Spis treści

Jaki zasilacz do LED?

Aby odpowiedzieć na pytanie jaki zasilacz należy dobrać do naszego oświetlenia LED, musimy uświadomić sobie co jest najważniejszym aspektem wpływającym na żywotność żarówek działającym pod stałym napięciem. Tym, czego żarówki tego typu nienawidzą są rożnego rodzaju skoki napięcia, które podnoszą znamionowe napięcie wysyłane na diody. Jaki zasilacz LED należy wybrać? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest dobranie zasilacza o takim samym napięciu. Najczęściej spotykane taśmy LED posiadają napięcie 24V lub 12V. Drugim ważnym elementem jest ile dana taśma pobiera prądu przeliczeniu na waty.  W zależności od produktu, niewielki skok napięcia może nawet przepalić diody, sprawiając że żarówka nie nadaje się do użytku. Dlatego też najważniejsze jest, aby zasilacz stosowany przy oświetleniu LED był zasilaczem stabilizowanym. W większości przypadków, wykorzystuje się zasilacze stabilizowane napięciowo, które są prostsze i bardziej ekonomiczne w produkcji niż zasilacze stabilizowane prądowo. Reasumując, najważniejszym aspektem przy wyborze zasilacza do LED jest to by był stabilizowany i nie przepuszczał wyższego napięcia niż widnieje na żarówkach LED bądź taśmach LED. Nie zapomnij też kiedy tworzysz instalację w oparciu o taśmy led wybrać odpowiedni profil do paska led. Wszystko po to by optymalnie wydłużyć żywotność taśm Led.

jaki zasilacz do led wybrac baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowy zasilacz LED do Twojego oświetlenia

Najczęściej wybierane zasilacze przez klientów:

ZASILACZ IMPULSOWY COBALTELECTRO ZPV 24V 75W IP67ZASILACZ IMPULSOWY COBALTELECTRO ZPV 24V 75W IP67Zobacz produkt
ZASILACZ LED 18W GPV-18 24V IP67 HERMETYCZNY IP67- GLPZASILACZ LED 18W GPV-18 24V IP67 HERMETYCZNY IP67- GLPZobacz produkt
ZASILACZ LED GLG-60 12V 60W IP67 HERMETYCZNY - GLPZASILACZ LED GLG-60 12V 60W IP67 HERMETYCZNY - GLPZobacz produkt

Jaki zasilacz do taśmy LED?

Oświetlenie LED to nowoczesne rozwiązanie oświetleniowe pozwalające nie tylko oszczędzać, ale również tworzyć niesamowite kompozycje świetlne. Często jednak aby uzyskać pożądany przez nas efekt konieczne jest użycie produktów zasilanych nie napięciem 230V, a 12V czy 24V. Wtedy właśnie stajemy przed wyborem – jaki zasilacz do taśmy LED wybrać? Zasilacz i taśma LED muszą mieć to samo napięcie, w przypadku taśmy z napięciem 24V sprawdzi się np. zasilacz modułowy LED 35W.
Jaki zasilacz do Led

Jaki zasilacz do Led

Każde podłączenie Ledów powinniśmy zacząć oczywiście od wyboru odpowiedniej taśmy ledowej i zasilacza, który obsłuży nam całą naszą instalację oświetleniową. Zasilacz LED, który wybierzemy, powinien być dedykowany do nowoczesnych instalacji i posiadać stabilizowane napięcie. Nie możemy zapominać również o zapasie mocy, który pozwoli na to, aby nasza taśma świeciła równolegle na całej swojej powierzchni, a przy tym nie powinniśmy w pełni wykorzystywać potencjału zasilacza.
ZASILACZ A1512Y 1,25A 15W 12V IP67 PUSZKA
ZASILACZ A1512Y 1,25A 15W 12V IP67 PUSZKA

Wysokiej jakości zasilacz impulsowy A1512Y 12V o mocy 15W dedykowany i projektowany do montażu w puszkach instalacyjnych. Wodoodporny (IP67). Testowany pod pełnym obciążeniem. Wysoka sprawność oraz dobry stosunek ceny do jakości stawiają prezentowany zasilacz na pierwszej pozycji pod względem sprzedaży i wyborów naszych klientów.

