Spis treści

Oświetlenie stanowiska pracy – normy i wymagania

Oświetlenie stanowiska pracy ma określone normy i wymagania jakie należy spełnić. Natężenie na danym stanowisku pracy reguluje ustawa PN-EN 12464-1:2004. Aby praca wykonywana przez danego pracownika była zarazem bezpieczna i komfortowa dla niego, ważną kwestią jest prawidłowe oświetlenie miejsca jej wykonywania. Oświetlenie na stanowisku pracy nie może mieć negatywnego wpływu na wzrok pracownika. Przepisy BHP określają jakie oświetlenie wymagane jest na danym stanowisku, ze względu na rodzaj pracy przy nim wykonywanej.

Jakie wybrać oświetlenie stanowiska pracy?

Jakie wybrać oświetlenie stanowiska pracy?

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem firmy, czy pracownikiem i chcesz dobrze zorganizować swoją przestrzeń do pracy, pamiętaj, że oświetlenie wpływa na naszą produktywność, więc jest bardzo ważną częścią wyposażenia. W zależności od tego, jaką prace wykonujemy, potrzebujemy innego rodzaju oświetlenie. Praca przy komputerze wymaga całkiem innego oświetlenia od pracy w warsztacie samochodowym czy hali produkcyjnej. Aby chronić nasze oczy przed zmęczeniem i wadami wzroku, i uzyskiwać jak najlepszą produktywność miejsce pracy powinno być odpowiednio oświetlone. Warto pamiętać, że naszym oczom szkodzi nie tylko zbyt mała ilość światła, ale również nadmierne oświetlenie. Powinno być ono zatem dostosowane do funkcji, jakie ma spełniać oraz powierzchni.

Najczęściej wybierany panel LED przez naszych klientów:

Technologia YELLOW FREE oraz FLICK FREE

PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595

Panel LED line PRIME Panel Backlit 40W 4000K 4800lm 595×595 200180 to panel oświetleniowy z wbudowanymi diodami LED SMD 2835, które zapewniają moc 40W i wydajność świetlną 120 lm/W.

Zobacz produkt

Oświetlenie stanowiska pracy

Zasadniczo oświetlenie stanowiska pracy i pomieszczeń pracy musi zapewniać warunki pracy sprzyjające wykonywaniu zadań wzrokowych, tworzyć właściwe otoczenie świetlne. Takie oświetlenie pomieszczeń pracy zagwarantuje bezpieczeństwo i ogólny komfort wszystkich osób w tym pomieszczeniu przebywających. Oświetlenie w pomieszczeniach pracy powinno być dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Bez względu na jej charakter, płaszczyzna robocza powinna być oświetlona równomiernie, a całe pomieszczenie pozbawione czynników przeszkadzających dla wzroku. Tylko wtedy pracownik może wydajnie wykonywać swoje zadania, będąc jednocześnie pozbawionym uczucia dyskomfortu oraz zmęczenia. Nieprawidłowe oświetlenie w środowisku pracy odbija się negatywnie na wydajności i jakości pracy, sprzyja większej częstotliwości popełnianych błędów i pogarszając łatwość dostrzegania źródeł zagrożenia, sprzyja występowaniu wypadków podczas pracy. Zbyt ciemne oświetlenie powoduje również osłabienie koncentracji i obniżenie wydajności. Podobne problemy zaistnieją również w przypadku zbyt jasnego oświetlenia czy oślepiania pracownika przez źle skierowane źródło światła. Oświetlenie w miejscu pracy powinno jednocześnie spełniać normy zgodne z polskim prawem i być ściśle określone dla różnych rodzajów wykonywanej pracy. Oświetlenie pomieszczeń pracy można osiągnąć za pomocą światła dziennego, sztucznego lub jako połączenie obydwu. Często oświetlenie dzienne jest niemożliwe do uzyskania, dlatego oświetlenie stanowisk pracy z reguły musi być wspierane oświetleniem sztucznym. Wybierając oświetlenie do miejsca pracy najpierw dowiedz się co to jest stopień ochrony IP urządzeń.

Oświetlenie w miejscu pracy

PANEL LED
Panele LED

Panele LED to lampy sufitowe, które możemy zamontować w sufitach Armstrong, natynkowo, podtynkowo lub zawiesić na linkach. Panele LED posiadają wiele rozmiarów, najpopularniejsze z nich to 60 x 60. Wiele dostępnych akcesoriów montażowych, sprawia, że są to uniwersalne lampy o wszechstronnym zastosowaniu. Panele LED stanowią energooszczędny zamiennik tradycyjnych opraw świetlówkowych. W odróżnieniu od lamp rastrowych świecą w pełni jednolicie na całej swojej powierzchni. Jest to wybór, który zdecydowanie przewyższa swój starszy odpowiednik eleganckim wyglądem i jednolitą powierzchnią świecenia. Panele LED sufitowe stanowią najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia biur i restauracji, ale także są coraz częściej wybierane do oświetlenia domowego, czy sklepowego. Sprawdź dostępne w naszym sklepie panele LED o różnych mocach i barwach światła.

Zobacz wszystkie panele LED

Oświetlenie w miejscu pracy

Oświetlenie w miejscu pracy ma istotne znaczenie dla naszej wydajności. Jeśli oświetlenie w miejscu pracy jest odpowiednie, czyli przykładowo jeśli pracujemy pisząc ręcznie i zachowane jest odpowiednie natężenie dla takiego miejsca wynoszące 500 lx, nasza praca staje się mniej męcząca i przyjemniejsza, dodatkowo nasz wzrok nie jest narażony na pogorszenie.

