Spis treści

Gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego? Poradnik

Latarnie przydrożne lub miejskie mogą się zepsuć, lub po prostu z czasem zużyć. Żarówki w latarniach, takie jak te używane w oświetleniu domowym lub ogrodowym, mają ograniczoną żywotność. Zwykle nie zwracamy na oświetlenie uliczne większej uwagi. Doceniamy je wtedy, gdy następuje awaria i nasza ulica jest pogrążona w egipskiej ciemności. Odpowiednie zgłaszanie przerw w oświetleniu ulicznym jest problemem dla wielu osób. Jak to zrobić? Kto jest odpowiedzialny za taką naprawę?

  • Oświetlenie uliczne pełni niezwykle ważną funkcją w naszym życiu codziennym.
  • Zapewnia ono bezpieczeństwo i wygodę poruszania się po drogach, alejkach i innych ciągach komunikacyjnych po zmroku.
  • Wszelkie awarie oświetlenia ulicznego należy zgłaszać w odpowiednie miejsca. Czyli gdzie?
  • Awarie oświetlenia ulicznego zgłaszamy spółdzielni mieszkaniowej, do Urzędu miasta lub Gminy, a także pod numer pogotowia energetycznego.
  • Wymiana oświetleni ulicznego na oświetlenie LED zmniejsza ryzyko awarii lampy ulicznej spowodowanej jej zużyciem.
Najlepsze oświetlenie uliczne

Najlepsze oświetlenie uliczne

Gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego, gdy zauważymy jego awarię i czy należy to zrobić? Doskonale zdajemy sobie sprawę z konsekwencji awarii oświetlenia w przestrzeni publicznej. Pomimo tego, że na co dzień nie widzimy lamp ulicznych, są one bardzo ważnym elementem obszaru, w którym się poruszamy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak i gdzie zgłosić awarię oświetlenia w mieście.

OPRAWA ULICZNA LED VESPA 60W BARWA NEUTRALNA

Lampa uliczna LED Vespa o kodzie KFVA60NBAS to energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe do przestrzeni zewnętrznych. Barwa neutralna o strumieniu świetlnym 6600lm.

OPRAWA ULICZNA LED VESPA 60W BARWA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Dobrze oświetlona droga czy chodnik oferuje nam nie tylko wygodę transportu, ale także poczucie bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwo rzeczywiste. Jednak od czasu do czasu pojawiają się awarie, szczególnie podczas trudnych warunków pogodowych. Burze, silne wiatry i ulewne deszcze sprzyjają uszkodzeniom oświetlenia ulicznego. Również różne rodzaje wypadków drogowych na przykład, gdy samochód zderza się z pobliską latarnią lub złączem zasilania, są niebezpieczne dla elementów oświetleniowych, które mogą ulec uszkodzeniu. Oczywiste jest również, że żarówki w lampach w końcu się wypalają. Podobnie jak wszystkie inne elementy, mają ograniczoną żywotność i muszą być od czasu do czasu wymieniane.

 Gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

Gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego

Gdzie zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego i jak o nie zadbać

Gdzie więc zgłosić awarię oświetlenia ulicznego? Zwykle prosimy, aby urząd miasta lub gminy, a także zarządy dróg, naprawiły oświetlenie. Jest to korzystne, jeśli znamy odpowiedni dział odpowiedzialny za infrastrukturę w określonej lokalizacji. Zgłaszając taką awarię, należy pamiętać o jak najdokładniejszej lokalizacji uszkodzonej lampy. Jest to niezwykle pomocna informacja, która pomoże przyspieszyć całą procedurę naprawy. Drogi wewnętrzne są pod kontrolą spółdzielni mieszkaniowych czy zarządcy nieruchomości. Wiele większych miast uruchomiło również specjalnie wyznaczone numery telefonów, pod które powinniśmy zadzwonić, gdy tylko zauważymy problem, ponieważ każde opóźnienie jest szkodliwe dla osób i pojazdów jadących w ciemnych obszarach. Jeśli nie wiemy, kto jest odpowiedzialny za odpowiednie działanie oświetlenia ulicznego w danym regionie, możemy wezwać pogotowie energetyczne. Telefonując pod numer 911, w wielu okolicznościach operator skieruje nas do właściwego zarządu drogi, takiego jak urząd miasta czy gminy.

