Spis treści

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Telewizor był kiedyś urządzeniem o dużych gabarytach i wadze, drogim i trudno dostępnym. Jednocześnie służył jedynie do oglądania telewizji, ewentualnie oglądania filmu z taśmy VHS lub później CD/DVD. To powodowało, że jeśli już w mieszkaniu znajdował się odbiornik telewizyjny, co nie było takim standardem, jego miejscem ustawienia była szafka rtv lub wnęka meblościanek. Dziś zmienił się zarówno wygląd telewizora, jak i jego funkcja w naszym życiu. Telewizory stają się coraz cieńszymi i lżejszymi urządzeniami, jednocześnie zwiększa się wielkość ekranów w nich zastosowanych. O ile jeszcze 10-15 lat temu telewizor 42 cale był dużym urządzeniem, dziś nie dziwi już nikogo dużo większy odbiornik 55 czy 60 cali w przeciętnym salonie. Wraz ze zmianą formy samego telewizora zmieniła się jego rola w naszym życiu. Obecnie telewizor jest centrum multimedialnej rozrywki dla użytkowników. Wielopoziomowa komunikacja z konsolami, komputerami, połączenie z Internetem powodują, że przeciętny użytkownik spędza dziś dużo więcej czasu przed ekranem telewizora niż w przeszłości. Równocześnie stale malejące ceny sprzętu rtv spowodowały, że miejscem umiejscowienia telewizora przestał być jedynie salon, a zagościł on na stałe w naszych jadalniach, sypialniach, kuchniach, pokojach młodzieżowych i dziecięcych, a czasami nawet w łazienkach. Aby jednak korzystanie z telewizora było wygodne i bezpieczne dla naszego zdrowia ważne jest jego właściwe umieszczenie w pomieszczeniu. Możemy wykorzystać uchwyty sufitowe do telewizora, a także ścienny uchwyt do telewizora ruchomy lub stały. Pozostaje pytanie, na jakiej wysokości powiesić telewizor? Nasz poradnik postara się pomóc w zainstalowaniu go na właściwej dla naszego zdrowia i komfortu wysokości.

Jaki uchwyt do telewizora wybrać?

Jaki uchwyt do telewizora wybrać?

Najczęściej wybierane uchwyty do telewizorów przez naszych klientów:

uchwyt-do-tv-lcd-led-plazma-32-70-60kg-ar-18-art-regw-pionieUCHWYT DO TV LCD/LED/PLAZMA 32-70" 60KGZobacz produkt
UCHWYT DO TV LCD/LED 30-70" 60KG AR-52 ART REG. PION/POZIOM 40CMUCHWYT DO TV LCD/LED 30-70" 60KGZobacz produkt
uchwyt-do-tv-lcd-led-ar-20b-art-32-65-45kg-reg-pion-poziom-62cmUCHWYT DO TV LCD/LED AR-20B ART 32-65 45KGZobacz produkt

Na jakiej wysokości telewizor – wskazówki

Obecnie telewizory na stałe zagościły na ścianach wnętrz, w jakich się znajdują. Sprzyja temu ich budowa oraz waga. Cienkie, lekkie urządzenia zainstalowane na ścianie w niewielkim stopniu zajmują przestrzeń pomieszczenia, wyglądają bardzo nowocześnie i elegancko, a jednocześnie taki montaż skutecznie chroni telewizor przed możliwymi, przypadkowymi uszkodzeniami. Pierwszym pytaniem, z jakim trzeba sobie poradzić, jest jakie uchwyty do telewizora wybrać. Następnie pojawia się jednak pytanie, na jakiej wysokości powiesić telewizor, aby korzystanie z niego było możliwie najbardziej komfortowe i bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, odpowiedzi, która sprawdzi się w każdym przypadku. Wysokość montażu telewizora zależeć będzie do wielu czynników, takich choćby jak rodzaj pomieszczenia determinujący pozycje oglądających czy odległość widza od ekranu. Inna wysokość montażu telewizora będzie właściwa dla małej sypialni, inna dla telewizora w kuchni, a jeszcze inna dla odbiornika w dużym salonie. Podstawowa zasada określania wysokości, na jakiej powinien znaleźć się telewizor, mówi, że środek wysokości ekranu powinien być na wysokości wzroku oglądających.