Oświetlenie w miejscu pracy

Oświetlenie w miejscu pracy

PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LM
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LM

Zastanawiasz się nad idealnym oświetleniem do Twojego wnętrza? Poznaj Panel Led V-Tac o mocy 36W, który łączy w sobie nowoczesność z funkcjonalnością. Ten ultra cienki i elegancki design doskonale wpasuje się w każde wnętrze. Jego największym atutem jest łatwość montażu – możesz go zamontować podtynkowo lub natynkowo bez konieczności dokupowania dodatkowych akcesoriów

Zobacz produkt

Oświetlenie pomieszczenia pracy może być ogólne oraz miejscowe. Ogólne oświetlenie w pracy jest najkorzystniejsze dla ludzkiego wzroku i równomiernie oświetla całą przestrzeń, jednak często nie zapewnia dobrej widoczności w bezpośrednim miejscu pracy i jest mało ekonomiczne. Miejscowe oświetlenie stanowiska pracy uwzględnia ściśle określone potrzeby danej czynności, zapewniając doskonałą widoczność w każdej sytuacji. Najkorzystniejsze dla ludzkiego wzroku jest światło naturalne o barwie zbliżonej do jasnożółtego koloru i takie powinniśmy starać się instalować w miejscu pracy. Oświetlenie dzienne na stanowisku pracy powinno być uzupełnione właściwie dobranym oświetleniem sztucznym. Umiejscowienie źródeł światła zależeć będzie od pracy wykonywanej na danym stanowisku. W przypadku np. hal czy magazynów warto zastosować oprawy szeroko-strumieniowe zapewniające dobre oświetlenie ogólne. W miejscu pracy przy stole warsztatowym należy zapewnić światło padające z boku, uzupełniając oświetlenie dodatkowymi lampami na stanowisku pracy. W pracach wymagających skupienia się na szczegółach oraz stanowiskach kontrolnych, wymagających dużego natężenia światła, oświetlenie ogólne należy uzupełnić dodatkowymi, optymalnie dobranymi oprawami i lampami zapewniającymi odpowiednie oświetlenie miejscowe. Oświetlenie określają przepisy BHP i normy. Wymagane natężenie światła jest inne dla różnych rodzajów wykonywanych czynności i pomieszczeń. I tak przykładowo:

Natężenie oświetlenia w miejscu pracy

Natężenie oświetlenia w miejscu pracy

Przepisy określające minimalną wartość natężenia oświetlenia nie muszą być spełnione na całym stanowisku pracy, ale tylko w tej jego części, która jest istotna dla zadania wzrokowego. Przy niewystarczającym oświetleniu ogólnym, możemy miejscowo doświetlić stanowisko pracy dodatkową lampą. Oprócz natężenia oświetlenia należy pamiętać również o parametrach takich jak rozkład luminacji, olśnienie, migotanie, kierunkowość światła, oddawanie barw i wygląd barwy światła.

Rozkład luminacji, czyli fizyczną miarę jaskrawości należy dostosować do rodzaju pracy wykonywanej w danym pomieszczeniu. Zbyt wysokie luminacje mogą powodować efekt olśnienia i co za tym idzie niski komfort pracy wzrokowej, a duże kontrasty luminacji zmęczenie. Z kolei zbyt niskie luminacje nie motywują do pracy i powodują, że dane stanowisko staje się monotonne.

Olśnienie to odczucie niskiego komfortu, niewygody, a także obniżenie zdolności rozpoznawania przedmiotów znajdujących się w polu widzenia. Ograniczenie olśnienia ograniczy niski komfort pracy, zmęczenie pracowników i ilość możliwych wypadków.

Migotanie, czy efekty stroboskopowe to szybkie okresowe zmiany natężenia światła. Mogą prowadzić do różnego rodzaju wypadków. Powodują one również złe samopoczucie, dekoncentrację, rozdrażnienie i bóle głowy. Dlatego też wskazana jest ich całkowita redukcja.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Jeśli szukamy mocnego oświetlenia do hal produkcyjnych warsztatów pracy i innych miejsc wielkopowierzchniowych, znaleźć możemy coraz lepsze i coraz tańsze oświetlenie. Jednym z najpopularniejszych stosowanych obecnie sposobów są nowoczesne świetlówki LED, które zastępują nam stare tradycyjne i pozwalają zmniejszyć zużycie energii o połowę. Świetlówki Led mają różne długości i różne sposoby zasilania, więc z powodzeniem dobierzemy takie, które idealnie sprawdzi się w naszym miejscu pracy. Świetlówki również posiadają różne barwy światła, więc dają nam możliwość wyboru takiego oświetlenia w miejscu pracy, które wypadnie najkorzystniej w danym miejscu. W firmach zajmujących się produkcją unikajmy raczej ciepłej barwy światła, tu również najlepiej sprawdzą się świetlówki Led z neutralna barwa światła, najbardziej zbliżoną do dziennej, dzięki czemu oczy nie będą się nam męczyć, będziemy mogli lepiej się skupić i pracować jak najefektywniej. Jeśli mamy możliwość również i tutaj zastosujmy kilka źródeł światła ogólne dające najwięcej światła i kierunkowe skierowane w miejsce, gdzie jest nam ono najbardziej potrzebne.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu biur i stanowisk pracy

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy z monitorem

Pomieszczenia pracy biurowej, przy komputerze, powinny mieć stały dostęp do światła dziennego. Niezależnie od tego źródła światła należy zapewnić odpowiednie oświetlenie elektryczne. Natężenie takiego oświetlenia reguluje norma PN-EN 12464-1:2004 i powinno ono wynosić co najmniej 500 luksów przy samym komputerze oraz 300 luksów w całym pomieszczeniu. Oświetlenie ogólne do pracy nie zapewni takiego natężenia w miejscu pracy z monitorem, należy więc stanowisko doświetlić, korzystając np. z lamp biurkowych.

