Urządzanie małych przestrzeni – jak oświetlić kawalerkę?

Kawalerka to jeden z najpopularniejszych typów kupowanych mieszkań. Pomimo pandemii koronawirusa COVID-19 zainteresowanie nimi utrzymuje się wciąż wysoko. Wynika to w dużej mierze z relatywnie niskiego kosztu zakupu oraz dużego popytu na ich wynajem. Jak jednak zagospodarować tą małą przestrzeń, by była ona najbardziej atrakcyjna? Jednym ze sposobów jest odpowiednie oświetlenie, bowiem właściwe umiejscowienie instalacji sprawi, że pokój będzie wydawał się przestronniejszy. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaki rodzaj oświetlenia kawalerki wybrać? Podpowiadamy.

Oświetlenie centralne

Podczas planowania kawalerki trzeba pamiętać o tym, by dążyć do jak najjaśniejszego zaprojektowania mieszkania. Dotyczy to koloru ścian, mebli oraz dekoracji. Najważniejszym elementem jest odpowiednio ustawione oświetlenie centralne. Należy unikać wiszących żyrandoli, które pomniejszają dostępną przestrzeń. W tym przypadku sprawdzi się oświetlenie skierowane do góry, które pozornie zwiększy wysokość pomieszczenia. Będzie to możliwe, dzięki odbiciu się światła od sufitu i rozproszeniu go po całym pokoju. Warto zastanowić się nad kupnem lampy sufitowej bez klosza lub z funkcją sterowania mobilnego, która pozwoli na dokładne ustawienie oświetlanej przestrzeni.

Miejscowe i punktowe źródło oświetlenia kawalerki

Ważnym aspektem jest także odpowiednie dobranie oświetlenia miejscowego oraz punktowego. W przypadku lamp miejscowych wybieramy urządzenia, które oświetlą funkcyjne strefy. Są nimi przede wszystkim biurka i stoły, które potrzebują dodatkowego źródła światła. Tu najczęściej stosowanymi lampami są zwykłe lub halogenowe lampy biurkowe i podłogowe, których kąt nachylenia możemy zmieniać. W przestrzeni kuchennej polecamy oświetlenie LED, które spełnia funkcje praktyczne i dekoracyjne. Najważniejszym punktem kuchennym jest z pewnością blat, do którego polecamy zastosowanie taśm z naturalnym kolorem światła 4000K, który sprawia, że owoce i warzywa będą najlepiej widoczne. Dodatkowo możemy oświetlić ozdobnie półki, szuflady lub okap. W przypadku tego ostatniego polecamy taśmę wodoodporną, która będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Oświetlenie LED jest popularne również w innych pomieszczeniach. Coraz częściej decydujemy się na nie, gdy kupujemy obrazy do salonu. Ledy pozwalają na zadbanie o właściwą ekspozycję i ukazanie pełnego piękna malowidła. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego koloru światła, by wkomponował się w harmonię całego pomieszczenia. To samo dotyczy pozostałych lamp punktowych, które pozwolą na wyeksponowanie konkretnych elementów kawalerki.

Naturalne światło

Oprócz stosowania elektryki zadbajmy o wykorzystanie naturalnego światła. Nie odcinajmy dopływu słońca stosując ciemne materiałowe zasłony na oknach. Najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie lekkich i zwiewnych firanek o jasnej barwie. Kolorystyka ma także znaczenie w całym pomieszczeniu. Lśniące powierzchnie oraz jasne meble pozwolą na rozpraszanie słońca po całej kawalerce i powiększą optycznie jej powierzchnię. Szczególne znaczenie ma to w przypadku mieszkań w dużych miast o gęstej, wysokiej zabudowie, jak np. kawalerki w Krakowie. Należycie zaprojektowane mieszkanie pozwoli w pełni wykorzystać zasób zarówno światła naturalnego oraz sztucznego.

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.pl.