Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Sterownik RGB

Sterownik LED RGB to urządzenie elektroniczne, które pozwala sterować produktami o zmiennej barwie światła. Sterownik RGB pozwala uzyskać niespotykane dotąd możliwości światła. Różnego rodzaju sceny świetlne uatrakcyjnią każde wnętrze. Nowoczesne sterowniki RGB to tani sposób na ożywienie każdej przestrzeni.

 • Sterownik RGB stertuje światłem kolorowym RGB
 • Nowoczesne sterowniki RGB włączają, ściemniają światło i zmieniają kolor świecenia.
 • Mamy różne rodzaje sterowników RGB. Jakie to rodzaje?
 • Dzięki sterownikom RGB wnętrza ożywają i nabierają niepowtarzalnego charakteru.
 • Sterownik RGB jest doskonałym wyborem do wnętrz mieszkaniowych oraz komercyjnych.

Spis treści:

 1. Sterownik LED RGB- nowoczesne sterowanie
 2. Pilot RGB - wygoda sterowania
 3. Kontroler LED RGB
 4. Sterownik LED RGB radiowy
 5. Sterowanie RGB - podsumowanie
Gwarancja:
Producent:
Rodzaj instalacji:
Rodzaj sterownika:
Łączność:
Zasilanie kontrolera:
Ilość stref:
od: do
Moc:
od: do W
Cena:
od: do
Sortowanie:
Produktów w tej kategorii: 50    Wyświetl po:

Sterownik LED RGB - nowoczesne sterowanie

Sterownik RGB to owoc postępu w branży oświetleniowej. Rozwój technologii wpływa na każdy aspekt naszego życia, przy czym oświetlenie jest jedną z rzeczy, która zmieniła się w największym stopniu. Pomijając coraz wydajniejsze i energooszczędne oświetlenie LED, w coraz większym stopniu stosuje się również oświetlenie RGB, czyli o zmiennej barwie światła. Żeby nim jednak sterować, potrzebny jest sterownik RGB. Sterownik LED RGB pozwoli w pełni wykorzystać możliwości oświetlenia LED o zmiennej barwie.

W większości przypadków sterowniki tego typu posiadają wejście pod przewód 4 żyłowy, z którego jedna z żył jest żyłą zasilającą, natomiast trzy następne odpowiadają kolejno za sterowanie kolorem czerwonym, zielonym, oraz niebieskim. Dzięki użyciu tych 3 barw podstawowych, poprzez ich mieszanie sterowniki LED RGB umożliwiają ustawienie praktycznie dowolnej barwy z palety RGB. Co więcej, dzięki wymieszaniu wszystkich trzech barw, RGB sterownik pozwala wygenerować barwę białą.

Innym rodzajem sterownika RGB jest sterownik RGB cyfrowy. Oparty jest on o cyfrowe nadawanie sygnału na poszczególne adresy produktów tego typu. Dzięki temu umożliwia on stosowanie znacznie bardziej zaawansowanych programów dynamicznych takich jak na przykład efekt płynącego światła. Zastosowanie ma on jednak wyłącznie w połączeniu z oświetleniem LED cyfrowym takim jak np. taśmy LED WS2811.

 

Pilot RGB - wygoda sterowania

Sterownik RGB przybrać potrafi różne formy, jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest sterownik, który obsługuje pilot RGB. Sterownik RGB z pilotem do tasmy LED to wybór większości klientów, jeśli chodzi sterowanie LED RGB. Pilot do sterownika RGB przybrać potrafi różne formy. Rodzaje pilotów podzielić można ze względu na sposób komunikacji oraz na sposób sterowania.

Jeśli chodzi o sposób komunikacji, to najpopularniejsze są dwa typy - na podczerwień i radiowe. Pilot RGB LED na podczerwień, czy też IR to standard znany z od czasów, gdy rozpowszechnił się sterownik z pilotem LED. Oparty o sterowanie za pomocą wiązki podczerwieni, pilot tego typu nakierować trzeba na dedykowaną czujkę odbierającą sygnał. Gwarantuje to, że zawsze włączymy wskazany przez nas sterownik. Wiąże się jednak z problematycznym wyprowadzeniem samej czujki w widoczne miejsce oraz koniecznością dość dokładnego szukania danej czujki pilotem. Dlatego też rozwiązanie to jest wypierane przez pilot RGB LED radiowy. O sterownikach radiowych napiszemy więcej w późniejszej części artykułu.