Natężenie oświetlenia przy pracy z monitorem

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy z monitorem

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy pracownika obsługującego monitor powinno wynosić minimum 500 lx, tyle samo co natężenie światła w biurze. Jest to najczęstszy wymóg oświetlenia biurowego, dlatego optymalne natężenie oświetlenia przy pisaniu i czytaniu również będzie wynosić 500 lx. Wymogi oświetlenia na stanowisku pracy są różne i w większości zależą od rodzaju pracy, jakiej będziemy w nim wykonywać. Intensywność światła ma bardzo duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo pracy, ale także jej efektywność, jak i wygodę samych pracowników. Optymalne natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej pozwoli zwiększyć efektywność pracy, jak i zmniejszy zmęczenie, które bardzo często powodowały tradycyjne źródła światła.

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy

Oświetlenie stanowiska pracy powinniśmy rozpocząć od jego odpowiedniego zaprojektowania. Równomierne rozmieszczenia lamp pozwoli nam na odpowiednie oświetlenie, nawet większego pomieszczenia. Musimy pamiętać o tym, aby zamontowane przez nas oprawy świetlne spełniały normy oświetlenia pomieszczeń.

lampaki na biurko
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNALAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁALAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDLAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNA VT-7405 2700K-6400K 630LMLAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNAZobacz produkt

Norma oświetleniowa

Wszystkie wymogi oświetlenia na stanowisku pracy są zapisane w normie PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy”. W tej instrukcji zawarto informację, że najmniejsze natężenie oświetlenia, w którym dostrzeżemy rysy ludzkiej twarzy, musimy wynosić 20 lx. Dla przykładu w słoneczny dzień, w miejscu niezacienionym będziemy świadkami natężenia światła o wartości nawet 100000 lx. Czym jest więc parametr Luks? Jest to jednostka natężenia oświetlenia, która stanowi moc strumienia świetlnego, który pada na m2 powierzchni. Czyli jest to po prostu ilość lumenów padająca na obszar o podanych wymiarach.

Norma oświetleniowa PN-EN 12464-1

Norma oświetleniowa

Oświetlenie pomieszczeń i stanowisk pracy nie tylko wpływa pozytywnie na samą jej efektywność, ale przede wszystkim na zdrowie pracowników. Oświetlenie spełniające wszystkie normy pozytywnie wpłynie na stan naszych oczu, które w czasie pracy przy komputerze, czy na innym stanowisku, będą zmuszane do maksymalnego wysiłku. Oczywiście podobnie będzie w przypadku hal produkcyjnych, czy magazynów, gdzie łatwiej o przypadkowy wypadek w miejscu, w którym jest zbyt ciemno, aby pracować. Optymalne natężenie oświetlenia w magazynie znacznie zmniejszy ryzyko przypadkowego wypadku i bezpośrednio zwiększy bezpieczeństwo ludzi w nim pracujących.

Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy

Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy, możemy wykonać przy użyciu profesjonalnych urządzeń, jak i tych ogólnie dostępnych na rynku. Obecnie wykonując oświetlenie danego pomieszczenia, wystarczy, że zgłosimy się z projektem do sklepu, który w odpowiednim programie, wykonana te wszystkie czynności za nas (tak jest w naszym).

Do przeprowadzenia pomiarów natężenia oświetlenia w pomieszczeniu nie są wymagane dodatkowe uprawnienia i może wykonać je dowolna osoba, wyznaczona przez pracodawcę, lub on sam. Jednym z koniecznych warunków tego rodzaju pomiarów jest jednak odpowiednia wiedza, pozwalająca na swobodną obsługę luksomierza. Luksomierz to urządzenie dostępne w praktycznie każdym sklepie elektrycznym, jednak aby pomiar był jak najbardziej realny i dokładny powinniśmy wykonywać je w odpowiedni sposób i według podstawowych pojęć zawartych w normie PN-EN 12464-1:2004.

Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy

Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy

W trakcie pomiarów dotyczących oświetlenia stanowiska pracy powinniśmy sporządzać odpowiednią dokumentację potwierdzającą jego zgodność z aktualnymi normami. Oświetlenie powinno spełniać normy, a także podstawowe zasady BHP. Dokumentacja na temat natężenia światła w miejscu pracy powinna zawierać:

 • Dane firmy wykonującej pomiary.
 • Datę i godzinę pomiarów.
 • Rodzaj przyrządu pomiarowego i jego ważną legalizację.
 • Miejsce wykonywania pomiarów.
 • Szkic rozmieszczenia stanowisk pracy
 • Rodzaj i liczbę opraw świetlnych oraz szkic ich rozmieszczenia, wysokość zawieszenia.
 • Stopień zabrudzenia aktualnych opraw.
 • Liczbę uszkodzonych lamp.
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt
 • Opis pola pracy na danym stanowisku.
 • Dokładnie zaznaczone miejsca pomiaru.
 • Występowanie efektu stroboskopowego i sposoby ograniczenia tętnienia światła.
 • Wartość natężenie światła w wyznaczonych punktach, jak i średnią dla całego pomieszczenia.
 • Obliczenia potwierdzające zgodność z polskimi normami oświetleniowymi.
 • Ocenę, stwierdzającą, czy oświetlenie spełnia normy.
 • Wszystkie potrzebne wnioski i zlecenia.
 • Dane osoby lub osób wykonujących pomiary.
Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy

Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy

Oświetlenie stanowiska komputerowego

Oświetlenie stanowiska komputerowego powinno być urządzone zgodnie z przyjętymi normami, stanowisko komputerowe nie może mieć mniej niż 500 luksów, a także powinno być dodatkowo doświetlone za pomocą lampki, by bez problemu używać klawiatury.

