Spis treści

Oświetlenie hali produkcyjnej

Oświetlenie hal przemysłowych, jak i sam ich projekt często może stanowić nie lada wyzwanie. Obecnie dzięki technologii LED do dyspozycji będziemy szereg różnorodnych wariantów lamp przemysłowych, różniących się od siebie kilkoma szczególnie ważnymi parametrami. Oświetlenie ledowe hali produkcyjnej będzie miało również ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie naszych pracowników, ale także będzie w stanie zwiększyć ich bezpieczeństwo i zredukować ilość błędów na linii produkcyjnej.

oswietlenie halo produkcyjnej, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia Twojej hali. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Lampy które najczęściej są wybierane przez hale produkcyjne: Linker, Limea, Nexforce

OPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WOPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WZobacz produkt
LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WLAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁAOPRAWA LED NEXFORCE1 60WZobacz produkt

Hala produkcyjna, przemysłowa czy magazynowa jest miejscem, w którym bardzo istotną rolę odgrywa wybór oświetlenia. Właściwy dobór oświetlenia usprawnia pracę ludzi w niej się znajdujących oraz zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo. Oświetlenie hali wpływa na samopoczucie ludzi pracujących w danym pomieszczeniu, zmniejsza ilość wad produkcyjnych, Należy również pamiętać, aby dobrane oświetlenie było trwałe i energooszczędne jednocześnie. Pozwoli to zredukować koszty energii elektrycznej, a także okresowych wymian zużytych elementów oświetlenia, które nierzadko bywają ogromne w przypadku hal produkcyjnych i przemysłowych o wielkich powierzchniach, często pracujących non stop, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dlatego hale przemysłowe wymagają właściwej i odpowiedniej dla ich przeznaczenia selekcji źródła światła, co często nie jest takim prostym zadaniem – hale są wymagającymi obiektami.

Oprawa LED RIO HIGH BAY 150W 4000KZobacz produkt
Oprawa LED RIO HIGH BAY 200W 4000KZobacz produkt
Oprawa LED RIO HIGH BAY 100W 4000KZobacz produkt

Oświetlenie hali – na co zwrócić uwagę?

Projekt oświetlenia hali powinniśmy rozpocząć, wybierając do tego energooszczędne oraz wydajne lampy przemysłowe i odpowiednio rozmieścić je po całym naszym obiekcie. Oświetlenie LED hali produkcyjnej powinno spełniać wszystkie wymagania odnośnie do poziomu natężenia oświetlenia, jego równomierności, oraz ograniczeniu efektów olśnienia. Musimy pamiętać także o prawidłowym rozkładzie luminacji, a także właściwym współczynniku oddawania barw. . Oświetlenie hali – na co zwrócić uwagę? Podczas oświetlania hali produkcyjnej należy zwrócić uwagę na te 5 aspektów:

  • Natężenie oświetlenia – podawane w luksach (lx) w zależności od miejsca i rodzaju pracy tam wykonywanej, będzie musiało spełniać nieco inne normy. Na mniej światła będziemy mogli sobie pozwolić na korytarzu, jednak w przypadku miejsca, w którym pracownicy, składać będą drobne elementy konstrukcje, tego światła musi być odpowiednio wiele.
  • Równomierność oświetlenia – jest to stosunek najmniejszej i uśrednionej wartości natężenia oświetlenia na danej płaszczyźnie. Jest to parametr uwzględniony w normie PN 84/E-02033, która mówi o tym, że w miejscach stałej pracy nie może być on mniejszy niż 0,65, a w miejscach pracy dorywczej – 0,4.
  • Poziom olśnienia – określany przez współczynnik UGR jest niezwykle ważny w miejscach pracy, gdzie często będziemy zmuszeni patrzeć bezpośrednio na lampy świetlne. Lampy antyolśnieniowe poprzez swoją specjalną konstrukcję, nie powodują efektów olśnienia przykrego i pozwalają nam nawet przez dłuższy czas spoglądać bezpośrednio na źródło światła.
  • Luminacja świetlna jest wielkością wektorową określającą poziom rozproszenia światła, przez powierzchnie nieświecące. Jest to według szkolnej definicji iloraz światłości elementarnego pola powierzchni w tym kierunku do pola powierzchni pozornej tego elementu.
  • Współczynnik oddawania barw RA – CRI (Colour Rendering Index) stanowi jeden z ważniejszych parametrów świetlnych. Podawany jest on w przedziale od 0 do 100 i jest to porównanie jakości światła oraz realnego poziomu oddawania przez nie barw do naturalnego światła słonecznego. Im współczynnik RA tym światło jest bardziej zbliżone do światła słonecznego, czyli naturalnego.

