Barwa światła – jak ją dobrać i czym się kierować?

Coraz szybciej rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła, czy temperatura barwowa może być wybrana odpowiednio do rodzaju wnętrza, jego stylistyki oraz zapotrzebowania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która barwa światła LED jest najlepsza, a wszystko zależy tak naprawdę od nas samych, czyli odbiorców oświetlenia. Barwa światła regulowana jest przez temperaturę barwową podawaną w kelwinach. Im więcej Kelwinów tym światło jest chłodniejsze, a im mniej cieplejsze. Od tego jaka barwa światła w przypadku naszego wnętrza, czy otoczenia sprawdzi się najlepiej, zależy tak naprawdę bardzo wiele czynników. Najpopularniejsze są taśmy Ledowe oraz żarówki LED z neutralną barwą światła.

barwa swiatla jak ja dobrac i czym sie kierowac, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach barw świetlnych. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie! Najważniejsze to oczywiście nasze osobiste upodobania. Dla ludzi lubiących światło ciepłe, czyli jak najbardziej zbliżone do tego w tradycyjnych żarówkach, to właśnie ono będzie najchętniej wybierane niezależnie od rodzaju przestrzeni, w której je zastosujemy. Dla mnie w tym momencie najlepszym wyborem jest barwa neutralna, która obecnie podbija rynek oświetleniowy w naszym kraju. Sprawdza się doskonale zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, ale tak jak wspomniałem wcześniej nie będzie ona dobrym wyborem, w przypadku kiedy jesteśmy za bardzo przyzwyczajeni do tradycyjnego oświetlenia.

Barwa światła LED, a tradycyjne żarówki

barwa swiatla
Barwa światła – jak ją dobrać i czym się kierować?

Zobacz również nasze inne artykuły o parametrach światła

Temperatura światła nie była nam już obca w przypadku tradycyjnych żarówek, które powstawały w połowie XIX w. Dobrze nam znana żarówka wolframowa, obecnie już coraz rzadziej spotykana emitowała białe ciepłe światło w temperaturze od 2500-3000K (w zależności do zastosowanego włókna). Widmo światła uzyskiwane z żarówek wolframowych jest bardziej żółte (cieplejsze) nawet od światła słonecznego. Energia, którą potrzebowały tego typu żarówki, jedynie w 5% była wykorzystywana do emisji światła, natomiast cała reszta energii była tracona w emisji ciepła. Więcej informacji na temat żarówek znajdą Państwo w naszym wpisie pt. „Rodzaje żarówek i ich oznaczenia

Temperatura światła

 

Dzisiaj w żarówkach LED, które są tak naprawdę wzorowane na tych tradycyjnych (…a tak naprawdę powinny być nazywane lampami) możemy wybrać źródła światła, które emitują zarówno bardzo ciepłe światło w granicach nawet 2200 Kelwinów, czy bardzo zimne, których temperatura barwowa sięga nawet 12000 kelwinów. Barwy żarówek LED zależą od rodzaju luminoforu, jaki przy ich produkcji wykorzystano. Ich źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna, która pobudza do świecenia luminofor umieszczony w obudowie diody. W zależności od jego rodzaju będziemy w stanie uzyskać światło o różnej temperaturze barwy.

Temperatura barwowa

Obecnie najchętniej w żarówkach wybierana jest barwa światła 3000K. Jest ona nieco chłodniejsza od tej, które znamy w tradycyjnych źródłach światła. Jest to jednak na tyle mała różnica, że dziś żarówki LED 3000K są produkowane masowo (niezależnie od rodzaju gwintu) i spotkać możemy je praktycznie w każdym wnętrzu. Wszystko oczywiście dzięki po prostu ludzkiemu przyzwyczajeniu, gdzie temperatura barwowa światła była zapamiętana na wzór tej tradycyjnej. Jako ciekawostkę, mogę wspomnieć również, w położenie geograficzne, również ma wpływ na popularność koloru bieli światła. Im dalej na północ tym chętniej wykorzystywane są cieplejsze barwy, a im bardziej na południe tym coraz częściej spotkamy oświetlenie o wyższej temperaturze barwowej.

Temperatura barwowa LED – jaką wybrać?

Tak jak wspomniałem wcześniej temperatura światła określana jest w skali barwowej Kelvina. Najbardziej popularne barwy światła to: ciepła, neutralna oraz zimna. W ich przypadku w zależności od ilości kelwinów, dane źródło światła możemy przypisać do danej grupy barwy. Nowoczesna technologia LED sprawiła, że barwa światła emitowana przez nasze lampy może być bardziej ciepła lub zimna. Obecnie (… a może kiedyś się to zmienić) wyróżniamy trzy podstawowe stopnie światła białego.

Światło ciepłe czy zimne

 

Barwa światła w okolicach 3000k

Światło ciepłe już od setek lat towarzyszy nam w naszych wnętrzach. Ciepła barwa światła to taka w zakresie 2200-3500 Kelwinów i jest to biel najbardziej zbliżona do tej emitowanej przez tradycyjne źródła światła. Być może właśnie ten fakt zadecydował o tym, że tego rodzaju świata ledowe są obecnie tak popularne w naszym kraju.

