Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Oświetlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne jest jedną z najbardziej priorytetowych rzeczy w budynkach publicznych. Oświetlenie awaryjne służy do podtrzymywania oświetlenia w budynkach, w których brak zasilania może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu czy nawet śmiercią. W dzisiejszych czasach jest to wymagany standard, który stosowany jest we wszystkich budynkach publicznych, w których znajduje się więcej niż 200 osób. Dzięki oświetleniu awaryjnemu jest możliwa szybka ewakuacja z budynku w przypadku awarii. Oświetlenie awaryjne gdzie jest wymagane? Dowiesz się tego w tym wpisie oraz jak ważne jest oświetlenie ewakuacyjne.

  1. Oświetlenie awaryjne wymagania
  2. Oświetlenie ewakuacyjne gdzie jest wymagane
  3. Oświetlenie awaryjne w budynkach - wymagania i zasady zasilania
  4. Wymagane natężenie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego

Oświetlenie awaryjne gdzie jest wymagane

 

Tryb pracy:
Klasa szczelności:
Producent:
Barwa światła:
Długość lampy:
Certyfikaty:
Auto Test:
Typ montażu:
Kolor:
Trzonek:
Gwarancja:
Czas podtrzymania:
od: do h
Wydajność:
od: do lm/W
Strumień świetlny:
od: do lm
Temperatura barwowa:
od: do k
Opakowanie zbiorcze:
od: do szt.
Szerokość:
od: do mm
Wysokość:
od: do mm
Długość:
od: do mm
Moc:
od: do W
Waga:
od: do kg
Cena:
od: do
Sortowanie:
Produktów w tej kategorii: 426    Wyświetl po:

Oświetlenie awaryjne wymagania

W dzisiejszych czasach oświetlenie awaryjne z racji jego łatwej dostępności powinno być stosowane w każdych budynkach publicznych. Niestety nie wszyscy się do tego stosują, dlatego zostały spisane specjalne normy PN-EN 1838 i PN-EN 50 172, które konkretnie i jasno opisują, w których budynkach powinno znajdować się oświetlenie awaryjne. Oświetlenie awaryjne wymagania to temat, z którym powinno się zaznajomić już na początku projektowania budynku. Dzięki temu pozwoli to na mądre rozprowadzenie instalacji elektrycznej oraz zakup odpowiedniego sprzętu. Zgodnie z wymaganiami, obiekt, w którym potrafi zanikać zasilanie, stanowi niebezpieczeństwo zdrowia lub życia. Projektując oświetlenie awaryjne, trzeba zadbać o to, aby było ono rozprowadzone w pomieszczeniach, tak aby gwarantowały możliwość bezpiecznego wydostania się z budynku bez znaczenia na panujące warunki. Istotną sprawą jest przeprowadzanie okresowej kontroli oświetlenia awaryjnego oraz wykonywać pomiary oświetlenia awaryjnego w sposób cykliczny. Pozwoli to na ewentualne wyeliminowanie wadliwego oświetlenia. Ważne jest, aby wykorzystywane oprawy oświetlenia ewakuacyjnego były zgodne z dzisiejszymi normami oraz posiadały certyfikat CNBOP. Dokument ten jest certyfikatem dopuszczenia odpowiednich opraw, które pracują w systemach awaryjnych. Zazwyczaj wymagany jest przez straż pożarną w przypadku odbioru budynku publicznego.

 

Oświetlenie awaryjne wymagania

 

Oświetlenie ewakuacyjne gdzie jest wymagane

Tak jak wspomniałem, oświetlenie ewakuacyjne wymagane jest w każdym rodzaju obiektów publicznych. Zgodnie z zaleceniami powinny być stosowane np.:
- wszystkich pomieszczeniach przeznaczonych dla ponad 200 osób np. sale sportowe, sale konferencyjne, audytoria, lokale rozrywkowe
- teatrach, kinach, filharmoniach oraz innych salach widowiskowych
- w budynkach tymczasowych, które są przeznaczone na różne zgromadzenia ludzi
- na drogach ewakuacyjnych oświetlonych jedynie sztucznym światłem
- na drogach przeznaczonych dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się np. drogi do szpitala
- muzeach
- we wszystkich pomieszczeniach oświetlanych jedynie sztucznym światłem o powierzchni większej niż 1000 m2
- we wszystkich pomieszczeniach o powierzchni większej niż 2000 m2 użytku publicznego, budynkach zamieszkania zbiorowego, magazynach oraz halach produkcyjnych
- na drogach ewakuacyjnych wysokich i wysokościowych budynkach użytku publicznego i zamieszkania zbiorowego
- na drogach do wszystkich wyżej wymienionych budynków

 

Oświetlenie ewakuacyjne gdzie jest wymagane


Oświetlenie ewakuacyjne gdzie jest wymagane? Dodatkowym miejscami gdzie stosuje się oświetlenie awaryjne są:
- platformy
- toalety, szatnie, przebieralnie
- parkingi
- kabiny i windy
- ruchome schody

Oświetlenie awaryjne w budynkach - wymagania i zasady zasilania

Oświetlenie awaryjne w budynkach - wymagania i zasady zasilania. Oświetlenie awaryjne w budynkach ma służyć w momencie awarii lub zaniku prądu, który zasila oprawę do podstawowego oświetlenia. Dlatego oświetlenie ewakuacyjne powinno być zasilane przez niezależne źródło energii, czyli najlepiej wbudowanej baterii, tak aby spełniało swoje zadanie w momencie, gdy główne zasilanie ulegnie awarii. Norma oświetleniowa mówi, że oprawy awaryjne oświetlenia awaryjnego z własnym źródłem zasilania powinny być wyposażone w wewnętrzny układ testujący lub być podłączone do zdalnego układu testującego. Podczas projektowania budynku i oświetlenia awaryjnego wymagane jest wyposażenie instalacji o zasilacz awaryjny. Pomiary oświetlenia ewakuacyjnego oraz jego zasilania powinniśmy wykonywać profesjonalnym sprzętem w optymalnych do tego warunkach.

 

Oświetlenie awaryjne w budynkach

 

Wymagane natężenie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego

Oświetlenie ewakuacyjne wymagania natężenia oświetlenia, jakie są? Oprócz wymaganych miejsc, w których muszą występować lampy przemysłowe i awaryjne, istnieją też odpowiednie normy natężenia oświetlenia, które są wymienione w wyżej przeze mnie wspomnianych przepisach. Mowa tam głównie o tym, że natężenie emitowanego światła ewakuacyjnego na drodze o szerokości 2 metrów powinno wynosić minimum 1 lux w centralnym pasie drogi. Szersze drogi mogą być potraktowane jako strefa otwarta lub połączenie kilku dróg. Wymagane natężenie oświetlenia awaryjnego zamontowane w strefach otwartych, powinny nam umożliwić bezpieczne dojście do drogi ewakuacyjnej. Oświetlenie awaryjne w miejscach podwyższonego ryzyka powinno być wykonane w szczególności z wszystkimi zapisanymi normami. Takie oświetlenie powinno świecić w sposób ciągły lub w ciągu 0.5s. Natężenie oświetlenia w strefach podwyższonego ryzyka nie powinno być mniejsze niż 15 lx, ale mniejsze niż 10% oświetlenia podstawowego.

 

Wymagane natężenie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego



* Pola wymagane