Natężenie oświetlenia na Hali

Oświetlenie hal przemysłowych

Oświetlenie hal przemysłowych może składać się z 2 różnych rodzajów produktów. Lampy przemysłowe możemy podzielić na te przystosowane do tworzenia ciągów świetlnych, czyli lampy przemysłowe liniowe i te typu High Bay, czyli ekonomiczne zamienniki tradycyjnych lamp kubełkowych.

Lampy liniowe przemysłowe

Oświetlenie hal przemysłowych

Lampy przemysłowe liniowe doskonale sprawdzą się na obiektach wielkopowierzchniowych, w których istotne jest odpowiednie oświetlenie długich ciągów komunikacyjnych, czy regałów. Bardzo często mamy możliwość liniowego łączenia tego typu lamp, dzięki czemu możemy tworzyć z nich linie świetlne, które równomiernie doświetlą magazyny niskiego składowania, czy zakłady produkcyjne. Tego typu oprawy przemysłowe posiadają także specyficzny kąt świecenia, który w zależności od ustawienia lampy, będzie inaczej kierowany.

High Bay

Oświetlenie hal przemysłowych

Lampy LED typu High Bay są energooszczędnym zamiennikiem tradycyjnych lamp kubełkowych. Najpopularniejsze i najnowsze z nich modele to te z serii UFO, wyposażone w specjalną soczewkę oraz masywny radiator. Jest to doskonały wybór do magazynów wysokiego składowania, gdyż tego typu lampy mogą emitować bardzo wąski, kierunkowy strumień świetlny sięgający jedynie kilku stopni.

OPRAWA LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

Oprawa Rio 100W  typ HIGH BAY od firmy KOBI o kodzie KFRO100NB. Barwa światła biała neutralna 4000K oraz strumień 11000lm.

Oprawa LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

Zobacz produkt

Chcesz znaleźć lampy przemysłowe i lampy typu High Bay idealne do Twojej hali? Sprawdź nasze produkty.

Projekt oświetlenia ułatwi Ci wybór lamp do obiektu

oświetlenie hal przemysłowych

Oświetlenie hal przemysłowych

Oświetlenie LED na hali produkcyjnej

Oświetlenie LED na hali produkcyjnej jest obecnie 1 z najpopularniejszych rozwiązań, pozwalającym na spore oszczędności energii. Lampy przemysłowe LED są także gwarancją wysokiej jakości światła i wysokiej wydajności, która nie zmniejszy się z biegiem upływającego czasu. Nie możemy zapomnieć także o tym, że oświetlenie hali produkcyjnej musi spełniać wyznaczone normy. Jego natężenie może wynosić od 200 do nawet 1500 luksów w zależności od indywidualnych wymagań obiektu, czy miejsca pracy.

Obecnie inwestując w nowoczesne oświetlenie LED na hali produkcyjnej, nie wiążemy się ze zbyt wysokimi cenami zakupu, a koszty wymiany tego rodzaju oświetlenia mogą nam się zwrócić w postaci niższych rachunków nawet w ciągu dwóch lat użytkowania. Oczywiście wybierając nowe lampy przemysłowe mamy również gwarancję producenta, która w przypadku opraw wykonanych w technologii LED, może sięgać nawet 5 lat. Wszystko przez wysoką jakość użytych markowych komponentów, które gwarantują długą i bezawaryjną pracę lamp, wykonanych w technologii LED.

