Spis treści

Atest pzh czy jest wymagany

Atest PZH – Czy Jest Wymagany i Dlaczego Jest Istotny?

Atest PZH, czyli poświadczenie wydawane przez Państwowy Zakład Higieny, to dokument potwierdzający zgodność produktu lub materiału z wymaganiami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa. Czy jest on wymagany i dlaczego jest tak istotny? Oto kilka kluczowych kwestii dotyczących atestu PZH. W artykule „Atest PZH – Czy Jest Wymagany i Dlaczego Jest Istotny?” warto poruszyć kwestię, dlaczego atest PZH odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny w przypadku wielu produktów, włączając w to panel ledowy na sufit. Atest PZH stanowi gwarancję, że panel ledowy spełnia rygorystyczne normy i standardy dotyczące zdrowia ludzi i środowiska, co jest szczególnie istotne w przypadku oświetlenia używanego w miejscach, gdzie panują szczególne wymagania higieniczne, takie jak placówki medyczne czy gastronomiczne. Dzięki atestowi PZH klienci mogą mieć pewność, że panel ledowy z Atestem PZH na sufit nie tylko zapewnia efektywne oświetlenie, ale także jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników.

atest pzh w nowoczesnym oswietleniu, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia z atestem PZH. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

1. Kiedy Jest Wymagany Atest PZH?

Atest PZH jest często wymagany w przypadku produktów i materiałów, które mają bezpośredni kontakt z ludźmi lub żywnością. Przykładowe produkty, dla których może być wymagany atest PZH, to opakowania spożywcze, akcesoria kuchenne, naczynia do jedzenia, artykuły dla dzieci, środki czystości, artykuły medyczne i wiele innych. Istnieje również wiele innych specjalnych przypadków, gdzie certyfikat ten może być obowiązkowy, w zależności od obowiązujących przepisów i norm.

2. Dlaczego Atest PZH Jest Istotny?

Atest PZH ma na celu zapewnienie, że produkty i materiały używane w kontaktach z ludźmi lub żywnością są bezpieczne dla zdrowia. Jest to szczególnie istotne w przypadku artykułów spożywczych, produktów medycznych oraz materiałów używanych w miejscach publicznych, takich jak restauracje, szpitale czy placówki opieki zdrowotnej. Certyfikat ten potwierdza, że produkt spełnia określone standardy higieniczne i bezpieczeństwa.

Najczęściej wybierane lampy z atestem PZH klientów: 

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

3. Proces Uzyskania Atestu PZH

Proces uzyskania atestu PZH może być skomplikowany i czasochłonny. Wymaga dostarczenia dokumentacji dotyczącej produktu, przeprowadzenia niezbędnych testów i badań oraz opłacenia odpowiednich opłat. Ważne jest, aby producenci i dystrybutorzy dokładnie zapoznali się z lokalnymi przepisami i wymaganiami, aby prawidłowo przeprowadzić proces certyfikacji.

4. Korzyści z Posiadania Atestu PZH

Posiadanie atestu PZH ma wiele korzyści. Przede wszystkim potwierdza on jakość i bezpieczeństwo produktu, co może zwiększać zaufanie klientów i użytkowników. Ponadto, produkty z atestem PZH mogą być bardziej konkurencyjne na rynku, zwłaszcza w przypadku branż, gdzie standardy higieniczne i bezpieczeństwa są priorytetem. Wniosek jest taki, że atest PZH odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego użytkowników i konsumentów. Choć proces jego uzyskania może być wymagający, to wartościowe narzędzie, które pomaga w wdrażaniu produktów i materiałów zgodnych z najwyższymi standardami higieny i bezpieczeństwa. Dlatego warto zastanowić się nad potrzebą uzyskania atestu PZH, zwłaszcza w przypadku produktów, które mają kontakt z ludźmi lub żywnością.

