Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? – poradnik

Najlepsze oświetleniem do kuchni będzie rozbicie wielu źródeł światła i podzielenie kuchni na różne strefy. Dobrze oświetlona kuchnia powinna mieć ok 300 luksów przy blacie. Każda ze stref powinna być zapalana osobno. Stref powinno być minimum 3, pierwsze oświetlenie główne, drugie pod szafkowe i trzecie  oświetlenie nad stołem. Oświetlenie w kuchni to bardzo ważny element wykończenia każdego domu, czy mieszkania. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy bardzo dużo codziennego czasu. To tutaj przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny często również pijemy kawę czy, jeśli posiadamy w niej stół, spożywamy wszystkie posiłki. Jednym z ważnych aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiamy się jakie oświetlenie do kuchni wybrać jest fakt, że oświetlenie do kuchni powinno być rozproszone. Światło, które odbija się od sufitu oświetlając całą kuchnię, niweluje rzucanie cienia na ściany. Kuchnia powinna być wyposażona w oświetlenie o natężeniu ok. 300 lx, dlatego oświetlenie LED jest dobrym pomysłem.

  • Wybierz oświetlenie do kuchni – funkcjonalne i modne pomysły
  • Taśma LED-owa w kuchni?
  • Odpowiednia temperatura barwowa do kuchni
  • Salon i kuchnia – wspólne oświetlenie

Jakie oświetlenie do kuchni?

Odpowiednie oświetlenie kuchni to bardzo ważny aspekt, o który musimy zadbać podczas jej urządzania. Oświetlenie do kuchni powinno być więc funkcjonalne, ale również interesujące i przytulne. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie reflektorów punktowych. Mówi się niejednokrotnie, że kuchnia to serce naszego domu. Jest ona miejscem, w którym każdy z nas spędza bardzo dużo czasu.

Poszukując rozwiązań dla naszej kuchni, możemy spojrzeć na kilka różnych aspektów. Inaczej bowiem oświetlimy małą kuchnię, inaczej dużą czy taką bez okna. Każda przestrzeń wymaga od nas nieco innego rozwiązania oświetleniowego. Oświetlenie do kuchni powinno być więcej nie tylko eleganckie i doskonale wpasowywać się do stylu naszego wnętrza, ale przede wszystkim musi być na tyle funkcjonalne, aby przy jego świetle móc swobodnie się w niej poruszać, czy przygotowywać jedzenie.

Jaka lampa w kuchni?

Nasze oświetlenie kuchni możemy wybierać wśród wielu różnych rozwiązań. Zastosować możemy zarówno standardowe żyrandole, lampy zwieszany, oprawy sufitowe, czy żarówki LED. W zależności od wybranych przez nas produktów będziemy mogli umieścić je w centralnej części naszego wnętrza lub równomiernie je rozmieścić po całym suficie. Wielkość naszej kuchni będzie miało również ogromne znacznie, w wyborze odpowiedniego oświetlenia. W zależności od wielkości pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednią ilość lumenów kąt świecenia, czy miejsce montażu naszego nowoczesnego oświetlenia. Zapewnimy sobie w ten sposób równomiernie jasne i rozchodzące światło w kuchni. Wybór rodzaju oświetlenia kuchni zależy także od naszych możliwości i rodzaju montażu. Posiadając dużą kuchnię możemy pozwolić sobie na oświetlenie takie jak lampa wisząca. Nie tylko wygląda niezwykle modnie i nada charakteru całemu pomieszczeniu, ale też idealnie oświetli pokój. Innym typem lamp do kuchni są technologie LED. Oprawy sufitowe halogenowe montujemy podtynkowo, więc niezbędne jest tu stworzenie niezbędnej bazy. Plafony do kuchni możemy zainstalować zarówno podtynkowo, jak i natynkowo więc mamy większe możliwości ich zastosowania. Wybierajmy więc technologię LED, która pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko energię elektryczną, ale także pozwoli dobrać nam oświetlenie do kuchni, które sprosta także naszym wymaganiom wizualnym.

Jak zamontować oświetlenie pod szafki w kuchni?

