Spis treści

Jak oświetlić biurowiec: biurowiec a oświetlenie do biura Led

Właściwe oświetlenie biurowca jest kluczowe dla komfortu pracy i efektywności pracowników. W tym artykule dowiesz się, jak oświetlić biurowiec, aby stworzyć przyjazne środowisko pracy, spełniające normy oświetleniowe oraz dbające o energooszczędność. Przedstawimy podstawy oświetlenia biurowego, planowanie źródeł światła, rodzaje oświetlenia, barwę i natężenie światła oraz energooszczędne rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo i higienę pracy. Normy Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN), takie jak PN-EN 12464-1, szczegółowo określają wymagania dotyczące oświetlenia miejsc pracy wewnątrz budynków, w tym biurowców i ich należy się trzymać. Normy te określają m.in. minimalne poziomy natężenia oświetlenia, równomierność rozkładu światła, ograniczenie olśnienia oraz jakość światła.

Jak oświetlić biurowiec biurowiec a oświetlenie do biura Led

Jak oświetlić biurowiec biurowiec a oświetlenie do biura Led

Najczęściej wybierane lampy do biurowca przez klientów: 

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Podstawy oświetlenia w biurowcu

Wprowadzenie do podstaw oświetlenia w biurowcu jest kluczowe dla zrozumienia, jak oświetlić biurowiec, oraz jakie aspekty oświetleniowe są istotne dla  przyjemnej pracy. Lampy biurowe to znakomita część oświetlenia w biurowcu. Dlatego też, znaczenia oświetlenia w pomieszczeniach biurowych nie można przecenić. Wpływa ono na efektywność, samopoczucie pracowników oraz ogólny wygląd przestrzeni.

Co to jest oświetlenie biurowe i dlaczego jest ważne w biurowcach?

Oświetlenie biurowe to sposób, w jaki oświetlana jest przestrzeń pracy w biurowcu, mający na celu zapewnienie optymalnych warunków do wykonywania zadań. Znaczenie oświetlenia w pracy jest ogromne, ponieważ wpływa na komfort wzrokowy, koncentrację oraz zdrowie pracowników. Korzyści z optymalnego oświetlenia obejmują między innymi zmniejszenie zmęczenia oczu, poprawę nastroju oraz zwiększenie produktywności. Warto zweryfikować jakie stosujemy światła do biura – jaką mają moc świecenia czy też współczynnik UGR (olśnienia). Zmiana lampy biurowej z mało wydajnej, na dobrej jakości LED zwiększy nie tylko przyjemność z przebywania w pomieszczeniu, ale też produktywność każdego pracownika.

Normy oświetleniowe w biurowcach: co musisz wiedzieć?

Przestrzeganie norm oświetleniowych w biurowcach jest niezbędne dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Biurowe normy oświetlenia określają wartości natężenia światła i współczynnik oślepienia, które muszą być spełnione w różnych strefach pracy. Stosowanie się do norm oświetleniowych pozwala na utrzymanie właściwego poziomu jasności, kontrastu oraz równomiernego rozkładu światła, co przekłada się na spokojną i miłą pracę. Warto poznać obowiązujące normy dla pracy biurowej, aby podczas tworzenia czy wymiany lamp uzyskać funkcjonalne oświetlenie biura, czy recepcji w biurowcu.

Normy oświetleniowe w biurowcach co musisz wiedzieć

Normy oświetleniowe w biurowcach co musisz wiedzieć

Jakie oświetlenie jest najbardziej odpowiednie w biurowcach?

Wybór odpowiedniego typu oświetlenia do biurowca zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj stanowiska pracy czy indywidualne preferencje pracowników. Inaczej będziemy chcieli oświetlić domowe biuro, a inaczej przygotujemy oświetlenie do biura i gabinetu ministra pracy i polityki społecznej. Porównanie różnych typów oświetlenia może pomóc w podjęciu decyzji. Najlepsze oświetlenie do biurowca to takie, które zapewnia równomierny rozkład światła, jest energooszczędne oraz dostosowane do potrzeb użytkowników. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych rozwiązań:

 • Oświetlenie sufitowe – zapewnia ogólne, równomierne oświetlenie pomieszczenia, często stosowane jako podstawowe źródło światła. Świetnie sprawdzi się tu np. panel LED 60×60, czy plafon LED.
 • Oświetlenie ścienne – odpowiada raczej za interesujący design w biurowcu i stworzenie ciekawego efektu oświetleniowego. Dobrze nada się tu kinkiet czy aranżacja z taśm LED.
 • Oświetlenie punktowe – skierowane na konkretne miejsce, np. stół roboczy, idealne do wykonywania precyzyjnych zadań. W nowoczesnych biurowcach często stosuje się w tym celu szynoprzewody z reflektorami LED.
 • Oświetlenie stołowe – dedykowane głównie do tego by oświetlić blat biurka czy recepcji. najlepiej sprawdzają się tu lampki biurkowe.

Wśród typów oświetlenia, które warto stosować w biurowcach warto wyszczególnić:

 • Oświetlenie LED – energooszczędne, trwałe i oferujące szeroką gamę barw światła, doskonałe do różnych zastosowań w biurowcu. Oświetlenie ledowe daje dużo światła przy niskim poborze mocy co daje wydajne i niedrogie w utrzymaniu oświetlenie sztuczne.
 • Oświetlenie naturalne – korzystanie z dostępnego światła słonecznego, które wpływa pozytywnie na samopoczucie pracowników. Naturalne światło jest najlepszym rozwiązaniem dla organizmu ludzkiego, dlatego też warto optymalizować użytkowanie światła naturalnego podczas pracy.

Wybierając oświetlenie do biurowca, warto zwrócić uwagę na jego praktyczność i estetykę. Możliwość regulacji natężenia i barwy światła jest dodatkowym atutem, pozwalającym dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Zobacz więcej z kategorii

Panel LED 60x60Zobacz produkty

Planowanie oświetlenia w biurowcu

Zaplanowanie źródeł światła oraz oświetlenie pomieszczeń są kluczowe dla stworzenia komfortowych warunków pracy w biurowcu. Właściwe zaplanowanie oświetlenia pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych źródeł światła, a także na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb pracowników. W tym rozdziale omówimy kroki do zaplanowania źródeł światła oraz jak oświetlić biurowiec i jego pomieszczenia tak, aby stworzyć łatwe w obsłudze i przyjazne środowisko pracy.

Planowanie oświetlenia w biurowcu

Planowanie oświetlenia w biurowcu

Jak zaplanować źródła światła w biurowcu

Planowanie źródeł światła w biurowcu powinno uwzględniać zarówno główne źródło oświetlenia, jak i dodatkowe źródła światła, które mogą być wykorzystane w zależności od potrzeb. Oto poradnik do planowania źródeł światła w biurowcu:

 1. Analiza potrzeb oświetleniowych – określ, jakie rodzaje zadań będą wykonywane w biurowcu oraz jakie są indywidualne preferencje pracowników.
 2. Wybór głównego źródła oświetlenia – zdecyduj, jakie źródło światła będzie odpowiednie jako oświetlenie podstawowe, np. oświetlenie sufitowe czy oświetlenie kierunkowe.
 3. Planowanie dodatkowych źródeł światła – uwzględnij dodatkowe źródła światła, takie jak lampka na biurko czarna lub srebrna, czy oświetlenie ścienne, które mogą być wykorzystane w zależności od potrzeb.
 4. Integracja oświetlenia naturalnego – wykorzystaj dostępne światło słoneczne, aby stworzyć przyjemne i zdrowe środowisko pracy.
 5. Regulacja natężenia i barwy światła – rozważ możliwość regulacji natężenia i barwy światła, lub odpowiednio je zaplanuj, aby dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Znaczenie odpowiedniego planowania źródeł światła polega na stworzeniu optymalnych warunków pracy każdego pracownika. Wpłyną one na komfort wzrokowy, koncentrację oraz zdrowie podczas korzystania z miejsc roboczych we wnętrzach biurowca.