zobacz również artykuł atest pzh w nowoczesnym oświetleniu

Panel LED atest PZH
Panel LED atest PZH

Zapewnij bezpieczeństwo i spokój ducha dzięki naszym certyfikowanym panelom z atestem PZH! Nasze produkty spełniają rygorystyczne normy Państwowego Zakładu Higieny, co gwarantuje najwyższą jakość i niezawodność. Idealne dla każdego, kto ceni sobie bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz swoich bliskich. Wybierając nasze panele, inwestujesz nie tylko w trwałość i efektywność, ale przede wszystkim w zdrowie i dobre samopoczucie. Nie ryzykuj – wybierz sprawdzone rozwiązania i ciesz się bezpiecznym oraz zdrowym środowiskiem w swoim domu czy miejscu pracy. Kup już dziś i dołącz do grona świadomych i zadowolonych klientów

Zobacz produkty

Gdzie powinno używać się oświetlenia z atestem PZH

Panele LED z atestem PZH są szczególnie odpowiednie do zastosowań, gdzie istnieje wysoki nacisk na standardy higieniczne i bezpieczeństwo, zwłaszcza w miejscach, gdzie mają one bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi lub mogą mieć kontakt z żywnością. Oto przykłady inwestycji i miejsc, gdzie zaleca się używać paneli LED z atestem PZH:

 1. Placówki medyczne: Szpitale, kliniki, gabinety lekarskie, laboratoria medyczne i inne instytucje związane z opieką zdrowotną, gdzie konieczne jest precyzyjne oświetlenie do badań i zabiegów.
 2. Placówki gastronomiczne: Restauracje, kawiarnie, stołówki szpitalne, zakłady produkcyjne żywności, gdzie oświetlenie musi spełniać surowe standardy higieniczne.
 3. Placówki edukacyjne: Szkoły, przedszkola, uczelnie, gdzie oświetlenie odgrywa istotną rolę w procesie nauczania i wymaga wysokich standardów bezpieczeństwa.
 4. Placówki opieki nad dziećmi: Żłobki, przedszkola, placówki opieki nad dziećmi, gdzie stosuje się oświetlenie w pomieszczeniach przeznaczonych dla najmłodszych.
 5. Przemysł spożywczy: Zakłady produkcyjne i przetwórcze żywności, gdzie oświetlenie musi spełniać rygorystyczne standardy higieniczne i bezpieczeństwa żywności.
 6. Placówki publiczne: Sale konferencyjne, teatry, galerie sztuki, muzea i inne miejsca użyteczności publicznej, gdzie oświetlenie ma znaczenie estetyczne i funkcjonalne.
 7. Sklepy spożywcze: Supermarkety, sklepy spożywcze, delikatesy, gdzie oświetlenie pomaga w wyeksponowaniu produktów i tworzeniu atrakcyjnej atmosfery zakupowej.
 8. Laboratoria: Laboratoria chemiczne, badawcze i naukowe, gdzie precyzyjne oświetlenie jest niezbędne do badań i eksperymentów.
 9. Placówki sportowe: Hale sportowe, baseny, sale fitness, gdzie oświetlenie wpływa na komfort użytkowników i bezpieczeństwo.

Panele LED z atestem PZH są zalecane w tych miejscach ze względu na ich zdolność do zapewnienia równomiernego, jasnego i energooszczędnego oświetlenia, jednocześnie spełniając surowe wymagania dotyczące higieny i bezpieczeństwa. Dlatego są one doskonałym wyborem w miejscach, gdzie standardy te są priorytetem.

Na stronie napisane jest https://www.pzh.gov.pl/uslugi/atestacja-atestation/

Chcielibyśmy poinformować, że od dnia 10.03.2021 roku obowiązuje nowy Regulamin dotyczący ubiegania się o wydanie Atestów Higienicznych i Świadectw Jakości Zdrowotnej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Ponadto wprowadzono nowe wzory Wniosków o wydanie Atestów Higienicznych i Świadectw Jakości Zdrowotnej.

Chcielibyśmy podkreślić, że w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowego Regulaminu nadal obowiązują przepisy dotychczasowe.

