Jak oświetlić pokój dziecka?

Jak oświetlić pokój dziecka, aby był nie tylko funkcjonalny, ale również przyjazny? W dziecięcym pokoju w zależności od wieku naszej pociechy potrzebujemy kilku różnych źródeł światła. Zmienia się to z wiekiem, dlatego odpowiednie rozplanowanie jest tak istotne. Planując oświetlenie do pokoju dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka różnych aspektów. Przede wszystkim podzielimy pokój na kilka różnych sekcji, w zależności od funkcji, jaką muszą spełniać. Dziecięcy pokój to nie tylko miejsce, w którym ono śpi czy odrabia lekcję, ale także plac zabaw, miejsce spotkań z przyjaciółmi i bezpieczny azyl. Do oświetlenia pokoju dziecka możemy wykorzystać dekoracyjne lampy wiszące. W poniższym artykule postaramy się pomóc zadecydować jak oświetlić pokój dziecka, aby spełniał wszystkie powyższe funkcje. 

jak oświetlić pokój dziecka baner reklamowy
Jak oświetlić pokój dziecka

Oświetlenie pokoju dziecka – co wybrać

Jak oświetlić pokój dziecka
Jak oświetlić pokój dziecka

Na rynku oświetlenia mamy ogromny wybór lampek, kinkietów i innych rodzajów opraw skierowanych właśnie do najmłodszych. Wybierać możemy z wszystkich kolorów, kształtów i wzorów. Który z nich wybierzemy, zależy od płci i upodobań naszych dzieci. Jednakże podejmując decyzję o oświetleniu, warto wziąć pod uwagę, że będzie się ono zmieniać wraz z wiekiem naszej pociechy. Możemy zatem stworzyć funkcjonalną bazę w postaci neutralnego oświetlenia górnego, które zostanie niezmienne a postawić na ciekawe rozwiązania w postaci drobnych akcentów jak lampka nocna czy kinkiet.  Górne światło to najważniejszą część oświetlenia w dziecięcym pokoju. Służy ono do zabawy, spotkań z kolegami czy do sprzątania. Ważnym jest, aby było optymalnie rozmieszczone i równomiernie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Sprawdza się tutaj zarówno równolegle rozmieszczone halogeny czy też żyrandole i lampy sufitowe, zainstalowane w centralnym punkcie pokoju. Możemy wybrać neutralne lampy w postaci halogenów, plafonów czy paneli lub proste lampy wiszące. 

 

Jak oświetlić pokój dziecka
Oświetlenie w pokoju dziecka

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu pokoju dziecka

Oświetlenie pokoju małego dziecka

W przypadku małego dziecka możemy oczywiście postawić na stworzenie bajkowej krainy dla dzieci i wymienić całość, gdy dziecko podrośnie. Tutaj postawmy na oryginalne rozwiązania. Świetnie sprawdzą się lampy z ulubionymi bajkowymi postaciami naszych pociech lub te związane z rozwijającymi się u nich zainteresowaniami. W ofertach znajdziemy lampki w kształcie motylków, baletnic, samochodów, samolotów, piłek itp. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych wzorów, więc bez problemu znajdziesz to, co spodoba się twojemu dziecku. Przy wyborze pamiętaj o dobraniu odpowiedniej mocy oświetlenia. W przypadku lampek z wymiennym źródłem światła nie mamy problemu, gdyż dobieramy je sami. Przy wyborze lamp ze zintegrowanym źródłem światła sprawdźmy jego moc i barwę i zastanówmy się, czy będzie ono wystarczające do spełnienia swojej funkcji. 

Funkcja światła w pokoju dziecka

 

Ważną rolę odgrywa również sama funkcja światła w pokoju dziecka. Niejednokrotnie kierowane bujna wyobraźnia dzieci, boja się zasypiać w ciemności. Warto więc zainwestować w lampkę nocną tuż przy łóżku lub kinkiet z niewielkiej mocy żarówką. Lampkę taką włączymy, ale nie spowoduje ona mocnego rozbłysku światła, aby wybudzić nas z głębokiego snu a jedynie rozświetli delikatnie mrok. Niewielkiej mocy światło punktowe możemy zostawić włączone przez całą noc i nie musimy martwić się, że dziecko, które wybudzi się w środku nocy, wpadnie w panikę. 

Jak oświetlić pokój dziecka
Pomysły na oświetlenie pokoju dziecka

Można pokusić się również o zainstalowanie w pobliżu łóżka plafonu z czujnikiem ruchu, który zapali się, kiedy nasze dziecko się wybudzi i zgaśnie, kiedy zaśnie, a wędrówka w środku nocy do np. toalety, nie będzie już taka straszna. Niemniej jednak to ważny aspekt oświetlenia, który koniecznie musimy wziąć pod uwagę, planując oświetlenie w pokoju dziecięcym.

Tworząc oświetlenie pamiętajmy o tym, aby wszystko, oświetlenie i wystrój wnętrza były kompatybilne. Pięknie wyglądają pokoje tematyczne z dobranym do nich oświetleniem, które współgra z ozdobami. Możemy oczywiście zastosować wszędzie neutralny rodzaj lamp a pokój ożywić jedynie dodatkami. Nie zapominajmy jednak o funkcjach, jakie pełni światło w pokoju dziecka. 