Zobacz produkt

Zasilacz do lamp ledowych

Zasilacz do lamp ledowych – jaki wybrać? Aby odpowiednio dobrać zasilacz do ledów, należy trzymać się 3 najważniejszych kroków:

 • sprawdzenie mocy lamp ledowych, zasilacz musi mieć zapas mocy wynoszący chociaż około 10 – 15%
 • upewnij się, że rozmiar zasilacza nie sprawi problemów podczas instalacji
 • sprawdź, czy zasilacz, który wybrałeś posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

Obecnie produkty wykonane w technologii LED wydają się mieć prostą konstrukcję, lecz każdy z nich posiada indywidualne, specyficzne parametry. Taka konstrukcja sprawiła, że potrzebują one specjalnego rodzaju zasilania, czyli prądu o stabilizowanym napięciu. Tutaj bez różnicy, czy wybierzemy taśmy ledowe, czy żarówki ledowe 12V/24V, zawsze, tylko i wyłącznie powinniśmy zasilić je poprzez transformator dedykowany do oświetlenia LED. Kiedy użyjemy do tego zasilaczy elektronicznych (bardzo popularne w tradycyjnych halogenach sufitowych), których napięcie wynosi od 0 do 12V, żywotność źródła światła LED znacznie spadnie, a może ulec ono uszkodzeniu już przy pierwszej próbie włączenia. Dlatego ja, jak i pewnie większość sklepów oświetleniowych, zaleca zasilacz halogenowy, czy inne zasilacze elektroniczne pozostawić już starej technologii, a do LED używać wyłącznie dedykowanych do tego zasilaczy.

 

Zasilacz do lamp ledowych

Zasilacz do lamp ledowych

Zasilacz ledowy podłączamy zawsze przed źródłem światła. W przypadku bardziej skomplikowanych instalacji pamiętajmy o tym, aby wszystkie przewody zasilające, które podłączymy do taśmy, czy listwy LED były wyprowadzone bezpośrednio od zasilacza. Podłączenie LED o obniżonym napięciu nie jest zbyt trudne i praktycznie każdy z nas może je wykonać w domowych warunkach. Obecnie wszystkie zasilacze ledowe, posiadają wychodzące kable lub specjalne sloty, do których podłączymy przewody przychodzące: L i N (brązowy i niebieski w przypadku 230V) i wychodzące: czerwony i czarny (plus i minus 12V). Po wykonaniu takiej instalacji listwa LED z zasilaczem będzie gotowa do montażu, a sam zewnętrzny transformator będziemy mogli ukryć pod szafką lub schować w puszce.

taśmy Ledowe, żarówki led,  zasilacze led – znajdziesz je w naszym sklepie!

Zasilacz do lamp ledowych

Zasilacz do lamp ledowych

 

 

Jaki zasilacz do ledów

Jaki zasilacz do ledów najlepiej kupić? Czy każdy z nich nadaje się do tego oświetlenia? Realnie nada się każdy zasilacz stabilizowany o odpowiedniej mocy, jednak osobiście polecam weryfikację na podstawie 3 kroków:

Krok 1 – weryfikacja jaka będzie wymaga moc do zasilenia źródeł światła. Przykładowo zasilając 4 żarówki o mocy 5w potrzebujemy zasilacza minimum 20W. Następnie sugerujemy przyjąć bufor bezpieczeństwa (niektórzy sugerują nawet 30% wartości wymaganej). Dlatego też realnie warto w tej sytuacji szukać zasilacza o mocy 25-30W. Dzięki temu, zasilacz LED nie pracuje na pełnych obrotach co wpływa pozytywnie na jego żywotność. Poza tym mamy zapas na ewentualne straty na przewodach, lub możliwą wymianę żarówek na odrobinę mocniejsze w przyszłości.