Oświetlenie LED na hali produkcyjnej

Oświetlenie LED na hali produkcyjnej

Lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej

Lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej są doskonałym sposobem do prawidłowego oświetlenia hal. 1 z najlepszych są lampy typu High Bay. Pamiętajmy, że na hali produkcyjnej należy zapewnić odpowiednie natężenie wahające się od 200 do 1500 luksów. Korzystne jest zastosowanie oświetlenia LED, które zmniejszy ilość zużywanej energii elektrycznej, redukując konieczność częstego serwisowania instalacji, w odpowiednim stopniu oświetlając całą halę. Lampy LED do oświetlenia każdej hali przemysłowej okazują się świetnym rozwiązaniem. Jednym z typów oświetlenia do zastosowania w halach, o których mowa jest zastosowanie lamp High Bay. Są to mocne, trwałe lampy dające optymalne oświetlenie przy możliwie najmniejszym poborze energii. Najwłaściwszym do zastosowania w halach, nierzadko będących bez dostępu naturalnego źródła światła jest zastosowanie lampy LED do hali o neutralnej barwie. Stosuje się również lampy o barwie zimnej. Lampy High Bay są wykonane z odlewu aluminium lub innych trwałych materiałów. Posiadają radiator dbający o właściwą temperaturę pracy podczas pracy.

Lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej

Lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej

Zobacz więcej z kategorii

Lampy LED High BayZobacz produkty

Cechuje je wysoka trwałość i długi czas pracy nawet w ciężkich warunkach. Lampy te są montowane na hakach i posiadają możliwość regulacji wysokości ich umiejscowienia co przy wąskim i długim strumieniu światła umożliwia ich montaż w wysokich obiektach. Oczywiście możliwy jest również wybór lamp o strumieniu światła umożliwiającym ich montaż w budynkach o niższej wysokości hali. Lampy High Bay cechują się wysoką klasą szczelności IP co uniemożliwia, dostanie się do elektroniki pyłów, kurzu czy wody, znacząco zwiększając ich żywotność w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Jednocześnie są to lampy energooszczędne i wydajne, a to pozwala zredukować koszty energii elektrycznej nawet o 60%. Inwestycja w tego typu oświetlenie często zwraca się w przeciągu krótkiego czasu od ich instalacji. Przeprowadzony audyt pomieszczenia hal np. produkcyjnych, dobry projekt oświetlenia umożliwią wybór odpowiedniego oświetlenia lampami High Bay w każdej hali produkcyjnej czy przemysłowej.

Lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej

Lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej

Lampy na hale przemysłowe

Lampy na hale przemysłowe muszą zapewniać doskonałe oświetlenie całego pomieszczenia, by stwarzać bezpieczne warunki pracy. Można wyróżnić co najmniej 2 typy lamp, które sprawdzą się na hali przemysłowej: lampy High Bay oraz oświetlenie liniowe. Innym rozwiązaniem na oświetlenie hali przemysłowej jest zastosowanie liniowych źródeł światła. Najpopularniejsze jest zastosowanie świetlówek. Korzystnym może okazać się użycie świetlówek LED w miejscu tradycyjnych świetlówek wyładowczych. Droższy koszt zakupu świetlówki LED przy jej dużo większej energooszczędności i trwałości (odporności na przepalanie) powoduje, iż koszt oświetlenia hali finalnie okazuje się zdecydowanie niższy niż przy tradycyjnej świetlówce. Oszczędności sięgać mogą nawet 50% dotychczasowych wydatków. Zaletami stosowania oświetlenia liniowego jest łatwość montażu świetlówek, a także relatywnie niski koszt ich zakupu.

Lampy na hale przemysłowe

Lampy na hale przemysłowe

Ważne są także takie cechy jak błyskawiczny start, przyjemne rozproszone światło, a także brak efektu migotania tak częste w przypadku tradycyjnych świetlówek. W sytuacjach, kiedy z różnych powodów niewskazane jest zastosowanie tradycyjnej oprawy świetlówkowej, możemy zainstalować lampę hermetyczną. To lampa ze zintegrowanym źródłem światła o wysokiej klasie wodoszczelności. Duży wybór długości i mocy pozwala wybrać odpowiednią w danej lokalizacji oprawę. Oświetlenie liniowe LED jest szybko zwracającą się inwestycją w przypadku hal o dużych powierzchniach i dużej liczbie niezbędnych źródeł światła. Lampy liniowe LED na hale często okazują się najwłaściwszym wyborem.

