Spis treści

Oświetlenie basenu LED – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Baseny są miejscem, do którego udajemy się, aby odpocząć lub spędzić miło czas. Najlepiej robi się to przy świetle słonecznym, które podświadomie daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Jednak po zmroku baseny dalej muszą funkcjonować i spełniać swoje funkcje. Wyposażenie pływalni i basenów w odpowiednie oświetlenie basenu led jest zatem kluczowym elementem, który sprawi, że użytkownicy będą mogli z niego bezproblemowo korzystać i świetnie się bawić.

Z poniższego wpisu dowiesz się:

 • jak wybrać odpowiednie oświetlenie basenowe,
 • jakie obowiązują wymagania dotyczące instalacji opraw oświetleniowych na basenach,
 • jak zamontować oprawy oświetleniowe na basenie, by działały najbardziej efektywnie.
 • jakie lampy basenowe do jakiej strefy można użyć.
Potrzebujesz oświetlenia basenu? Zadzwoń!

Potrzebujesz oświetlenia basenu? Zadzwoń!

Najczęściej wybierana lampa do basenu przez naszych klientów:

lampa-basenowa-led-9w-mi-light-rgbcct
LAMPA BASENOWA LED 9W MI-LIGHT - RGB+CCT

Lampa podwodna MI-LIGHT o mocy 9W może zostać wykorzystana do poświetlenia basenów, stawów oraz fontann. Wysoka klasa szczelności IP68.

Zobacz produkt

Wymagania dotyczące oświetlenia basenów

Baseny można podzielić na kryte i odkryte. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, za dnia korzysta się z naturalnego światła, po zmierzchu zaś ze sztucznego. Główną różnicą dotyczącą oświetlenia sztucznego, jest konstrukcja budynku, względy ekonomiczne i łatwość konserwacji. Już na etapie projektowania obiektu, specjalista od oświetlenia powinien współpracować z architektem, by stworzyć idealne rozwiązanie zgodne z zasadami oświetlania tego typu obiektów.

Według przepisów, oświetlenie basenu musi zapewniać osobom pływającym przyjemne i bezproblemowe poruszanie się wokół basenu jak i w wodzie. Musi również gwarantować odpowiednią widoczność dla pracowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ w czasie jakiegokolwiek wypadku, Ci muszą reagować jak najszybciej. Dodatkowo w basenach sportowych podczas zawodów liczą się detale. Sędziowie muszą widzieć, czy zawodnicy płyną zgodnie z regulaminem, a także to, w jaki sposób wykonują zwroty.

Głównym problemem, który trzeba rozwiązać, by to wszystko zapewnić, są refleksy na wodzie. Te nie przeszkadzają samym osobom znajdującym się w wodzie, jednak utrudniają obserwację dla sędziów, widzów i ratowników, a także nurków znajdujących się pod wodą. Aby uniknąć występowania zbyt dużej ilości refleksów, należy zapewnić odpowiednią penetrację światła w głąb basenu. Im kąt padania światła na powierzchnię wody jest bardziej zbliżony do 90°, tym łatwiej przenika ono w głąb basenu. Instalacja wielu źródeł światła z obu stron wzdłuż osi basenu generujących równomierne natężenie oświetlenia będzie w tym przypadku najlepszym wyborem.

Poza tym trzeba również zwrócić uwagę na widoczność głębi wody. Luminancja światła na powierzchni wody nie może być większa niż luminancja dna niecki basenu. Różne wartości mogą powodować mylne wrażenie zbyt płytkiego lub głębokiego basenu.

Dokładnie opisane wymagania oświetleniowe dla basenów pływackich opisane są w normach PN-12464-1 oraz PN-EN 12193.

Oświetlenie basenu led

Oświetlenie basenu led

lampa-do-fontanny-5w-rgbcct-modul
LAMPA DO FONTANNY 5W RGB+CCT (MODUŁ)

Ciekawa lampa do fontanny 5W o dużych możliwościach. Lampa emituje światło RGB+CCT. Dobra lampa przy basenie, na podjazd, do parku i wielu innych miejsc.

Zobacz produkt

Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie LED basenów

Projektując oświetlenie basenowe, trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przede wszystkim liczy się tutaj komfort i bezpieczeństwo użytkowników basenu, ale również odpowiednia widoczność dla obsługi, widzów i ratowników. By spełnić te warunki, natężenie światła musi być odpowiednio dobrane, odbicie promieni świetlnych od powierzchni jak najmniejsze a luminancja na dnie i powierzchni basenu musi być jak najbardziej zbliżona.