Zasilacz do lamp ledowych

Zasilacz do lamp ledowych

ZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 36W 1.5A IP67 HERMETYCZNY - GLPZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 36W 1.5A IP67 HERMETYCZNY - GLPZobacz produkt
ZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 60W 2.5A IP67 HERMETYCZNY IP67- GLPZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 60W 2.5A IP67 HERMETYCZNY IP67- GLPZobacz produkt
ZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 100W 4A IP67 HERMETYCZNY - GLPZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 100W 4A IP67 HERMETYCZNY - GLPZobacz produkt

Krok 2 – weryfikacja wymiarów zasilacza. Często zdarza się, że nie mamy zbyt dużo miejsca na schowanie transformatora przeznaczonego do naszego oświetlenia. Dlatego też, przed zakupem zasilacza warto zweryfikować jego wymiary i sprawdzić czy będzie problemów z jego rozmieszczeniem. Co ważne, warto zachować dostęp do zasilacza – nie ważne jak dobrej firmy weźmiemy produkt, zawsze istnieje ryzyko, że coś się z nim stanie. Warto wtedy mieć możliwość podmiany bez niszczenia ścian, czy sufitu.

Krok 3 – wybór zasilacza z zabezpieczeniami. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Niejednokrotnie uchroni ono nasze cenne źródła światła przez uszkodzeniem. Dobrej klasy zasilacze posiadają różne zabezpieczenia w tym odcinające – zwarciowe, czy też ograniczające napięcie przeciążeniowe. Wybór takich zasilaczy zapewnia bezpieczne użytkowanie oświetlenia, oraz pewność, że skoki napięcia nie uszkodzą diod wykorzystanych w źródłach światła. Oczywiście dodatkowe zabezpieczenia (np. termiczne) to tylko dodatkowy atut.

Jak obliczyć moc zasilacza?

Najważniejsze parametry techniczne zasilaczy to oczywiście jednostka mocy (W – WAT), natężenie (A – AMPER) oraz napięcie (V – WOLT). Napięcie wejściowe, to oczywiście rodzaj prądu, który doprowadzimy do zasilacza (najczęściej 230V), natomiast napięcie wyjściowe określa prąd, który pracuje między zasilaczem a samym źródłem światła. Moc zasilacza to oczywiście ilość Wat, która jest iloczynem jego napięcia wyjściowego oraz natężenia. Jak obliczyć moc zasilacza? Aby wykonać obliczenie mocy w zasilaczu należy pomnożyć napięcie wyjściowe przez prąd wyjściowy. Dla przykładu sprawdźmy jak obliczyć moc zasilacza, którego napięcie wynosi 12V natomiast natężenie 3A. Oczywiście wystarczy pomnożyć ze sobą oba parametry, czyli 12*3=36, więc moc zasilacza wynosi 36 Wat. Podczas liczenia mocy, czy natężenia światła będziemy posługiwać się jednym prostym wzorem:

Jak obliczyć moc zasilacza

 

Jak obliczyć moc zasilacza?

Jak obliczyć moc zasilacza?

 

Na to, jaki zasilacz kupić ogromny wpływ ma wykorzystywany pasek LED i jego moc. Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać przy wyborze transformatora jak zapas mocy. Przyjmuje się różne poziomy zapasu, jakie powinniśmy przestrzegać, ale 10% to jest takie minimum, dzięki któremu zasilacz prądowy LED nie będzie wykorzystywał całej swojej siły. Przestrzegając tej reguły, będziemy pewni odpowiedniego zasilenia całej instalacji i tego, że układ zasilający utrzyma swoją skuteczność i wytrzymałość przez długi okres jego użytkowania

 

 

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami na temat akcesoriów do taśm LED