Interesuje Cię świetlówka LED? Odwiedź nasz sklep.

Lampy do hali magazynowej

Lampy do hali magazynowej najlepiej wybrać kierując się ich żywotnością, a także energooszczędnością. Decydując się na lampy ledowe do hali magazynowej możemy liczyć na oszczędności za energię elektryczną nawet o około 60%, to bez wątpienia aspekt ważny rozpatrzenia. Kolejną alternatywą oświetlenia hal magazynowych są lampy przemysłowe LED. Są one coraz częściej stosowane w miejscu tradycyjnych lamp sodowych czy halogenowych. Jest to właściwy wybór, gdy potrzebna jest wymiana samych źródeł światła w zainstalowanych już oprawach. Lampy przemysłowe LED cechują się podobnie jak świetlówki LED wyższą energooszczędnością w stosunku do tradycyjnych źródeł światła, dając przy tym oświetlenie o zdecydowanie lepszej jakości. Lampy przemysłowe LED charakteryzują się jednocześnie wysoką klasą odporności i szczelności, które to mają bardzo duże znaczenie na ich żywotność w przypadku pracy w ciężkich warunkach, a z takimi z reguły mamy do czynienia w hali produkcyjnej.

Lampy do hali magazynowej

Lampy do hali magazynowej

W przypadku miejsc w hali niewymagających stałego oświetlenia można zastosować oświetlacz LED. Dzięki regulacji czujnika możemy dopasować ściśle do potrzeb czas jego świecenia. Naświetlacz LED także jest źródłem energooszczędnym, a jego wytrzymała obudowa pozwala na długie jego użytkowanie bez ryzyka uszkodzenia.
Lampy do hali magazynowej

Lampy do hali magazynowej

Naświetlacz LED to produkt, którego szukasz? Zapraszamy do naszego sklepu!

Oświetlenie hali warsztatowej

Wszystkie miejsca pracy manualnej, wymagają wysokiej jakości światła, widoczność nie może być niczym zakłócona. Dlatego też oświetlenie hali warsztatowej powinno mieć wysokie natężenie, na przykład: w tapicerni natężenie jakie musi znaleźć się w pomieszczeniu wynosi 1000 lx, a także oddawanie barw musi być na poziomie co najmniej CRI 80.W miejscach takich jak hale warsztatowe, wykonywana praca wymaga zazwyczaj precyzyjności i dokładności. Znaczenie mają nawet najmniejsze szczegóły, dlatego tak ważne jest zapewnienie właściwego oświetlenia. Co więcej, ba, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wzrok pracowników takich zakładów narażony jest na uszkodzenia, jeśli będą oni spędzać długie godziny na wymagającej wytężania wzroku pracy, przy źle dobranych parametrach świetlnych.

Oświetlenie hali warsztatowej

Oświetlenie hali warsztatowej

Wymagania oświetleniowe do poszczególnych hal warsztatowych:

Hale budowy i montażu karoserii

W zakładach zajmujących się budową i montażem karoserii, natężenie jakie jest wymagane wynosi 500 lx, przy pomiarach robionych na wysokości 80 cm od podłogi. Jest to dość wysokie natężenie, wynika to ze specyfikacji pracy, która wymaga wytężenia wzroku i dbałości o szczegóły. Należy również zapewnić współczynnik oddawania barw na poziomie CRI80, a także upewnić się, że równomierność wynosi 0.60.

Warsztaty zajmujące się lakierowaniem i szlifowaniem

Gdy mamy do czynienia z halami, w których odbywa się lakierowanie tzn. w kabinach natryskowych oraz kabinach szlifierskich, należy pamiętać o zapewnieniu natężenia równym 750 lx. Jest to optymalne natężenie do pracy tego typu, gdyż jest to praca wymagająca szczególnej uwagi i dbałości. Wzrok pracowników nie może być obciążony, źle dobranym światłem, a każda pomyłka oświetleniowa w tych miejscach, może skutkować pomyłkami w pracy. Ważne jest też, by pomiary wykonywać na wysokości 80 cm od podłoża, a także by zapewnić pozostałe ważne wymogi takie jak równomierność na poziomie 0.70, a także współczynnik oddawania barw CRI 80.

LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 52W 150CM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁAZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁAZobacz produkt

Serwisy samochodowe – przeglądy i naprawy

W serwisach samochodowych, gdzie odbywają się ogólne przeglądy i naprawy należy zapewnić natężenie 300 lx, przy pomiarach na wysokości 80 cm od podłogi. Jest to całkiem wysokie natężenie, optymalne do wykonywania tego typu prac manualnych. Nie są to czynności bardzo wymagające wytężania wzroku, dlatego też taka wartość jest wystarczająca. Należy też pamiętać o równomierności, by była na poziomie 0.60, a co do współczynnika oddawania barw CRI nie powinien być niższy niż 80.

Hala kontroli końcowej

Podczas kontroli końcowej, na hali powinno znaleźć się natężenie o wartości aż 1000 lx, przy pomiarach na wysokości 80 cm od podłoża. Nie może także zabraknąć równomierności na poziomie 0.70, a także współczynnika CRI nie mniejszego niż 80. Dlaczego wymagania są tak wysokie? Dzieje się tak, ponieważ podczas kontroli końcowej należy „wyłapać” każdą, nawet najmniejszą wadę i niedociągnięcie. Od tego zależy renoma salonu.

Oświetlenie hali produkcyjnej wymagania

Oświetlenie hali produkcyjnej – wymagania do każdego obiektu, w którym pracują ludzie posiadają ogólnie przyjęte normy mówiące o wysokości natężenia i innych warunkach, jakie należy spełnić. Wartość natężenia oświetlenia hali produkcyjnej waha się od ok. 200 do 1500 lx, w zależności od wykonywanej pracy. Można, by zapytać dlaczego właściwie oświetlenie spełnia tak ważną rolę i dlaczego należy trzymać się ustanowionych wymagań co do oświetlenia miejsca pracy? Odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom właściwe warunki pracy, które nie spowodują wad wzroku lub innego typu pogorszenia stanu zdrowia. To w jakim oświetleniu przebywamy ma wpływ nie tylko na nasze widzenie, ale także na samopoczucie, bóle głowy, a także na ogólną wydajność osoby pracującej. Bardzo ważne jest, aby oprawy i ustawienia oświetlenia hali produkcyjnej były starannie dobrane. Od niego zależy nie tylko komfort pracowników, którzy pracują tam całe dnie, ale także ich bezpieczeństwo. To właśnie oświetlenie jest odpowiedzialne za obie te rzeczy. W przypadku niewystarczającego oświetlenia istnieje większe ryzyko poważnych wypadków z udziałem maszyn i nie tylko.

Oświetlenie hali produkcyjnej wymagania

Oświetlenie hali produkcyjnej wymagania

Wymagane natężenie oświetlenia w hali produkcyjnej

Jakie jest wymagane natężenie oświetlenia w hali produkcyjnej? Wartość ta zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Dla przykładu, wymagane natężenie oświetlenia w hali produkcyjnej, gdzie wykonywana jest obróbka papieru i produkcja kartonaży, natężenie musi wynosić 300 lx oraz CRI nie mniejsze niż 80. Pracownicy w miejscu pracy mają styczność z oświetleniem, które jeśli jest odpowiednio dobrane, pozytywnie wpływa na jakość pracy i jej wydajność. Oświetlenie to także główna przyczyna odpowiadająca za znaczną część wydatków związanych z utrzymaniem hal magazynowych. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach hale są budynkami składającymi się z ogromnych sekcji, które są często wykorzystywane i użytkowane przez cały dzień. A co za tym idzie rachunki zapewne do małych nie należą. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja oświetlenia LED, które jak wiemy cechuje się energooszczędnością.