Światło ciepłe

Zastosowanie

Ciepła barwa światła najczęściej stosowana jest w miejscach, w których odpoczywamy, czy relaksujemy się. Najczęściej spotkamy więc ją w pomieszczeniach takich jak:

 • salon
 • sypialnia
 • korytarz
 • przedpokój

Barwa neutralna

Światło neutralne jest doskonałym wyborem, kiedy nie możemy zdecydować się czy lepszą dla nas opcją będzie światło ciepłe, czy zimne. Barwa neutralna jest obecnie najbardziej zbliżona do światła słonecznego i daje wrażenie najczystszej bieli. Temperatura barwowa światła dziennego występuje w zakresie 3500-4500 Kelwinów, a ze względu na uniwersalny kolor bieli, stosowana jest coraz częściej nie tylko biurach, czy salonach sprzedaży, ale także w naszych domach i mieszkaniach.

Barwa neutralna

Zastosowanie:

Światło neutralne jest uniwersalne, ale dzięki temu, że jest nieco chłodniejsze od ciepłej barwy, doskonale nadaje się również w miejscach pracy. Barwa neutralna najczęściej spotykana jest więc w:

 • biurach
 • kuchniach
 • sklepach i salonach sprzedaży
 • galeriach
 • łazienkach

Zimne światło

Barwa światła LED w okolicach 6000k najbardziej pobudza nasz organizm do ciężkiej i wydajnej pracy. Zimne światło może sięgać nawet 12000 Kelwinów, ale tak chłodne barwy są już najczęściej stosowane do wyeksponowana danych aranżacji, czy elementów dekoracyjnych, kontrastujących z głównym źródłem światła.

Zimne światło

Zastosowanie:

Światło zimne ze względu na swoją jasność i wartości pobudzające do pracy, najczęściej wykorzystywana jest w:

 • magazynach
 • halach produkcyjnych
 • piwnicach
 • garażach
 • warsztatach

Światło ciepłe czy zimne?

Barwa światła LED ma obecnie ogromne znaczenie. Obecne badania udowodniły, że temperatura barwowa ma bardzo duży wpływ na samopoczucie użytkownika, a niewłaściwie dobrana może powodować nieprzyjemny nastrój. Warto jest więc poświęcić dłuższą chwilę na wybór barwy żarówek LED, czy innych lamp w naszym otoczeniu. Dobrze dobrana temperatura światła może działać bardzo korzystnie na samopoczucie, odbiór naszego wnętrza, a także nasz organizm, który w takim pomieszczeniu będzie przez dłuższy czas przebywał. Kolor optymalnego dla nas oświetlenia jest przede wszystkim uzależniony od naszego własnego „widzi mi się”. Ludzie przyzwyczajeni do tradycyjnej barwy bieli nie będą chcieli odchodzić od ciepłych barw, a osoby, którym zależy na nowoczesnym świetle, będą przychylać się bardziej przy chłodniejszych barwach.

Barwa światła LED

Kiedy zadajemy sobie pytanie, jaka barwa światła będzie najlepsza dla naszego otoczenia, możemy iść prostym schematem. W miejscach, w których odpoczywamy, spożywamy posiłki, czy relaksujemy się, warto wybierać cieplejsze barwy. W pomieszczeniach biurowych, czy w miejscach, w których pracujemy lub wymagamy, najbardziej naturalnego światła (np. łazienka) warto pokusić się o barwy neutralne. Światła zimne są bardzo rzadko obecnie stosowane do domowego użytku, a najczęściej stanowią dekoracyjny kontrast do głównego oświetlenia. W przypadku hal produkcyjnych, czy magazynów, gdzie najczęściej je spotykamy mamy już gotowe projekty i wymagania, którym należy sprostać, więc pytanie „Światło ciepłe czy zimne?” jest raczej w ich przypadku niespotykane.

Barwa światła żarówki

Barwa światła, a Kelwiny

Barwa LED jest wyznaczona poprzez określoną jednostkę temperatury podawaną w kelwinach. Skala Kelwina jest skalą bezwzględną oraz absolutną. Zero w tym wykresie oznacza najniższą temperaturę, jaką może mieć w tym przypadku światło. Oczywiście nie da się takiej osiągnąć i obliczoną ją na podstawie funkcji i specjalnych obliczeń. Temperatura barwowa w przypadku oświetlenia określa, jak ciepłe jest światło emitowane przez daną lampę. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z wydzielaną przez nią energią cieplną, ale z barwą światła oraz kolorem jej bieli. W przypadku źródeł światła LED możemy uzyskać praktycznie dowolną temperaturę barwy. Możemy wybierać więc lampy o zimnej, ale również ciepłej barwie światła, czy zdecydować się na coś pośredniego w temperaturze około 4000 Kelwinów.

Temperatura barwy światła

przez

Post Author: Rafał Brzeziński