Dobór oświetlenia do biurowca: kluczowe kwestie

Przemyślany dobór oświetlenia do biurowca jest istotny dla stworzenia funkcjonalnego i komfortowego środowiska pracy. Oto kilka kluczowych kwestii, które warto uwzględnić przy doborze oświetlenia:

 • Energooszczędność – wybierz oświetlenie energooszczędne, takie jak LED, aby zmniejszyć koszty eksploatacji.
 • Estetyka – zastosuj lampy, które będą pasować do stylu i wystroju biurowca.
 • Funkcjonalność – zwróć uwagę na łatwość obsługi i konserwacji oświetlenia, oraz na odpowiednio mocny strumień światła.
 • Bezpieczeństwo – upewnij się, że oświetlenie spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Porady dotyczące doboru oświetlenia obejmują uwzględnienie indywidualnych preferencji pracowników oraz rodzaju wykonywanych zadań, aby stworzyć optymalne warunki pracy. Warto pamiętać, że w dużej mierze opierać się warto o rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. dotyczącego ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

LAMPKA BIURKOWA K-MT-COSMO CZARNALAMPKA BIURKOWA K-MT-COSMO CZARNAZobacz produkt
LAMPKA V-TAC KREŚLARSKA KLAMRA BIAŁA E27LAMPKA V-TAC KREŚLARSKA KLAMRA BIAŁA E27Zobacz produkt
SREBRNA LAMPKA NA BIURKOSREBRNA LAMPKA NA BIURKO KREŚLARSKAZobacz produkt

Oświetlenie sufitowe do biurowca: jakie wybrać?

Oświetlenie sufitowe do biurowca jest podstawowym sposobem na oświetlenie główne w większości pomieszczeń. Zapewnia równomierne rozproszenie światła i łatwo uzyskać na nim niskie współczynniki olśnienia przykrego. Wybór odpowiedniego oświetlenia sufitowego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, jego rodzaj, oraz wysokość i typ stosowanego sufitu. Oto poradnik dotyczący tego jakie podstawowe typy oświetlenia sufitowego do budynków biurowych wybrać:

 • Panel LED – energooszczędne, trwałe i oferujące szeroką gamę barw światła, doskonałe do większych pomieszczeń biurowych. Idealne w przypadku kasetonów typu OVA, ale nie tylko. Rozważając oświetlenie biura warto skupić się właśnie na nich, szczególnie jeśli mają obniżony współczynnik UGR (specjalna pleksi z UGR<19).
 • Downlight LED (ceiling lights) – oświetlenie wpuszczane w strop, lub natynkowe w formie plafonu LED. Idealne do korytarzy, łazienek i innych mniejszych pomieszczeń w biurowcu.
 • Lampy wiszące – stylowe i dekoracyjne, do biura najlepiej sprawdzą się bezpośrednio nad biurkiem, ale w przypadku wysokich sufitów mogą być stosowane jako główne źródło światła. Często są to też dodatkowe lampy np. w hallu czy recepcji biurowca.
 • Oświetlenie szynowe – elastyczne i łatwe w montażu, pozwalają na skierowanie światła w dowolne miejsce w pomieszczeniu. Sprawdzą się np. w miejscach reprezentatywnych, jako dodatkowe oświetlenie o nowoczesnym designie.

Zalety i wady oświetlenia sufitowego obejmują między innymi energooszczędność, trwałość oraz możliwość doprecyzowania natężenia i barwy światła. Przykłady oświetlenia sufitowego, takie jak panele LED sufitowe czy downlights, pozwalają na stworzenie funkcjonalnego i estetycznego oświetlenia i są wzorcowym przykładem tego jak oświetlić biurowiec.

Jakie pomieszczenia występują w biurowcach

Pomieszczenia w biurowcach mogą być różnorodne, w zależności od specyfiki i potrzeb danej firmy. Oto kilka typowych przykładów pomieszczeń występujących w biurowcach:

Jakie pomieszczenia występują w biurowcach

Jakie pomieszczenia występują w biurowcach

 1. Biura indywidualne – przeznaczone dla menedżerów lub pracowników, którzy potrzebują prywatności do wykonywania swoich zadań. Służą jako przestrzeń prywatna dla menedżerów lub pracowników wymagających skupienia i ciszy. Pozwalają na prowadzenie poufnych rozmów i skupienie się na zadaniach wymagających wysokiej koncentracji. Podstawowy typ pomieszczenia, gdy myślimy o tym jak oświetlić biurowiec.
 2. Open space – duże otwarte przestrzenie z biurkami, często stosowane w firmach technologicznych czy kreatywnych, aby ułatwić współpracę i komunikację między pracownikami. To duże, otwarte przestrzenie wspierające współpracę i komunikację między pracownikami. Są efektywne w tworzeniu środowiska pracy zespołowej i sprzyjają wymianie pomysłów.
 3. Sale konferencyjne – przestrzenie przeznaczone do spotkań, prezentacji i narad, wyposażone zwykle w sprzęt audiowizualny. Wykorzystywane do organizacji spotkań, prezentacji i narad z klientami lub między pracownikami. Często wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny ułatwiający komunikację i prezentacje.
 4. Pomieszczenia socjalne – takie jak kuchnie czy jadalnie, gdzie pracownicy mogą jeść posiłki i odpoczywać. Są miejscem odpoczynku i spożywania posiłków przez pracowników. Przyczyniają się do budowania atmosfery społecznej i relaksu w pracy.
 5. Recepcja – miejsce przy wejściu do biura, gdzie recepcjoniści przyjmują gości i odpowiadają na telefony. To pierwsze miejsce, z którym kontaktują się goście firmy. Odpowiedzialna za pozytywne wrażenie, przyjęcie gości i zarządzanie komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną.
 6. Sala szkoleniowa – specjalnie wyposażone pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia szkoleń i warsztatów. Przeznaczona do prowadzenia szkoleń, warsztatów i innych form edukacji pracowniczej. Wyposażone w potrzebne media do efektywnego przekazu informacji.
 7. Pokoje do pracy zespołowej – mniejsze niż sale konferencyjne, dedykowane dla pracy w małych grupach. Ułatwiają zespołową koordynację i projekty wymagające ciągłej współpracy.
 8. Pomieszczenia techniczne – takie jak serwerownie, magazyny na dokumenty lub sprzęt, gdzie przechowuje się różne technikalia i serwery. Są niezbędne dla funkcjonowania nowoczesnych biur. Obejmują również magazyny i archiwa.
 9. Toalety – niezbędne w każdym miejscu pracy we wnętrzach budynku. Zapewniają komfort i higienę pracownikom i gościom.
 10. Strefy relaksu – przestrzenie zaprojektowane do krótkich przerw, często z wygodnymi sofami i innymi udogodnieniami. Zapewniają miejsce na krótkie przerwy i regenerację. Mogą zawierać wygodne sofy, strefy do medytacji czy gry. Przyczyniają się do poprawy samopoczucia pracowników i redukcji stresu.

Każde biuro może mieć też inne, specjalne pomieszczenia zależne od charakteru działalności firmy.

Lampy szynowe 1-Fazowe serii LVTLampy szynowe 1-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Lampy szynowe 3-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Szynoprzewody magnetyczneSzynoprzewody magnetyczneZobacz produkty

Typy oświetlenia w biurowcu

Wybór odpowiedniego typu oświetlenia ma kluczowe znaczenie dla stworzenia reprezentacyjnego biurowca. W tej sekcji przedstawimy przegląd różnych typów oświetlenia w biurowcu oraz porównamy ich zalety i wady. Omówimy również znaczenie wyboru odpowiedniego rodzaju oświetlenia w kontekście funkcjonalności i energooszczędności.

Oświetlenie LED w biurowcu: zalety i wady

Oświetlenie LED stało się popularnym wyborem w biurowcach ze względu na swoje liczne zalety. W porównaniu z innymi typami oświetlenia, takimi jak świetlówki czy żarówki, LED dla oświetlenia w biurze oferuje:

 • Wysoką energooszczędność
 • Długą żywotność
 • Możliwość ustalenia strumienia użytkowego i barwy światła
 • Niską emisję ciepła
 • Dostosowanie kąta świecenia

Jednak oświetlenie LED może mieć również pewne wady m.in. wyższy koszt zakupu. Mimo to, właśnie Panele Led 60×60 są wykorzystywane jako główne oświetlenie LED biura, ze względu na ich energooszczędność i trwałość. Dlatego też zastanawiając się jak oświetlić biurowiec, warto rozpocząć właśnie od nich.