Wymagane natężenie oświetlenia w hali produkcyjnej

Wymagane natężenie oświetlenia w hali produkcyjnej

Wymagania oświetleniowe dla poszczególnych hal:

Zakłady obróbki kamieni szlachetnych

W miejscach, w których odbywa się obróbka kamieni szlachetnych, należy zapewnić bardzo wysokie natężenie o wartości 1500 lx, przy pomiarach mierzonych na wysokości 80 cm od podłogi. Pracownicy w takim miejscu, muszą każdego dnia mierzyć się z wytężaniem wzroki i bardzo dużą dokładnością i skupieniem, dlatego należy też zadbać o współczynnik CRI nie mniejszy niż 90, a także równomierność na poziomie 0.70

Zakłady produkujące biżuterię

W zakładach, które zajmują się produkcją biżuterii, ważne jest zapewnienie natężenia o wysokiej wartości wynoszącej 1000 lx, liczonych na wysokości 80 cm od podłogi. Ważne jest też zapewnienie CRI równego 90, a także równomierności wynoszącej 0.70. Dlaczego wartości te są wysokie? Jest to praca wymagająca szczegółowości, pracownik nie może pozwolić sobie na pomyłkę, a także należy zminimalizować zmęczenie wzroku.

Zakłady produkujące zegarki

W miejscach przeznaczonych do produkcji zegarków należy zapewnić oświetlenie o natężeniu wynoszącym 1500 lx, robiąc pomiary na wysokości 0.8 m licząc od podłoża. Ważne też, by pamiętać o równomierności, która powinna wynosić 0.70. Jak wiadomo produkcja zegarków wiąże się z obecnością małych elementów, dlatego też należy przestrzegać przyjętych norm. Pamiętajmy też, aby współczynnik oddawania barw CRI nie był mniejszy niż 80.

Zakłady automatycznego drukowania materiału

W zakładach zajmujących się automatycznym drukowaniem materiału należy zapewnić natężenie o wartości 500 lx, przy pomiarach liczonych od podłoża na wysokości 80 cm. Praca z materiałem jest wymagająca. Pracownik musi być czujny zarówno podczas pracy z maszynami jak i ogólnej kontroli pracy. Ważne jest też zapewnienie równomierności na poziomie 0.60, a także współczynnika oddawania barw CRI 80.

Hala kontroli koloru i kontroli materiału

Hale, w których odbywa się wzrokowa kontrola koloru oraz kontrola materiału, należy doświetlić w taki sposób, by natężenie wynosiło 1000 lx, przy pomiarach na wysokości 80 cm od podłoża. Należy też pamiętać o współczynniku oddawania barw CRI, aby nie był niższy niż 90, a także by równomierność wynosiła 0.70. Miejsca kontroli są szczególnie wymagające ze względu na konieczność szczegółowej wzrokowej analizy produktu. Pracownicy mają za zadanie wychwycić nawet najmniejszą wadę produktu, co bez odpowiednio dobranego oświetlenia byłoby niemożliwe.

Miejsca pracy przy taśmach

Jeśli chodzi o miejsca pracy przy taśmach natężenie jakie należy zapewnić pracownikom wynosi 200 lx, przy pomiarach na wysokości 80 cm liczonych od podłoża. Praca ta nie jest bardzo wymagająca wzrokowo, dlatego takie natężenie będzie wystarczające do wykonywania pracy przy taśmach. Należy również pamiętać, by zapewnić odpowiedni współczynnik oddawania barw CRI, który nie powinien być mniejszy niż 80, a równomierność powinna być na poziomie 0.60.

Miejsca farbowania i wykańczania

Miejsca, w których odbywa się farbowanie i wykańczanie są wymagającymi pomieszczeniami, w których należy zapewnić pracownikom 500 lx. Pomiary należy przeprowadzać na wysokości 80 cm od podłogi. Czynności takie jak farbowanie i wykończenia są bezsprzecznie trudnymi czynnościami, wymagającymi od pracownika skupienia i wytężenia wzroku. Dlatego trzeba pamiętać o równomierności na poziomie 0.60, a także o wskaźniku CRI80.

Miejsca wyrobu kapeluszy

Pomieszczenia, w których wyrabiane są kapelusze są miejscami, w których wysokie natężenie jest konieczne, dlatego należy zapewnić 500 lx oraz równomierność na poziomie 0.60. Pamiętajmy, że obliczenia należy robić na wysokości 80 cm od podłoża. Kapelusze zawierają elementy, które wymagają wnikliwego przyglądania się, dlatego wartości jakie są wymagane są wysokie. Pamiętajmy też o współczynniku CRI, by nie był mniejszy niż 80.