uchwyt-do-tv-lcd-led-ar-65-art-32-80-60kg-reg-pion-poziom-60cmUCHWYT DO TV LCD/LED AR-65 ART 32-80 60KGZobacz produkt
uchwyt-do-tv-lcd-led-20-65-35kg-ar-35-art-reg-pion-i-poziom-70-370mmUCHWYT DO TV LCD/LED 20-65 35KGZobacz produkt
uchwyt-do-tv-lcd-led-26-60-40kg-ar-48-art-reg-w-pionieUCHWYT DO TV LCD/LED 26-60" 40KGZobacz produkt

Wysokość telewizora na ścianie

Aby określić, jak wysoko powiesić telewizor w salonie, musimy wiedzieć, na jakiej wysokości będzie znajdował się nasz wzrok podczas korzystania z niego. Ważna jest więc wysokość miejsc siedzących, z których telewizja będzie oglądana i wzrost widzów. W przypadku dużych różnic wzrostowych najlepiej uśrednić odległość od podłogi linii wzorku najniższego i najwyższego widza. Przyjęło się uważać, że w salonie odległość ta wynosi 100-110 cm. Warto jednak zweryfikować to w każdym indywidualnym przypadku. Duże odstępstwo od przeciętnej wysokości naszych miejsc siedzących, jak i naszego wzrostu może bowiem zmienić zdecydowanie tę wartość. W dużych salonach, w których odległość oglądających od telewizora jest znaczna, możemy zawiesić telewizor nieco wyżej. Wysokość montażu telewizora na ścianie w sypialni będzie zupełnie inna niż w salonie. Inna pozycja oglądania telewizji determinuje inne podejście do określania pozycji telewizora na ścianie. W sypialni ze względu na pozycję leżącą widzów, telewizor możemy zawiesić wyżej, na wysokości ok. 180 cm od podłogi. Ważne jest, aby zastosować tutaj uchwyt na tv z możliwością zmiany kąta ekranu, co pozwoli nam nachylić telewizor w kierunku oglądających. Taka lokalizacja przy użyciu wieszaka z regulacją w pionie zapewni nam wygodę podczas seansów i nie nadwyręży mięśni naszego karku, barków i samego kręgosłupa nadmiernym pochylaniem głowy w kierunku piersi.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły poradnikowe o montażu i oświetleniu telewizora

Montaż telewizora na ścianie

Określenie wysokości montażu telewizora w innych pomieszczeniach niż sypialnia i salon bywa nieco trudniejsze. Ponieważ umiejscowienie wzroku widza może być różne, w każdym przypadku inna będzie także zalecana wysokość montażu urządzenia. Aby oznaczyć, na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor, musimy wiedzieć, z jakiej pozycji telewizja będzie oglądana. Dla przykładu właściwa wysokość tv w kuchni będzie inna w takiej, w której tv będzie oglądana z pozycji stojącej przez osoby przygotowujące posiłki, a inna w tej, w której osoby oglądające będą zajmowały miejsce na siedziskach kuchennych. Podobne różnice w odpowiedzi na pytanie, na jakiej wysokości powiesić tv mogą wystąpić w przypadku pokoi młodzieżowych i dziecięcych. Młodzi widzowie mogą bowiem oglądać telewizję z pozycji siedzącej (na krześle, fotelu lub nawet z podłogi) albo z pozycji leżącej lub korzystać z telewizora głównie w pozycji stojącej, grając na konsoli. Każda z takich lokalizacji dziecka zdeterminuje inną wysokość montażu telewizora.

