Spis treści

Jak przykleić taśmę LED do sufitu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak efektywnie przykleić taśmę LED do sufitu, aby dodać swojemu wnętrzu nieco blasku i stylu? Taśmy LED to niezwykle popularne oświetlenie dekoracyjne, które można zastosować w różnych pomieszczeniach domu, takich jak salon, kuchnia, sypialnia czy łazienka. W tym blogu dowiesz się, jak w prosty sposób przykleić taśmę LED na suficie przy użyciu profilów aluminiowych LED, aby nadać swoim wnętrzom nowoczesny i elegancki wygląd. Oświetlenie LED zyskuje na popularności dzięki swojej energooszczędności, trwałości oraz możliwości tworzenia nieograniczonych efektów wizualnych. Co zrobić by przykleić prawidłowo taśmę led do sufitu? Absolutnie nie wolno przyklejać taśmy bezpośrednio do sufitu na gołą ścianę obojętnie czy pomalowaną czy nie. Taśma Led  jest rodzajem oświetlenia które wymaga odprowadzania ciepła, a co za tym idzie powinna być zamontowana na powierzchni która absorbuje ciepło.  Taśmy LED są elastycznymi paskami oświetlenia, które można łatwo dopasować do różnych powierzchni i kształtów, oferując szeroką gamę barw i efektów świetlnych. Wykorzystanie profilów aluminiowych LED pozwala na szybkie i estetyczne zamontowanie taśmy LED na suficie, jednocześnie zabezpieczając ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewniając optymalne rozproszenie ciepła. W kolejnych częściach tego bloga przedstawimy krok po kroku instrukcje przyklejenia taśmy LED na suficie, które pozwolą nawet początkującym entuzjastom oświetlenia na stworzenie wyjątkowych aranżacji wnętrz. Dowiesz się, jak dobrać odpowiednią taśmę LED, profil aluminiowy i zasilanie, jak przygotować powierzchnię sufitu do montażu, a także jak odpowiednio zamocować i podłączyć taśmę LED, aby cieszyć się pięknym, funkcjonalnym i trwałym oświetleniem. Przyklejenie taśmy LED na suficie to doskonały sposób na dodanie oryginalności i nowoczesności do wnętrza, niezależnie od jego stylu i funkcji. Świetnie sprawdzi się zarówno w mieszkaniach, jak i w biurach czy lokalach użytkowych. Dzięki temu blogowi, będziesz w stanie wykonać samodzielnie montaż taśmy LED na suficie i cieszyć się efektownym oświetleniem, które doda Twoim wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Aby przykleić taśmę LED do sufitu, warto wykorzystać odpowiednie metody montażu, takie jak wspomniane wcześniej profile aluminiowe czy taśmy klejące dwustronne, które zapewnią trwałość i estetykę. Dzięki nim, osiągniesz efektywne i efektowne oświetlenie, które sprawi, że Twoje wnętrza będą błyszczeć  i cieszyć się efektownym oświetleniem, które doda Twoim wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Nowym rozwiązaniem w 2023 roku jest taśma LED COB która przy użyciu profilu aluminiowego LED tworzy jednolitą linie świetlną bez kropek jak stare taśmy ledowe.

Jak przykleić taśmę LED do sufitu

Jak przykleić taśmę LED do sufitu

Najczęściej wybierane taśmy LED COB do oświetlenia sufitu

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Przyklejanie taśmy LED do sufitu przy pomocy profilu jest świetnym rozwiązaniem, które zapewnia równomierne i estetyczne rozłożenie światła. Profil LED to specjalne oprawy, które służą do zamocowania taśm LED. Montaż taśmy LED z użyciem profilu wykonuje się w 8 krokach:

Pamiętaj żeby nie kleić taśmy Led bezpośrednio do sufitu. Zawsze używaj profilu do taśm LED.

 1. Wybierz odpowiedni profil LED: Profil LED powinien pasować do szerokości i grubości taśmy LED, którą zamierzasz zainstalować. Profile LED są dostępne w różnych kształtach i kolorach.
  KROK 1 - jaki profil LED wybrać
  PROFIL LED ZEWNĘTRZNY TYP APROFIL LED ZEWNĘTRZNY TYP AZobacz produkt
  PROFIL LED WPUSZCZANY TYP BPROFIL LED WPUSZCZANY TYP BZobacz produkt
  profil-led-insiledaPROFIL LED INSILEDAZobacz produkt
  PROFIL LED SILEDAPROFIL LED SILEDAZobacz produkt
  PROFIL LED ZATIPROFIL LED ZATIZobacz produkt
  PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY DUALPROFIL LED NAWIERZCHNIOWY DUALZobacz produkt
 2. Przygotuj powierzchnię: Przed montażem profilu LED na suficie, upewnij się, że powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od kurzu lub tłuszczu. W razie potrzeby oczyść powierzchnię i poczekaj, aż wyschnie.

   Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 2 - przygotowanie powierzchni pod montaż profili LED

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 2 – przygotowanie powierzchni pod montaż profili LED

 3. Mierz i oznacz: Zmierz i oznacz na suficie miejsce, w którym chcesz zamontować profil LED. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że linie są proste.

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 3 - wyznaczanie miejsca na profil LED

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 3 – wyznaczanie miejsca na profil LED

 4. Przygotuj profil LED: Przyciąć profil LED na odpowiednią długość, używając piły do metalu lub piły do cięcia tworzyw sztucznych, w zależności od materiału, z którego wykonany jest profil.

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 4 - przycięcie profilu LED

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 4 – przycięcie profilu LED

 5. Zamocuj profil LED: Zamocuj profil LED na suficie, używając kołków rozporowych, śrub i uchwytów montażowych dostarczonych przez producenta. Upewnij się, że profil jest mocno przymocowany do sufitu.

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 5 - montaż profilu do taśm LED

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 5 – montaż profilu do taśm LED

 6. Przygotuj taśmę LED: Przytnij taśmę LED do odpowiedniej długości, zgodnie z długością profilu. Upewnij się, że przycinasz taśmę LED tylko w miejscach dozwolonych, zwykle oznaczonych na taśmie jako linie cięcia.

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 6 Cięcie taśmy LED

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 6 Cięcie taśmy LED

 7. Umieść taśmę LED w profilu: Przyklej taśmę LED używając samoprzylepnej strony paska LED, aby przymocować ją do profilu. Upewnij się, że taśma jest równomiernie rozmieszczona wzdłuż profilu. Jeśli taśma LED nie ma samoprzylepnego kleju, można użyć podwójnego rzepu lub taśmy piankowej dwustronnej.

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 7 jak umieścić taśmę LED w profilu

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 7 jak umieścić taśmę LED w profilu

 8. Podłącz taśmę LED: Podłącz taśmę LED do zasilacza i sterownika (jeśli jest wymagany). Upewnij się, że wszystkie połączenia są prawidłowe i bezpieczne.
  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 8 jak podłączyć taśmę LED

  Jak przykleić taśmę LED do sufitu KROK 8 jak podłączyć taśmę LED

  Po wykonaniu tych kroków, taśma LED powinna być prawidłowo zamocowana na suficie, a profil LED zapewni równomierne i estetyczne rozłożenie światła. W przypadku, gdy sufit jest nierówny, porowaty lub ma słabą przyczepność, warto zastosować dodatkowe klipsy mocujące lub profile aluminiowe, które poprawią stabilność montażu.

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Czym przykleić taśmę LED do sufitu?

Przyklejanie taśmy LED do sufitu można zrealizować za pomocą różnych metod i materiałów. Przyklejanie taśmy LED do sufitu zalecane jest za pomocą profilu aluminiowego. Profil aluminiowy nie tylko ułatwia montaż taśmy, ale jest odbiornikiem ciepła. Zapewnia równomierne i estetyczne oświetlenie.

Aby zamocować profil aluminiowy do sufitu, możesz użyć następujących materiałów i narzędzi:

 1. Kołki rozporowe i śruby: W zależności od rodzaju sufitu, możesz użyć kołków rozporowych i śrub, aby przymocować profil do sufitu. Użyj wiertarki, aby wywiercić otwory na kołki, a następnie zamocuj profil za pomocą śrub.
 2. Uchwyty montażowe: Niektóre profile aluminiowe są wyposażone w specjalne uchwyty montażowe, które ułatwiają montaż profilu na suficie. W takim przypadku, wystarczy przymocować uchwyty do sufitu, a następnie zainstalować profil w uchwytach.
 3. Klej montażowy: W przypadku lekkich profili aluminiowych, można również użyć kleju montażowego, aby przymocować profil do sufitu. Nałóż klej na tylną stronę profilu i przyklej go do sufitu, dbając o to, aby klej był równomiernie rozłożony. Upewnij się, że klej jest odpowiedni do użycia na materiałach konstrukcyjnych, takich jak beton, gips czy drewno.

Pamiętaj, że taśma LED powinna być zawsze zamocowana w profilu aluminiowym. Nie jest wskazane przyklejanie taśmy LED bezpośrednio do sufitu. Ważne jest natomiast prawidłowe zamocowanie profilu aluminiowego, który utrzyma taśmę LED na miejscu.

Czym przykleić taśmę LED do sufitu?

Czym przykleić taśmę LED do sufitu?