JAK UZYSKAĆ ATEST PZH

JAK UZYSKAĆ ATEST PZH

Dla każdego producenta priorytetem jest, aby jego produkty wyróżniały się na tle konkurencji. Posiadane certyfikaty świadczą bowiem o tym, że oznaczone nimi wyroby są bezpieczne dla zdrowia ludzi i przyjazne dla środowiska – o ile używa się ich zgodnie z przeznaczeniem.

Klienci, mając do wyboru kilka produktów z tej samej kategorii, często pewniej sięgają po te, które zostały poddane ocenie ekspertów i uzyskały pozytywne opinie. Z kolei producenci, którzy posiadają nieobowiązkowy atest na swoje produkty, wyrażają w ten sposób swoje zaangażowanie w zachowanie najwyższej jakości swoich wyrobów.

Obecnie rośnie świadomość klientów, a także konkurencja na rynku, co sprawia, że atestowane produkty zyskują coraz większą popularność. Ponadto atest higieniczny i świadectwo jakości mogą stanowić istotny element strategii marketingowej oraz być używane jako argument podczas przetargów. W niektórych przypadkach posiadanie tych zaświadczeń jest wręcz niezbędne do przystąpienia do przetargów.

Dlatego warto zadbać o certyfikację swoich produktów i dążyć do posiadania atestów higienicznych oraz świadectw jakości, co może przyczynić się do zwiększenia zaufania klientów oraz sukcesu na rynku.

Przykłady produktów które powinny posiadać atest PZH

Przykłady produktów podlegających procesowi atestacji higienicznej w Zakładzie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska:

