Spis treści

Sterownik LED RGB – jak ustawić?

Decydując się na oświetlenie LED wykonane w technologii RGB, liczymy się również z zakupem kontrolera do tego rodzaju urządzeń. Sterownik LED RGB – jak ustawić to urządzenie? Otóż w zależności od wybranego modelu pozwala nam na sterowanie oświetleniem za pomocą jednego z 3 urządzeń: bezprzewodowego pilota, sterownika ściennego lub przy pomocy smartfonu i domowej sieci Wifi. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na temat ustawień, podłączenia i konfiguracji tego typu urządzeń w domowym, jak i firmowym środowisku. Oto krótki test możliwości sterowników muzycznych LED

Najczęściej wybierany zestaw przez klientów w naszym sklepie:

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

Sterownik RGB – co to jest?

Sterownik RGB – co to jest? Sterownik RGB to urządzenie elektroniczne przystosowane do kontroli nad oświetleniem Ledowym zasilanym prądem napięciem 12/24V. Są to kontrolery, które świetnie współpracują z taśmami LED, modułami LED, czy lampami ogrodowymi, które zasilamy bezpiecznym napięciem 12V. Przeznaczone są one do kontroli jasności i koloru świecenia naszych produktów oświetleniowych. Jeśli chcemy uzyskać taką kontrolę nad żarówkami ledowymi to więcej na ten temat dowiemy się z wpisu pod tytułem „Ściemniacz LED – czy żarówki LED można ściemniać„. Sterownik RGB to kontroler przystosowany do oświetlenia RGB, czyli do modelu przestrzeni barw, którego nazwa pochodzi od jego trzech podstawowych barw:

 • R – czerwony
 • G – zielony
 • B – niebieski
inteligentne oświetlenie

inteligentne oświetlenie

Sterownik RGB to urządzenie elektroniczne używane do kontrolowania kolorów i efektów świetlnych taśm LED RGB. RGB oznacza czerwony (Red), zielony (Green) i niebieski (Blue) – podstawowe kolory, z których można uzyskać szeroką gamę odcieni. Sterownik pozwala na zmianę kolorów, jasności oraz częstości mrugania lub płynności zmian kolorów na taśmie LED. Niektóre sterowniki RGB są zdalnie sterowane za pomocą pilota, aplikacji mobilnej lub asystentów głosowych. Zastosowanie sterownika RGB w taśmach LED to głównie dekoracja i tworzenie nastroju w pomieszczeniach, na zewnątrz budynków, w reklamach czy w miejscach publicznych. Czy sterownik RGB może kontrolować żarówki, zależy od kompatybilności żarówek z danym sterownikiem. Nie wszystkie żarówki LED są kompatybilne ze sterownikami RGB, dlatego przed zakupem należy sprawdzić specyfikację zarówno żarówek, jak i sterownika.

Sterownik RGB - co to jest?

Sterownik RGB – co to jest?

Sterownik do taśmy LED RGB daje nam możliwość dowolnego mieszania tych barw i tworzenia różnych, własnych kolorystycznych aranżacji. W zależności od wybranego kontrolera oprócz podstawowych barw będziemy mieli możliwość ustawienia między innymi barwy fioletowej, pomarańczowej, czy zielonej. Istnieją również kontrolery z tęczowym panelem dotykowym, które dają nam możliwość dowolnego mieszania odcieni barw, która zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.

Istnieje wiele ciekawych rodzajów oświetlenia kolorowego, w tym popularne panele LED RGB

Sterownik RGB – znajdziesz go w naszym sklepie!

Zapoznaj się z naszą ofertą!

sterownik-rgb-12v-24vdc-10a-fut037
Sterownik RGB

Odbiornik radiowy FUT037 podłączymy do oświetlenia LED RGB zasilanego prądem o napięciu 12/24V. Łączność radiowa z urządzeniem sterującym.

Zobacz produkt

Taśma LED RGB + sterownik + pilot – instrukcja podłączenia

Tworzenie naszej domowej lub firmowej instalacji oświetleniowej opartej o system RGB zaczynamy od doboru odpowiedniej taśmy ledowej. Tutaj mamy kilka ważnych specyfikacji, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Pierwsza z nich to rodzaj zastosowania. Jeśli nasz pasek ledowy będzie służyć wyłącznie w warunkach domowych i nie potrzebuje dodatkowej ochrony to powinniśmy wybrać taśmę bez silikonu w wersji IP20. W przypadku kiedy istnieje narażenie na jakikolwiek szkodliwy kontakt wilgoci lub innych czynników zewnętrznych, wtedy wybierzmy taśmę z ochroną IP65, czyli zabezpieczoną silikonem. Jeśli natomiast decydujemy się na zewnętrzne oświetlenie, wtedy powinniśmy wybrać pasek całkowicie zalany silikonem z klasą szczelności IP68. Następnym krokiem jest wybór rodzaju taśmy. Tutaj możemy zdecydować się na taśmę o zagęszczeniu 30 diod/1 metr lub 60 diod/1 metr. Oczywiście czym gęstszy pasek ledowy tym nasza instalacja będzie pobierać więcej prądu, ale też będzie jaśniej świecić. Tutaj możemy również wybierać, czy chcemy taśmę z diodą 3w1, czyli jedną, połączoną diodą RGB, czy zdecydujemy się na wersję R+G+B, czyli taśmę, w której dioda odpowiedzialna za określoną barwę jest oddzielna.