Oświetlenie do szafki kuchennej możemy zamontować na dwa sposoby. Pierwszy sposób to montaż profila do szafek za pomocą 3 uchwytów przy długości profila ok. 1 metra. Drugi sposób to montaż bez uchwytów bezpośrednio 4 wkrętami do szafki. Zanim zamontujesz oświetlenie szafkowe, musisz stworzyć lub upewnić się, że posiadasz odpowiednią instalację elektryczną. W zależności od wybranego systemu powinieneś posiadać gniazdo zasilające lub włącznik, dzięki któremu dostarczysz prąd elektryczny do taśmy. Jeśli od strony technicznej wszystko jest na swoim miejscu, możesz przejść do montażu taśm LED. Jeśli chcesz zamontować oświetlenie pod szafki w kuchni, za pomocą taśmy dwustronnej, taśmę LED przyklejamy do profilu aluminiowego. Następnie profil aluminiowy LED należy przykręcić do szafek. Co pewien odcinek taśmy znajdują się styki, do których można podłączyć zasilacz. Taśmy LED są dostępne zazwyczaj w długości 5m, jeśli potrzebujemy dłuższego odcinka, możemy je łączyć. Na końcu na profil nałóż klosz, który ochroni elektronikę wewnątrz przed wilgocią, ale również równomiernie rozproszy emitowane światło.

Oświetlenie w kuchni aranżacje

Oświetlenie szafkowe i podszafkowe pojawia się w coraz większej ilości domów i mieszkań nie tylko ze względu na jego funkcjonalność, ale również ze względu na ciekawy i nowoczesny wygląd. Najpopularniejszym rozwiązaniem są taśmy LED, które są łatwe do montażu, a także dostępne w niemal każdej barwie i natężeniu światła. Innym typem, choć o wiele mniej popularnym są świetlówki podszafkowe. Dają one dużą swobodę użytku, jednak nie są tak dyskretne jak inne typy lamp do montażu pod szafkę. Ostatnim i jednocześnie najrzadziej dziś spotykanym typem lamp do montażu pod szafkę są oprawy meblowe. W porównaniu do dwóch poprzednich nie posiadają żadnych zalet, które wyróżniają je na tle konkurencji.

Jak oświetlić kuchnię – rozmieszczenie

Oświetlenie w kuchni powinno być zróżnicowane i wielopunktowe. Osobno powinno oświetlać się szafki kuchenne, kolejne światło powinno być typowo nad stołem kuchennym. Jednak nad całą kuchnią powinno górować oświetlenie główne. Przyjmuje się, iż kuchnia powinna po odpaleniu wszystkich źródeł światła, powinna mieć ok. 300 lx na powierzchni blatu. Zastanawiając się nad tym jak oświetlić kuchnię musimy wiedzieć, że oświetlenie kuchni powinno zostać zamontowane tak, by światło padało centralnie w dół, by odbijało się od sufitu, a następnie od mebli, tak by nie tworzył się cień. W małych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie kinkietu nad stołem. Nowoczesne wnętrza domów i mieszkań nie posiadają już wyłącznie klasycznego podziału na poszczególne pomieszczenia jak kuchnia, salon czy jadalnia. Coraz częściej łączy się je, tworząc otwarte przestrzenie, które są niezwykle funkcjonalne i przestronne. Dzieje się to nie tylko w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, ale również w pokaźnych domach, w których właścicielom zależy na otwartych przestrzeniach. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które niesie ze sobą naprawdę sporo zalet. Dla projektantów jest to jednak ogromne wyzwanie. Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, podzielonej wizualnie na poszczególne strefy nie jest łatwe. Tym bardzie jeśli chodzi o oświetlenie w kuchni i przestrzeni wokół niej.

Oświetlenie kuchenne aranżacje

Projektując oświetlenie pamiętajmy, że od tego, na jakie oświetlenie do kuchni się zdecydujemy ogromny wpływ, będzie miała kolorystyka wnętrza, ale także barwa światła, którą osobiście preferujemy najbardziej. Obecnie do wyboru mamy szeroki wachlarz temperatury barwy, zaczynając już od około 2000K (bardzo ciepłego światła) aż do 11000K (zimnego światła). Jest to najpopularniejszy przedział, który spotkamy obecnie najczęściej w domach, biurach, czy sklepach lub galeriach.

Rozmieszczenie kuchni
Rozmieszczenie kuchni

Światło w kuchni najczęściej jest ciepłe, dlatego, że właśnie do tej barwy światła jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni ze względu na tradycyjne oświetlenie. To właśnie o tej barwie najczęściej spotkamy żarówki w żyrandolach, źródła światła w oprawach halogenowych, czy linie świetlne podświetlające nasz aneks kuchenny. Coraz częściej spotkać możemy się także z barwą neutralną, którą obecnie najczęściej stosuje się w biurach, czy salach sprzedażowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolor światła zbliżony do światła słonecznego, dlatego właśnie przy nim nasze produkty wyglądają najbardziej naturalnie. Barwa zimna jest używana najrzadziej i spotkać ją możemy przede wszystkim we wnętrzach ludzi lubiących typowo chłodne oświetlenie. Najczęściej wybierane jest ona do szpitali, a nikt z nas przecież za tego rodzaju światłem nie przepada. Najlepiej więc ten kolor oświetlenia wybierać jedynie dla dekoracji i kontrastu z głównym źródłem światła.