Miejsce produkcji medykamentów

W miejscu produkcji medykamentów, praca jest niezwykle precyzyjna, dlatego odpowiednie natężenie wynosi 500 lx. Pozwoli to na dokładne oświetlenie hali. Współczynnik oddawania barw CRI powinien wynosić 80, a równomierność powinna znajdować się na poziomie 0.60. Źle dobrane oświetlenie i nietrzymanie się wytycznych, wpływałoby na błędy pracowników, na które nie mogą sobie pozwalać. Pamiętajmy, że pomiary wykonywane są na wysokości 80 cm od podłoża.

Miejsce produkcji opon

W halach, w których produkowane są opony, należy oświetlić właściwym światłem, tak by ułatwiało wykonywanie pracownikom swoich obowiązków w właściwy sposób. Natężenie w takim pomieszczeniu powinno wynosić 500 lx, by dokładnie oświetlić stanowiska. Ważne, by współczynnik oddawania barw CRI wynosił 80, a równomierność 0.60. Pamiętajmy, że pomiary wykonuje się na wysokości 80 cm od podłogi.

Miejsce produkcji kabli i drutu

Hale zajmujące się produkcją kabli i drutu są pomieszczeniem, dla którego właściwe natężenie wynosi 300 lx, przy pomiarach na wysokości 0.8 m od podłogi. Bez wątpienia takie miejsce pracy powinno mieć oświetlenie, w którym pracownicy swobodnie wykonują swoje obowiązki zarówno manualnie jak i przy doglądaniu maszyn. Oddawanie barw w takim pomieszczeniu powinno być na poziomie CRI80, a równomierność na poziomie 0.60.

Miejsce produkcji delikatesowych artkułów spożywczych

Miejsca zajmujące się produkcją delikatesowych artykułów spożywczych wymagają dobrego oświetlenia. Natężenie jakie powinno znaleźć się na hali wynosi 500 lx, przy pomiarach na wysokości 80 cm. Miejsce, w którym produkowana jest żywność, musi posiadać bardzo dobre oświetlenie, gdyż pracownicy muszą czuwać nad prawidłowym przebiegiem produkcji artykułów, które trafią na nasze stoły. Równomierność w takim miejscu musi być na poziomie 0.60, a jeśli chodzi o współczynnik oddawania barw, CRI powinno wynosić 80.

Miejsce obróbki automatycznej, np. suszenie, produkcja sklejki

W miejscu obróbki automatycznej, w której wykonuje się suszenie i produkcję sklejki, wystarczającym natężeniem będzie 50 lx, przy pomiarach na wysokości 80 cm od podłoża. Współczynnik oddawania barw nie powinien być niższy niż CRI40, a jeśli chodzi o równomierność powinna ona znaleźć się na poziomie 0.40. Miejsce takiej pracy nie jest bardzo wymagające oświetleniowo.

Miejsce produkcji narzędzi i urządzeń tnących

Jeśli chodzi o miejsca produkcji narzędzi i urządzeń tnących, jako, że praca jest niebezpieczna i wymaga dużego skupienia, należy zapewnić natężenie o wartości 750 lx. Pomiary powinny być wykonywane na wysokości 0.8 m. Pracownicy wykonujący swoje obowiązki w takim miejscu, muszą być skoncentrowani oraz mieć zapewnione jak najlepsze światło, które nie powoduje zmęczenia wzroku. Optymalnym współczynnikiem oddawania barw CRI powinno wynosić 80, a równomierność odpowiednia dla tego pomieszczenia wynosi 0.70.

Jakie oświetlenie do hali produkcyjnej

Hale produkcyjne są obiektami o wielkich rozmiarach, dlatego ważne jest, by przemyśleć jakie oświetlenie do hali produkcyjnej jest najlepsze. Bez wątpienia doskonale sprawdzi się do tego zadania oświetlenie LED, takie jak panele LED, które mają 2 podstawowe zalety: są energooszczędne oraz doskonale radzą sobie na dużych powierzchniach. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego oświetlenia, hale przemysłowe są trudnymi budynkami do wyposażenia. Wpływ na to mają bez wątpienia takie cechy jak wysokość pomieszczeń oraz ich duża powierzchnia. Hale produkcyjne są wymagającymi konstrukcjami. Jeśli chodzi o hale produkcyjne, czynniki natężenia światła i temperatury barwowej wymagają dodatkowej staranności i uwagi. Oświetlenie LED jest nie tylko wykorzystywane wewnątrz i na zewnątrz budynków takich jak sklepy oraz zwykłe domy jednorodzinne, ale często służy również jako podstawa do oświetlenia zakładów produkcyjnych, magazynów.