Taśma LED RGB + sterownik + pilot - instrukcja podłączenia

Taśma LED RGB + sterownik + pilot – instrukcja podłączenia

Następnym krokiem jest dobór zasilacza. Pamiętajmy o tym, że w każdej instalacji opartej o taśmy ledowej powinniśmy zachować zapas mocy ok. 10%. Dlatego decydując się na taśmę RGB 150xSMD o długości 5 metrów (pobór mocy 36W) powinniśmy wybrać zasilacz o mocy przynajmniej 40W, natomiast w przypadku RGB 300xSMD o długości 5 metrów (pobór mocy 72W) wybierzmy zasilacz o mocy minimum 80W. Ostatnim krokiem jest wybór systemu sterowania tego typu oświetlenia, czyli kupujemy sterownik taśmy LED RGB. Tutaj nie ma zależności czy kupujemy sterownik bezprzewodowy, czy naścienny. Zawsze powinniśmy umieścić go pomiędzy zasilaczem i taśmą. W przypadku bezprzewodowego instalujemy tam odbiornik, a w przypadku naściennego sam kontroler.

Taśma LED RGB + sterownik + pilot - instrukcja podłączenia

Taśma LED RGB + sterownik + pilot – instrukcja podłączenia

Taśma LED TGB + sterownik + pilot – instrukcja podłączenia (wszystko robimy przy wyłączonym zasilaniu) Oto 4 kroki postępowania:

 1. Podłączamy odbiornik/kontroler do zasilacza. W zależności czy posiada on wtyk DC, czy wychodzą z niego przewody, podłączamy go odpowiedniego według wytycznych na sterowniku. Czyli jeśli jest to wtyk DC, to wpinamy go w odpowiednie gniazdo na odbiorniku, natomiast w przypadku przewodów + (czerwony) i – (czarny) wpinamy według oznaczeń sterownika.
 2. Teraz przyszedł czas na podłączenie sterownika do taśmy LED. Z paska Ledowego wychodzą 4 przewody: czerwony, zielony, niebieski oraz zasilający. Tutaj bardzo ważne jest, aby podłączyć je według ustalonego schematu. Czyli przewód czerwony podłączamy do gniazda z napisem R, zielony do gniazda G, natomiast niebieski do gniazda B. W przypadku przewodu zasilającego podłączamy go do gniazda o oznaczeniu +. Jest to najczęściej przewód biały lub czarny.
 3. W tym momencie ze spokojem możemy podłączyć naszą instalację do prądu. W tym momencie, jeśli wybraliśmy sterownik do taśmy LED RGB w formie zestawu, to wszystko powinno działać od razu. W przypadku kiedy zdecydowaliśmy się na dobranie pilota i sterownika oddzielnie, wtedy najczęściej powinniśmy sparować go zaraz po włączeniu instalacji. W większości przypadków wystarczy kilkukrotnie wcisnąć numer strefy, do której chcemy przydzielić dany odbiornik, ale zawsze przed tego typu parowaniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Tam znajdziemy informację jak w szybki i bezproblemowy sposób, sparujemy nasze urządzenie, jak i rozparujemy.
 4. Pamiętajmy również o tym, że taśmy LED powinniśmy instalować wyłącznie na powierzchni charakteryzującej się odpowiednim odprowadzaniem ciepła. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są profile aluminiowe do taśm LED, które polecamy nawet w mało skomplikowanych instalacjach oświetleniowych. Są to produkty, które nie tylko dają nam więcej możliwości instalacji pasków LED, ale także znacząco wpływają na trwałość i bezawaryjność naszej instalacji.
Taśma LED RGB + sterownik + pilot - instrukcja podłączenia

Taśma LED RGB + sterownik + pilot – instrukcja podłączenia

Sterownik RGB WiFi – czym jest?

Sterownik RGB WiFi – czym jest? Jest to 1 z często wybieranych sterowników taśmy RGB, w którym komunikujemy się z odbiornikiem za pomocą aplikacji na naszym tablecie lub smartfonie. Jest to bardzo wygodna opcja, która pozwala nam na sterowanie naszym oświetlenie niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Jedynym tutaj wymogiem jest to, aby wszystkie urządzenia sterujące znajdywały się w zasięgu domowej sieci WiFi. Najczęściej sterownik RGB WiFi jest dostępny w zestawie wraz z dedykowanym routerem do oświetlenia RGB (np. iBOX). Wtedy, aby nasza instalacja działała w pełni prawidłowo musimy jedynie umieścić tego typu urządzeń w zasięgu domowej sieci WiFi (zasięgu domowego routera) i podłączyć do prądu. Sterownik oświetlenia LED WiFi to bardzo wygodne urządzenie, które swoją funkcjonalną i wygodą potrafi zadziwić wielu swoich użytkowników.

