Gabinet – jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej?

Praca w domu bardzo często stanowi nie lada wyzwanie. By efektywnie i komfortowo wykonywać swoje obowiązki służbowe, konieczny staje się zakup ergonomicznego fotela i biurka. Często jednak zapominamy o bardzo ważnym elemencie, który sprawia, że praca w domowym gabinecie nie będzie tak męcząca i szkodliwa dla zdrowia. Mowa oczywiście o oświetleniu.

Rodzaje światła do gabinetu

By cieszyć się dobrymi warunkami do pracy, musimy w gabinecie zainstalować kilka źródeł światła:

  • punktowe w okolicach przestrzeni roboczej,
  • ogólne w postaci oświetlenia sufitowego,
  • dodatkowe, jeśli powyższe dwa są niewystarczające.

Najlepszym oświetleniem do gabinetu jest jednak naturalne światło słoneczne. Może stanowić ono jedyne źródło, jeśli ma wystarczające natężenie – warto więc pamiętać o ich regularnych czyszczeniu.

Jak rozplanować oświetlenie w gabinecie?

Miejsce pracy powinno być położone względem okna w ten sposób, by światło słoneczne nie raziło w oczy, ani nie odbijało się w ekranie komputera. Biurko najlepiej więc umiejscowić bokiem do szyby. Lampy sufitowe nie powinny być zamontowane bezpośrednio nad blatem roboczym, gdyż będą powodowały rozpraszanie uwagi oraz olśnienie. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie do nowoczesnych gabinetów, jest wielopunktowa lampa lub kinkiet sufitowy. Wybierając modele z regulowanym położeniem żarówek, możemy dowolnie zmieniać kąt padania światła. Na rynku dostępne są też lampy z regulacją natężenia światła. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które pracują wczesnymi wieczorami lub nad ranem. Jak urządzić domowy gabinet, by był jeszcze bardziej funkcjonalny i umożliwiał pracę o każdej porze dnia i nocy? Niezbędna jest mała lampka biurkowa – także z regulowanym ramieniem. Umieszcza się ją z reguły w prawym górnym rogu miejsca pracy. Umożliwia ona doświetlenie biurka, kiedy natężenie światła spadnie poniżej 500 luksów – na przykład zimowym popołudniem.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu biura

Oświetlenie w gabinecie – funkcjonalne i estetyczne

Lampy mają za zadanie nie tylko tworzyć ergonomiczne miejsce pracy, ale także komfortowe, estetyczne i przyjemne. Warto wybrać modele, które będą pasowały aranżacyjnie do całego wnętrza. W stylu glamour przeważają elementy drewniane i metalowe – mogą być lekko staroświeckie, ale bardzo atrakcyjnie prezentują się także nowoczesne plafony sufitowe ze złotymi dodatkami. W gabinecie jednak o wiele lepiej sprawdzi się prosta, biała lampa o materiałowym kloszu niż ociekający kryształkami żyrandol. Światło do pracy powinno być jednolite. Unikajmy lamp i żarówek, które powodują migotanie. We wnętrzach nowoczesnych czy minimalistycznych możemy zamontować lampy halogenowe wielopunktowe na listwie, a przy biurku postawić prostą, metalową lampkę przykręcaną do podłoża.

Domowe biura pojawiają się w naszych domach coraz częściej. Wiele osób jest zmuszonych pracować zdalnie lub zwyczajnie wybierają taką formę wykonywania swoich obowiązków domowych. Bardzo często prowadzenie własnej firmy także wiąże się z koniecznością wydzielenia gabinetu. Aranżując miejsce do pracy, zawsze zwracajmy uwagę na prawidłowe doświetlenie. Dzięki temu będzie nam łatwiej i przyjemniej.

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.pl.

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu miejsc pracy

przez

Post Author: Marcin Pietrasik