Dobór zasilacza do taśmy LED

Zasilacze ledowe obecnie występują w przeróżnych wersjach, więc możemy zdecydować się zarówno na zasilacze wtyczkowe, hermetyczne, modułowe, meblowe, czy takie, które zostały przystosowane do montażu w puszce. Oczywiście na dobór zasilacza do taśmy LED ma duży wpływ miejsce jego montażu, a także możliwości jego ukrycia. Jeśli instalacja przebiegać będzie na zewnątrz należy pamiętać o szczelności, wybierzmy zasilacz hermetyczny IP67. Natomiast w pomieszczeniach możemy użyć zasilacza IP20. Na inny rodzaj zasilacza zdecydujemy się projektując oświetlenie sufitowe, a inny wybierzemy w przypadku lamp ogrodowych. Jeśli nasz transformator ledowy będzie zainstalowany na zewnątrz, nie możemy do tego rodzaju instalacji wybrać zwykłego zasilacza IP20, a powinniśmy zdecydować się na zasilacz hermetyczny. Podobnie jest w przypadku zasilania źródeł światła, które zamontowane są w szafkach, czy meblościankach. Wtedy naturalnym wyborem, będą niezbyt duże zasilacze meblowe. Oczywiście zasilacz Led możemy schować również w puszce fi 60, wtedy wybieramy oczywiście transformatory puszkowe.

Dobór zasilacza do taśmy LED

Dobór zasilacza do taśmy LED

Najczęściej wybierane transformatory to zasilacze modułowe. Są one atrakcyjne cenowo, a także ich konstrukcja pozwala na swobodny obieg powietrza w celu ich chłodzenia (w przypadku większych mocy, spotkamy się także ze wbudowanym) wentylatorem. Jest to świetny wybór do zasilania oświetlenia, znajdującego się wewnątrz budynku.

Dobór zasilacza do taśmy LED

Dobór zasilacza do taśmy LED

Zasilacze hermetyczne to specjalne transformatory, posiadające klasę szczelności minimum IP67. Oznacza to, że są one całkowicie odporne na wnikanie pyłu, kurzu, czy wody. Jest to doskonała opcja do montażu na zewnątrz i zasilania zewnętrznych profili, czy kostki brukowej LED. Prym w tego rodzaju transformatorach wiedzie firma GLP, która charakteryzuje się niezawodnością i wysoką kulturą pracy.

Dobór zasilacza do taśmy LED

Dobór zasilacza do taśmy LED

zasilacz-led-yingjiao-ycl60-24v-25a-60w-ip67ZASILACZ LED YINGJIAO YCL60 24V 2,5A 60W IP67Zobacz produkt
ZASILACZ LED YINGJIAO YCL100 24V 3,33A 80W IP67ZASILACZ LED YINGJIAO YCL100 24V 3,33A 80W IP67Zobacz produkt
ZASILACZ LED YINGJIAO YCL100 24V 4,16A 100W IP67ZASILACZ LED YINGJIAO YCL100 24V 4,16A 100W IP67Zobacz produkt

Zasilacze wtyczkowe – proste i popularne transformatory, które podłączamy bezpośrednio do gniazdka. Zakończone są one wtykiem DC, dzięki czemu w szybki sposób podłączymy je do odpowiedniego gniazda.

Zasilacze wtyczkowe

Dobór zasilacza do taśmy LED

Zasilacze meblowe to najmniejsze dostępne transformatory. Dzięki swoim niepozornym wymiarom są najczęściej wykorzystywane w oświetleniu szafkowym, meblowym, a także innych instalacji, w których mamy ograniczoną przestrzeń na układ zasilający.

Zasilacze meblowe

Dobór zasilacza do taśmy LED

Zasilacze dopuszkowe to transformatory, które zamontujemy bezpośrednio w standardowych puszkach elektrycznych (łatwo je schowamy, a razie potrzeby zmodyfikujemy lub wymienimy). Posiadają one wysoką klasę szczelności, dzięki czemu zamontujemy je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zasilacze puszkowe

Dobór zasilacza do taśmy LED

 

Zasilacze DIN to specjalistyczne transformatory, które zamontujemy na szynach DIN. Są one powszechnie stosowanie w instalacjach elektrycznych o wszechstronnym działaniu (aparatury elektryczne, wyłączniki różnicowoprądowe). Ich wymiar oraz konstrukcja została całkowicie przystosowana do szyn opracowanych przez instytut DIN.

