Spis treści

Jak naprawić lampki choinkowe LED – czy to się opłaca?

Często ponownie wykorzystujemy dekoracje z poprzednich lat, zmieniając tylko koncepcję wystroju i ogólny motyw. To wspaniała opcja, ponieważ nie marnujemy akcesoriów, wyrzucając je. Naszym celem jest danie rzeczom drugiego życia. Wystarczy starannie zaaranżować dekorację i być może co roku mieć nowe wnętrze. Kiedy nadejdzie czas, wyjmiemy z szafy świąteczne lampki LED. Może okazać się, że część naszego łańcucha światełek nie działa. Nie poddawajmy się; zamiast tego spróbujmy dowiedzieć się, co jest nie tak, ponieważ nasz świąteczny łańcuszek nadal może być używany kilka razy. Jak naprawić lampki choinkowe LED – czy to się opłaca?

  • Nowoczesne lampki LED mają wiele zalet w porównaniu do klasycznych lampek żarowych. Jakie to zalety?
  • Lampki choinkowe LED ulegają awarii niezwykle rzadko.
  • Powodów awarii łańcucha choinkowego LED może być kilka. Przeczytaj, czym może być spowodowana awaria.
  • Często awarię usuniemy łatwo we własnym zakresie.
  • Czemu naprawa lampek choinkowych ma uzasadnienie ekonomiczne? Dowiedz się tego.
Dekoracyjne oświetlenie lampki choinkowe

Dekoracyjne oświetlenie lampki choinkowe

Naprawa lampek choinkowych LED

Naprawa lampek LED konieczna jest niezwykle rzadko, ale jednak zdarzają się takie sytuacje, że lampki trzeba będzie naprawić lub wymienić. Włączasz swoje świąteczne lampki LED po godzinach dekorowania i nic się nie dzieje. Miały one trwać wiecznie – myślisz. Czy światła LED naprawdę są tego warte? Zastanawiasz się. Są i można je naprawić. Poświęć trochę czasu na rozważenie zalet świateł LED, zanim je odrzucisz i powrócisz do tradycyjnych żarówek świątecznych. Oto kilka sugestii dotyczących oświetlenia LED i przypomnień, jak naprawić zepsute lampki świąteczne.

Lampki świąteczne LED mają wiele zalet

Przede wszystkim lampki choinkowe LED oszczędzają energię i pieniądze. To prawda, że mogą nie zaoszczędzić setek złotych, ale wszelkie zaoszczędzone pieniądze są korzystne i powinny być brane pod uwagę przy zakupie wszelkiego rodzaju świateł LED. Jest to szczególnie prawdziwe w okresie świątecznym. Rachunki za energię elektryczną gwałtownie rosną przez cały grudzień, ponieważ świąteczne lampki są włączone często nawet przez całą noc. W tym okresie oświetlenie LED pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Pomijając pieniądze, istnieje wiele innych powodów, aby zainwestować w świąteczne lampki choinkowe LED w sezonie świątecznym. Klosze żarówek LED, w przeciwieństwie do żarówek świątecznych, są wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są znacznie bardziej wytrzymałe. Nie musisz się martwić, że spadną i się rozbiją . Światła LED mogą wytrzymać do dziesięciu lat, zanim trzeba je wymienić, a inni twierdzą, że mogą trwać nawet do dwudziestu lat. Jeśli kiedykolwiek używałeś żarowych lampek świątecznych, wiesz, że ledwo wytrzymują rok lub dwa. Kupowanie nowych lampek świątecznych co roku może być prawdziwym bólem. Nie jest to już konieczne w przypadku lampek świątecznych LED. Żarniki świątecznych lampek LED nie przegrzewają się i nie wypalają. Jednym z powodów, dla których mogą przetrwać tak długo, jest właśnie to. Każdego roku dochodziło do ponad pożarów choinek, powodując duże szkody majątkowe. Ponieważ światła LED nie przegrzewają się, znacznie mniej prawdopodobne jest, że dojdzie do pożaru choinki.

Możesz wybrać światło LED do swoich potrzeb, niezależnie od tego, czy chcesz małe światła, kolorowe światła, światła, które zmieniają kolor samodzielnie, czy światła, które są regulowane. Nowością podbijającą serca użytkowników jest neon LED, który pozwala tworzyć niespotykane dotąd możliwości dekoracji, także świątecznych.

Z drugiej strony, czy światła LED naprawdę wytrzymują dziesięć lat? Wszystko zależy od tego, jak i jak często z nich korzystasz. Twoje świąteczne lampki wytrzymają znacznie mniej, jeśli zostawisz je włączone przez cały rok. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym robi się naprawdę gorąco w ciągu dnia, lub jeśli przechowujesz je na gorącym strychu poza sezonem, nie będą trwać tak długo, jak się spodziewałeś. Jednak większość świateł LED przetrwa co najmniej sześć lat. To minimum i nadal jest o wiele dłużej niż klasyczne żarówki.

Jeśli diody LED zgasną wcześniej, niż oczekiwano, możesz je naprawić bez większego problemu. Należy pamiętać, że poniższe rozwiązania mają zastosowanie tylko do lampek świątecznych z wymiennymi żarówkami. Znacznie trudniej i bardziej ryzykownie jest naprawić światła LED, które nie mają odłączanych żarówek. Rzućmy okiem na kilka z tych prostych rozwiązań dla wszystkich świątecznych lampek z wymiennymi żarówkami.

