Oświetlenie wnętrza w stylu industrialnym

Aranżacja mieszkania w stylu industrialnym jest ostatnimi czasy niezwykle popularna. Zawdzięczamy to wielu nowym inwestycjom mieszkalnym, które toczą się w starych i nieczynnych już fabrykach. Nie każdy może pozwolić sobie na prawdziwy loft, ale każdy może urządzić mieszkanie w stylu industrialnym. Niezbędnym elementem takiej aranżacji jest oświetlenie. To oświetlenie w głównej mierze tworzy ten wyjątkowy i charakterystyczny klimat.

Lampy w stylu industrialnym – materiał wykonania

Styl industrialny odwzorowuje sposób, w jaki wyglądały dawne fabryki. Dominują więc wysokie sufity, dużo wolnej przestrzeni oraz elementy wykonane z surowych i zimnych materiałów. Oświetlenie sufitowe czy naścienne do wnętrza tego typu jest dość charakterystyczne. Klosze lamp wykonane są przede wszystkim z metalu o zimnej barwie:

  • czarnej
  • stalowej
  • miedzianej

Są proste, bez zbędnych zdobień, ale także niezwykle funkcjonalne. Bardzo często lampy do wnętrz industrialnych pozbawione są klosza i składają się jedynie z żarówki i przewodu elektrycznego. Popularne są także metalowe „klatki”, które w fabrykach służyły ochronie źródła światła przed uszkodzeniem. Tutaj stanowią raczej dekorację. W aranżacji industrialnej ceniony jest przede wszystkim minimalizm i pewnego rodzaju surowość.

Dodatkowe oświetlenie w stylu industrialnym

Jak wspomnieliśmy wyżej, styl industrialny jest bardzo surowy. Stąd też może nie być lubiany przez wiele osób jako sposób wystroju mieszkania. To właśnie zadaniem oświetlenia jest ocieplić wnętrze i sprawić, by było przytulne i miłe. Najlepiej sprawdzają się do tego lampy stojące i kinkiety. Powinny być utrzymane w tym samym stylu – nieco zimnym i surowym, ale koniecznie muszą dawać ciepłe światło. Dzięki temu właśnie pomieszczenie nabierze domowego uroku. Sprawdzi się tu nie tylko metal, ale także beton, szkło czy drewno – wszystkie materiały wykorzystywane w prawdziwych fabrykach. Warto te dodatkowe źródła światła rozlokować wokół strefy wypoczynkowej, dzięki czemu mocne żarówki niezabezpieczone kloszem nie będą nas razić w czasie relaksu.

Żarówka jako dekoracja – czy to możliwe?

Oświetlenie w stylu industrialnym pozbawione jest elementów dekoracyjnych, które znane są z innych rodzajów aranżacji. Nie oznacza to jednak, że nie są w żaden sposób zdobione. Największą i najważniejszą ozdobą jest sama żarówka. Powinna być duża i znacznie wyróżniająca się od reszty akcesorium. Styl industrialny powinien być w pewnym stopniu także nowoczesny. Nie bójmy się eksperymentować chociażby z bardzo efektownymi żarówkami LED. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie opraw LED – na przykład do wyeksponowania wiszących na ścianie zdjęć czy małej galerii ze starymi, industrialnymi przedmiotami.
Zaprojektowanie oświetlenia w stylu industrialnym to nie tylko wybór odpowiednich lamp sufitowych czy ściennych. To także dopasowanie temperatury światła, rodzaju żarówek i ucharakteryzowania instalacji elektrycznej. Dopiero to wszystko razem składa się na wyjątkowy charakter wnętrz w tej aranżacji.

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.pl.

Post Author: admin