Spis treści

Szklane lampy wiszące

Szklane lampy wiszące to sposób na efektowne oświetlenie salonu, jadalni lub stylowej sypialni. Lekkie i nowoczesne, zapewniają dużo światła i stanowią modny element wyposażenia wnętrza. Przedstawiamy rodzaje szklanych lamp wiszących i podpowiadamy, jak najlepiej je wyeksponować.

Szklane lampy wiszące

Szklane lampy wiszące

Szklane lampy wiszące to jeden z wiodących nurtów modnego oświetlenia. Lampa ze szkła prezentuje się niezwykle efektownie, a równocześnie jest praktycznym wyborem do dużych pomieszczeń. Szklany klosz sprawia, że światło równomiernie rozchodzi się w każdym kierunku, zapewniają jasne i stylowe oświetlenie. Taki typ lampy sprawdzi się zarówno w nowoczesnych pomieszczeniach, jak i w klasycznych aranżacjach.

Rodzaje szklanych lamp wiszących

Lampy szklane wiszące różnią się wyglądem i kolorem klosza. Szkło może być transparentne lub matowe. W każdym z wariantów można wybierać między klasyczną bielą a śmiałymi, intensywnymi kolorami, które często tworzą stylowe wzory. Szkło chętnie łączone jest także z innymi materiałami, jak stal, drewno, korek czy tkanina.  W zależności od modelu klosz może mieć formę kuli, stożka, pękatego ula lub smukłej tulei. Ciekawą propozycją są również płaskie, minimalistyczne lampy, idealne jako oświetlenie stołu. Wybór jest duży, a efekt zawsze niezwykle stylowy. 

Sprawdź nasze wszystkie artykuły o oświetleniu domowych wnętrz

Jak powiesić lampę?

Wiszące szklane lampy często posiadają regulację łańcucha, dzięki czemu możesz dostosować ich długość do wymiarów pomieszczenia. Lampy, które mają pełnić rolę głównego oświetlenia, najlepiej powiesić na długość ok. 90 cm od sufitu, dzięki czemu światło będzie się rozchodzić po całym wnętrzu. Szklana lampa wisząca jest również świetnym wyborem do przestronnej klatki schodowej lub wysokiego hallu. Wówczas długość łańcucha może być znacznie dłuższa. To samo dotyczy szklanych lamp wiszących umieszczonych po obu stronach łóżka lub kanapy, jako światło do czytania.

Szklana lampa wisząca to także interesująca propozycja oświetlenia stołu lub kuchennego barku. Dobrze zdaje sobie z tego sprawę deweloper Piaseczno, który planując rozmieszczenie punktów świetlnych, uwzględnia również trendy panujące w aranżacjach oświetlenia. 

Jak dbać o szklany klosz?

Aby szklany klosz wyglądał dobrze, niezbędne jest utrzymanie go w nienagannej czystości. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Wystarczy raz na dwa tygodnie przetrzeć lampę suchą ściereczką z mikrofibry i usunąć zalegający na kloszu kurz. Możesz także użyć preparatu do czyszczenia okien i luster. Przeźroczysty klosz stwarza także większe wymagania pod względem wyboru żarówki, która jest po prostu widoczna. Warto postawić więc na ozdobną żarówkę filamentową w formie bańki lub podłużnej kolby.  Świecące włókna w formie spirali, prezentują się niezwykle efektownie. Żarówki posiadają różną temperaturę barwową i moc, dzięki czemu łatwo dobierzesz je do rodzaju pomieszczenia.

Materiał powstał we współpracy  z portalem RynekPierwotny.pl 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 29 października 2021