Oświetlenie w kuchni musi być przede wszystkim funkcjonalne, ale i powinno być reprezentacyjne. Raczej nikt nie wiesza już pierwszej lepszej lampy znalezionej w sklepie, gdy na rynku można znaleźć mnóstwo urządzeń pasujących do niemal każdego wystroju wnętrza. Warto zatem zatrzymać się i zastanowić się nad typem oraz wyglądem lampy, którą chcemy powiesić w kuchni.

Oświetlenie w kuchni zdjęcia

Jako główne oświetlenie kuchni świetnie sprawdzają się lampy wiszące posiadające klosz równomiernie rozpraszający światło po całej kuchni. Są one najczęściej wybierane w nowoczesnych domach, w których właściciele cenią sobie elegancję i prostotę. To jaki typ lampy wybierzesz, zależy tu tak naprawdę od aranżacji wnętrza Twojego domu. Nowoczesne wnętrza powinny być wyposażone w modernistyczną lampę sufitową, aby ta pasowała do reszty wystroju. Świetnie sprawdzą się tu proste lampy w kolorze białym i czarnym, a także klasyczne lampy z abażurem. W przypadku klasycznych wnętrz warto postawić na lampy szklane oraz te, posiadające kolorowe abażury z kuchennymi wzorami. Jeszcze do niedawna najczęściej sprzedającymi lampami w kuchni były pojedyncze żyrandole z jedną żarówką na tzw. duży gwint E27. W obecnych czasach lampy są o wiele bardziej wymyślne, najczęściej lampę do kuchni dopasowuje się wg stylu, w jakim kuchnia jest zrobiona. Kuchnie nowoczesne w kolorze bieli i drewna lubią oprawy typu tuba czy oświetlenie szynowe.

Lampa wisząca w kuchni to jednak nie koniec. Pełni ona rolę głównego źródła światła powieszonego na suficie, ale co z blatem kuchennym lub roboczym? No właśnie. Kolejnym typem oświetlenia jest to znajdujące się nad meblami kuchennymi. Tu najlepiej sprawdzą się lampy szynowe oraz łączone lampy wiszące, zapewniające odpowiednią ilość światła w strefie pracy w kuchni. Oświetlenie blatu jest konieczne, jeśli chcesz, by wykonywana przez Ciebie praca w kuchni przebiegała szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Lampy wiszące to jedynie pierwszy element oświetlenia kuchennego, na który powinieneś zwrócić uwagę. W wielu przypadkach zastosowanie pojedynczej lampy wyposażonej w jedną żarówkę nie wystarczy. W takich sytuacjach należy wykorzystać dodatkowe źródła światła, jak kinkiety kuchenne, lampy szynowe i inne lampy do kuchni. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Oświetlenie w kuchni musi być maksymalnie funkcjonalne, a więc kilka źródeł światła, oświetlających np. blat kuchenny oraz przestrzeń wokół niego sprawdzi się najlepiej.

kuchnia oswietlenie kuchni

Oświetlenie dodatkowe w kuchni

Jako oświetlenie dodatkowe w kuchni uważa się oświetlenie pod szafkowe, nadblatowe czy wnękowe. Dodatkowo modne robi się oświetlenie wewnątrz szafkowe np. w szufladach czy w szafkach typu cargo. Pamiętaj, by odległość oświetlenia od szafek górnych do blatu wynosiła ok 60cm.  Jak wspomnieliśmy we wstępie, kuchnie są coraz częściej łączone z jadalniami i salonami. Niezwykle ważne jest zatem odpowiednie skomponowanie całej instalacji świetlnej nie tylko w kuchni, ale i połączonym z nią pomieszczeniu. Jeśli zaś mowa o oświetleniu dodatkowym w kuchni, to tu idealnie sprawdzą się nowoczesne lampy LED służące jako oświetlenie dekoracyjne lub funkcyjne.

Oświetlenie w kuchni aranżacje

Lampy dekoracyjne w kuchni można bez problemu zamontować, gdy powierzchnia pomieszczenia jest nieco większa. W niewielkich kuchniach, gdzie blat roboczy i meble zajmują większość powierzchni, dodatkowe straty przestrzeni mijają się z celem. Ciekawym rozwiązaniem do kuchni mogą okazać się dekoracyjne kinkiety o modernistycznych kształtach. Bardzo popularne są te zbudowane z drewna i metalu, które pasują do niemal każdego nowoczesnego wnętrza.