 

Mocowanie taśmy LED sufit

Aby przykleić taśmę LED do sufitu, możesz wykorzystać różne metody, takie jak profile aluminiowe, taśmę dwustronną lub klej montażowy. Wybór metody zależy od Twoich preferencji i specyfiki powierzchni sufitu. Oto krótki opis każdej z metod:

 1. Profile aluminiowe: Profile aluminiowe to jedna z najbardziej popularnych i estetycznych metod montażu taśmy LED na suficie. Profile te zapewniają również ochronę taśm LED przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz odpowiednie rozproszenie ciepła. Aby zamontować taśmę LED za pomocą profili aluminiowych, wystarczy przymocować profil do sufitu za pomocą wkrętów lub kołków, a następnie wsunąć taśmę LED do wnętrza profilu i zamontować odpowiednią osłonę.
 2. Taśma dwustronna: Taśma dwustronna to szybka i prosta metoda montażu taśmy LED na suficie. Wybierz taśmę dwustronną o wysokiej przyczepności, która jest przeznaczona do stosowania z oświetleniem LED. Przed nałożeniem taśmy upewnij się, że powierzchnia profilu jest czysta i sucha. Następnie, odklej ochronną warstwę z jednej strony taśmy dwustronnej i przyklej ją do taśmy LED, a potem przyklej taśmę LED do wcześniejszego zamocowanego profilu aluminiowego, usuwając kolejno ochronną warstwę z drugiej strony taśmy.
 3. Klej montażowy: Klej montażowy to kolejna metoda, która pozwala na trwałe przymocowanie taśmy LED do sufitu. Wybierz klej montażowy o dobrej przyczepności, który jest kompatybilny z materiałami, z jakich wykonana jest taśma LED i powierzchnia sufitu. Nałóż klej na taśmę LED, a następnie przyklej ją do profilu wcześniej zamontowanego. Pamiętaj, że przed całkowitym wyschnięciem kleju montażowego taśma LED może wymagać dodatkowego podparcia, na przykład za pomocą taśmy malarskiej.

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, więc wybór będzie zależał od indywidualnych potrzeb, rodzaju powierzchni sufitu oraz oczekiwanego efektu estetycznego.

Mocowanie taśmy LED sufit
PROFIL LED WPUSZCZANY P18-2PROFIL LED WPUSZCZANY P18-2Zobacz produkt
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz produkt

Jaką taśmę LED wybrać do sufitu?

Wybór odpowiedniej taśmy LED do sufitu zależy od kilku czynników, takich jak intensywność światła, kolor światła, moc, długość i stopień ochrony. Oto 6 czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru taśmy LED do sufitu:

 1. Intensywność światła: Taśmy LED są dostępne w różnych mocach, co wpływa na ich intensywność światła. Dla sufitu zaleca się wybór taśmy LED o mocy co najmniej 7-10 W/m, aby uzyskać odpowiednie oświetlenie.
 2. Kolor światła: Taśmy LED są dostępne w różnych kolorach światła, od ciepłej bieli po zimną biel, a nawet kolorowe światła. Ważne jest, aby wybrać kolor, który będzie pasował do wystroju wnętrza i stworzył pożądany efekt.
 3. Długość taśmy LED: Wybór długości taśmy LED zależy od wymiarów pomieszczenia, w którym chcesz zainstalować oświetlenie. Upewnij się, że wybierasz taśmę LED o odpowiedniej długości, aby pokryć cały sufit.
 4. Stopień ochrony: Jeśli chcesz zainstalować taśmę LED w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka lub kuchnia, należy wybrać taśmę LED o odpowiednim stopniu ochrony przed wilgocią, np. IP65 lub wyższy.
 5. Pilot zdalnego sterowania: Jeśli chcesz mieć możliwość zmiany koloru lub jasności światła z wygodnego miejsca, np. z kanapy, warto wybrać taśmę LED z pilotem zdalnego sterowania.
 6. Certyfikaty i jakość: Ważne jest, aby wybierać taśmy LED renomowanych producentów, które posiadają certyfikaty jakości, takie jak CE, RoHS, UL. Takie taśmy LED zapewniają bezpieczeństwo, trwałość i niezawodność.

Przed wyborem taśmy LED do sufitu, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i preferencje, a także skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci wybrać odpowiednią taśmę LED do Twojego wnętrza.

inspiracja profilu na suficie
PROFIL LED SORGAPROFIL LED SORGAZobacz produkt
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz produkt

Jak przykleić Ledy żeby nie odpadały?