uchwyt-do-tv-led-lcd-26-55-30kg-cv-23-regul-pion-poziom-oemUCHWYT DO TV LED/LCD 26-55 30KGZobacz produkt
uchwyt-do-tv-lcd-led-ar-20a-art-32-60-60kg-reg-pion-poziom-70cmUCHWYT DO TV LCD/LED AR-20A ART 32-60 60KGZobacz produkt
uchwyt-do-tv-led-lcd-19-46-25kg-cv-27-regul-pion-poziomUCHWYT DO TV LED/LCD 19-46" 25KGZobacz produkt

Wysokość montażu telewizora – na jakiej wysokości powiesić telewizor

To, na jakiej wysokości powinien być telewizor, zależy więc od rodzaju wnętrza oraz pozycji widza. Wysokość tv na ścianie będzie miała kluczowe znaczenia dla komfortu seansów filmowych i każdego innego spędzania czasu przed ekranem. Odpowiednia wysokość telewizora na ścianie pozytywnie wpłynie na kondycję widza i długotrwały seans stanie się czystą przyjemnością. Zbyt wysoko lub zbyt nisko zawieszony telewizor powoduje bowiem napięcia w szyi, ramionach i barkach i okazuje się niewygodny na dłuższą metę. Odpowiednie zawieszenie odbiornika umożliwia korzystanie z telewizora w możliwie naturalnej pozycji, a czas spędzony przed tv staje się czystym i przyjemnym relaksem bez uczucia dyskomfortu związanego z koniecznością unoszenia lub pochylania głowy. Nowoczesny uchwyt ścienne na telewizor oferuje szeroki zakres regulacji, zwiększającej funkcjonalność i wygodę korzystania z telewizora, jednak to wysokość zawieszenia telewizora jest podstawą do uzyskania najbardziej komfortowych warunków do oglądania telewizji. Pamiętajmy o tym, planując umiejscowienie naszego urządzenia.

na jakiej wysokości powiesić telewizor?

na jakiej wysokości powiesić telewizor?

uchwyt-do-tv-led-lcd-23-55-25kg-cv-21-regul-w-pionie-oemUCHWYT DO TV LED/LCD 23-55" 25KGZobacz produkt
uchwyt-do-tv-led-lcd-23-55-35kg-ar-84g-reg-pion-poziom-gazowyUCHWYT DO TV LED/LCD 23-55" 35KGZobacz produkt
uchwyt-do-tv-led-lcd-19-55-35kg-ar-73-art-reg-pion-poziomUCHWYT DO TV LED/LCD 19-55 35KGZobacz produkt

Ten blog skupia się na kluczowym aspekcie montażu telewizora: na jakiej wysokości najlepiej go zawiesić, aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo zdrowotne. Przedstawia ewolucję telewizora od ciężkiego sprzętu na szafkach RTV do nowoczesnych, cienkich ekranów wiszących na ścianach, podkreślając jego rosnącą rolę w życiu codziennym. Zwracając uwagę na różne rodzaje uchwytów do telewizora, blog sugeruje, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o idealną wysokość montażu telewizora; zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, pozycja widza oraz jego wzrost. Podstawową zasadą jest, aby środek wysokości ekranu znajdował się na wysokości wzroku oglądających. W salonie, zaleca się zawieszenie telewizora na wysokości około 100-110 cm od podłogi, podczas gdy w sypialni, gdzie pozycja oglądania jest inna, telewizor może wisieć wyżej. Blog podkreśla znaczenie wyboru odpowiedniego uchwytu z regulacją kąta nachylenia, szczególnie w miejscach takich jak sypialnia, gdzie pozycja oglądania jest często leżąca. Podsumowując, właściwe umiejscowienie telewizora jest kluczowe dla komfortu użytkownika i może zapobiec problemom zdrowotnym związanym z niewłaściwą pozycją podczas oglądania. Nowoczesne uchwyty ścienne oferują dodatkową funkcjonalność i wygodę, jednak to odpowiednia wysokość zawieszenia telewizora jest fundamentalna dla zapewnienia optymalnych warunków do oglądania.

Jaki uchwyt do telewizora wybrać?

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 25 stycznia 2021