Stanowiska biurowe, komputerowe należy urządzać możliwie blisko okien, zapewniając dostęp do nich światła dziennego, poprawiającego samopoczucie. Ponieważ często jest to niemożliwe, a ilość światła dziennego może okazać się niewystarczająca, należy zapewnić dodatkowe oświetlenie sztuczne przy stanowisku komputerowym. Norma PN-EN 12464-1:2012 określająca oświetlenie miejsc pracy wyposażonych w monitory mówi, że powinno ono być przystosowane do wszystkich zadań, jakie są na tym stanowisku wykonywane tj. do czytania, pisania i pracy z klawiaturą. Na płaszczyźnie klawiatury i stoły wymagane jest wysokie natężenie oświetlenia i powinno ono wynosić 500 Luxów. Taki poziom natężenia nie jest już korzystny na płaszczyźnie ekranu. Obniża on bowiem kontrast znaków i tła na ekranie. Stanowisko pracy z komputerem nie powinno być wyposażane w kierunkowo odbijające oprawy oświetleniowe. W celu uniknięcia wysokiej jaskrawości i odbić świateł wywołujących olśnienia należy odpowiednio rozmieścić oprawy. W naszym sklepie możecie Państwo zgłosić się projektem oświetlenia danego pomieszczenia, a nasi pracownicy w odpowiednim programie wykonają dla Państwa plan właściwego rozmieszczenia opraw. Optymalny dobór rozmieszczenia opraw oraz samego natężenia oświetlenia wpłynie zdecydowanie pozytywnie na zdrowie oczu osób pracujących przy monitorze, oraz wydajność i jakoś pracy pracownika biurowego.

Oświetlenie na stanowisku pracy

Oświetlenie na stanowisku pracy

W pomieszczeniach, w których pracujemy, zadbajmy o to, aby światło było rozproszone i nie odbijało się od przedmiotów, na które bezpośrednio patrzymy. Najlepiej zadbać o oświetlenie mieszane, czyli górne przy suficie i punktowe blisko miejsca wykonywanej pracy. Zadbajmy o to, aby lampy nie świeciło nam prosto w oczy. Osoby praworęczne powinny ustawić dodatkowe źródło światła po lewej stronie, żeby nie zasłaniały sobie światła ręką i odwrotnie osoby leworęczne powinny ustawić światło po prawej stronie. Na rynku oświetlenia znajdziemy wiele dobrych rozwiązań, które idealnie sprawdzą się w roli oświetlenia biurowego. Jednym z lepszych są panele Led, energooszczędne i mocne źródło światła dostępne w różnych wersjach. Panele Led mogą być kwadratowe czy prostokątne, ale ich największą zaletą jest równomiernie rozchodzące się po całej jego powierzchni światło, a także brak odczuwalnego migotania. Najlepiej sprawdzi się tutaj barwa światła biała neutralna, najbardziej przypominająca dzienną i najlepsza dla naszych oczu. Moc świetlną dobieramy oczywiście do powierzchni, jaką potrzebujemy oświetlić oraz indywidualnych upodobań.

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy – oświetlenie w pomieszczeniach powinno być dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy waha się w przedziale około 200 do 1000 luksów. Właściwe oświetlenie stanowiska pracy powinno spełniać wszystkie przepisy BHP i normy je określające. W miarę możliwości należy zapewnić oświetlenie dzienne w pomieszczeniach pracy. Oświetlenie dzienne należy uzupełnić w taki sposób sztucznym, by ułatwiona była koncentracja i skupienie, a jednocześnie oświetlenie nie męcząc pracownika, ułatwiało mu odprężenie i relaks w chwilach przerwy. Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi również jest określony przepisami BHP. Im większa przestrzeń, tym większa powinna być ich ilość. Zbyt mała ilość okien spowoduje, że oświetlenie dzienne w miejscu pracy będzie niewystarczające, a w pomieszczeniu będzie panował półmrok. Nie można jednak przesadzać z ilością okien, gdyż namiar światła może powodować dyskomfort pracy.

Przykładowo biurze o powierzchni do 20m2 powinny znajdować się dwa okna. Zapewnią one prawidłowe nasłonecznienie przez większą część dnia. Oświetlenie naturalne uzupełnione przemyślanie sztucznym spełni wszystkie wymagania i przepisy. Odpowiednie natężenie oraz barwę w łatwy sposób uzyskamy, wybierając LEDy jako źródło światła w pomieszczeniu. LEDowe oświetlenie w pracy spełni wymagania BHP, zapewni właściwy komfort pracy, redukując jednocześnie koszty związane z oświetleniem. Oprócz zdecydowanie niższego zużycia energii elektrycznej od tradycyjnych źródeł światła LEDy charakteryzują się żywotnością oraz odpornością na uszkodzenia, a co za tym idzie, nie trzeba ich często wymieniać, narażając się na koszta takiej operacji.

