymiary, nie może być zbyt mocne, a także opraw świetlnych nie może zamontować zbyt wiele. Najlepszym rozwiązaniem tego rodzaju oświetlenia, będzie kilka halogenów sufitowych, lub jedna dosyć mocna lampa sufitowa, którą zamontujemy pośrodku wnętrza. Tego rodzaju oświetlenie przedpokoju powinno dać nam odpowiednią dawkę światła, w przypadku korytarza w bloku. Nieco inaczej będzie w przypadku domowego przedpokoju. Tutaj zwykle są to znacznie obszerniejsze wnętrza, które warto równomiernie oświetlić. W tym przypadku polecamy w szczególności użycie wielu opraw sufitowych z żarówkami, eleganckich żyrandoli lub plafonów LED. Nie mamy żadnych ograniczeń odnośnie do wyboru, dlatego powinniśmy zdecydować się na eleganckie lampy sufitowe do przedpokoju, które spełnią wszystkie nasze zalecenia estetyczne i oświetleniowe.

Oświetlenie przedpokoju w bloku

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 2 października 2018