Spis treści

Jak sprawdzić dławik świetlówki

Dławiki do świetlówek były używane dla tradycyjnych lamp fluorescencyjnych. Dławik świetlówki jest istotnym jej elementem, który reguluje pracę świetlówki. Prawidłowa budowa świetlówki powinna zawierać układ stabilizacyjno-zapłonowy, którym jest właśnie dławik czy też inaczej nazywany „statecznik”. W dzisiejszych czasach wyróżniamy tradycyjne dławiki indukcyjne, które zwane są też magnetycznymi oraz ich nowoczesne elektroniczne zamienniki. W tym wpisie przedstawię Wam gdzie, był wykorzystywany dławik do świetlówki oraz jak wygląda podstawowy schemat podłączenia. Dodatkowo dowiecie się, jakie są różnice między tradycyjnym a nowoczesnym statecznikiem do świetlówki.

jak sprawdzic dlawik swietlowki, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl


SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach świetlówek LED. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Dławik do świetlówki

Dławik do świetlówki to urządzenie elektryczne, które na celu ma ograniczenie natężenia prądu, który przepływa przez lampę wyładowczą. Tradycyjny statecznik magnetyczny zbudowany jest w charakterze laminowanego układu, który składa się z metalowych blaszek. Blaszki te grają istotną rolę w budowie dławika, ponieważ to na nich owinięty jest zwój z drutu miedzianego, co tworzy rdzeń. Dławik świetlówki zapobiega nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego.

Zobacz więcej z kategorii

Świetlówki LED Zobacz więcej

Perfekcyjny dławik nie pobiera mocy czynnej, natomiast w rzeczywistości straty mocy na dławiku wiążą się z niezerową rezystancją uzwojeń, prądami wirowymi, emisją promieniowania lub innymi źródłami strat w rdzeniu. Nowoczesny dławik elektroniczny skonstruowany jest z zaawansowanego układu elektronicznego, który pełni też rolę zapłonnika.

Dławik do świetlówki

Zobacz również nasze inne artykuły o świetlówkach LED

Dławik świetlówki – charakterystyka

Tradycyjne dławiki do świetlówek są już rzadko stosowane na rzecz tych nowocześniejszych. Przestarzała konstrukcja niestety zaważyła na ich popularności, przez problemy z nagrzewaniem się podczas pracy oraz zbyt dużymi stratami mocy względem jej nowoczesnych elektronicznych zamienników.

Świetlówka LED zazwyczaj posiada elektroniczny dławik do świetlówki. Najczęściej zasilane są świetlówki T5, które są o średnicy 16 mm, natomiast świetlówki T8 o średnicy 26 mm, stosowane są jeszcze stateczniki magnetyczne oraz elektroniczne. Każdy statecznik powinien być dostosowany do parametrów świetlówki o konkretnej mocy. Złe zastosowanie stateczników może powodować spadki żywotności świetlówki oraz jej wydajność.

ŚWIETLÓWKA LED 60CM T8 LINIO 9W 900LM 4000K

Świetlówka LED Linio o mocy 9W doskonale sprawdzi się w garażu, jak i większym magazynie, czy hali. Emituje neutralne światło o mocy 900lm.

Zobacz produkt

Jak sprawdzić dławik świetlówki

W przypadku awarii jarzeniówki dławik elektroniczny automatycznie odłącza zapłon, co chroni świetlówkę przed uszkodzeniem. Znaczącą zaletą stateczników elektronicznych jest brak wydawania efektów akustycznych, które wywołują drgania blaszek rdzenia. Nowoczesne stateczniki charakteryzują się większymi możliwościami zaoszczędzenia energii elektrycznej oraz są znacznie wydajniejsze i bezpieczne. Niestety wadą elektronicznych stateczników jest ich wyższa cena względem dławików magnetycznych. Przewagą jest jednak to, że niewielka inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie, a dodatkowo jest to inwestycja na lata z racji nowocześniejszej jakości wykonania.

ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM 18W SPECTRUM - BIAŁA NEUTRALNA

Świetlówka LED 120cm T8 o mocy 18W charakteryzuje się szerokim kątem padania światła 270 stopni oraz 3-letnią gwarancją producenta.

Zobacz produkt

Dławik do świetlówki - charakterystyka

Dławik do świetlówki – schemat podłączenia

Elektroniczne dławiki charakteryzują się szybkim zapłonem oraz pracą świetlówki bez jej migotania. Oprawy świetlówkowe LED wyposażone w elektroniczne dławiki charakteryzują się znacznie cichszą pracą oraz wielokrotnie dłuższym czasem pracy lampy.
Dławiki do świetlówki schemat:

Dławik do świetlówki - schemat podłączenia

  1. Rura wyładowcza (świetlówka
  2. Zasilanie
  3. Starter
  4. Termostat bimetaliczny
  5. Kondensator
  6. Włókna
  7. Dławik

Tak jak można zauważyć, dławik do świetlówki podłączony jest do układu w celu regulacji pracy jarzeniówki. Poza tym na schemacie znajdują się podstawowe elementy budowy całego układu pracy świetlówki. Dławiki elektroniczne coraz bardziej wypierają te standardowe z racji ustawę nałożoną przez Unię Europejską, która za zadanie ma chronić przed nadmiernym zużywaniem energii elektrycznej czy ociepleniem się klimatu.

ZESTAW: OPRAWA IP65 + 2 X ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 1850LM 120CM EKO 4000K

Super Promocja!! Zestaw składający się z oprawy hermetycznej i dwóch tub LED 18W 1850lm o dziennej barwie światła. Idealny wybór do oświetlenia powierzchni komercyjnych, magazynowych czy przemysłowych. Teraz w bardzo niskiej cenie.

Przez to standardowe żarówki i świetlówki zostały wycofywane z rynku na rzecz energooszczędnego źródła światła. Nowoczesne świetlówki powinny być odpowiednio zasilane przez stateczniki, które zapewniają większą energooszczędność.jak sprawdzic dlawik swietlowki

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 19 sierpnia 2019