W niewielkich kuchniach warto stosować jedynie oświetlenie pomocnicze, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania posiłków. Stojąc przy blacie, zasłaniamy bowiem główną lampę wiszącą na środku kuchni, a więc dodatkowe lampy zawieszone bezpośrednio nad blatem spiszą się w tym celu idealnie.

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni

Projekt oświetlenia kuchni powinniśmy zacząć od najważniejszego oświetlenia ogólnego. Najczęściej do tego celu wybierane są lampy sufitowe wyposażone w zintegrowane źródło światła LED lub przystosowane do montażu w nich żarówek Led-owych. My stawiając na energooszczędne oświetlenie, powinniśmy bardziej skupić się na równomiernym rozmieszczeniu kilku źródeł światła niż stawiać na jedną lampą o dużej mocy świetlnej i wysokim poborze energii.

Wybierając i chcąc zaprojektować oświetlenie w kuchni, jednym z godnego polecenia typem oświetlenia są rozmieszczone co ok. 50cm lampki LED. Innym pomysłem, który sprawdzi się w kuchni jest oświetlenie szynowe, które można dowolnie przekręcać.

Oświetlenie dodatkowe w kuchni

Jeśli nie decydujemy się na jedno centralne źródło światła, do oświetlenia kuchni najlepiej sprawdzają się oprawy halogenowe, plafony LED, czy lampy do kuchni sufitowe. Ich ilość oraz moc dobieramy odpowiednio do rozmiarów naszej kuchni.

W przypadku małych i dużych kuchni bardzo interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie wielu źródeł światła o nie dużym poborze energii. Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie nie musimy martwić się o szczelność naszych lamp, a więc wybór mamy naprawdę ogromny.

Od tego, na jakie oświetlenie do kuchni się zdecydujemy ogromny wpływ, będzie miała kolorystyka wnętrza, ale także barwa światła, którą osobiście preferujemy najbardziej. Obecnie do wyboru mamy szeroki wachlarz temperatury barwy, zaczynając już od około 2000K (bardzo ciepłego światła) aż do 11000K (zimnego światła). Jest to najpopularniejszy przedział, który spotkamy obecnie najczęściej w domach, biurach, czy sklepach lub galeriach.

Barwa światła w kuchni

Oświetlenie sufitowe kuchni to nie wszystko, o co warto zadbać w tego rodzaju wnętrzach. Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu aneksu kuchennego i stołu roboczego. Dobre światło przydaje nam się również do zmywania i sprzątania. Stwórzmy zatem bazę, która oświetli całą kuchnię, nie zapominając o tak ważnych punktach jej wnętrza. Bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem do tego typu oświetlenia jest profil aluminiowy LED. Dostępny jest w wielu rodzajach, więc będziemy mogli go zamontować zarówno natynkowo, jak i podtynkowo. Zastosowanie listwy LED pozwoli nam również swobodnie dobrać jej źródło światła i moc. Wszystko zależy wyłącznie od nas, jakiej mocy taśmy LED do niego wykorzystamy, a także, na jaką barwę światła się zdecydujemy.

Jak zamontować oświetlenie pod szafki w kuchni?

Jakie oświetlenie do salonu z kuchnią?

Obecnie coraz popularniejszym trendem staje się łączenie kuchni z salonem i jadalnią. Jeśli w naszym mieszkaniu zastosowano właśnie takie rozwiązanie, powinniśmy integralną całość stworzyć również w przypadku oświetlenia takiego wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc spojrzenie na taką przestrzeń jak na jedno pomieszczenie. Światło w takiej kuchni dobierajmy tak, aby stylem pasowało do jej wnętrza, a także do designu salonu. Prawidłowe oświetlenie do kuchni z salonem to takie oświetlenie, jakie podkreśli oba te pomieszczenia. Do oświetlenia blatu kuchennego idealnie sprawdzą się taśmy LED podwieszone pod szafkami. Dobrze oświetlony blat powinien posiadać natężenie ok. 400 lx. Pamiętajmy, że należy zastosować oświetlenie o zimnej, neutralnej barwie. Dzięki temu widoczność będzie na najwyższym poziomie.

Oświetlenie kuchni zdjęcia

Nie musimy stosować tych samych lamp w kuchni co w salonie. Wybierajmy jednak stonowane oświetlenie centralne w postaci plafonów czy halogenów, pozostawiając sobie dowolność wyboru lamp ozdobnych do naszego salonu. Jeśli kuchnię łączymy z jadalnią czy salonem, warto dodatkowo pokusić się o odpowiednie oświetlenie stołu, które może być używane niezależnie od oświetlenia głównego. Świetnie sprawdzą się tutaj lampy bezpośrednio umieszczone nad stołem. Dadzą nam mocne światło, jeśli takowe preferujemy lub nastrojowe, jeśli lubimy spożywać posiłki i jednocześnie się relaksować. Barwa światła w naszych kuchniach jest oczywiście dowolna, więc od nas zależy czy wolimy to neutralne najbardziej przypominające dzienne, czy to ciepłe.