Instalacja opraw oświetleniowych w niecce basenu sportowego jest niemal konieczna, do spełnienia wszystkich wymagań zawartych w normach. Warto w ich przypadku postawić na nowoczesne i sprawdzone rozwiązania, które generują wysokiej jakości światło. Barwa światła musi być biała, ale nie może być zbyt jasna. Zbyt wysoka temperatura barwowa nawet w przypadku dobrze dobranych pozostałych parametrów, może oślepiać użytkowników basenu. Lampy powinny charakteryzować się dość wysokim współczynnikiem UGR. By nie powodować efektu olśnienia. Jeżeli chodzi o normy oświetleniowe  obowiązujące na basenach kształtują się w następujący sposób:

Natężenie światła na powierzchni ziemi wokół basenu, w zależności od obiektu powinno wynosić:

 • 100 lx dla prac porządkowych,
 • 250 lx dla użytku rekreacyjnego,
 • 400 lx dla trenujących sportowców,
 • 600 lx dla zawodów krajowych,
 • 1500 lx dla zawodów międzynarodowych.

Takie wartości pozwalają wykonywać dane czynności w prawidłowy i bezproblemowy sposób.

Najlepsze rozwiązanie oświetlenia basenu

Najlepsze rozwiązanie oświetlenia basenu

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu obiektów sportowych

Oświetlenie basenowe — jakie wybrać?

Wybór oświetlenia nie jest łatwy. Nawet w przypadku opraw LED do mieszkania, trudno się czasem zdecydować na prawidłowe rozwiązanie. W przypadku oświetlenia basenowego sprawa wygląda jeszcze bardziej zawile, ponieważ trzeba się tu trzymać norm i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów oświetlenia, które możemy stosować na basenach:

 • tradycyjne 300 W żarówki,
 • halogenowe stosowane w wannach i schodach,
 • nowoczesne lampy LED.

Wybierając lampy basenowe, warto iść z duchem czasu i postawić na oświetlenie LED. Charakteryzuje się ono m.in. wyższą sprawnością, czyli stosunkiem emitowanej do pobieranej mocy i wyższą skutecznością świetlną określającą stosunek emitowanego strumienia świetlnego do pobieranej mocy elektrycznej. Jest ono nieco droższe od przestarzałych rozwiązań, jednak bardzo niskie koszty eksploatacji i brak konieczności częstych usług serwisowych pozwolą o wiele więcej zaoszczędzić w dłuższym okresie czasu.

Według przepisów, na terenie basenu należy stosować oświetlenie o białej temperaturze barwowej, generujące strumień świetlny w zakresie 700-1000 lumenów. Oprócz tego, źródła znajdujące się nad taflą wody musi być odpowiednio rozproszone. Zbyt skupione promienie świetlne mogą intensywnie odbijać się od powierzchni wody. Pod wodą zaś, w celu zapewnienia odpowiedniej widoczności, należy stosować 1 żarówkę LED o mocy 100-500 lm na m² powierzchni wody.

Wybierając lampę do basenu, warto również zwrócić uwagę na jej szczelność. Nigdy nie wiadomo, do czego będą zdolni ludzie znajdujący się na terenie obiektu, a instalacja wodoszczelnych opraw pomoże uniknąć potencjalnych wypadków.

Jeśli planujesz modernizację oświetlenia na terenie obiektu sportowego, dobrym wyborem będzie lampa AREA LED HD. Jest to oprawa oświetleniowa LED przeznaczona do obiektów sportowych, charakteryzująca się wysoką klasą szczelności IP 66, a także sterownikiem umożliwiającym zmianę natężenia światła. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a ich naturalna temperatura barwowa sprawia, że wykonywanie prac wymagających koncentracji i skupienia będzie bardzo proste.

Jak oświetlić basen

Jak oświetlić basen

Montaż opraw oświetleniowych podwodnych – oświetlenie basenu

Wiesz już, w jaki sposób zaprojektować oświetlenie basenowe led i jakie oświetlenie warto wybrać. Jednak w jaki sposób zamontować oprawy podwodne?

To bardzo proste. Wysokość montażu opraw oświetleniowych w niecce zależy od głębokości basenu. Można je montować na dnie lub ścianach niecki, przy czym należy pamiętać, że dostęp do źródła światła musi być łatwy od przodu oprawy. Dodatkowo sama powierzchnia tego typu źródeł światła musi być gładka i nie zawierać żadnych ostrych krawędzi.