Jak przykleić Ledy żeby nie odpadały? to często zadawane pytanie przez ludzie szukających dobrego montażu taśm Led na ścianie czy też na suficie. Przyklejenie różnego rodzaju taśmy LED i zapewnię jej trwałość jest bardzo ważne przy tym że chcemy aby nasza taśma ładnie wyglądała oraz żeby nie odpadała. Jeśli wbudowana warstwa samoprzylepna jest niewystarczająca, użyj dodatkowego kleju lub mocniejszej taśmy dwustronnej, na przykład TAŚMA PIANKOWA DWUSTRONNA 9MMX10M. Przed montażem najpierw upewnij się, że powierzchnie, na których zamierzasz zastosować taśmę, są czyste, suche, gładkie i wolne od kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. Możesz użyć środka czyszczącego i suchej ściereczki, aby przygotować powierzchnię. Następnie, odmierz odpowiednią długość taśmy i odetnij ją. Usuń zabezpieczającą warstwę z jednej strony taśmy i przyklej ją do jednej z powierzchni, dociskając mocno, aby zapewnić dobrą przyczepność. Upewnij się, że taśma jest równo rozłożona i bez zmarszczek. Gdy taśma jest już przyklejona do pierwszej powierzchni, usuń zabezpieczającą warstwę z drugiej strony taśmy. Teraz możesz przykleić drugą powierzchnię do taśmy, dociskając mocno, aby zapewnić trwałość połączenia. Pozwól taśmie piankowej odpowiednio się przykleić, zanim zaczniesz obciążać łączone elementy.

Inspiracja_profilu_indileda
PROFIL LED INDILEDAPROFIL LED INDILEDAZobacz produkt

Jaki klej do przyklejenia taśmy LED?

Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się używania kleju do montowania taśmy LED, ponieważ może to wpłynąć na żywotność diod LED, która może wynosić nawet 50 000 godzin lub prowadzić do uszkodzenia taśmy. Kleje mogą reagować z materiałami używanymi w taśmach LED, powodować zbyt duże nagrzewanie się diod, które mogą osiągnąć temperatury do 60°C, lub utrudniać rozpraszanie ciepła. W związku z tym lepiej jest korzystać z innych metod montażu. Jednak jeśli zdecydujesz się na użycie kleju, zaleca się stosowanie kleju przewodzącego ciepło, który nie wpłynie negatywnie na diody LED. Przykładem takiego kleju jest termoprzewodzący klej epoksydowy o przewodności cieplnej wynoszącej około 1,5 W/mK. Pozwala on na utrzymanie właściwego przewodzenia ciepła, minimalizując ryzyko przegrzewania się diod LED. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z taśmy dwustronnej, która jest specjalnie przeznaczona do montażu taśm LED. Taśma dwustronna, tak jak TAŚMA PIANKOWA DWUSTRONNA o wymiarach 9 mm x 10 m, jest wytrzymała, odporna na temperaturę i zapewnia silne połączenie. Przed nałożeniem taśmy dwustronnej, upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha, a po zainstalowaniu taśmy LED, dociskaj mocno, aby zapewnić właściwą przyczepność.

Jak przykleić taśmę LED do sufitu (3)
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP BPROFIL LED WPUSZCZANY TYP BZobacz produkt
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP GPROFIL LED WPUSZCZANY TYP GZobacz produkt

Taśma klejąca dwustronna do led?

Taśma klejąca dwustronna jest powszechnie stosowana do montażu taśm LED ze względu na jej łatwość użycia, trwałość oraz estetyczny wygląd. TAŚMA PIANKOWA DWUSTRONNA jest jednym z najlepszych rozwiązań dla taśm LED, ponieważ posiada 5 zalet w porównaniu z innymi rodzajami taśm dwustronnych:

 1. Amortyzacja wibracji: Taśma piankowa dwustronna posiada grubą warstwę pianki, która działa jako amortyzator wibracji, co jest szczególnie ważne w przypadku montażu taśmy LED na drgających powierzchniach.
 2. Wypełnianie nierówności: Gruba warstwa pianki umożliwia lepsze wypełnienie nierówności powierzchni, na której ma zostać zamontowana taśma LED, co zapewnia lepszą przyczepność.
 3. Odporność na temperaturę: TAŚMA PIANKOWA DWUSTRONNA jest odporna na zmiany temperatur, co jest istotne w przypadku taśm LED, które mogą generować ciepło. Taśma utrzymuje swoją przyczepność mimo wysokich temperatur.
 4. Odporność na wilgoć: Taśma piankowa dwustronna jest odporna na wilgoć, co sprawia, że jest odpowiednia do stosowania w miejscach narażonych na działanie wody lub pary, takich jak łazienki czy kuchnie.
 5. Silne połączenie: Taśma piankowa dwustronna zapewnia trwałe i mocne połączenie między taśmą LED a powierzchnią, co pozwala uniknąć odpadania taśmy LED w czasie.

Z tych powodów, TAŚMA PIANKOWA DWUSTRONNA jest jednym z najlepszych wyborów dla montażu taśm LED. Pamiętaj jednak, że istnieją także inne wysokiej jakości taśmy dwustronne, takie jak taśma VHB 3M, która również może być używana do montażu taśm LED.

Jak przykleić taśmę LED do sufitu

Jak przykleić taśmę LED do sufitu

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 14 kwietnia 2023