Oświetlenie kuchni aranżacje

Mamy dużo szczęścia, kiedy w naszej kuchni znajduje się dużo okien, które dostarczają nam ogromne ilości światła słonecznego. Jednak nie jest to regułą. Jeśli nasza kuchnia nie ma żadnego okna to jej światło pracować praktycznie przez dzień. W takich przypadkach warto zadbać o oświetlenie kuchni, które jest przystosowane do dłuższej pracy i nie zużywa się zbyt szybko. Najlepiej zastosować więc kilka różnych źródeł światła. Oświetlenie główne na całe pomieszczenie i kierunkowe doświetlające konkretną przestrzeń. Zastosowanie mieszanego oświetlenia pozwoli na optymalne doświetlenie przestrzeni, która jest nam aktualnie potrzebna. Takie światło w kuchni pozwoli nam również uniknąć konieczności rozświetlania za każdym razem całego wnętrza. Delikatne światło przyda nam się w nocy czy o poranku. Dzięki niemu nie pobudzimy reszty domowników. Natomiast w czasie przygotowywania obiadów, czy kolacji możemy uruchomić wszystkie światła zarówno to główne, jak i doświetlające blaty robocze, czy aneks kuchenny.

Oświetlenie do kuchni – jakie wybrać?

Źródło światła, jego intensywność, barwa i inne parametry świetlne mają ogromne znaczenie zarówno ze względów wizualnych jak i praktycznych. Wybierając oprawy do kuchni, warto skupić się zatem nie tylko na samym jej wyglądzie, ale i możliwościach świecenia.

Światło do kuchni — jakie wybrać?

To, na co powinieneś zwrócić uwagę na samym początku, to źródło światła. Idealne oświetlenie do kuchni to takie światło, które rozprasza się po suficie, po to by następnie oświetlić całą kuchnię bez rzucania cienia. W dzisiejszych czasach, gdzie cena LED-ów nikogo już nie przeraża, głupotą jest kupowanie standardowych żarówek lub halogenów. Żarówki Led idealnie sprawdzą się do oświetlenia kuchni, pozwalają oszczędzić w ciągu roku do 70% energii elektrycznej, a oprócz tego zapewniają świetną widoczność i bardzo wysokiej jakości światło.

Zobacz nasze pozostałe rozwiązania do oświetlenia kuchni

Nie wolno jednak wybierać pierwszej lepszej żarówki LED. Należy skupić się na ich parametrach, które należy dobrać, w zależności od swoich potrzeb. W kuchni najlepiej sprawdzają się LED-y emitujące naturalne światło o temperaturze barwowej 4000-4500 K. Światło o tej temperaturze wygląda nowocześnie, a także pozwala bez problemu skupić się na wykonywaniu podstawowych czynności. Jeśli mowa o punktowych źródłach światła, to w tym przypadku lepiej sprawdzą się chłodne LED-y. Oświetlenie samego blatu chłodnym światłem nie wpłynie na charakter całego wnętrza, a przyjemność pracy w białym świetle jest naprawdę ogromna.

Oświetlenie w kuchni galeria

Jeżeli chodzi o natężenie światła, to tu musisz polegać na własnym widzimisię. Jeśli lubisz jasne pomieszczenia, bez problemu możesz zastosować żarówki, dzięki którym na powierzchni podłogi natężenie światła wynosić będzie 500 lub nawet 800 lx. Optymalne światło emitowane wyłącznie przez główną lampę w kuchni powinno znajdować się w przedziale 150-250 lx. Oczywiście blaty kuchenne, wyspa i inne miejsca, w których będziesz przygotowywać posiłki, powinny być oświetlone mocniejszym światłem, które jeszcze bardziej ułatwi Twoją pracę.

Podsumowując, centralne oświetlenie powinno gwarantować widoczność po zmroku w obszarze całej kuchni, natomiast oświetlenie dodatkowe oświetlać miejsca pracy. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie oświetlenie lub jaką lampę do kuchni wybrać, skorzystaj z oferty smd-led.pl — sklepu posiadającego szeroki asortyment oraz specjalistów, którzy doradzą na każdej płaszczyźnie związanej z oświetleniem domowym i przemysłowym.

 

Jaka lampa do kuchni?

