Spis treści

Profile LED jako nowy trend w oświetleniu

Dziś prężnie rozwijająca się technologia LED i różni jej producenci prześcigają się w wielu nowościach. Kilka lat temu taką nowością były właśnie profile do taśm LED. Nie pierwszy rzut oka niepozorne produkty, zaczęły powoli podbijać rynek nie tylko Polski, ale także Europejski. Na początku mieliśmy do dyspozycji jedynie profile LED meblowe, dziś dostępnych jest ich aż 50 różnych rodzajów. Coraz częściej profil aluminiowy LED wybierany jest do oświetlenia wnętrz ze względu na ciekawy i nowoczesny design.

profile led jako nowy trend w oswietleniu, sklep z oswietleniem smd-led.pl, baner reklamowy

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe panele LED dla Twojego wnętrza

Prym w produkcji, jak i w sprzedaży profili aluminiowych wiedzie firma Lumines. Ich bardzo pomysłowe konstrukcje, przekonały do siebie współczesnych klientów, którzy coraz częściej decydują się na lampy stworzone właśnie z profili aluminiowych. W coraz większej ilości sklepów stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć właśnie tego rodzaju profile LED. Nasza firma również zajmuje się sprzedażą i dystrybucją listw aluminiowych. Z uwagi na naszą wieloletnią współpracę z ich producentem, jesteśmy w stanie zaoferować bardzo atrakcyjne ceny, jak i rabaty hurtowe.

Profile aluminiowe do taśm LED

Zobacz również nasze inne artykuły o profilach aluminiowych LED

Profile do taśm LED – dlaczego warto?

Listwa aluminiowa LED okazała się świetnym partnerem nowoczesnego oświetlenia. Listwy do taśm LED zostały wykonane z ponadczasowego materiału, którym jest aluminium. To jest ich główny atut, dzięki któremu tak znakomicie współpracują z taśmami LED. Aluminium to materiał nie tylko prosty w różnego rodzaju modyfikacjach (np. w docięciu), ale także znakomicie odprowadza ciepło, jak i charakteryzuje się swoją długowiecznością. Dziś aluminium jest stosowane również wielu innych dziedzinach. W żarówkach coraz częściej spotykamy ten materiał, który służy jako radiator i odprowadza ciepło z diod LED. Współczesne zawieszenia samochodów również są wykonywane z aluminium (nie jak wcześniej ze stali) właśnie ze względu na wyjątkową trwałość tego materiału, jak i ogromną zaletę, jaką jest nierdzewność.

Profile do taśm LED

Profil aluminiowy LED to produkt przystosowany głównie do instalacji taśm ledowych. Chroni on je przede wszystkim przed przypadkowym zniszczeniem i zabrudzeniem, ale także zapewnia im optymalną temperaturę pracy. Jeszcze dosyć niedawno, kiedy profile do taśm LED nie były tak popularne, większość klientów oświetleniowych decydowała się na instalację taśmy LED bezpośrednio na gipsie, czy ścianie. Niestety, kiedy nasza instalacja musiała pracować trochę dłużej, bardzo często mogliśmy zauważyć, że diody paska świecą się coraz słabiej, a sama taśma zaczyna powoli się odklejać. Rozwiązaniem tego problemu stała się właśnie szyna LED. Jej niska cena oraz ogólna dostępność sprawiła, że dzisiaj klienci, kupując taśmy LED, zawsze wybierają do nich profile aluminiowe.

Listwa aluminiowa LED – montaż

W zależności od wybranej listwy LED, będziemy mieli nieco inną drogę montażu. Profile aluminiowe do taśmy LED możemy podzielić na te przystosowane do natynkowego montażu, jak i te podtynkowe. Oczywiście dostępne są one w wersji meblowej oraz architektonicznej.