 Gdzie zgłaszać awarię oświetlenia ulicznego?

Gdzie zgłaszać awarię oświetlenia ulicznego

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym

Zgłoszenie awarii oświetlenia ulicznego

Zgłoszenie awarii oświetlenie ulicznego to początek drogi do ponownego uruchomienia w pełni sprawnego oświetlenia. Niestety, rzadko zdarza się, aby naprawa została zakończona wkrótce po zaakceptowaniu wniosku. Konserwacja oświetlenia ulicznego rzadko odbywa się szybko po powiadomieniu, jak pokazało doświadczenie. W przypadku awarii dotykających szerszy obszar, taki jak całe osiedle, spory kawałek ulicy, czy szczególnie niebezpieczne lokalizacje, takie jak skrzyżowania, ronda czy przejścia dla pieszych, zazwyczaj wdrażane jest natychmiastowe rozwiązanie problemu.

OPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 150W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 200W BARWA NEUTRALNA

Okres oczekiwania na ekipę naprawczą może zostać wydłużony do tygodnia lub nawet miesiąca w przypadku drobnych awarii, takich jak przepalona żarówka lub uszkodzenie latarni w wyniku kolizji drogowej. Wszystko zależy od warunków umowy urzędu gminy z podwykonawcą na konserwację i naprawę oświetlenia ulicznego.

 Gdzie zgłosić uszkodzenie oświetlenia ulicznego?

Gdzie zgłosić uszkodzenie oświetlenia ulicznego

Latarnia nie świeci – zgłoś!

Jeśli widzisz, że dana latarnia nie świeci, zgłoś to odpowiedniemu zarządcy danego odcinka drogi. Pamiętaj, że drogi dojazdowe do kompleksów mieszkaniowych lub miejsc pracy są często wyznaczane jako drogi wewnętrzne. Oznacza to, że zamiast zgłaszać awarię do biur, powiadamiamy zarządcę nieruchomości, spółdzielnię mieszkaniową lub konkretną organizację posiadającą drogę. Jak widać, oświetlenie uliczne może być obowiązkiem różnych organizacji. Awaria powinna być zgłaszana niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny za dany odcinek drogi, aby zagwarantować bezpieczeństwo.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym

Ważne jest, aby nie być obojętnym i ujawniać wszelkie wykryte awarie lub problemy. Przyczynimy się do szybszego rozwiązania problemu i zagwarantujemy bezpieczeństwo sobie i wielu innym bez ponoszenia przez nas kosztów.

Jak zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

Jak zgłosić awarię oświetlenia ulicznego

Wymień swoje oświetlenie na lampy uliczne LED

Czy wymiana tradycyjnego oświetlenia ulicznego na lampy uliczne LED ma sens? Lampy uliczne LED mają tę zaletę, że są lampami o dużo większej trwałości. Dużo rzadziej więc dochodzi do awarii oświetlenia ulicznego spowodowanej zużyciem się żarówki. Mimo iż koszt instalacji oświetlenia LED jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych lamp sodowych, ich montaż zwraca się w krótkim czasie w postaci znacznie niższych rachunków za energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania tego oświetlenia. Jeszcze korzystniejsze okazują się lampy solarne uliczne. Nie wszędzie można je wykorzystać, jeśli jednak tylko jest taka możliwość, zredukują one koszty eksploatacji oświetlenia ulicznego praktycznie do zera. Pamiętajmy, że zastosowanie lamp ulicznych LED nie zabezpieczy nas przed awariami wynikającymi z różnych zdarzeń drogowych, czy aktów wandalizmu, jednak będzie to dużo pewniejsze, bezpieczniejsze i trwalsze rozwiązanie niż klasyczne oświetlenie uliczne sodowe.

Jak zgłosić awarię oświetlenia drogowego

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 10 września 2021