Zasilacze szynowe

Dobór zasilacza do taśmy LED

ZASILACZ YINGJIAO DIN YSDW 24V 2,5A 60WZASILACZ YINGJIAO DIN YSDW 24V 2,5A 60WZobacz produkt
ZASILACZ YINGJIAO DIN YSDW 24V 5A 120WZASILACZ YINGJIAO DIN YSDW 24V 5A 120WZobacz produkt
ZASILACZ YINGJIAO DIN YSDW 24V 10A 240WZASILACZ YINGJIAO DIN YSDW 24V 10A 240WZobacz produkt

Czy warto kupić zasilacz LED

Zasilacz LED stanowi jedno z najważniejszych akcesoriów w całym systemie oświetleniowym. Taśmy ledowe jak i inne produkty wykonane w technologii LED wymagają odpowiedniego systemu zasilania. Do tego typu instalacji nie możemy użyć tradycyjnych transformatorów elektronicznych, a wyłącznie tych impulsowych o stabilizowanym napięciu. Zasilacz do oświetlenia LED to nic innego jak transformator wykonany w technologii napięciowej. Oznacza to, że jest to produkt o stabilizowanym napięciu, którego pobór prądu zależy od obciążenia i mocy podłączonej instalacji. Jest to najczęściej używany transformator do ledów, z którym stosowane są taśmy ledowe, moduły LED, czy inne źródła światła wykonane w tej technologii.

Odpowiedni dobór zasilacza do naszego oświetlenia ledowego, będzie miał znaczący wpływ na jego trwałość, jak i jakość światła. Diody LED są wrażliwe na odpowiednie parametry zasilania,. Czy warto kupić zasilacz LED? Oczywiście, że warto, większość zasilaczy LED  posiada co najmniej 4 podstawowe zabezpieczenia takie jak:

 • Nadnapięciowe
 • Nadprądowe (przeciążeniowe)
 • Zwarciowe
 • Temperaturowe
Zasilacz LED

Zasilacz LED

Czasem możemy spotkać się również z zasilaczami, których moc będzie podana wyłącznie w Amperach. Sposób na to, jak obliczyć moc zasilacza, która w ten sposób została podana, jest bardzo prosty. W tego typu przypadkach powinniśmy pomnożyć napięcie transformatora przez jego natężenie (ampery). Dla przykładu

 • Zasilacz LED 12V 1,25A to moc 15W (1,25*12=15)
 • Zasilacz LED 12V 2,1A to moc 25W (2,1*12=25)
 • Zasilacz LED 12V 2,9A to moc 35W (2,9*12=35)

Jak podłączyć LED do zasilacza

Zasilanie LED odbywa się najczęściej za pomocą prądu o napięciu 12V lub 24V. Oznacza to, że pomiędzy zasilaniem gniazdowym a naszą instalacją znajdują się zasilacze ledowe, które skutecznie obniżają napięcie. Jak podłączyć LED do zasilacza? W przypadku prądu o napięciu 230V mamy dwa przewody N (niebieski) – neutralny i L (brązowy) – fazowy. Po podłączeniu zasilacza otrzymujemy natomiast + i -, czyli przewód czerwony i czarny. Prąd 12V nie jest zmienny, dlatego podłączenie tego rodzaju instalacji powinno przebiegać zgodnie z zasadą + do + i – do -. 