Sterownik RGB WiFi - czym jest?

Sterownik RGB WiFi – czym jest?

STEROWNIK RGB+CCT 12V-24VDC 12A WIFI FUT039W
STEROWNIK RGB+CCT 12V-24VDC 12A WIFI FUT039W

Sterownik RGB+CCT 12V-24VDC 12A MiLight FUT039W WiFi to kompaktowe i zaawansowane urządzenie służące do bezprzewodowego sterowania oświetleniem LED RGB+CCT.

Zobacz produkt

Sterownik RGB z pilotem – na czym polega?

Przy wykonywaniu kolorowej instalacji oświetleniowej, zwróćmy uwagę także na sterownik LED RGB. Możemy wybrać sterownik RGB z pilotem – na czym polega to połączenie? Do wyboru mamy sterownik obsługiwany za pomocą podczerwieni lub radiowo. Sterownik obsługiwany radiowo może mieć nawet 30 metrów zasięgu. Tutaj powinniśmy wybrać urządzenie, które spełni wszystkie nasze indywidualne oczekiwania i pozwoli na intuicyjną kontrolę nad naszym oświetleniem. Tutaj możemy wybierać wśród różnego rodzaju kontrolerów takich jak:

 • Sterownik RGB radiowy – jest to kontroler składający się ze sterownika i odbiornika. Porozumiewają się one bezprzewodowo, za pomocą fal radiowych. Taki system pozwala nam na zasięg nawet 30 metrów i przy zmianie koloru świecenia za pomocą pilota lub sterownika naściennego, nie musimy bezpośrednio celować nim w dany odbiornik. Sterownik LED RGB radiowy to najczęściej wybierany system sterowania we współczesnych czasach. Wybierając system sterowania Mi-Light będziemy mogli także podzielić nasze oświetlenie na strefy i sterować światłem nie tylko taśm, ale także żarówek, czy dedykowanych halogenów LED Mi-Light. Parowanie pilota ze sterownikiem wcale nie jest takie trudne, w łatwy sposób możemy uzyskać nowoczesne oświetlenie.
Sterownik RGB z pilotem - na czym polega?

Sterownik RGB z pilotem – na czym polega?

 • Sterownik RGB z pilotem – najczęściej wybierany zestaw przez klientów oświetleniowych. Tutaj możemy wybierać wśród sterowników działających na podczerwień lub radiowo. Wersja na podczerwień jest atrakcyjniejsza cenowo, ale także posiada znacznie mniej funkcji i zalet technologicznych, jak w przypadku wersji pracującej na falach radiowych.
Sterownik RGB z pilotem - na czym polega?

Sterownik RGB z pilotem – na czym polega?

 • LED RGB Controller DMX – umożliwia sterowanie efektami świetlnymi za pomocą sygnałów cyfrowych. Bardzo często wykorzystywany system w teatrach, czy na dyskotekach, który przy pomocy stołu DMX pozwoli nam na szybkie dopasowanie efektów i koloru oświetlenia do naszych potrzeb.
Sterownik RGB z pilotem - na czym polega?

Sterownik RGB z pilotem – na czym polega?

 • Sterownik muzyczny LED to magiczne urządzenie, które pozwoli na zabawę światłem zgodnie z rytmem muzyki. Kontroler LED, który umożliwi Państwu stworzenie niesamowitych efektów świetlnych w salonie, czy sypialni.
Sterownik RGB z pilotem - na czym polega?

Sterownik RGB z pilotem – na czym polega?

Zobacz również inne artykuły z kategorii do taśmy LED

Jak sparować sterownik RGB z pilotem?

W 2022 bardzo popularne są sterowniki, które współpracują z dedykowanymi pilotami. Jesteś ciekawy jak sparować sterownik LED RGB z pilotem? Oto 4 podstawowe kroki:

 • upewnij się, że sterownik oraz zasilacz są poprawnie podłączone, a zasilacz został podpięty do źródła napięcia
 • należy sprawdzić, czy baterie w pilocie są naładowane
 • w programowanej strefie należy odłączyć zasilanie, następnie je włączyć
 • na pilocie znajdź przycisk programowanej strefy i go naciśnij

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł: „Parowanie sterownika LED z pilotem

Jak sparować sterownik LED RGB z pilotem?

Jak sparować sterownik LED RGB z pilotem?

 

Jak możemy zauważyć instalacje zestawu Taśma LED RGB + sterownik + pilot wcale nie musi być trudna i zająć nam całego popołudnia. Wystarczy, że będą Państwo stosować się do naszych zaleceń, aby Wasza instalacja kolorowego oświetlenia była trwała, intuicyjna i przede wszystkim wygodna.

inteligentne oświetlenie

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 28 grudnia 2022