Panele LED

Panele LED

Jako źródło oświetlenia głównego wykorzystać możemy panele i oprawy LED. Panele LED stanowią estetyczny odpowiednik tradycyjnych opraw świetlówkowych. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, a zastosowanie energooszczędnej technologii sprawia, że wydatki na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia zostaną zdecydowanie ograniczone. Użyte do produkcji szkło czy aluminium sprawiają, że żywotność tego rodzaju oświetlenia sięga nawet 50000 godzin. W naszym sklepie znajdą Państwo panele natynkowe, podtynkowe oraz podwieszane. W naszej ofercie znajdują się panele w 5 różnych rozmiarach. Najpopularniejsze, w rozmiarze kasetonów sufitu podwieszanego mają wymiary 60×60. Mogą Państwo zakupić również panele o rozmiarach 120×60, 30×30, 30×60 i 30×120.

Oprawy świetlówkowe LED

Oprawa ze świetlówkami Led

Tradycyjne lampy jarzeniowe można wymienić na oprawy świetlówkowe LED. Odbije się to korzystnie na finansach firmy, a także komforcie i zdrowiu pracowników. Oprawy świetlówkowe LED dostępne w naszym sklepie pozbawione są efektu migotania i charakteryzują się wysoką jakością wykonania, żywotnością i odpornością. Dostępne są oprawy w różnych rodzajach długości, mocy, barwy światła i rodzaju mocowania. W naszej ofercie znajdą Państwo także oprawy o wysokiej klasie szczelności IP65, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których mogą być narażone na bardzo ciężkie warunki pracy. W takich właśnie pomieszczeniach można również zainstalować oferowaną przez nas wodo- i pyłoodporną oprawę hermetyczną IP44 lub IP65. Oprawy takie możemy instalować wewnątrz, a także na zewnątrz budynku. Oprawy hermetyczne eliminują efekt stroboskopowy, nie emitują promieniowania UV i IR, nie zawierają szkodliwych substancji, ale także nie grzeją się podczas długiej, ciągłej pracy. Trwałość oraz długa, bezawaryjna praca mogą okazać się atutami w wielu pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca. Doskonale sprawdzą się one we wszelkiego typu warsztatach oraz przestrzeniach produkcyjnych.

W celu właściwego doświetlenia bezpośredniego miejsca pracy warto wykorzystać lampki na biurko czy też lampki na regulowanym ramieniu. Z oferty naszego sklepu można wybierać z szerokiego asortymentu lamp LED na biurko. Lampki z klipsem, bezprzewodowe czy też ze ściemniaczem, te i wiele innych znajdą Państwo na naszej stronie. Lampka na biurko wyposażona w źródło światła LED jest również energooszczędnym rozwiązaniem, a przede wszystkim jest rozwiązaniem bezpiecznym dla wzroku. W wielu lampkach biurkowych znajdziemy gniazdo USB, które pozwoli nam naładować telefon, czy tablet. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo również lampki biurkowe z wyświetlaczem. Z takiego wyświetlacza można odczytać zarówno godzinę, jak i datę, a także znaleźć informacje na temat temperatury otoczenia czy ciśnienia atmosferycznego. Ważną cechą lampek biurkowych jest możliwość dopasowania kierunku padania światła do indywidualnych, aktualnych potrzeb. Dlatego też warto wybrać lampkę o regulowanym ramieniu, umożliwiającym pełną regulację umiejscowienia źródła światła i kierunku jego padania.

Oświetlenie miejsca pracy przy monitorze

Oświetlenie miejsca pracy przy monitorze

Jak widać, oświetlenie jest bardzo ważnym fizycznym czynnikiem środowiska pracy. Ma ono ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy. Niewłaściwe oświetlenie doprowadzić może do zmęczenia, braku koncentracji i wydajności, wypadków podczas pracy oraz występowania różnych dolegliwości fizycznych i wad wzroku. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w § 26 wymaga, aby w pomieszczeniach pracy było zapewnione oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami. Po ich zapoznaniu i dopasowaniu do indywidualnej potrzeby nasi pracownicy chętnie pomogą Państwu w wyborze właściwego dla Państwa źródła światła. Zachęcamy do zadawania pytań drogą telefoniczną lub mailową. Dołożymy wszelkich starań, aby udzielić pełnej i wyczerpującej odpowiedzi oraz pomóc w wyborze idealnego dla Państwa rozwiązania oświetleniowego.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Jakie oświetlenie jest najkorzystniejsze w miejscu pracy?

Jakie oświetlenie jest najkorzystniejsze w miejscu pracy to pytanie, które każdy pracodawca powinien sobie zadać. W miejscu pracy najkorzystniejsze oświetlenie to takie o neutralnej barwie, które przypomina światło naturalne. Współczynnik oddawania barw powinien być nie mniejszy niż CRI80. Na efektywność i wydajność w miejscu pracy wpływa zarówno to, jak skutecznie systemy oświetleniowe są dostosowywane do wymagań niektórych miejsc pracy i branż, jak i specyficzne wymagania osób pracujących w takich warunkach. Oświetlenie dzienne w każdym miejscu pracy powinno być dopasowane do rodzaju wykonywanej tam pracy i powinno spełniać kryteria określone w zasadach i normach. Naturalne oświetlenie wytwarzane przez promieniowanie słoneczne jest uważane za lepsze niż sztuczne oświetlenie, ponieważ ludzkie oko jest lepiej zaaklimatyzowane do naturalnego światła. Wykazano, że zdrowa ekspozycja na słońce ma korzystny wpływ na wzrost i funkcjonowanie ludzkiego ciała. Dlatego też najkorzystniejszym oświetleniem w miejscu pracy jest światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnej.

