Oświetlenie garderoby

Jak oświetlić garderobę?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do naszych pomieszczeń, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jaką funkcję będzie ono spełniać. Inny rodzaj i zakres oświetlenia zastosujemy w kuchni a inny w łazience. Rodzaj oświetlenia zależny jest również od warunków panujących w danym miejscu i możliwości instalacyjnych. Zazwyczaj inwestujemy w oświetlenie górne, które w większości przypadków jest dla nas wystarczające. Niemniej jednak są takie miejsca w naszym domu, które potrzebują dodatkowego źródła światła. Jednym z takich miejsc jest właśnie garderoba.  Jak zatem oświetlić garderobę, aby była jak najbardziej funkcjonalna?

 

Odpowiednie oświetlenie garderoby – o czym pamiętać?

 

Jak oświetlić garderobę
Oświetlenie garderoby

Dobre zaplanowanie rozmieszczenia oraz ilości światła w naszej garderobie to podstawa jej funkcjonalności. W związku z powyższym jest to jeden z istotniejszych aspektów, którymi musimy się zając. Planując oświetlenie w garderobie, musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • Jej wielkość,
  • dostęp do dziennego źródła światła,
  • możliwość podłączenia źródeł światła,
  • oraz jej funkcję.

Jeśli nasza garderoba jest niewielka i służy nam jedynie do przechowywania i wyboru ubrań, wystarczą nam dobrze oświetlone wieszaki i półki. Wystarczające może być tu również tylko górne oświetlenie o odpowiednim natężeniu. W małych garderobach możemy zastosować zarówno świetlówki Led, jak i halogeny. Przy użyciu mocnej taśmy Led stworzymy oświetlenie, które będzie również dekoracyjne. W przypadku małej garderoby wystarczy nam jedna, dowolna lampa umieszczona w centralnej części sufitu. Dzięki temu uzyskamy równomiernie rozchodzące się światło. Oświetli nam ono każdą część garderoby.

Jeśli w naszej garderobie znajduje się dostęp do naturalnego światła, to mamy kolejny atut, który zmniejsza nam potrzebę instalowania wewnątrz kolejnego źródła światła. W niewielkiej garderobie wystarczy nam optymalne rozmieszczenie światła, abyśmy mogli znaleźć dokładnie to, czego aktualnie szukamy. Nie mamy potrzeby doświetlania poszczególnych zakamarków, gdyż łatwo możemy w niej wszystko odnaleźć.

Jak oświetlić garderobę
Duża garderoba-oświetlenie

 

Oświetlenie dużej garderoby

 

Inaczej jest w przypadku kiedy nasza garderoba jest naprawdę duża i nie posiada dostępu do okna. Daje nam to oczywiście dodatkowe możliwości, ale również powoduje, że oświetlenie garderoby staje się dodatkowym wyzwaniem. W przypadku dużego pomieszczenia przeznaczonego na garderobę najlepiej zastosować kilka różnych źródeł światła. Warto wymieszać światło górne z tym kierunkowym. Kierunkowe dodatkowo oświetli wybrane punkty.

Dodatkowe Oświetlenie garderoby
Dodatkowe oświetlenie garderoby

Najlepiej w takim przypadku zadbać o górne światło  i zlokalizować je w centralnym punkcie garderoby. Równomiernie rozchodzące się światło, oświetli całą przestrzeń wewnątrz. Do oświetlenia górnego w garderobie wybrać możemy praktycznie każdy rodzaj lamp. Idealnie sprawdzą się tutaj halogeny sufitowe rozmieszczone równolegle tak, aby równomiernie oświetlić przestrzeń. Ich ilość dobrać musimy oczywiście do wielkości wnętrza. Równie dobrym rozwiązaniem będzie lampa sufitowa czy panel Led umieszczony w centralnym punkcie pomieszczenia. Jeśli nasza garderoba jest na tyle duża, że spokojnie możemy się po niej poruszać i np. prasujemy w niej ubrania, powinniśmy zaopatrzyć się w mocne światło dodatkowe.

Światło takie najlepiej skierować bezpośrednio nad deską do prasowania. Tu sprawdzą się również lampy sufitowe, te gotowe lub te, które możemy stworzyć sami np. z profili aluminiowych i taśm Led.  Mogą być to również lampy boczne, lub lampa podłogowa, ale ustawmy ją pod takim kątem, abyśmy ciałem nie rzucali cienia na prasowane ubranie. Jeśli w garderobie posiadamy duże lustro, zadbajmy o odpowiednie światło przy nim lub nad nim. Do tego celu możemy użyć gotowych lamp stworzonych do tego celu lub użyć kinkietów czy lamp elewacyjnych. 