Odpowiadając na pytanie, jaka lampa do kuchni wszystko zależy od wysokości pomieszczenia, jeżeli mamy do czynienia z kuchnią o wysokości 3,6 metra i wyżej, śmiało możemy polecić lampy o zwisające nawet o długości od 1 m do 1,2 m wysokości. W przypadku niższych mieszkań świetnie sprawdzą się lampy typu tuby sufitowe. Eleganckie świeczniki lub kryształowe żyrandole, lampki wiszące z ozdobnymi abażurami lub kinkiety z imponująco wygiętymi ramionami są dostępne dla tych, którzy kochają tradycyjnie wyposażone kuchnie. Oświetlenie w starożytnym stylu, wykonane z miedzi lub mosiądzu, wspaniale pasuje do tradycyjnych ustawień. Oświetlenie pomieszczenia jakim jest kuchnia jest dobrym miejscem do stosowania motywów kwiatowych. W kuchni spędzamy dużo czasu każdego dnia. Jest nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, często spędzamy tam czas na wspólnych wypiekach z bliskimi. Lampy kuchenne powinny być funkcjonalne. Muszą poradzić sobie z oświetleniem całej kuchni, wyspy kuchennej. Oprócz funkcjonalności ważne jest, by dobrać lampę tak, by bez względu czy będzie to lampa wisząca czy tuba, była dopasowana do aranżacji. Projektując oświetlenie kuchni pamiętajmy też o punktowym oświetleniu. W pomieszczeniu takim jak kuchnia, znajduje się wiele zakamarków, które wymagają dodatkowego doświetlenia. Oświetlenie nad szafkami kuchennymi służy celom dekoracyjnym, a także oświetla wnętrza szafek po ich otwarciu. Do tego typu oświetlenia wykorzystywane są lampy halogenowe, montowane na specjalnych wysięgnikach lub na płytach umieszczonych nad szafkami. Lampy te są umieszczone na środku szerokości szafek.

oświetlenie kuchni
Jaka lampa do kuchni?

Lampa zawieszona bezpośrednio nad stołem jest najczęstszą metodą oświetlenia stołu kuchennego. Idealnie jest użyć lampy z abażurem, aby goście przy stole nie byli oślepieni jasnością. Wystarczy umieścić kinkiet nad stołem w małych kuchniach. Jeśli kuchnia ma wyspę kuchenną, obniżenie sufitu nad stołem i oświetlenie go odpływami halogenowymi jest inteligentną alternatywą. Jaka jest najlepsza lampa do współczesnej kuchni? Zaleca się zamontowanie designerskiego modelu energooszczędnego w miejscach, w których będzie on łatwo widoczny. Wbudowana dioda LED, funkcja ściemniania lub czujnik ruchu poprawią użyteczność rozwiązania. Jest wiele sposobów oświetlenia ogólnego kuchni. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie powinno nas oślepiać. Oświetlenie ogólne może być w postaci wiszącej lampy lub np. plafonu. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym centralne oświetlenie jest głównym źródłem światła, od którego zależy komfort przebywania w tym miejscu. Zaplanuj oświetlenie tak, by podczas pracy przy blatach nie męczyć wzroku. Pamiętaj o doświetleniu zakamarków, w tym szafek kuchennych. Często stosuje się lampki halogenowe, by podświetlić ich zawartość. Optymalne oświetlenie w miejscy spożywania posiłków posiada lampę sufitową zawieszoną centralnie nad stołem. Wybór oświetlenia nie jest prostą sprawą, szczególnie mając do czynienia z pomieszczeniem w domu takim jak kuchnia. Nowoczesne lampy pełniące rolę oświetlenia głównego są funkcjonalne i designerskie. Lampy wiszące sprawdzą się jako oświetlenie do każdej kuchni o wysokich rozmiarach. Oświetlenie do małej kuchni to miejsce, w którym możemy użyć np. plafonów. Kuchenne oświetlenie powinno być dopełnione dekoracyjnymi światłami, które doświetlą ważne miejsca i spełnią rolę ozdoby.

Jaką lampę do kuchni
Jaka lampa do kuchni?