W przypadku nieco głębszych basenów możliwe jest również zamontowanie oprawy na kablu zasilającym do 2 m. Taki zabieg pozwala doświetlić wnętrze basenu, nie zagraża użytkownikom, a także umożliwia wymianę uszkodzonej żarówki bez konieczności spuszczania wody w basenie.

Decydując się na budowę basenu, warto jest jednak dokładnie przemyśleć, jaki będzie jego główny cel. Jeśli nie będą się odbywały  na nim żadne zawody i będzie służył wyłącznie w celach rekreacyjnych, można bez problemu zaplanować całe oświetlenie na etapie projektowania.

LAMPA BASENOWA NAŚCIENNA 15W RGB+CCTZobacz produkt
LAMPA BASENOWA LED 9W MI-LIGHT - RGB+CCTZobacz produkt
LAMPA DO FONTANNY 5W RGB+CCT (MODUŁ)Zobacz produkt

Jak wybrać oświetlenie basenu prywatnego?

Oświetlenie basenowe led w prywatnym ogromnie różni się od oświetlenia basenu sportowego. Główną różnicą jest powierzchnia, którą chcemy oświetlić, a także przeznaczenie samego basenu. Tu również dużą różnicę robi położenie basenu. W zależności, czy ten znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczeń, wybrać powinniśmy nieco inny typ oświetlenia. Wchodzą tu bowiem preferencje indywidualne właściciela obiektu, a nie normy i przepisy, jak w przypadku basenów pływackich.

W domowym basenie można również wprowadzać własne koncepcje oświetlenia, przy wykorzystaniu mieszanych źródeł światła. Nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń.

Decydując się na budowę oświetlenia we własnym basenie, warto zwrócić uwagę jedynie, na dopasowanie barwy światła i odpowiednią szczelność opraw LED. Pamiętaj jednak, że nawet oprawy sklasyfikowane do kategorii IP 68 dają jedynie całkowitą ochronę przed wodą do głębokości 1 m!

Oprócz tego warto również zastanowić się nad tym, jaki stopień ochrony mechanicznej będzie Ci potrzebny. Bardzo często oprawy nie posiadają certyfikatu IK, który jest gwarancją odporności na uderzenia i upadki. Jeśli przewidujesz, że oprawy mogą zostać uszkodzone, wybierz te, z parametrem IK wyższym niż 05.

Sprawdź artykuły o najważniejszych parametrach oświetleniowych

Oświetlenie domowego basenu led

Oświetlenie domowego basenu led

Jak widzisz, oświetlenie w basenie jest o wiele bardziej wymagające, niż początkowo może się wydawać. Stworzenie systemu świetlnego, który pozwoli z łatwością dostrzegać ruchy osób znajdujących się w wodzie i nie będzie wywoływać iluzji głębszego lub płytszego basenu, nie jest łatwe. Zatrudnienie specjalisty jest zatem niezbędne do osiągnięcia przyjaznego i bezpiecznego miejsca dla użytkowników.

W naszym artykule skupiliśmy się na kluczowym aspekcie wyboru oświetlenia LED do basenów. Podkreśliliśmy, jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu użytkownikom basenów, zarówno krytych, jak i odkrytych, po zmierzchu. Omówiliśmy główne wymagania i aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia basenowego, w tym problematykę refleksów na wodzie oraz konieczność zapewnienia odpowiedniej penetracji światła w głąb basenu. Podkreśliliśmy również znaczenie współpracy specjalisty od oświetlenia z architektem już na etapie projektowania obiektu. Omówiliśmy różnorodne wymagania oświetleniowe dla różnych typów basenów, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Zaznaczyliśmy, że wybór lamp LED jest korzystny ze względu na ich wyższą sprawność, długą żywotność oraz niskie koszty eksploatacji. Podsumowując, odpowiednie oświetlenie basenu LED jest kluczowe nie tylko dla estetyki, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, które spełniają normy i zapewniają optymalne warunki. Zatrudnienie specjalisty do zaprojektowania takiego systemu oświetleniowego jest niezbędne, aby stworzyć przyjazne i bezpieczne środowisko dla wszystkich użytkowników basenu.

Potrzebujesz oświetlenia basenu? Zadzwoń!

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 21 grudnia 2021