Jakie oświetlenie jest najkorzystniejsze w miejscu pracy?

Jakie oświetlenie jest najkorzystniejsze w miejscu pracy?

Co to jest oświetlenie w miejscu pracy?

Często najprostsze pytania sprawiają najwięcej trudności. Co to jest oświetlenie w miejscu pracy? Oświetlenie w miejscu pracy najprościej mówiąc to normy jakie należy zapewnić pracownikom w miejscu wykonywania przez nich obowiązków. Przykładowo w przypadku biur natężenie oświetlenia różni się od stanowiska, jednak nie może być mniejsze niż 200 lx. Oświetlenie w miejscach pracy, w szczególności rodzaje świateł, które są używane w miejscach pracy, musi przede wszystkim spełniać określone wymagania, aby było zgodne z polskimi normami. Stosując się do standardów określonych w regule wydanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz innych ustawach prawnych, będziesz mógł zbudować wymagające wizualnie miejsca pracy, które są dobrze oświetlone i wygodne w użytkowaniu. Zapewni to sprawne działanie Twojej firmy.

Co to jest oświetlenie w miejscu pracy?

Co to jest oświetlenie w miejscu pracy?

Ile lumenów na stanowisku pracy?

Projektując stanowisko pracy jednym z najważniejszych elementów jest oświetlenie. Ile lumenów na stanowisku pracy powinno się znaleźć zależy od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku miejsc, w których wzrok jest bardzo wytężany, wykonywane są np. szkice, wartość ta może sięgać nawet 1000 lx. Rozkład luminancji w miejscu pracy, kierunek padania światła, siła tego światła, jego zmienność i wskaźnik oddawania barw to czynniki, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracowników, komfort i skuteczność ich widzenia.  Ze względu na wiele różnych aspektów, które wpływają na określenie odpowiedniego oświetlenia w miejscu pracy, konieczne jest uwzględnienie zarówno charakteru zadań wykonywanych w danej przestrzeni, jak i różnych stopni widoczności, jakie posiadają pracownicy.

Ile lumenów na stanowisku pracy?

Ile lumenów na stanowisku pracy?

Jakie warunki powinno spełnić oświetlenie miejsca pracy?

O czym warto pamiętać i jakie warunki powinno spełniać oświetlenie miejsca pracy? Po 1 pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego natężenia do stanowiska, światło musi być rozprowadzone równomiernie, a ważne miejsca takie jak np. klawiatura powinny być dodatkowo doświetlone. Po 2 należy upewnić się, że barwa światła jest neutralna. Ciepła powodowałaby spadek efektywności pracy.

Jakie warunki powinno spełnić oświetlenie miejsca pracy

Jakie warunki powinno spełnić oświetlenie miejsca pracy

Sztuczne światło może mieć różny wpływ na osobę, w zależności od specyficznych cech tej osoby, i może pomóc w koncentracji uwagi, zwiększyć koncentrację podczas wykonywania trudnych czynności lub zachęcić do odpoczynku i relaksu. Tworząc miejsce pracy dla swoich pracowników, pracodawcy są zobowiązani do uwzględnienia nie tylko logicznego rozstawu poszczególnych stanowisk pracy, ale także instalacji oświetlenia, aby zagwarantować odpowiednią ilość natężenia światła na każdym stanowisku.

 

Jaka żarówka do pracy?

Jaka żarówka do pracy będzie odpowiednia? Jeśli zastanawiamy się nad odpowiedzią na to pytanie, warto wiedzieć, że odpowiednia żarówka do pracy to taka, której barwa powinna posiadać ok. 4500K, a współczynnik oddawania barw >CRI80.

Jaka żarówka do pracy?

Jaka żarówka do pracy?

Kiedy pracujemy przy biurku, posiadanie odpowiedniego oświetlenia jest nie tylko korzystne dla naszych oczu jako problem zdrowotny, ale także poprawia naszą zdolność koncentracji i ogólne samopoczucie. Posiadanie odpowiednio dobranego oświetlenia podczas procesu wszelkiej pracy powoduje wzrost efektywności procesu, co z kolei ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdolność koncentracji pracownika. Ze względu na sposób, w jaki nasze ciała reagują na różne rodzaje światła, najskuteczniejszym sposobem na zakup właściwej żarówki do pracy jest zakup żarówki o temperaturze barwowej neutralnej. Kiedy patrzymy na cokolwiek z tego odcienia, nie odczuwamy senności i niezwykle łatwo jest nam się skoncentrować na wykonywanej czynności.

Ile lumenów na m2 do warsztatu?

Warsztat, tak jak każde inne miejsce pracy powinien być dostatecznie oświetlony, tak by umożliwiać dokładną i bezpieczną pracę. Ile lumenów na m2 do warsztatu jest właściwą wartością? W warsztacie powinno znaleźć się od 400 do 500 lumenów, przy jednoczesnym pamiętaniu o doświetleniu kluczowych miejsc.

Ile lumenów na m2 do warsztatu?

Ile lumenów na m2 do warsztatu?

Ponieważ nie ma powszechnie akceptowanego standardu minimalnej liczby lumenów, które musi mieć żarówka w danej przestrzeni, możesz wybrać poziom oświetlenia, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jednak najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że wybrane oświetlenie jest wystarczająco mocne, aby łatwo oświetlić całą przestrzeń. Inwestycja w oświetlenie o dużej mocy to sprytny pomysł na tereny przeznaczone do pracy. Praca, która jest tam wykonywana, często wymaga użycia bardzo silnego oświetlenia.