Pilot RGB podzielić można również ze względu na sposób sterowania. Pierwszym są piloty mechaniczne. Jest to nic innego jak pilot RGB oparty o klasyczne guziki, których wciśnięcie powoduje aktywację danej funkcji. Pilot do sterownika RGB tego typu przeważnie ma predefiniowane kolory pod wskazanymi przyciskami, ewentualnie umożliwia skokową regulację każdej z barw podstawowych celem mieszania ich w dowolny sposób. Drugim, obecnie bardziej popularnym rozwiązaniem jest dotykowy pilot RGB. Dzięki reakcji na dotyk, a nie wciśnięcie przycisku, piloty tego typu są najczęściej wyposażone w kolorowy ring, którym możemy zmieniać barwę w zależności od tego, w którym miejscu ringu przyłożymy palec. Choć nie zawsze jest to rozwiązanie idealnie dokładne, to jest ono znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu niż każdorazowa regulacja każdej z barw.

 

Kontroler LED RGB

Podobnie jak pilot, tak i sam kontroler RGB podzielić można kilka modeli różniących się między sobą funkcjami i parametrami. Podstawową różnicą dzielącą sterownik RGB jest maksymalne obciążenie, jakie mogą obsłużyć. W zależności od modelu istnieje możliwość podłączenia źródła światła o określonej ilości wat. Dla przykładu pod sterownik 12V 10A podepniemy źródło o mocy nie większej niż 120W. Jest to istotny aspekt, gdy wybieramy sterownik taśmy LED RGB, której moc całkowita różni się w zależności od wykorzystanej liczby metrów. Poza tym sterowniki można podzielić ze względu na sposób komunikacji. Sterowane podczerwienią (opisane w dziale pilot RGB), sterowane radiowo (opisane kolejnym dziale), oraz sterowane za pomocą WIFI. Modele WIFI często nie potrzebują żadnego pilota do sterowania, a sterowane są za pomocą aplikacji, jak np. sterownik LED Spectrum Smart, który sterowany jest za pomocą aplikacji Tuya Smart. Aby łączyć się między urządzeniami, wykorzystują sieć WIFI, którą rozsyła router znajdujący się w domu. Niektóre modele wymagają dodatkowego mostka, aby łączyć się w ten sposób. Dobrym przykładem jest tu system Mi Light, który dzięki użyciu dedykowanego mostka pozwala wpiąć sterowniki do sieci WIFI i sterować nimi za pomocą dedykowanej aplikacji MiBoxer.


Istnieją również specjalne rodzaje sterowników LED RGB, wśród których znajdziemy m.in.:

 • Sterownik RGB manualny - nie posiada pilota, sterowanie odbywa się za pomocą przycisków zamontowanych na samym kontrolerze;
 • Sterownik RGB LED strefowy - dzięki możliwości parowania z dedykowanymi pilotami strefowymi, opierając się o kontroler RGB strefowy, stworzyć możemy kilka oddzielnych scen oświetlenia, którymi sterować
 • można z jednego pilota poprzez przełączanie się między nimi. Obecnie najpopularniejszym systemem tego typu jest system Mi Light, który umożliwia sterowanie z podziałem na 4 bądź 8 stref w zależności od
 • modelu;
 • Sterownik naścienny RGB - montowany w puszcze bądź natynkowo sterownik naścienny. Najczęściej stosowany w miejsce włącznika światła, które zastąpił model RGB;
 • Sterownik muzyczny RGB - specjalny typ sterownika z wbudowanym mikrofonem lub gniazdem Jack. Pozwala na zmianę koloru w rytm muzyki.

Sterownik RGB potrafi przybrać przeróżne formy, powyżej znajduje się tylko kilka przykładów.

 

Sterownik LED RGB radiowy

Obecnie najpopularniejszym typem, jeśli chodzi o sposób komunikacji, jest sterownik RGB radiowy. Posiada on szereg zalet, które czynią z niego najczęściej stosowane rozwiązanie. Po pierwsze duży zasięg - sterownik RGB radiowy często komunikuje się nawet na odległość 30m. Po drugie, sam sterownik może być całkowicie schowany. Jako że komunikacja odbywa się droga radiową, to sygnał przenika przez ścianki, meble i inne, co sprawia, że nie musimy wyprowadzać na zewnątrz żadnych czujek jak w przypadku komunikacji podczerwienią. Po trzecie jest to rozwiązanie niezawodne, stosowane od lat i dopracowane już do tego stopnia, że dany sterownik może być dokładnie sparowany z pilotem tak, by nie zakłócać się wzajemnie (np. system strefowy Mi Light). Po czwarte jest to rozwiązanie tanie, nieznacznie odbiegające cena od rozwiązań na podczerwień. Stosując taki sterownik LED RGB, cena może nie przekroczyć nawet 20 zł.

 

Sterowanie RGB - podsumowanie

Podsumowując, sterowanie RGB jest coraz popularniejsze wśród użytkowników. Dzięki dużej różnorodności, jaką dają sterowniki LED RGB każdy znajdzie coś dla siebie. To sprawia, że sterowanie RGB staje się coraz rozsądniejszym wyborem, nieważne czy chodzi o sterownik taśmy RGB, czy sterownik RGB kontrolujący żarówki.



* Pola wymagane