Jak podłączyć LED do zasilacza

Jak podłączyć LED do zasilacza

Jak dobrać zasilacz do LED

Wybierając zasilacz do taśmy LED, czy innych produktów wykonanych w tej technologii powinniśmy przestrzegać kilku ważnych aspektów. Na to, jaki zasilacz wybierzemy, będzie mieć wpływ wysokość napięcia zasilającego, moc naszego źródła światła, a także jego rodzaj. Jedną z ważnych rzeczy, którą należy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się jak dobrać zasilacz do LED, jest fakt, że moc zasilacza musi mieć około 10 – 15% zapasu mocy. Należy pamiętać o tym podczas doboru odpowiedniego zasilacza.
Tradycyjne żarówki nie potrzebowały stabilizowanego napięcia, a dziś do ledów możemy wybierać wyłącznie transformatory impulsowe stabilizowane. Tak naprawdę małe zasilacze ledowe (transformatory), spotkamy w każdej lampie wykonanej w technologii LED. Diody elektroluminescencyjne (LED) są przystosowane do zasilania niskim napięciem i w zależności od ich rodzaju, będą zasilane prądem o napięciu 12V, 24V lub mniej standardowym jak 30V.
Jak dobrać zasilacz do LED

Jak dobrać zasilacz do LED

Odpowiadając na pytanie jak  dobrać zasilacz do LED, musimy brać pod uwagę, że wybór zasilacza do taśmy LED powinniśmy zacząć od warunków, w jakich będzie on zainstalowany. Jeśli będzie on narażony na podwyższoną wilgotność, zapylenie, czy zamontowany na zewnątrz to w tego typu sytuacjach najrozsądniejszym wyborem są zasilacze hermetyczne. Posiadają one szczelną obudowę, przez co mają dodatkową ochronę i nie są im straszne szkodliwe warunki atmosferyczne. Jeśli natomiast nasz zasilacz będzie zamontowany wewnątrz i nie będzie narażony na żadne szkodliwe warunki, to wtedy możemy zdecydować się na zasilacze modułowe. Nie są one zabezpieczone szczelną obudową, ale także są odpowiednio tańsze.

Ilu watowy zasilacz wybrać? To kolejne ważne pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć i odpowiednio doradzić na przykładzie najpopularniejszych taśm LED znajdujących się w ofercie naszego sklepu internetowego. Na początku oczywiście musimy pamiętać o tym, aby moc zasilacza posiadała odpowiedni zapas. Zalecamy minimum 10-15% zapasu mocy. Poniżej przedstawimy Państwu rozpiskę, jaki zasilacz do taśmy LED 5m wybrać i co w przypadku takiej dużej różnorodności diod i taśm ledowych.

 • Taśma LED 2835/3528 5m – rodzaj paska, który pobiera 4,8W z jednego metra bieżącego. Oznacza to, że cała taśma ledowa pobiera 24W. W tym przypadku minimalna moc naszego zasilacza powinna wynosić około 27W (24W*10-15%), więc powinniśmy do tego typu instalacji wybrać najbardziej zbliżone do tej mocy zasilacze. Są do dla przykładu zasilacz hermetyczny GLP 35W lub zasilacz modułowy LED 35W.
Jak dobrać zasilacz do LED

Jak dobrać zasilacz do LED

 • Taśma LED 5050 5m – jest to taśma ledowa o poborze mocy 14,4W/m. Oznacza to, że odcinek o długości 5 metrów będzie posiadać pobór energii na poziomie 72W. W tym przypadku dobór zasilacza powinniśmy zacząc przynajmniej od mocy około 80W (72W*10-15%). W tym przypadku najlepszym wyborem będą: zasilacz modułowy ADLER 80W lub zasilacz hermetyczny MW Power 80W.
Jak dobrać zasilacz do LED

Jak dobrać zasilacz do LED

 • Taśma LED 5630 5m – jest to jeden z najmocniejszych pasków ledowych, których pobór mocy wynosi aż 19,2W/m. Cały odcinek naszego paska ledowego będzie pobierać aż 96W, dlatego wybór zasilacza do tego typu instalacji powinniśmy zaczynać od mocy przynajmniej 106W (96W*10-15%). Tutaj najbardziej zbliżonymi zasilaczami są: zasilacz modułowy 120W oraz zasilacz hermetyczny GLP 120W.
Jak dobrać zasilacz do LED