Jaka lampa do kuchni – opinie

To jaka lampa do kuchni jest odpowiednia zależy od wielu czynników takich jak styl i wystrój wnętrza np. w stylu loftowym sprawdzą się proste wiszące lampy. Wybierając odpowiednie oświetlenie do kuchni pamiętajmy, żeby zaopatrzyć ją w co najmniej 3 źródła światła. Oświetlenie sufitowe powinno być odpowiednio dopasowane do warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu. Malutki żyrandol, który będzie głównym oświetleniem pomieszczenia, sprawdzi się w małej, tradycyjnej kuchni. Im więcej miejsca w kuchni, tym więcej opcji. Większy żyrandol, wzbogacony o dodatkowe oświetlenie sufitowe, wygląda wspaniale w dużych wnętrzach. Mieszanka trzech form oświetlenia w kuchni, według ekspertów wnętrzarskich, jest najbardziej odpowiednia:

  • oświetlenie główne – lampa kuchenna sufitowa np. w postaci lampy wiszącej lub plafonu. Oświetlenie główne powinno oświetlać całe pomieszczenie nie rzucając cienia.
  • lampy dekoracyjne – są to lampy, których zadaniem jest stworzenie klimatu i nadania charakteru np. oświetlenie podszafkowe.
  • oświetlenie punktowe- montaż punktowych lamp skierowanych na poszczególne miejsca. Światło lampy powinno doświetlać miejsca trudno dostępne dla głównego źródła światła.

Urządzanie kuchni i aranżacja oświetlenia, które sprawdzi się najlepiej jako oświetlenie całej kuchni jest zależne od aspektów takich jak wystrój naszej kuchni, a także jej wielkość. Proste lampy pasują do każdego typu pomieszczeń i mają wielu zwolenników. Do swojej kuchni ludzie coraz częściej wybierają plafony. Kuchnia jest pomieszczeniem, które wymaga szczególnej dbałości o porządek. Wybór oświetlenia w postaci paneli lub lamp szynowych jest dobry dla osób, które nie mają czasu na częste, dokładne porządki, gdyż są łatwe w utrzymaniu czystości. Sposobów na oświetlenie jest tak wiele jak wiele jest rodzajów lamp. Projekt oświetlenia kuchni musi zawierać oświetlenie dekoracyjne. Korzystając z kilku źródeł światła np. z trzech rodzajów oświetlenia, mamy pewność, że nasza kuchnia będzie miała nietuzinkowy wygląd i będzie spełniała swoje zadanie na najwyższym poziomie.

Jaką plafonierę do kuchni wybrać?
Jaki plafon do kuchni wybrać?

 

Jakie lampy do białej kuchni?

Jakie lampy do białej kuchni, bardzo często jest to zadawany pytanie przez naszych klientów. Odpowiedź na pytanie, co wybrać do białej kuchni jest banalnie prosta. Wszystko zależy odo dodatków, jakie towarzyszą wystrojowi. Przy czarnych uchwytach kuchennych idealnie będą pasowały lampy w kolorze czarnym. Starajmy się dopasowywać kolor lamp do dodatków, jakie umieszczamy w kuchni. Biała kuchnia ma tę zaletę, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń przed sobą. Jest to odcień, który docenia kontrast, dlatego jasne i ciemne elementy ozdobne są koniecznością. Wersje lamp wiszących z abażurem, gdzie światło pada na ograniczony obszar pod lampą, są mniej praktyczną opcją niż plafony, które równomiernie oświetlają całą przestrzeń wokół blatów kuchennych i mebli. Projektując oświetlenie do białej kuchni najlepiej zastanowić się wcześniej nad wszystkimi aspektami. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym znajduje się wiele ważnych miejsc takich jak np. wyspa kuchenna, szafki, stół. Należy wybrać lampy do swojej kuchni, które poradzą sobie z tym wymagającym miejscem. Lampa sufitowa jako oświetlenie główne musi być funkcjonalne i musi zapewnić odpowiednie oświetlenie kuchni. Aranżacja kuchni i jej kolory mają znaczenie podczas wyboru oświetlenia do kuchni. Do białej kuchni pasują różne rodzaje oświetlenia, jeśli posiadamy białe ściany i biały blat, możemy postawić na wybór lampy o kolorze czarnym. Czarny kolor sprawi, że oświetlenie centralne przyciągnie uwagę i będzie kontrastem do jasnej kuchni i mebli. Takie połączenie nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, oświetlenie to będzie pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Nowoczesne lampy mają to do siebie, że wyglądają dobrze w każdych warunkach. Sposobów na oświetlenie jest wiele, równie dobrze posiadając biały blat możemy dobrać stylową, prostą lampę o tym samym kolorze. Jak wiadomo jedna lampa do kuchni to za mało. Główne źródło światła powinno bez problemu zdawać egzamin jako oświetlenie kuchenne. Nie zapominajmy jednak, że oświetlenie podszafkowe i inne typy lamp, żyrandoli i halogenów jest równie ważne. To jaka lampa do kuchni doświetlająca konkretne miejsce będzie optymalna do kuchni w jasnym kolorze również zależy od całej kuchni i umeblowania. W przypadku oświetlenia blatu kuchennego w kuchni musisz dobrać doskonałe oświetlenie, gdyż musimy przygotowywać posiłki, kroić warzywa itp. dlatego nie każda lampa sobie z tym poradzi. Do doświetlenia blatu możemy zamontować taśmę LED. Spełni funkcję praktyczną i dekoracyjną. Planując oświetlenie powierzchni stołu, możemy wybrać lampę wiszącą lub szynową. Dobór oświetlenia powinien podkreślać nowoczesne aranżacje wnętrza. Oświetlenie dekoracyjne najlepiej dobrać do oświetlenia głównego, tak by tworzyły tematyczną całość.

