Spis treści

Rozświetlamy Polskę- jak wypełnić wniosek porady i wskazówki

Rozświetlamy Polskę – nowy krok w stronę modernizacji oświetlenia dróg

Nowy rządowy program, „rozświetlamy polskę” mający na celu modernizację infrastruktury oświetlenia dróg na terenie Polski, został oficjalnie zaprezentowany przez wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka. Inicjatywa zakłada wymianę istniejących opraw na energooszczędne oświetlenie LED, zsynchronizowane z nowoczesnymi systemami zarządzania. Jak zwraca uwagę Ministerstwo Rozwoju i Technologii, technologia LED jest bardziej trwała i znacznie bardziej energooszczędna od tradycyjnego oświetlenia żarowego. Skorzystają na tym przede wszystkim samorządy, które dzięki zmniejszeniu kosztów energii będą mogły przekierować środki na inne inwestycje. Technologia LED, poza energooszczędnością, oferuje również dłuższą żywotność, dzięki czemu zmniejszy się również koszt konserwacji oświetlenia ulicznego. Nowe oprawy nad drogami pozwolą również na dostosowanie natężenia światła zgodnie z aktualnymi wymogami oświetleniowymi, co zwiększy bezpieczeństwo na drogach, co jest jednym z podstawowych celów programu. Najlepszym i najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem są lampy uliczne LED które idealnie sprawdzą się do modernizacji inwestycji.

Rozświetlamy Polskę

Rozświetlamy Polskę – zdjęcia ze strony https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/startuje-program-rozswietlamy-polske

Poza poprawą bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, jednym z głównych celów programu są również korzyści ekologiczne związane z redukcją emisji dwutlenku węgla. W Polsce obecnie funkcjonuje około 3,4 mln opraw drogowego oświetlenia, z których większość to energochłonne lampy sodowe. Ich roczne zużycie energii wynosi około 3 terawatogodziny. Jednak dzięki wprowadzeniu nowego programu, oszczędności mogą osiągnąć nawet 1 mld zł rocznie, przy jednoczesnym obniżeniu emisji CO2 o 1,3 mln ton i zużyciu energii o 1,58 Twh. Wiceminister Piechowiak podkreślił również, że nowoczesne oświetlenie otwiera drogę do tworzenia inteligentnych miast, nawet w mniejszych gminach. Dzięki temu możliwe będzie wdrażanie systemów monitoringu jakości powietrza, zarządzania ruchem drogowym, czy stacji ładowania pojazdów. Takie innowacje, wprowadzane w ramach programu, mogą uczynić z Polski lidera w zakresie modernizacji infrastruktury drogowej i budowy smart city w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Program Rozświetlamy Polskę

Rozświetlamy Polskę – zdjęcia ze strony https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/startuje-program-rozswietlamy-polske

Samorządy mogą starać się o dofinansowanie z programu „Rozświetlamy Polskę” już od 28 sierpnia, a wnioski można składać do 18 września. Cała inicjatywa jest częścią Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, z budżetem wynoszącym około 1 mld zł. Za realizację programu odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego. Przewidziane wsparcie wyniesie 80% wartości projektu, podczas gdy wkład własny gmin to 20%.

Rozświetlamy Polskę

Rozświetlamy Polskę

Jako firma specjalizująca się w oświetleniu ledowym, posiadamy duże doświadczenie w zakresie wymiany tradycyjnego oświetlenia ulicznego na nowoczesne lampy LED. Dlatego też, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom samorządów, podając im pomocną dłoń w formie wsparcia podczas składania wniosku o dofinansowanie. Dzięki temu, każda gmina, czy też miasto będzie mieć większe szanse na uzyskanie finansowania z programu „Rozświetlamy Polskę”.

Będąc ekspertem w dziedzinie oświetlenia jesteśmy w stanie odpowiednio doradzić w zakresie wyboru prawidłowych opraw dla danej inwestycji. Inną lampę należy zastosować w przypadku lokalnych dróg gminnych, a inną w przypadku drogi ekspresowej. Dlatego też, każdy chętny samorząd może liczyć na nasze wsparcie w prawidłowym doborze opraw np. lampy solarne uliczne. Wszystko dzięki współpracy z producentami opraw i działowi projektowemu, który dobierze lampy zgodnie z wymogami oświetlenia dla danego obszaru.

Poza doborem opraw, wspomagamy samorządy podczas samego etapu składania wniosku, pomagając im podczas organizowania niezbędnej dokumentacji. Dzięki posiadanej przez Nas wiedzy i doświadczeniu, zwiększamy szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wspólnie rozświetlimy Polskę.

