Spis treści

Współczynnik mocy Power Factor – najważniejsze informacje

Współczynnik mocy jest miarą efektywności energetycznej systemu. Jest on powszechnie podawany w procentach (100% oznaczane jest jako PF=1), przy mniejszym odsetku wskazującym na mniej wydajne wykorzystanie energii.

  • Dowiedz się, czym jest współczynnik mocy Power Factor (PF).
  • Naucz się, co to jest stosunek mocy czynnej do mocy pozornej.
  • Sprawdź, jak określamy efektywność wykorzystania energii elektrycznej.
  • Opiszemy, czy lepszy jest wyższy, czy niższy współczynnik mocy.
  • Dowiedz się, jak wyrażany jest współczynnik mocy PF.
  • Które żarówki mają lepszy współczynnik mocy, sprawdź to.
Oświetlenie z wysokim power factor

Oświetlenie z wysokim power factor

Co to jest współczynnik mocy

Stosunek rzeczywistej mocy zużywanej w obwodzie do widocznej mocy podanej obwodowi jest wyrażony jako współczynnik mocy Power Factor (PF). Współczynnik mocy wynoszący 96 procent (0,96) jest bardziej wydajny niż współczynnik mocy wynoszący 75 procent (0,75). W wielu obszarach PF poniżej 95 procent (0,95) jest uważany za nieefektywny. Współczynnik mocy Power Factor to bardzo ważny parametr, kiedy wybieramy oświetlenie do dużych obiektów. Lampy przemysłowe czy panele LED, które wyróżniają się wysoką efektywnością i wysokim współczynnikiem Power Factor są najlepszym rozwiązaniem do energooszczędnego oświetlenia obiektów przemysłowych i biurowych.

Współczynnik mocy (PF) to stosunek mocy czynnej do pozornej mocy. Ilość mocy potrzebnej do uruchomienia maszyn i urządzeń w określonym czasie jest mierzona za pomocą mocy pozornej, znanej również jako zapotrzebowanie.

Współczynnik mocy jest miarą, która określa, jak efektywnie wykorzystujesz energię elektryczną. Aby zapewnić nam energię elektryczną, działają różne rodzaje energii. Moc robocza – „prawdziwa” moc używana we wszystkich urządzeniach elektrycznych do ogrzewania, oświetlenia, ruchu i innych zadań. Jest to mierzone w W lub kW. Ogrzewanie elektryczne i oświetlenie są przykładami obciążeń rezystancyjnych.

Co to jest współczynnik mocy

Co to jest współczynnik mocy?

Współczynnik mocy PF – Power Factor

Współczynnik mocy Power Factor można ulepszyć, aby zwiększyć obciążalność prądową, zwiększyć napięcie w sprzęcie, zmniejszyć straty mocy i zmniejszyć wydatki na energię elektryczną.

Stosunek rzeczywistej mocy faktycznie używanej w obwodzie do postrzeganej mocy podanej obwodowi jest wyrażany przez współczynnik mocy. Całkowity pobór mocy w sieci jest na ogół wyższy niż rzeczywista moc. Współczynnik mocy to wartość z okresu od 0 do 1, która reprezentuje stosunek mocy rzeczywistej do mocy całkowitej. Im wyższy współczynnik mocy, tym lepiej Twój sprzęt wykorzystuje dostępną moc. Idealny współczynnik mocy to jeden (1,0), co oznacza, że zużywa ono całą energię dostarczaną przez źródło. Wszystko, co jest mniejsze niż jeden, wskazuje, że wykonanie zadania wymaga więcej wysiłku.

Słaby współczynnik mocy może powodować straty mocy i spadki napięcia, co może prowadzić do przegrzania silnika i innych urządzeń i awarii. Jeśli Twój system elektryczny zbliża się do wydajności, technologia korekcji współczynnika mocy może pomóc uniknąć kosztownych zmian w infrastrukturze poprzez zmniejszenie bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną i zwiększenie stabilności wydajności.

Zobacz również nasze inne dotyczące parametrów oświetlenia

Porównanie – współczynnik mocy tradycyjnej żarówki a LED

Jak wypada współczynnik mocy tradycyjnej żarówki a żarówki LED. Daje się zauważyć, że klasyczne żarówki mają dużo niższy współczynnik mocy w porównaniu do nowoczesnych żarówek ledowych. To wpływa między innymi na zmniejszenie zużycia rachunków za prąd. Możemy bowiem wykorzystywać żarówki mniejszej mocy w celu osiągnięcia takich samych warunków oświetleniowych, jakie zbudowałaby mocniejsza tradycyjna żarówka. Nowoczesne żarówki LED zdecydowanie lepiej wykorzystują dostępną moc.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 28 września 2021