panel-led-60w-60x60-4000k-5400lm-ip20-bialy
PANEL LED 60W 60X60 4000K

Panel LED 60W 60×60 4000K 5400lm IP20 BIAŁY to wysokiej jakości panel led sufitowy 60×60, zapewniający nie tylko znakomite oświetlenie, ale także oszczędność energii i trwałość. Ten zaawansowany technologicznie produkt to idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno w przestrzeni biurowej, jak i komercyjnej. Dzięki odpowiedniej mocy i barwie, ten panel LED 60×60 4000K zapewnia komfortowe, mocne światło.

Zobacz produkt

Rodzaje oświetlenia w biurowcu: od lamp sufitowych do taśm LED

Na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia w technologii LED, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Oto przegląd niektórych rodzajów oświetlenia w biurowcu:

 • Lampy sufitowe – zapewniają równomierne rozproszenie światła w całym pomieszczeniu, idealne jako główne źródło oświetlenia. Podstawowy element do weryfikacji gdy chcemy zadbać o odpowiednie oświetlenie.
 • Taśmy LED (LED strips) – elastyczne i łatwe w montażu, pozwalają na stworzenie efektu świetlnego w dowolnym miejscu w biurze, np. pod szafkami czy na półkach.
 • Lampy biurkowe – zapewniają dodatkowe źródło światła na powierzchni roboczej, idealne do wykonywania precyzyjnych zadań. Czasem określane jako lampy stołowe.
 • Oświetlenie ścienne – może być wykorzystane jako dodatkowe źródło światła lub jako element dekoracyjny.

Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia zależy od wielu czynników, choć w dużym stopniu mowa tu o spełnieniu norm i ogólnym wystroju biurowca. Zależnie od tego czy chcemy korzystać raczej z prostych form, czy bardziej rzucających się w oko elementów świetlnych, zmieni się sposób jak oświetlić biurowiec zgodnie z daną koncepcją.

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Oświetlenie zadaniowe: jak oświetlić biurowiec z jego pomocą i jakie ma znaczenie?

Oświetlenie zadaniowe, nazywane również functional lighting, odnosi się do oświetlenia skoncentrowanego na konkretnym miejscu pracy, takim jak biurko czy stanowisko montażowe. Jego znaczenie w biurowcach polega na:

 • Poprawie komfortu wzrokowego
 • Wzroście koncentracji i wydajności pracy
 • Zmniejszeniu zmęczenia oczu i bólów głowy

Dla wykonania oświetlenia zadaniowego najlepiej sprawdzają się lampki biurkowe, reflektory i downlighty punktowe czy taśmy LED. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji natężenia i barwy światła, aby dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Oświetlenie awaryjne do biurowca – jakie wybrać?

Kolejnym istotnym aspektem oświetlenia biurowca jest oświetlenie awaryjne. Pełni ono kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników w przypadku nagłego awarii zasilania lub sytuacji kryzysowej. Podczas zaniku napięcia jest odpowiedzialne za utrzymanie natężenia światła wymaganego do bezpiecznej ewakuacji budynku. Stosuje się je w 3 przypadkach:

 • na powierzchniach antypanikowych – kluczowe obszary, gdzie często przebywa duża liczba osób, powinny być odpowiednio oświetlone, nawet w przypadku utraty zasilania. Mowa tu choćby o powierzchniach biura czy recepcji;
 • drogi ewakuacyjne – korytarze i przestrzenie komunikacyjne, schody czy wyjścia ewakuacyjne, innymi słowy cała ścieżka prowadząca od miejsca pracy do wyjścia z obiektu;
 • punkty bezpieczeństwa – włącza się w nie np. miejsca montażu gaśnic. Jeśli w biurowcu przechowuje się materiały niebezpieczne, miejsca te również powinny być szczególnie dobrze oświetlone w sytuacjach awaryjnych.