 

Optymalne doświetlenie garderoby

 

Warto również doświetlić wszystkie zakamarki przestrzeni. Oświetlenie w garderobie ma na ułatwić poszukiwania i dobór poszczególnych części naszego ubioru, więc na tym powinniśmy się skupić przede wszystkim. Jednakże dbając o charakter i styl naszego domu, możemy stworzyć zarówno funkcjonalne, jak i stylowe wnętrze. Pomocne będą tutaj taśmy Led. Możemy oświetlić nimi wnętrza szuflad, półki czy wieszaki. Stworzą one dodatkowe źródło światła, ale również spełnią funkcję dekoracyjną, tworząc estetyczne i eleganckie aranżacje świetlne. Dodatkowo oświetlone półki skrócą czas poszukiwania części garderoby, które planujemy aktualnie założyć. Garderoba może być zwyczajnym miejscem do przechowywania ubrań i dodatków, ale także jednym z pomieszczeń, które tworzą integralną całość. Styl panujący w naszym mieszkaniu z łatwością możemy przenieść również do garderoby i zastosować tu oświetlenie pasujące do pozostałej części domu. Dzięki ciekawemu oświetleniu i wystrojowi możemy stworzyć wnętrze, którego pozazdroszczą nam znajomi. 

 

Jak oświetlić garderobę
Oświetlenie szuflad

Moc oświetlenia i barwa światła

 

Aby oświetlenie garderoby spełniało swoją funkcję, musi również mieć odpowiednie natężenie oraz barwę światła. Jest to bardzo ważne, gdyż mamy tu do czynienia z różnymi odcieniami i kolorami, które w sztucznym świetle, mogą prezentować się zupełnie inaczej niż w tym naturalny. Tak jak wspomnieliśmy, może ono pochodzić z jednego źródła lub kilku różnych. Ważne jest, aby ilość światła, którą zastosujemy w naszej garderobie, była wystarczająca do bezproblemowego poruszania się po niej. Musi być również na tyle mocne, aby łatwo było znaleźć wszystko w krótkim czasie.

Aby garderoba służyła nam jak najlepiej, warto zwrócić uwagę na odpowiednią barwę światła. Barwa światła ma szczególne znaczenie w przypadku doboru kolorów. Warto więc zastanowić się nad tym, czy ta wybrana przez nas nie przekłamuje nam barwy naszych ubrań. Jeśli wybierzemy nieodpowiednie światło barwa w garderobie, będzie różnić się znacznie od tej w świetle dziennym. Wychodząc na zewnątrz, możemy zdziwić się, że buty nie pasują nam kolorem do sukienki.

W przypadku oświetlenia garderoby optymalne będzie światło ciepłe. Zimne światło wyostrza kolory i niekorzystnie wpływa na kolor naszej cery, więc patrząc w lustro, nie będziemy zadowoleni z tego, jak wyglądamy. Pomocne przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do naszej garderoby staną się opakowanie żarówek, halogenów czy świetlówek, na których mamy podany współczynnik Ra. Informuje on nas właśnie o współczynniku oddawania barw, te powyżej 90 niemal idealnie oddają oryginalne kolory. Warto zwrócić na to uwagę. W razie wątpliwości zapytajmy obsługi sklepu, która doradzi nam odpowiedni kolor. 

Jak dekoracyjnie oświetlić garderobę?

Jak oświetlić garderobę
Jak oświetlić garderobę

garderobie świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju profile aluminiowe i taśmy Led. Dzięki nim podświetlimy wieszaki, półki czy wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Nowoczesne profile świetnie wkomponują się w nasze meble, podłogę, czy ściany w garderobie. Występują one w różnych kolorach, więc pięknie wkomponują się w białe wnętrza, ale również te wykonane z drewna. Odpowiednio dobrana taśma Led nie tylko doświetli wnętrze, ale również będzie oryginalną i funkcjonalną ozdobą wnętrza. Dzięki punktowemu, dekoracyjnemu światłu stworzymy fajne aranżacje i ułatwimy poszukiwanie odpowiednich rzeczy. Można zastosować również nowość na rynku, mianowicie taśmy Led na baterie. Są to taśmy niewymagające podłączania zasilacza. Dodatkowo posiadają wbudowany czujnik ruchu, co dodatkowo ułatwia poruszanie się po garderobie. 

Jakie oświetlenie garderoby zastosować

Tak więc mam kilka rodzai oświetlenia, które sprawdzą się w przypadku garderoby. Każdy z nas znajdzie pomysł na swoją kieszeń. Można zastosować tu zarówno świetlówki i panele, dające dużo światła, jak również halogeny czy taśmy Led. Wszystko z uwzględnieniem powierzchni i barwy światła. Można oczywiście zastosować kilka różnych rozwiązań i stworzyć optymalne dla siebie. Warto pamiętać również, że bardzo fajnym rozwiązaniem będą również, wszelkie czujniki ruchu. Zadbają o automatyczne światło przy otwieraniu i zamykaniu. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, i zmniejszy zużyciu prądu.