Jakie powinno być oświetlenie stanowiska pracy?

To jakie powinno być oświetlenie stanowiska pracy różni się w zależności od rodzaju zawodu wykonywanego w danym pomieszczeniu. Jednak każde stanowisko musi mieć barwę światła zbliżoną do neutralnej, gdyż zapewnia to komfort dla wzroku i nie powoduje spadku efektywności pracownika. Oświetlenie stanowiska pracy powinno mieć około 4500 K. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj pracy jest wykonywany; płaszczyzna robocza musi mieć spójne oświetlenie, a otaczający obszar nie powinien mieć niczego, co mogłoby odwrócić wzrok. W idealnym świecie naturalne światło słoneczne powinno zapewnić wystarczające oświetlenie w miejscu pracy. Oczywiście jest to idealny scenariusz, ale taki pojawia się bardzo rzadko. W rezultacie dostarczanie sztucznego oświetlenia wewnątrz środowiska pracy jest koniecznością, którą należy spełnić. Ze względu na możliwość odbicia lub rozproszenia światła, ważne jest, aby pamiętać o dostosowaniu natężenia światła w oparciu o wielkość przestrzeni, kolorystykę ścian i dekoracji oraz odległość między źródłem światła a miejscem pracy.

Jakie powinno być oświetlenie stanowiska pracy

Jakie powinno być oświetlenie stanowiska pracy

Jakie jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy?

Jakie jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy – można to łatwo określić na podstawie przykładu: miejsce pracy polegające na malowaniu wymaga 750 lx, miejsca pracy wytężaniem wzroku, ręcznym pisaniem, montażem powinny mieć natężenie o wartości ok. 500 lx. Wraz ze spadkiem konieczności męczenia wzroku, spada wartość natężenia.

Jakie jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy

Jakie jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy

Praca, którą wykonuje dana osoba, powinna być wolna od ryzyka, a także wygodna i sprzyjać jej dobremu samopoczuciu. Bez wystarczającego oświetlenia wykonanie tego zadania byłoby prawie niemożliwe. Jedną z definicji odpowiedniego oświetlenia w miejscu pracy jest oświetlenie, które jest równomiernie rozproszone po całym obszarze i nie zawiera żadnych elementów, które obciążałyby wzrok lub które mogłyby rozpraszać podczas wykonywania obowiązków. Na pracownika wpływa na wiele różnych sposobów zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Podczas gdy nie ma wystarczającej ilości światła, odczuwamy ból, który może prowadzić do senności i zmęczenia. W rezultacie nasza produktywność w pracy dramatycznie cierpi, a także znacznie łatwiej jest popełniać błędy, gdy pracujemy w tych warunkach. Istnieje nieodłączny wzrost możliwości wystąpienia niebezpiecznych nieszczęśliwych wypadków w pracy. Nasze oczy nie męczą się, gdy znajdujemy się w przestrzeni, która ma wystarczające oświetlenie.

 

Jak oświetlić miejsce pracy?

Jak oświetlić miejsce pracy, by długotrwałe przebywanie w nim nie było męczące? Miejsce pracy należy oświetlić na co najmniej 2 sposoby. Zapewnij oświetlenie ogólne oraz postaw na doświetlenie miejsca pracy za pomocą np. lampki na biurko. Biuro jest wyposażone w wiele różnych rodzajów opraw oświetleniowych. Oczywiście szczegóły dotyczące obszaru, w którym oczekuje się wykonywania obowiązków służbowych, określą ich liczbę, a także rodzaj sprzętu, z którego będą korzystać. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia jest niezbędne dla bezpieczeństwa miejsca pracy. Oprócz zwykłych opraw, które zwisają z sufitu, należy również skorzystać ze świateł zadaniowych, które są zwykle umieszczane na stołach lub biurkach. Obszar, w którym pracują ludzie, powinien być odpowiednio oświetlony oświetleniem zadaniowym.

Jak oświetlić miejsce pracy?

Jak oświetlić miejsce pracy?

Jaka barwa światła na stanowisku pracy?

Odpowiedzią na pytanie jaka barwa światła na stanowisku pracy jest właściwa, jest fakt, że wskaźnik oddawania barw CRI powinien wynosić nie mniej niż 80. Na stanowisku pracy światło powinno mieć zimną barwę.

Jaka barwa światła na stanowisku pracy?

Jaka barwa światła na stanowisku pracy?

Nie tylko odcień światła, ale także jego intensywność ma kluczowe znaczenie dla jakości środowiska pracy. Podczas pracy przy biurku jedną z najważniejszych rzeczy w zwiększaniu uwagi i ogólnego samopoczucia jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Każdy pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniego oświetlenia swojego miejsca pracy. Każdy pracownik powinien być w stanie widzieć wyraźnie i bez trudności podczas pracy. Ważne jest, aby oświetlenie w pokoju nie męczyło jego oczu ani nie sprawiało, że czuł się nieswojo. Odcień światła, który jest najbardziej podobny do naturalnego światła, jest uważany za najzdrowszą opcję.

Co ma wpływ na prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy?