Wiedząc gdzie musimy zastosować warto zadać sobie pytanie jakie oświetlenie awaryjne do biurowca wybrać? Aby wybrać odpowiednie oświetlenie awaryjne do biurowca należy kierować się kilkoma aspektami:

 • czas autonomii – jeśli na obiekcie niema centralnej baterii odpowiedzialnej za oświetlenie awaryjne warto zwrócić uwagę na czas autonomii opraw, tj. czas przez jaki będą świecić po zaniku napięcia. Waha się on najczęściej od 1 do 3 godzin. Im dłuższy tym lepiej.
 • moc opraw – oprawy awaryjne muszą zapewnić odpowiednie natężenie światła, dlatego warto zweryfikować z projektantem moc i ich rozmieszczenie na powierzchni awaryjnej.
 • kąt rozsyłu – dzięki dostosowaniu rozsyłu światła, np. wyborze soczewki korytarzowej na drogi ewakuacyjne, znacząco możemy zredukować ilość lamp, co przekłada się na niższy koszt inwestycji.
 • rodzaj testu oprawy – oświetlenie awaryjne należy na bieżąco sprawdzać pod względem prawidłowości działania. Lampy mogą posiadać test manualny, automatyczny, bądź być spięte z centralnym systemem monitorowania. Przy większej ilości opraw warto rozważyć co najmniej test automatyczny by nie było konieczności ręcznego testowania każdej lampy awaryjnej w biurowcu.
 • certyfikat CNBOP – oświetlenie awaryjne powinno posiadać certyfikat CNBOP. Bez niego straż pożarna czy BHP zakwestionuje możliwość użycia wybranych lamp.

Reasumując, istnieje wiele typów oświetlenia awaryjnego i decydując się na dany model do biurowca warto rozważyć jego ilość, czas potrzebny do ewakuacji czy ilość miejsc gdzie jest ono niezbędne. Zależnie od tego warto dostosować odpowiednio oprawy. Zastosowanie tych rodzajów oświetlenia w biurowcach jest kluczowe dla zminimalizowania ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom podczas sytuacji awaryjnych czy ewakuacyjnych.

Zobacz więcej z kategorii

Oświetlenie awaryjneZobacz produkty

Oświetlenie ewakuacyjne w biurowcu – gdzie i po co stosować?

Oświetlenie ewakuacyjne ma na celu umożliwienie szybkiego i bezpiecznego opuszczenia biurowca w przypadku sytuacji awaryjnej. Stosowanie różnych rodzajów oświetlenia ewakuacyjnego na obszarach kluczowych w biurowcu jest bardzo istotne dla zapewnienia jasnych, widocznych i zrozumiałych wskazówek w przypadku sytuacji kryzysowej oraz umożliwienia bezproblemowej ewakuacji pracowników. Wśród różnych rodzajów oświetlenia ewakuacyjnego znajdują się:

Oświetlenie ewakuacyjne w biurowcu

Oświetlenie ewakuacyjne w biurowcu

 • Strzałki Kierunkowe – naklejki lub tablice z podświetlanymi strzałkami wskazujące drogę ewakuacyjną. Umieszczane są na ścianach i innych widocznych miejscach, aby przewodniczyć ludziom w kierunku bezpiecznych wyjść.
 • Znaki Wyjścia Ewakuacyjnego – jasno oznaczone znaki montowane nad drzwiami. Kiedyś był to po prostu napis „Wyjście”. Obecnie stosuje sie po prostu zieloną tablice piktograficzną tzw. ludzika z drzwiami by był on zrozumiały w każdym języku.
 • Znaki gaśnic i hydrantów – istotne z punktu widzenia walki z pożarem na obiekcie. Oznacza się nimi punkty gdzie znaleźć można elementy przeznaczone do opanowania ognia.

Wykorzystanie powyższych oznaczeń zapewnia bezproblemową ewakuację w biurowcu. Przekłada się to na bezpieczeństwo przebywających w biurowcu osób.

Barwa i natężenie światła w biurowcu

Znaczenie barwy światła w biurowcu oraz odpowiednie natężenie oświetlenia mają kluczowe znaczenie dla przyjemnej pracy i efektywności pracowników. Wybór czy oświetlenie będzie ciepłe czy zimne wpływa na samopoczucie, koncentrację oraz zmniejsza zmęczenie oczu. Natomiast odpowiednie natężenie oświetlenia pozwala na wykonywanie zadań z większą precyzją i komfortem wzrokowym. W dalszej części artykułu opiszemy pokrótce jak oświetlić biurowiec odpowiednio dobierając powyższe elementy oświetlenia.