Naprawa lampek choinkowych

Naprawa oświetlenia choinkowego LED

Naprawa oświetlenia LED ma sens i uzasadnienie. Jeśli jedna z twoich pasm świetlnych LED przestaje działać, najprawdopodobniej jest to spowodowane wadliwą żarówką. Jeśli jedna żarówka ulegnie awarii, reszta sznurka może przestać świecić. Jak naprawić lampki choinkowe? Jedyną metodą rozwiązania problemu jest zlokalizowanie uszkodzonej żarówki. Jeśli zgaśnie jedynie część świateł, znacznie ułatwi Ci to pracę. Jeśli zgaśnie cały ciąg świateł , musisz zbadać każdą żarówkę osobno. Wiąże się to z usunięciem każdej żarówki, zastąpieniem jej dobrą, a następnie podłączeniem jej z powrotem. Jeśli się zaświeci, odkryłeś wadliwą żarówkę. Jeśli światło się nie włącza, wyjmij żarówkę zastępczą, włóż oryginalną żarówkę i przejdź do następnej żarówki. To długi proces, ale po znalezieniu odpowiedniej żarówki jest to raczej proste.

Sprawdź również jak efektownie oświetlić wnętrze na cały rok

Przetestuj każdą nić świątecznych lampek przed zawieszeniem ich na dachu lub owinięciem wokół drzewa, aby ułatwić sobie pracę. Mocowanie ich na ziemi jest znacznie łatwiejsze niż zawieszenie ich na drabinie.

Jeśli wszystkie żarówki zostały wymienione, a światła nadal nie działają, problemem jest najprawdopodobniej skorodowane gniazdo żarówki. Każda żarówka ma swoje własne gniazdo. Wykrycie wadliwego gniazda jest podobne do znalezienia wadliwej żarówki. Wyjmij każdą żarówkę i sprawdź gniazdo, czy nie uległo ono w żaden sposób skorodowaniu. Za pomocą małego pędzelka można ogólnie usunąć korozję i ponownie rozpocząć pracę żarówki.

Żarówki świąteczne LED mogą z czasem się poluzować, a pasmo świateł przestanie działać, jeśli żarówka nie zostanie odpowiednio zamontowana. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to ponownie włożyć żarówkę. Reaktywuje się i włącza również resztę pasma.

Światła LED są łatwiejsze w pracy i tańsze niż żarówki i mają wiele zastosowań. Lampki świąteczne LED dodadzą trochę dodatkowej radości do obchodów świąt w tym roku.

Jak naprawiać lampki choinkowe

Jak naprawiać lampki choinkowe?

Jak sprawdzić lampki choinkowe miernikiem

Nie jest to trudne, ale sprawdzanie lampek choinkowych miernikiem jest czasochłonne. Istnieje wiele metod określania, która z żarówek choinki jest przepalona. Najbardziej podstawowa jest metoda organoleptyczna, a konkretnie wizualna, polegająca na dokładnym sprawdzeniu ich pod kątem źródła światła. Wewnątrz wypalonej lampki powinien znajdować się ciemniejszy klosz i przepalony żarnik. Co, jeśli wszystkie lampki wyglądają w porządku? Proces testowania pozostaje taki sam, podłączamy ciąg lamp do źródła zasilania i pojedynczo wyjmujemy żarówki (lampy), zastępując je takimi, które są pewnymi. W końcu zlokalizujemy „winowajcę”, chyba że nie jedna, ale kilka żarówek zostanie spalonych. W rezultacie będziesz potrzebować miernika, takiego jak konkretny śrubokręt ze wskaźnikiem świetlnym, który zapala się, gdy końcówka śrubokręta zetknie się z metalowym przedmiotem pod napięciem. Jak używać miernika do sprawdzania lampek choinkowych? Wystarczy podłączyć lampy do zasilania i zbliżyć miernik do metalowej części oprawek, gdzie biegnie kabel. Do kontroli lampek choinkowych można również użyć detektora napięcia, takiego jak multimetr. Krótko mówiąc, umieść je na równej powierzchni i zbliż tester do przewodów wychodzących z wtyczki; następnie przesuwaj narzędzie, aż do zaniku napięcia.

Naprawa lampek świątecznych jest prosta po zidentyfikowaniu problemu; wszystko, co musimy teraz zrobić to wymienić żarówkę. Pamiętajmy też o sprawdzeniu lampek choinkowych zaraz po zakupie i przed zawieszeniem ich na choince.

jak naprawić lampki choinkowe

Jak naprawić lampki na choinkę? – jak naprawić lampki choinkowe

 Jak połączyć dwa komplety lampek choinkowych

Czy da się i jak połączyć dwa komplety lampek choinkowych? Czasami okazuje się, że jeden komplet lampek choinkowych jest dla nas za krótki i chcemy połączyć dwa zestawy, tworząc jeden długi. Współczesne zestawy lampek choinkowych LED są do tego celu przygotowane już fabrycznie. Jak naprawić lampki choinkowe? Posiadają złączki na początku i końcu łańcucha. Jedna wtyczka podłączana jest do zasilacza, a do drugiej możemy podłączyć kolejny zestaw. Jest to niezwykle proste, szybkie i wygodne. Trudniej sprawa wygląda w przypadku starszych modeli lampek choinkowych. Musimy tutaj bowiem lutować ze sobą przewody zasilające w obu łańcuchach, aby utworzyć jedność. Należy usunąć izolację z końcówek obciętych przewodów i zlutować ze sobą oba kawałki. Oczywiście prace te należy wykonywać, gdy lampki odłączone są od zasilania.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 10 września 2021