Oświetlenie hali produkcyjnej

Oświetlenie hal przemysłowych, jak i sam ich projekt często może stanowić nie lada wyzwanie. Obecnie dzięki technologii LED do dyspozycji będziemy szereg różnorodnych wariantów lamp przemysłowych, różniących się od siebie kilkoma szczególnie ważnymi parametrami. Oświetlenie ledowe hali produkcyjnej będzie miało również ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie naszych pracowników, ale także będzie w stanie zwiększyć ich bezpieczeństwo i zredukować ilość błędów na linii produkcyjnej.

Spis treści

  1. Oświetlenie hali – na co zwrócić uwagę
  2. Oświetlenie hal przemysłowych
  3. Oświetlenie LED na hali produkcyjnej

oświetlenie hali produkcyjnej

Oświetlenie hali – na co zwrócić uwagę?

Projekt oświetlenia hali powinniśmy rozpocząć, wybierając do tego energooszczędne oraz wydajne lampy przemysłowe i odpowiednio rozmieścić je po całym naszym obiekcie. Oświetlenie LED hali produkcyjnej powinno spełniać wszystkie wymagania odnośnie do poziomu natężenia oświetlenia, jego równomierności, oraz ograniczeniu efektów olśnienia. Musimy pamiętać także o prawidłowym rozkładzie luminacji, a także właściwym współczynniku oddawania barw. Poniżej przedstawię Państwu najważniejsze wytyczne, według których oświetlenie hal przemysłowych jest projektowane.

  • Natężenie oświetlenia – podawane w luksach (lx) w zależności od miejsca i rodzaju pracy tam wykonywanej, będzie musiało spełniać nieco inne normy. Na mniej światła będziemy mogli sobie pozwolić na korytarzu, jednak w przypadku miejsca, w którym pracownicy, składać będą drobne elementy konstrukcje, tego światła musi być odpowiednio wiele.
  • Równomierność oświetlenia – jest to stosunek najmniejszej i uśrednionej wartości natężenia oświetlenia na danej płaszczyźnie. Jest to parametr uwzględniony w normie PN 84/E-02033, która mówi o tym, że w miejscach stałej pracy nie może być on mniejszy niż 0,65, a w miejscach pracy dorywczej – 0,4.
  • Poziom olśnienia – określany przez współczynnik UGR jest niezwykle ważny w miejscach pracy, gdzie często będziemy zmuszeni patrzeć bezpośrednio na lampy świetlne. Lampy antyolśnieniowe poprzez swoją specjalną konstrukcję, nie powodują efektów olśnienia przykrego i pozwalają nam nawet przez dłuższy czas spoglądać bezpośrednio na źródło światła.
  • Luminacja świetlna jest wielkością wektorową określającą poziom rozproszenia światła, przez powierzchnie nieświecące. Jest to według szkolnej definicji iloraz światłości elementarnego pola powierzchni w tym kierunku do pola powierzchni pozornej tego elementu.
  • Współczynnik oddawania barw RA – CRI (Colour Rendering Index) stanowi jeden z ważniejszych parametrów świetlnych. Podawany jest on w przedziale od 0 do 100 i jest to porównanie jakości światła oraz realnego poziomu oddawania przez nie barw do naturalnego światła słonecznego. Im współczynnik RA tym światło jest bardziej zbliżone do światła słonecznego, czyli naturalnego.

Natężenie oświetlenia na Hali

Oświetlenie hal przemysłowych

Oświetlenie LED hali produkcyjnej może składać się z dwóch różnych rodzajów produktów. Lampy przemysłowe możemy podzielić na te przystosowane do tworzenia ciągów świetlnych, czyli lampy przemysłowe liniowe i te typu High Bay, czyli ekonomiczne zamienniki tradycyjnych lamp kubełkowych.

Lampy liniowe przemysłowe

Lampy przemysłowe liniowe doskonale sprawdzą się na obiektach wielkopowierzchniowych, w których istotne jest odpowiednie oświetlenie długich ciągów komunikacyjnych, czy regałów. Bardzo często mamy możliwość liniowego łączenia tego typu lamp, dzięki czemu możemy tworzyć z nich linie świetlne, które równomiernie doświetlą magazyny niskiego składowania, czy zakłady produkcyjne. Tego typu oprawy przemysłowe posiadają także specyficzny kąt świecenia, który w zależności od ustawienia lampy, będzie inaczej kierowany.

High Bay

Lampy LED typu High Bay są energooszczędnym zamiennikiem tradycyjnych lamp kubełkowych. Najpopularniejsze i najnowsze z nich modele to te z serii UFO, wyposażone w specjalną soczewkę oraz masywny radiator. Jest to doskonały wybór do magazynów wysokiego składowania, gdyż tego typu lampy mogą emitować bardzo wąski, kierunkowy strumień świetlny sięgający jedynie kilku stopni.

oświetlenie hal przemysłowych

Oświetlenie LED na hali produkcyjnej

Oświetlenie ledowe hal produkcyjnych jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, pozwalającym na spore oszczędności energii. Lampy przemysłowe LED są także gwarancją wysokiej jakości światła i wysokiej wydajności, która nie zmniejszy się z biegiem upływającego czasu.

Nie możemy zapomnieć także o tym, że oświetlenie hali produkcyjnej musi spełniać wyznaczone normy. Jego natężenie może wynosić od 200 do nawet 1500 luksów w zależności od indywidualnych wymagań obiektu, czy miejsca pracy. Obecnie inwestując w nowoczesne oświetlenie LED na hali produkcyjnej, nie wiążemy się ze zbyt wysokimi cenami zakupu, a koszty wymiany tego rodzaju oświetlenia mogą nam się zwrócić w postaci niższych rachunków nawet w ciągu dwóch lat użytkowania. Oczywiście wybierając nowe lampy przemysłowe mamy również gwarancję producenta, która w przypadku opraw wykonanych w technologii LED, może sięgać nawet 5 lat. Wszystko przez wysoką jakość użytych markowych komponentów, które gwarantują długą i bezawaryjną pracę lamp, wykonanych w technologii LED.

Oświetlenie hal LED

Post Author: Rafał Brzeziński