Spis treści

Co to jest baza EPREL?

Co to jest baza EPREL? Jak sama nazwa wskazuje jest to baza danych Unii Europejskiej, która zawiera szczegółowe informacje wszystkich produktów z nowymi etykietami energetycznymi. Stworzona została, aby konsumenci w prosty sposób mogli zapoznać się z dokładnymi informacjami dotyczącymi produktu który ich interesuje. Kod QR, który dodany został na nowych etykietach jest niczym innym jak przekierowaniem do konkretnego wpisu w bazie EPREL dotyczącego tego produktu. Zależnie od grupy produktowej znaleźć można tam szereg danych technicznych pozwalających na dokonanie prawidłowego wyboru o zakupie.

Aby baza była jak najbardziej obszerna od 1 stycznia 2019 roku, producenci powinni byli rejestrować nowo produkowane towary w EPREL zgodnie z kluczem przedstawionym przez rozporządzenia UE. Od maja 2022 baza została udostępniona publicznie do wglądu i zgłaszania ewentualnych uwag. Dzięki temu EPREL można stosować nie tylko do weryfikacji danych produktu, ale również do szukania najbardziej optymalnych rozwiązań. Możemy np. wyszukać zmywarki z bazy o najniższym poziomie głośności pracy, czy też żarówki LED o najwyższej wydajności lm/W. Filtry dostępne w bazie umożliwiają znalezienie produktu, który będzie najbliższy naszym oczekiwaniom.

Co to jest baza EPREL?

Co to jest baza EPREL?

Najczęściej wybierane kategorie żarówek przez naszych klientów:

Baza EPREL z czasem stanie się potężnym narzędziem do szukania produktów energooszczędnych w którym znajdziemy produkty takie jak:

 • Klimatyzatory
 • Urządzenia kuchenne
 • Zmywarki
 • Ogrzewacze wody i powietrza
 • Żarówki i lampy
 • Lodówki
 • Zamrażarki
 • Chłodziarki przemysłowe
 • Piece
 • Telewizory
 • Monitory
 • Suszarki
 • Pralki
 • Opony

Dzięki tam szerokiemu spektrum produktów dostępnych w bazie, Unia Europejska dąży do maksymalizacji oszczędności płynących z jak najniższego poboru mocy i zużycia urządzeń powyżej. Przekłada się to także do niższych rachunków w naszych gospodarstwach.

Co to jest kod EPREL?

Co to jest kod EPREL? Skąd nazwa EPREL – jak rozwinąć skrót od którego pochodzi? Jest to skrót od angielskiego European Product Registry for Energy Labelling. W języku polskim stosujemy nazwę Europejska baza danych o produktach do celów etykietowania energetycznego. Jedną z najważniejszych zmian jeśli chodzi o nowe etykiety energetyczne jest dodatkowy kod QR, który na nich widnieje. Skanując go zostaniecie przekierowani do bazy danych EPREL, w której znajdują się szczegółowe dane produktu, którego tyczy się etykieta.

Co to jest kod EPREL? - baza eprel

Co to jest kod EPREL? – baza eprel

Więcej artykułów z tej serii

Jak zarejestrować produkt w EPREL?

Jak zarejestrować produkt w EPREL? Mamy 3 możliwości, dzięki którym możliwe jest zarejestrowanie produktu, oto one:

 • Pierwszym sposobem jest ręczne wprowadzanie pojedynczych modeli.
 • Drugim sposobem na rejestrowanie produktów jest rejestracja poprzez m2m, czyli za pomocą bezpośredniej komunikacji systemów informatycznych.
 • Istnieje jeszcze jeden sposób, a mianowicie poprzez dodanie skompresowanego pliku w układzie zdefiniowanym przez EPREL. Należy pamiętać, że rejestracja produktu jest konieczna nawet w przypadku, gdy był on już wprowadzony wcześniej. Po zarejestrowaniu, każdy produkt otrzyma swój kod QR oraz numer rejestracyjny.
Jak zarejestrować produkt w EPREL

Jak zarejestrować produkt w EPREL

Aby zarejestrować produkt w bazie EPREL należy wykonać kilka prostych kroków:

 1. Uzyskaj konto użytkownika w bazie ECAS
 2. Zarejestruj się na EPREL poprzez podanie nr VAT
 3. Wprowadź do systemu produkty za pomocą jednej z 3 wymienionych wcześniej możliwości (ręczne wprowadzanie, rejestracja poprzez m2m, dodanie skompresowanego pliku)
 4. Wprowadzone produkty otrzymują numer rejestracyjny. Służą one do stworzenia linków, które poprowadzą do danego urządzenia przy pomocy kodu QR.
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz produkty

Kto musi rejestrować się do bazy EPREL? – baza EPREL rejestrowanie

Kto musi rejestrować się do bazy EPREL? Od stycznia 2019 roku obwiązek rejestracji mają producenci, importerzy, a także upoważnieni przedstawiciele chcący sprzedawać urządzenia, do których potrzebna jest etykieta energetyczna. Tyczy to firm z siedzibą w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii oraz Liechtensteinie. Producenci z innych krajów, chcąc wprowadzić produkty na rynek UE, muszą nawiązać współpracę z dostawcą z wymienionych wcześniej krajów. Tylko wtedy będzie mógł zarejestrować produkty.

Kto musi rejestrować się do bazy EPREL

Kto musi rejestrować się do bazy EPREL

 

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 26 lipca 2022