Lampy do sypialni w stylu Retro

Lampy do sypialni w stylu retro

Styl retro jest lubiany i ceniony przez wiele osób. To pewnego rodzaju cofnięcie się w czasie do lat młodości naszych rodziców i dziadków. Tego typu aranżacje mają mnóstwo uroku, a niepowtarzalny klimat tworzą nie tylko dekoracje, ale i przedmioty codziennego użytku. Takie też powinny być lampy w stylu retro do sypialni.

Lampy w stylu retro – jakie powinny być?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak powinny wyglądać lampy w stylu retro. Mogą przyjmować różne kształty i kolory. Mogą mieć klosze materiałowe lub metalowe. Często wykorzystuje się także żyrandole. Bez trudu jednak, widząc taką lampę, zaklasyfikujemy ją jako pochodzącą z lat 50. czy 60. ubiegłego wieku. Kolorami dominującymi są:

  • złoto
  • brąz
  • platyna
  • écru

Kształty lamp w stylu retro są delikatne i miękkie, a samo wykończenie jest bogato zdobione wzorami i gradientami kolorystycznymi.

Sufitowe lampy do sypialni w stylu retro

Nad centralną częścią sypialni możemy zawiesić lampę wiszącą w stylu retro. Powinna dawać ciepłe i przytulne światło, które zachęca do relaksu. W zależności od wielkości pomieszczenia, można zdecydować się na jeden lub kilka punktów świetlnych. Przy małych sypialniach sprawdzi się pojedynczy klosz z ciepłą żarówką – koniecznie okrągłą. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami, z których wykonany jest klosz, są:

  • szkło
  • materiał tekstylny
  • abażur
  • papier i drewno

W niskich pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem może okazać się plafon, stylizowany na staromodny. Bogate zdobienia na obrzeżach będą nawiązywać do stylu retro. Kolorystyka lamp do sypialni w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia – jaśniejsze kolory powinny być stosowane do mniejszych pokojów. Zawsze jednak doskonale sprawdzi się szkło, które nie tylko jest neutralne, ale dodatkowo rozproszy promienie, tworząc przyjazną atmosferę. Ciekawie będą wyglądać złote lub srebrne zdobienia – wzory i lamówki. Na materiałowych kloszach mogą pojawić się motywy roślinne lub geometryczne.

Lampki nocne w stylu retro

Równie ważnym źródłem światła w sypialni są lampki nocne. Do stylu retro najlepiej pasują modele stojące. Najefektowniejsze są z pewnością modele o grubej podstawie ceramicznej w kształcie amfory. Ręcznie robione wzory i rysunki na nich są znakiem rozpoznawczym aranżacji w stylu retro. Abażurowy klosz także jest elementem obowiązkowym w tego typu lampkach nocnych. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie mosiądzu lub pozłacanego metalu i dymionego szkła. To połączenie znane z mieszkań naszych babć i dziadków. W stylu retro bardzo modne są również kinkiety – mosiężne, pozłacane, przypominające lampki naftowe. Przy niewielkich sypialniach sprawdzą się podwójne kinkiety z dwoma punktami świetlnymi. Zainstalowane nad zagłówkiem łóżka, będą nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne.

Styl retro jest niezwykle przytulny i przyjazny dla domowników. Idealnie sprawdzi się także w sypialni. Lampy retro dają ciepłe, lekko rozproszone światło, idealne do odpoczynku czy ulubionej lektury do poduszki.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.