Jaką lampę do białej kuchni
Jakie lampy do białej kuchni?

Jaki żyrandol do kuchni?

Szukając odpowiedniego żyrandola do kuchni zwróćmy szczególną uwagę na to, iż często jest to centralny element wystroju kuchni. Musi być zarówno funkcjonalny, jak i efektowny. A co najważniejsze pasować do całość. Dobrze jest kiedy żyrandol ma więcej niż jedno źródło światła. Był łatwy w utrzymaniu czystości. Idealny żyrandol powinien mieć możliwość załączania 1 lub wielu sekcji oświetlenia, tak aby odpowiednio doświetlić kuchnię. W kuchni wymagane jest oświetlenie górne, które zostanie włączone przy wejściu i będzie emitować światło na całą przestrzeń. Nie musi mieć dużej jasności ani intensywności. Ważne jest, aby światło było rozproszone lub odbijało się od sufitu przed upadkiem na meble i sprzęt. Lampy zamontowane w suficie, plafony, listwy halogenowe, ale jeszcze bardziej tradycyjne żyrandole kuchenne sprawdzą się jako główne oświetlenie. Oświetlenie ogólne powinno być przemyślane na początku planowania oświetlenia w kuchni. To jakie oświetlenie główne dobierzemy do mebli kuchennych i ścian, ma znaczenie przy późniejszym wyborze oświetlenia blatu kuchennego czy oświetlenia podszafkowego i dekoracyjnego. Żyrandole do kuchni są idealne na środek sufitu, ale mogą być również używane nad stołem lub wyspą kuchenną, która staje się coraz bardziej modna. Jeśli zależy nam na wysokim komforcie pracy i przebywania w tym pomieszczeniu, musimy najpierw pamiętać, że przy wyborze oświetlenia do kuchni powinno być w nim wiele stref oświetleniowych. Dodatkowe oświetlenie stanowiska pracy, na którym przygotowujemy posiłki, a także punkty świetlne nad strefą czyszczenia i gotowania, są ważne dla bezpieczeństwa i wygody. Nowoczesne aranżacje gardzą zmierzchem, pomieszczenia powinny być jasne i przejrzyste. Kupując nowoczesny żyrandol kuchenny, przede wszystkim upewnij się, że żarówki, których używasz, mają dużą moc świetlną i sprawdź czy nie wymagają dodatkowej pomocy w postaci lamp dekoracyjnych. To jakie oświetlenie w kuchni będzie dla nas odpowiednie zależy od stylu. Aby wybrać żyrandol do kuchni wybierzmy styl np. loftowy. Designerskie akcesoria złożone z mieszanki metalu, drewna i szkła są często używane w surowych wnętrzach loftowych. Co więcej, żyrandol uformowany ze splątanych czarnych drutów do kuchni i jadalni jest prawdziwym klasykiem loftowego designu. Ponadto często używamy metalowych żyrandoli, które są mieszanką geometrycznych brył podczas urządzania przestrzeni w wzornictwie przemysłowym. Jeśli w swojej kuchni mamy styl glamour odpowiednie będzie oświetlenie dekoracyjne w postaci żyrandola z kryształkami. Ogromny, kryształowy żyrandol, który zostanie umieszczony w centrum kuchni, jest absolutną koniecznością dla wspaniałej kuchni. Lampa wisząca glamour to ponadczasowy klasyk, do którego sięgamy, gdy chcemy stworzyć bogatą atmosferę w naszym domu. Żyrandol w stylu glamour to na ogół ogromna lampa, która może niezależnie oświetlić kuchnię o większej niż normalnie powierzchni. Po znalezieniu odpowiedniego żyrandola do kuchni możemy powiesić drugi, identyczny nad stołem jadalnym lub w salonie. W rezultacie kuchnia zostanie urządzona tak, aby pasowała do reszty wyposażenia domu. 

Jaki żyrandol do kuchni?
Jaki żyrandol do kuchni?
przez

Post Author: Marcin Pietrasik