Jaką barwę światła wybrać do biurowca?

Poradnik do wyboru barwy światła w biurze powinien uwzględniać konkretne miejsce zastosowania lamp, rodzaj wykonywanych zadań, czy indywidualne preferencje pracowników. Znaczenie barwy światła w biurowcu jest niezaprzeczalne, dlatego warto zwrócić uwagę na następujące przykłady różnych barw światła:

 • Barwa ciepła (2700K – 3200K) – sprzyja relaksacji i wytwarzaniu atmosfery przytulności, jednak może nie być odpowiednia do wykonywania precyzyjnych zadań. Stosować ją należy raczej w miejscach takich jak kantyny i miejsca na przerwy.
 • Barwa neutralna (3900K-4500K) – najbardziej zbliżona do światła dziennego, sprzyja koncentracji i jest odpowiednia do większości zadań biurowych. Optymalne rozwiązanie dla biur, korytarzy czy recepcji.
 • Barwa zimna (5000K – 6500K) – pobudza aktywność i koncentrację, jednak może być męcząca dla oczu przy dłuższym użytkowaniu. Sugerujemy stosowanie jej wyłącznie w konkretnych miejscach wymagających szybkiej i wydajnej, ale krótkotrwałej pracy.

Wpływ barwy światła na to jak oświetlić biurowiec jest istotny. W praktyce, to jaka barwa światła będzie odpowiednia dla biura zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto jednak pamiętać, że barwa światła mocno wpływa na samopoczucie i efektywność pracy, dlatego warto dostosować ją do specyfiki wykonywanych zadań.

Odpowiednie natężenie światła w biurowcu: jak je ustalić?

Jak ustalić odpowiednie natężenie światła w biurowcu? Warto zacząć od zapoznania się z normami oświetleniowymi obowiązującymi w danym kraju jak np. norma PN-EN 12464-1. W Polsce, zalecane natężenie oświetlenia w biurowcu może wahać się od 100 do nawet 750 luksów, zależnie od pomieszczenia i wykonywanych w nim czynności. Znaczenie odpowiedniego natężenia światła jest niezaprzeczalne, dlatego warto zwrócić uwagę na następujące porady dotyczące natężenia oświetlenia:

 • Ustalanie natężenia oświetlenia w oparciu o normy oświetleniowe danego pomieszczenia.
 • Zastosowanie dodatkowego oświetlenia zadaniowego, aby dostosować natężenie światła do indywidualnych potrzeb pracowników.
 • Opcjonalnie dobrym wyborem jest wykorzystanie opraw oświetleniowych z możliwością regulacji natężenia światła, które można dostosować do zmieniających się warunków pracy.

Właściwe odpowiednie natężenie światła w biurowcu wpływa na komfort pracy, efektywność oraz bezpieczeństwo pracowników. Dlatego warto poświęcić czas na dobranie odpowiedniego oświetlenia, które spełni oczekiwania i potrzeby użytkowników.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Energooszczędność w oświetleniu biurowca

Znaczenie energooszczędności w oświetleniu biurowców jest niezaprzeczalne, gdyż wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Właściwe oświetlenie może znacznie oszczędzać energię, przy jednoczesnym zwiększeniu jakości światła i wydajności pracowników. W tym paragrafie przedstawimy przykłady energooszczędnego oświetlenia oraz porady, jak jak oświetlić biurowiec i osiągnąć oszczędności energii dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Jak oszczędzać energię dzięki odpowiedniemu oświetleniu?