Zapraszamy również na nasze blogi

Oświetlenie Ulic

Rozsył światła a oświetlenie ulic

Oświetlenie ulic na pierwszy rzut oka wydaje się prostym systemem, którego zadaniem jest uruchomienie się […]

Zarządzanie systemem oświetlenia ulicznego

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym

Oświetlenie uliczne musi nie tylko zapewniać komfort i bezpieczeństwo, ale również umożliwiać sterowanie i zarządzanie […]

Oświetlenie uliczne — normy

Oświetlenie uliczne i normy oświetleniowe — klasy i wytyczne

Prawidłowe oświetlenie ulic ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Dobrze dobrane oprawy oświetleniowe, […]

Projekt oświetlenia drogowego

Budowa i projekt oświetlenia drogowego — co trzeba wiedzieć

Rolą oświetlenia drogowego jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikom dróg. Zarówno piesi jak i kierowcy […]

Rozświetlamy Polskę -Wniosek „Rozświetlamy Polskę”

Ważne jest, aby prawidłowo wypełnić wniosek, wniosek ten nie powinien zawierać błędów. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie zamienniki oświetlenia wg. istniejących przeliczników. Lampy starego typu różnią się diametralnie, zarówno mocą, jak i kątem rozsyłu dlatego warto oprzeć się o firmy projektujące oświetlenia, tak by dobrać je, jak najbardziej odpowiednio. Robiąc projekt oświetlenia, jesteśmy w stanie z dokładnością chirurgiczną stwierdzić jakie oprawy nadają się do podmiany, a jakie nie. Dlatego wypełniając wniosek na projekt „Rozświetlamy Polskę” warto zrobić taką analizę, by mieć pewność, że dany wniosek i zamienniki lamp są odpowiednio dobrane. Niestety czasu jest niewiele i im szybciej samorządy zgłoszą się do producentów lub do biur z prośbą o pomoc tym szybciej będzie to zrobione. Wiemy, iż wiele gmin ma chrapkę, na modernizację oświetlenia jest to łakomy kąsek do zmniejszenia emisji co2 czy do redukcji kosztów utrzymania oświetlenia. Nie bez powodu wspomina się, że odpowiednie oświetlenie może być kluczem do sukcesu infrastruktury miejskiej. Drogowe oświetlenie LED nie tylko poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale przyczynia się też do zwiększenia estetyki przestrzeni miejskiej. Współczesne technologie oświetleniowe, dzięki możliwościom dimmingu czy adaptacyjnego oświetlenia, dają ogromne pole do manewru w kwestii zarządzania światłem. Niewątpliwie, inicjatywa „Rozświetlamy Polskę” jest odpowiedzią na globalne tendencje zmierzające w stronę ekologicznej odpowiedzialności i optymalizacji zużycia energii.

Zobacz więcej z kategorii

Lampy Uliczne LEDZobacz produkty

Warto dodać, że wymiana starych opraw oświetleniowych na nowoczesne lampy uliczne może przynieść inne korzyści. Zmniejszenie ilości generowanego ciepła przez takie źródła światła wpływa korzystnie na mikroklimat miejski, co w czasach coraz częstszych fal upałów ma niebagatelne znaczenie. Ponadto, zastosowanie nowoczesnych systemów zarządzania oświetleniem pozwala na dostosowywanie natężenia światła do pory dnia czy warunków atmosferycznych, co nie tylko wpływa korzystnie na komfort korzystania z dróg, ale również pozwala na dodatkowe oszczędności energii. Nie można zapominać o tym, że odpowiednie oświetlenie ma też kluczowy wpływ na estetykę miejsca. Polskie miasta, dzięki tej inicjatywie, zyskają nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i atrakcyjności. Nocna panorama miasta, w której dominuje dobrze rozplanowane i nieoślepiające oświetlenie LED, może stać się kolejnym magnesem przyciągającym turystów. Dlatego warto, by samorządy podejmujące decyzje o udziale w programie, korzystały z ekspertów w dziedzinie oświetlenia, takich jak my. Mamy wiedzę nie tylko techniczną, ale także estetyczną. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiednio zaprojektowane oświetlenie może wpłynąć korzystnie na wizerunek miasta czy gminy, przyciągając inwestorów czy turystów. Współpraca z nami to gwarancja, że wnioski o dofinansowanie będą odpowiednio przygotowane, a zastosowane rozwiązania oświetleniowe będą służyć mieszkańcom przez wiele lat. Zapraszamy do współpracy w ramach tej innowacyjnej inicjatywy, której celem jest nie tylko modernizacja, ale i poprawa jakości życia mieszkańców naszego kraju.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 25 sierpnia 2023