 

Jak dobrze oświetlić pokój dziecka do nauki

 

Z czasem oświetlenie nocne przestaje mieć takie znaczenie, ale potrzebować zaczynamy dodatkowego do nauki. Tutaj sprawdzi się całkowicie inny rodzaj oświetlenia. Przede wszystkim ustawmy biurko jak najbliżej okna, aby zapewnić dziecku jak najwięcej dziennego, naturalnego światła. Oczywiście szybko zapadający zmrok, zwłaszcza w porach zimowych, wymusza na nas dodatkowe sztuczne światło. Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście dodatkowe lampki biurkowe najlepiej z regulowaną główką tak, aby optymalnie rzucały światło i ułatwiały czytanie czy pisanie. W przypadku oświetlenia do nauki bardzo istotną rolę odgrywa również temperatura barwowa zastosowanych żarówek. 

Jak oświetlić pokój dziecka
Oświetlenie w pokoju dziecka

Barwa światła to ważny aspekt, gdyż ma ona wpływ na nasze odczucia. Barwa może działać zarówno usypiającą, jak i pobudzająco. W przypadku nauki raczej zrezygnujmy z ciepłej barwy światła, sprzyja ona raczej relaksowi niż skupieniu. Do nauki wybierzmy żarówki, czy lampki ze wbudowanym źródłem światła w barwie neutralnej lub wręcz zimnej, które sprzyjają skupieniu. Barwa taka nie powoduje również, męczenia wzroku co przy długotrwałym czytaniu czy pisaniu jest bardzo istotne. Oświetlenie w pokoju dziecka do nauki musi być odpowiednio dostosowane i nie możemy o tym zapomnieć. 

 

Kilka podstawowych uwag w sprawie oświetlenia pokoju dziecka

 

  • Oświetlenie powinno być podzielone na kilka sekcji
  • Mieszaj barwy światła nie bój się eksperymentować
  • Stanowisko pracy dziecka typu biurko staraj się dobrze doświetlić
  • Nie zapomnij o oświetleniu nocnym
  • Oświetlenie główne powinno być dość mocne
  • Nie zapomnij o równomierności oświetlenia  głównego
  • Lepiej używaj większej ilości punktów świetlnych z niższą mocą niż pojedyncze a super mocne
  • Możliwość ściemniania płynnego to dodatkowy atut
  • Zabawa kolorami uczy pociechy dodatkowej zabawy

Jak oświetlić pokój dziecka kolorami

 

Oświetlenie w pokoju dziecka nie ma jedynie funkcji czysto użytkowej. Równie ważne jest jego funkcja dekoracyjna. Chcąc stworzyć ciekawą przestrzeń, która sprzyjać będzie zabawie, odpoczynkowi czy spotkaniom w gronie przyjaciół możemy pokusić się o nowoczesne rozwiązania. Oświetlenie zmieniające kolor w pokoju dziecka może być świetnym pomysłem na uatrakcyjnienie. Kolory mocno działają na naszą wyobraźnię. Oto jeden z przykładów takiego montażu w profilu aluminiowym o nazwie Flaro w pokoju dziecka. Profil został zamontowany w ścianie z płyty z karton-gipsu na wysokości ok 80 cm od podłogi. W profilu została zamontowana taśma Led RGBW. Wszystko spięte w jednym systemie sterowania. Oświetlenie załącza się z kontaktu na ścianie, ale podzielone jest na kilka stref. Osobno plafony, osobno ściana z taśmą. Sterować też można za pomocą jednego Pilota z serii Mi Light i wybierać dowolne sekwencje kolorystyczne.

Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprócz możliwości sterowania dowolnym kolorem można też nadać różne odcienie bieli. W plafonach Led zamontowanych na suficie można uzyskać zarówno kolor biały ciepły, biały dzienny, jak i biały zimny. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się podczas zabawy, jak i nauki.

 

Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka Jak oświetlić pokój dziecka

 

W pokoju który widzimy na tych przykładach, ściany pierwotnie mają kolory bieli i zieleni, podczas zabawy kolorami ściana pomalowana zaczęła zmieniać kolory. I nagle ze ściany zielonej zrobiła się nam brązowa, lekko bordowa a miejscami nawet udało nam się uzyskać kolor czarny. Jest to prosty sposób na urozmaicenie zwyczajnego oświetlenia w pokoju dzieci. Stworzenie takiego oświetlenia nie jest specjalnie trudne i nie wymaga specjalnych umiejętności. Jest to też sposób na oryginalne wnętrze, które dzięki różnym kolorom długo nie znudzi się naszemu dziecku. 

Jak oświetlić pokój dziecka to kwestia bardzo istotna i mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu dokonać wyboru. Zwróciliśmy uwagę na wszystkie istotne aspekty. Pamiętajmy zatem, że zarówno ilość, moc jak, i barwa światła mają istotne znaczenie, aby zapewnić dziecku warunki zarówno do zabawy, odpoczynku i nauki. Światło to bardzo istotny aspekt nadający klimat jak i narzędzie, dzięki któremu podzielimy, wyeksponujemy i zagospodarujemy dostępną przestrzeń. 

przez

Post Author: Marcin Pietrasik