Oszczędzanie energii w biurowcu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących oszczędzania energii poprzez wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia budynku:

 • Wybierz energooszczędne źródła światła, takie jak oświetlenie LED, które zużywa mniej energii niż tradycyjne żarówki.
 • Szukaj oświetlenia o wysokiej wydajności lumenów na wat co pozwoli na optymalizację ilości światła względem poboru mocy.
 • Stosuj oświetlenie zadaniowe, które pozwala na redukcję ilości oświetlenia głównego generującego większość kosztów energetycznych.
 • Wykorzystuj czujniki ruchu i światła dziennego, które automatycznie regulują natężenie oświetlenia w zależności od obecności osób i dostępności światła zewnętrznego.
 • Zainstaluj dodatkowe systemy sterowania oświetleniem, które pozwalają na programowanie harmonogramów oświetlenia oraz zdalne zarządzanie oświetleniem.

Wprowadzenie tych rozwiązań pozwoli na oszczędzanie energii oraz obniżenie kosztów eksploatacji biurowca, a dodatkowo zapewni przyjazne warunki użytkowania obiektu.

Zobacz więcej z kategorii

Panele LEDZobacz produkty

Nowoczesne lampy energooszczędne: przegląd opcji

Nowoczesne oświetlenie oferuje wiele opcji lamp energooszczędnych do rozważenia w temacie tego jak oświetlić biurowiec. Pozwalają one na osiągnięcie znacznych oszczędności energetycznych, co z kolei przekłada się na znaczące korzyści finansowe właściciela budynku. Wykonując przegląd nowoczesnych lamp energooszczędnych oraz ich zalety i wady na pierwsze miejsce wysuwa się niezaprzeczalnie oświetlenie LED, które ma szereg zalet wpływających na uzyskiwane oszczędności. Podstawowe aspekty to:

 • Wydajność oświetleniowa – lampy LED mają wyższe wydajności niż inne technologie. Dla przykładu panele sufitowe LED na dzień dzisiejszy raczej nie schodzą poniżej 100 lm/W. Spotkać można lampy, które mają nawet i 200 lm/W choć te stosuje się raczej na obiektach przemysłowych.
 • Łatwość sterowania – w przeciwieństwie do standardowego oświetlenia, modele wykonane w LED łatwo sterować. W prosty sposób możemy wyposażyć je w czujniki obecności, ruchu, czy też natężenia światła, które pozwolą na optymalizację użytkowania lamp. Dedykowane systemy takie jak 1-10V, czy DALI sprawiają, że stworzyć możemy w pełni inteligentny system, który nie tylko usprawni działanie oświetlenia, ale wygeneruje znaczący zysk energetyczny.

Świetlówki kompaktowe (CFL) to również opcja do rozważenia, gdyż zużywają mniej energii niż tradycyjne oświetlenie, lecz wciąż są znacznie gorsze niż oświetlenie LED. Wybór odpowiednich nowoczesnych opraw energooszczędnych pozwoli na uzyskanie znacznych oszczędności energii co wpłynie bardzo pozytywnie na budżet właścicieli i użytkowników biurowca. Dlatego też naszym zdaniem nie warto się zastanawiać i wybór powinien paść właśnie na ledy.

Jak oświetlić biurowiec biurowiec a oświetlenie do biura Led

Jak oświetlić biurowiec biurowiec a oświetlenie do biura Led

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy kluczowe aspekty tematu jak oświetlić biurowiec, począwszy od podstaw, przez planowanie, rodzaje oświetlenia, aż po barwę i natężenie światła oraz energooszczędność. Przedstawiliśmy również praktyczne wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego oświetlenia, tak aby zapewnić przyjemne warunki pracy oraz oszczędność energii.

Podkreśliliśmy znaczenie norm oświetleniowych oraz doboru odpowiedniego oświetlenia do konkretnych zadań i pomieszczeń. Omówiliśmy również zalety i wady różnych rodzajów oświetlenia w technologii LED, takich jak panele sufitowe LED czy oświetlenie zadaniowe LED.

Ważnym elementem artykułu było również przedstawienie metod oszczędzania energii dzięki zastosowaniu sterowania oświetlenia, takiego jak czujniki ruchu i światła dziennego czy całe systemy sterowania oświetleniem.

Mamy nadzieję, że ten kompleksowy przewodnik po oświetleniu biurowym pomoże w wyborze odpowiedniego oświetlenia, które zapewni komfort pracy, efektywność oraz oszczędność energii w biurze.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 15 grudnia 2023