Na to co ma wpływ na prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy składają się przede wszystkim 3 cechy takie jak właściwe natężenie oświetlenia wyrażane w luksach (lx) odpowiednie dla danego stanowiska, barwa światła oraz unikanie efektu olśnienia. Jakie powinno być światło? Przede wszystkim chodzi o to, aby wszystkie zadania zawodowe mogły być wykonywane w bezpiecznym środowisku i w idealnych warunkach. Zależy to częściowo od konfiguracji żarówek, a także rodzaju zastosowanego oświetlenia. Nieodpowiednie oświetlenie w miejscu pracy może powodować obciążenie narządu wzroku, co może następnie spowodować, że błędy w widzeniu będą jeszcze bardziej wyraźne. Spędzanie coraz dłuższych okresów czasu przed monitorem komputera zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z oczami. Dobrze oświetlone miejsce pracy umożliwia zwiększenie produktywności, ułatwiając pracownikom wykonywanie czynności wizualnych i upewniając się, że pracują w miejscach, które są dla nich zarówno bezpieczne.

Co ma wpływ na prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy?

Co ma wpływ na prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy?

Jaką rolę spełnia oświetlenie na stanowisku pracy?

Jeśli chcemy wiedzieć jaką rolę spełnia oświetlenie na stanowisku pracy, warto zauważyć 3 najważniejsze aspekty: po pierwsze zapewnimy właściwe i zgodne z normami miejsce pracy, po drugie nie meczymy wzroku i nie narażamy pracownika na ewentualne pogorszenie go, trzecim aspektem jest zapewnienie komfortowych warunków sprzyjających wydajności pracowników.

Jaką rolę spełnia oświetlenie na stanowisku pracy

Jaką rolę spełnia oświetlenie na stanowisku pracy

Jeśli chodzi o rolę, odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy jest najważniejszą rolą, jaką może pełnić oświetlenie. Nie tylko bierzemy pod uwagę czynniki oświetleniowe, ale też wielkość danego obszaru, dostęp do światła dziennego oraz wymagania poszczególnych stanowisk pracy. Planując oświetlenie biura, należy wziąć pod uwagę szereg kluczowych czynników, w tym wielkość powierzchni biurowej i rodzaj pracy, która zostanie tam wykonana. W większości przypadków naturalne światło, o temperaturze barwowej od 5000 do 6500 K jest wykorzystywane w pracach biurowych. Ta szczególna jakość światła ma podnoszący na duchu wpływ na usposobienie, a także na poziom skupienia. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych.

CZARNA SZYNOWA LAMPA LED 27W MDR BRANTA METALICA 940 60ST - 4000KZobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA - CZARNYZobacz produkt
REFLEKTOR LED SZYNOWY PRO BRANTA LUX 27W Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA MINI II - CZARNYZobacz produkt

Jak rozmieścić oświetlenie?

Aby dobrze rozmieścić oświetlenie na stanowisku pracy najlepiej zacząć od projektu oświetlenia który wskaże nam jakie natężenie oświetlenia będzie wymagane na w miejscu naszej pracy. Projekt taki wskaże poziom równomierności natężenia oświetlenia. Oraz liczbę luksów jaka jest potrzebna do naszej pracy.

Jak rozmieścić oświetlenie?

Jak rozmieścić oświetlenie?

W najlepszym interesie wszystkich leży decyzja o umieszczeniu lampy na każdym stanowisku pracy. Obszar, w którym ludzie będą pracować, będzie miał teraz odpowiednie oświetlenie. Praca związana z takim stanowiskiem nie będzie obciążająca. Konieczne jest dostosowanie wymiarów lamp do wymiarów biurka, aby odpowiednio oświetlić obszar roboczy. Kluczową rolę odgrywa oświetlenie sufitowe. Podstawowymi czynnikami, które decydują o tym, które z nich zostaną uwzględnione w pomieszczeniu, są wymiary przestrzeni i osobiste preferencje. Zarówno wiszące lampy sufitowe, jak i praktyczne plafony, które idealnie nadają się do przestrzeni o niskim suficie, są często spotykane w miejscach pracy.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Od czego uzależnione jest natężenie oświetlenia na stanowisku pracy?

Zapewne zastanawiamy się od czego uzależnione jest natężenie oświetlenia na stanowisku pracy, odpowiedź jest prosta. Natężenie oświetlenia uzależnione jest od rodzaju stanowiska pracy i wykonywanych tam zadań. Gdy mamy do czynienia przykładowo z strefami pakowania natężenie w takim miejscu wynosić musi 200 – 300 luksów. Wraz z wzrostem wytężania wzroku wzrasta wartość natężenia.

Od czego uzależnione jest natężenie oświetlenia na stanowisku pracy

Od czego uzależnione jest natężenie oświetlenia na stanowisku pracy

W zależności od poziomu szczegółowości wykonywanej pracy, dla poszczególnych stanowisk pracy odpowiednie są następujące wskaźniki intensywności sztucznego oświetlenia. Inaczej będzie to wyglądało w pracy w biurze a inaczej na hali magazynowej. Ponadto ważne jest, aby pamiętać, że stałe miejsca pracy wymagają oświetlenia dziennego, chyba że jest to fizycznie niemożliwe lub w inny sposób niepożądane. Oświetlenie, które zostało starannie dobrane, stwarza warunki odpowiednie do wykonywania prac wymagających wytężenia wzroku. Praca wzrokowa nie powinna powodować uczucia wyczerpania lub bólu. Pracownik musi być w pełni zdolny do rozróżniania specyfiki w środowisku pracy i szybkiego wychwytywania zmian.

Jakie wybrać oświetlenie stanowiska pracy?

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 czerwca 2022