Jakie oświetlenie do hali produkcyjnej

Jakie oświetlenie do hali produkcyjnej

Jaka barwa na hali produkcyjnej

Bardzo ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest to jaka barwa na hali produkcyjnej jest odpowiednia? Na halach produkcyjnych wykonywane są często precyzyjne prace manualne, dlatego też widoczność musi być najwyższej jakości, a światło powinno oddawać kolory 1 do 1. Najodpowiedniejsza barwa na hali produkcyjnej to ok. 4500 – 5000 K. Na jakość postrzegania otoczenia ma bezpośredni wpływ ilość obecnego światła, a także temperatura barwowa tego światła. Jesteśmy w stanie postrzegać obiekty z odpowiednim poziomem klarowności w wyniku prawidłowego natężenia oświetlenia, natomiast odcień światła ma wpływ zarówno na komfort, jak i produktywność. Wykazano, że zmiana odcienia światła w pomieszczeniu może poprawić zarówno produktywność, jak i samopoczucie.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

Zobacz produkt

Ciepłe światło nie jest idealne do środowisk, w których wymagana jest koncentracja, ale jest w sam raz do ustawień, w których ma się zrelaksować. Jeśli zależy nam na efektywności i dobrym samopoczuciu pracowników, należy zapewnić dostęp światła dziennego, oczywiście w miarę możliwości, a także sztuczne światło o neutralnej barwie, która w przypadku pracy, szczególnie manualnej, jest nieoceniona.

Jaka barwa na hali produkcyjnej

Jaka barwa na hali produkcyjnej

Oświetlenie hal przemysłowych – nasze wnioski

Oświetlenie hal przemysłowych – nasze wnioski wyglądają następująco. Reasumując, lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej, hali magazynowej, a także hali produkcyjnej okazują się rozwiązaniem wskazanym i ekonomicznie korzystnym. Oświetlenie ledowe hal produkcyjnych, przemysłowych i magazynowych pozwoli znacząco ( do 60%) obniżyć rachunki za energię elektryczną, będąc jednocześnie rozwiązaniem wytrzymałym i trwałym. Wybór rodzaju oświetlenia hal oczywiście zależeć będzie od indywidualnych potrzeb. Wiele możliwości pozwoli dopasować właściwe oświetlenie do każdego rodzaju hali, w jakim ma być ono zainstalowane. Oświetlenie hali produkcyjnej, magazynowej, przemysłowej w technologii LED to najekonomiczniejsze obecnie i najkorzystniejsze rozwiązanie z możliwych.

Oświetlenie hal przemysłowych - nasze wnioski

Oświetlenie hal przemysłowych – nasze wnioski

Podsumowując, odpowiednie oświetlenie hal przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych jest kluczowe dla bezpieczeństwa, efektywności i komfortu pracy. Technologia LED oferuje wiele korzyści, w tym energooszczędność, długą żywotność i wysoką jakość światła. Ważne jest uwzględnienie różnych aspektów przy projektowaniu oświetlenia, takich jak natężenie oświetlenia, równomierność, poziom olśnienia, luminacja świetlna i współczynnik oddawania barw. Oświetlenie powinno być dostosowane do specyfiki pracy wykonywanej w danej hali, z uwzględnieniem różnych typów lamp, takich jak liniowe lampy przemysłowe i lampy typu High Bay. Wybór oświetlenia LED przynosi korzyści nie tylko w zakresie oszczędności energii, ale także poprawia warunki pracy, co przekłada się na wydajność i zadowolenie pracowników. Oświetlenie hal przemysłowych w technologii LED jest więc rozwiązaniem efektywnym i ekonomicznym, dostosowanym do współczesnych wymagań.

oswietlenie halo produkcyjnej, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 15 lipca 2022