 1. Materiały i powłoki do uzdatniania wody: Produkty stosowane w procesach uzdatniania, magazynowania i przesyłania wody przeznaczonej do spożycia, wody użytkowej, grzewczej, przepływowej i technologicznej, w tym powłoki i preparaty antykorozyjne.
 2. Armatura sanitarna: Baterie, deszczownice, wężyki przyłączeniowe, panele prysznicowe, kabiny prysznicowe, brodziki kąpielowe, wanny, drzwi i parawany wannowe, wykonane z różnych materiałów, w tym żeliwnych emaliowanych, akrylowych, z laminatów poliestrowych, konglomeratów i ceramiki sanitarnych.
 3. Chemikalia do uzdatniania wody pitnej: Produkty stosowane do uzdatniania i dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
 4. Materiały i wyroby stosowane na basenach: Chemikalia do uzdatniania wody basenowej, urządzenia dozujące chemikalia do uzdatniania wody basenowej, aparatura pomiarowo-kontrolna, filtry basenowe, złoża do filtrów basenowych, lampy UV, niecki basenowe, wykładziny do niecek basenowych, okładziny ceramiczne stosowane w niecek basenowych i na ich obrzeżach, kratki przelewowe, spusty, poręcze, schodki, słupki startowe, liny torowe, odkurzacze basenowe.
 5. Filtry do wody w warunkach domowych: Filtry i inne urządzenia stosowane do doczyszczania wody wodociągowej.
 6. Materiały budowlane: Wylewki, gładzie, zaprawy, betony, cementy, dodatki do betonu, środki antyadhezyjne, pianki PUR, płyty wielowarstwowe.
 7. Farby, lakiery, grunty, impregnaty, bejce: Produkty stosowane do malowania i wykańczania powierzchni.
 8. Kleje: Różne rodzaje klejów wykorzystywanych w różnych zastosowaniach.
 9. Żywice syntetyczne: Żywice syntetyczne i ich komponenty, używane m.in. do produkcji posadzek.
 10. Materiały do prac remontowych: Materiały remontowe, takie jak kruszywa naturalne, żużle, popioły, piasek, sól drogowa, lepiki drogowe, asfalty i nawierzchnie bitumiczne.
 11. Produkty dla górnictwa: Produkty wykorzystywane w branży górniczej.
 12. Elementy ozdobne i dekoracyjne: Produkty używane do dekoracji pomieszczeń i budynków, w tym okleiny, wykładziny, obrzeża, tapety, płytki ceramiczne i gresowe, materiały do ociepleń budynków.
 13. Materiały elektroinstalacyjne: Kanały elektroinstalacyjne i związane z nimi produkty.
 14. Meble laboratoryjne: Meble laboratoryjne i dygestoria.
 15. Środki biobójcze: Środki stosowane do dezynfekcji powierzchni.
 16. Meble użytkowe: Meble biurowe, kuchenne i inne.
 17. Drzwi i okna: Drzwi i okna, stolarka aluminiowa, PCW (policlorowinylo) i drewniana, bramy.
 18. Wyposażenie wnętrz: Odbojniki, poręcze dla niepełnosprawnych, klamki, lustra i inne wyposażenie wnętrz.
 19. Wykładziny podłogowe: Wykładziny podłogowe, nawierzchnie sportowe i sztuczne trawy.
 20. Parkiety: Parkiety drewniane, deski, systemy tarasów.
 21. Granulaty elastomerowe: Granulaty elastomerowe, takie jak EPDM (etyleno-propylen-dien-monomer) i SBR (styren-butadien-styren).
 22. Wyroby użytkowe: Wyroby używane w środowisku domowym, obiektach użyteczności publicznej i zakładach usługowych, takie jak materiały meblarskie, tapicerskie, środki czyszczące i myjące, lustra, maski i półmaski przemysłowe.
 23. Wyroby i urządzenia HVAC: Wyroby i urządzenia stosowane w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, grzewczych, w tym kanały wentylacyjne, osprzęt wentylacyjny, grzejniki, kurtyny powietrzne, aparaty grzewcze i chłodzące, okapy wentylacyjne, nawiewniki ścienne/sufitowe, systemy nawilżania powietrza.
 24. Środki biobójcze w obszarze HVAC: Środki biobójcze stosowane w obszarze wentylacji i klimatyzacji.
 25. Oczyszczacze powietrza i nawilżacze: Produkty służące do oczyszczania powietrza i nawilżania.
 26. Filtry powietrza: Filtry stosowane do oczyszczania powietrza.
 27. Wyroby oświetleniowe: Produkty oświetleniowe.
 28. Urządzenia i wyroby stosowane w procesach dezynfekcji: Wyroby stosowane w procesach dezynfekcji powierzchni, powietrza i przedmiotów użytku.
 29. Wyroby motoryzacyjne: Produkty związane z branżą motoryzacyjną, w tym pojazdy chłodnicze, chłodnie i mroźnie, furgony do przewozu zwłok.
 30. Elementy systemów sygnalizacji pożarowej: Elementy systemów sygnalizacji pożarowej, kanały oddymiające.
 31. Środki remediacji: Materiały i środki używane do remediacji (oczyszczania) gleby i wody.
 32. Preparaty bakteryjne i enzymatyczne: Preparaty bakteryjne i enzymatyczne stosowane do rozkładu związków organicznych w ściekach, kompostach i na wysypiskach śmieci.
 33. Środki sanityzujące: Środki używane w gospodarce komunalnej do dezynfekcji powierzchni.
 34. Produkty stosowane w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych, wodociągowych i sanitarnych.

Warto pamiętać, że atestacja higieniczna jest ważna dla produktów i materiałów, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi lub są używane w miejscach, gdzie obowiązują szczególne standardy higieniczne i bezpieczeństwa.

W artykule „Atest PZH – Czy Jest Wymagany i Dlaczego Jest Istotny?” warto poruszyć kwestię, dlaczego atest PZH odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny w przypadku wielu produktów, włączając w to lampę led panel 120 x 30 na sufit. Atest PZH stanowi gwarancję, że lampa led panel natynkowa 120 x 30 spełnia rygorystyczne normy i standardy dotyczące zdrowia ludzi i środowiska, co jest szczególnie istotne w przypadku oświetlenia używanego w miejscach, gdzie panują szczególne wymagania higieniczne, takie jak placówki medyczne czy gastronomiczne. Dzięki atestowi PZH klienci mogą mieć pewność, że lampa led panel natynkowa 120 x 30 nie tylko zapewnia efektywne oświetlenie, ale także jest bezpieczna dla zdrowia użytkowników.

 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 29 grudnia 2023