Jak dobrać zasilacz do LED

Jaki zasilacz wybrać w przypadku taśmy LED o długości 10m. Jak podłączyć tego rodzaju zasilacz? Tutaj powinniśmy pamiętać, aby najdalszy odcinek taśmy do zasilacza wynosił maksymalnie 5 metrów, dlatego powinniśmy podłączyć go dokładnie pośrodku naszego paska ledowego. W tego rodzaju przypadkach możemy również przyjąć nieco wyższy zapas mocy, aby mieć pewność, że nasza taśma ledowa będzie świecić równomiernie na całej swojej powierzchni.

Wtyczkowy zasilacz impulsowy 9V/1A/9W z wtykiem DC - 2.1x5.5
Wtyczkowy zasilacz impulsowy 9V/1A/9W z wtykiem DC - 2.1x5.5

Uniwersalny zakres napięcia wejściowego. Typ dogniazdkowy, II klasa ochronności, Zgodność z ErP step II / CEC level VI. Niski pobór mocy w stanie bez obciążenia

Zobacz produkt

Transformator elektroniczny i transformator toroidalny, a taśma LED

Transformatory elektroniczne – tutaj sprawa jest raczej prosta – nie polecamy stosować oświetlenia z zasilaczami elektronicznymi starego typu. Po pierwsze w większości przypadków posiadają one określony zakres w którym pracują prawidłowo (np. praca pod obciążeniem 50W-100W). Często przy wymianie źródeł na LED, obciążenie przekazywane na zasilacz znacząco spada, co powoduje to, że jest ono niższe od zakładanego dla zasilacza. Za przykład niech posłuży zasilacz o obciążeniu między 50W a 100W. Zasilając 3 żarówki o poborze 25W daje to 75W poboru mocy, czyli idealnie wpasowujemy się w zakres. Wymieniając źródła na LED zmienia się to diametralnie, gdyż żarówki o podobnej mocy świetlnej mają między 3W a 4W, co daje nam ok 12W poboru. Jest to o wiele mniej niż obciążenie dedykowane, przez co przetwornica nie działa prawidłowo. Co więcej, starego typu transformatory elektroniczne mają tendencję do pulsowania, a jak wiemy wahania napięcia nie są najzdrowsze dla oświetlenia LED. Dlatego też, osobiście sugerujemy wymienić tego typu transformatory jak najszybciej, gdyż ale nie zadziałają w ogóle, albo skrócą żywotność stosowanych pod nimi źródeł światła.

Transformator elektroniczny i transformator toroidalny, a taśma LED

Transformator elektroniczny i transformator toroidalny, a taśma LED

Transformatory toroidalne – klasyczne transformatory zwojowe potrafią współpracować z oświetleniem LED, jednak musi zostać spełnione kilka warunków. W tym przypadku główną rolę gra elektronika zastosowana w samej żarówce. Transformatory toroidalne często nie dają napięcia wtórnego równego dokładnie 12V, dlatego też często korzystać trzeba z przeróżnych filtrów, czy też ewentualnie prostowników napięcia, aby dokładnie dopasować zasilanie do źródła światła . Jeśli takowe znajdują się w elektronice zastosowanej w samej żarówce (np. jakiś prosty ogranicznik prądu) to taki transformator powinien pracować dobrze, jednak wymaga to zweryfikowania i sprawdzenia, czy napięcie płynące przez żarówkę faktycznie będzie odpowiadało wymaganej wartości. Wymaga to więc niepotrzebnego nakładu pracy, niewspółmiernego do oszczędności (zasilacze typowo do żarówek LED można kupić spokojnie za kilkanaście złotych). Poza tym transformatory tego typu nie są tak dobrze zabezpieczone przez przepięciami jak dedykowane zasilacze stabilizowane, więc mimo wszystko sugerujemy ich wymianę.

jaki zasilacz do led wybrac baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 18 sierpnia 2022