Zacznijmy od uchwytów. Są to plastikowe spinki, które w większości występują w profilach meblowych. Są to niepozorne produkty, które jednak podczas montażu okazują się bardzo wygodnym rozwiązaniem. Do jednego profilu będziemy potrzebować dwóch lub trzech uchwytów (w zależności od długości). Najpierw musimy za pomocą wkrętów zamocować je na miejscu montażu naszej listwy. Potem przechodzimy do włożenia profilu, który po wciśnięciu w spinki, od razu się zatrzaskuje. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy przewiercać się przez profil, a za jakiś czas będziemy mogli go równie szybko i łatwo zdemontować.

Uchwyty do profili LED

Kolejnym bardzo tanim, a zarazem przydatnym produktem są zaślepki. Są one dostępne zarówno w wersji plastikowej, jak i aluminiowej. Cena takiej zaślepki to jedynie 70 groszy, a jedynie w przypadku wersji aluminiowej, będziemy musieli sięgnąć nieco głębiej do portfela. Zaślepki do profili aluminiowych dostępne są praktycznie do każdego modelu (wyjątek stanowią profile LED E i F). Są bardzo wygodnym rozwiązaniem, które należy jedynie wcisnąć w profil, aby stworzył on idealną całość.

Zaślepki do profili LED

Profile montażowe to kolejna nowość, którą wprowadziła firma Lumines pod koniec 2017 roku. Znacznie poszerzają one możliwości instalacji profili LED, a także sprawiły, że listwy aluminiowe zaczęto stosować nie tylko w domowych instalacjach, ale także tych bardziej przemysłowych i biurowych. Dziś profile, w których zainstalujemy 3, czy 6 taśm LED równolegle coraz częściej stosowane w oświetleniu przemysłowym. Stanowią przede wszystkim elegancki zamiennik dla opraw starego typu. Większość profili architektonicznych zamontujemy właśnie przy użyciu profili montażowe. Jedne z nich jak Sparo, czy Fari są niezbędne do montażu takiej listwy. Nieco inaczej jest w przypadku profili montażowych Talia i Largo. One dają nam możliwość ukrycia przewodu zasilającego, samego zasilacza, czy także na szybką zmianę kąta świecenia i pozycji naszej lampy.

Profile montażowe

 

Listwy do taśm LED możemy również zwiesić. Producent zadbał nie tylko o to, aby był to trwały montaż, ale także funkcjonalny. Stalowe linki do profili dostępne są w różnych długościach i występują one również w wersji przewodzącej prąd. Wtedy posiadają ukryte przewody, które pozwolą nam na dyskretne podłączenie źródła światła LED do zasilacza.

Zawiesia do profili LED

 

Sprężynki montażowe, na których zamocujemy naszą listwę, działają na bardzo podobnej zasadzie, jak te w panelach podtynkowych i oprawkach sufitowych. Co to oznacza? Szybki i sprawny montaż.

Sprężynki montażowe do profili

Profile LED ze względu na długości (od 1 do 3 metrów) bardzo często muszą być łączone w dłuższe odcinki. W tym przypadku producent również zadbał o nas i do naszej dyspozycji oddał łączniki montażowe. Występują one o 4 różnych kątach, dzięki czemu będziemy mogli połączyć profile prosto, lub pod różnym kątem nachylenia.

Łączniki montażowe do profili

 

Profile aluminiowe – rodzaje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy korytka do ledów firmy Lumines dostępne są w bardzo wielu rodzajach, a dodatkowo każdy z nich będziemy mogli zamontować na kilka sposobów. Ponadto ich producent postarał się, aby profile LED dopasować do każdego wnętrza, więc są one tworzone w 5 uniwersalnych kolorach. Oczywiście istnieje możliwość docięcia profili pod wymiar, jak i dopasowania ich koloru do naszego pomysłu.

Najwyższy czas przejść do rodzajów profili. Tutaj mamy do dyspozycji różne szerokości i wielkości, które możemy podzielić na kilka podgrup.

Profil LED meblowy

Najstarsze modele profili, które jako pierwsze były dostępne w sprzedaży, a później jedynie dodano dodatkowe rodzaje. Wśród nich znajdziemy niezbyt dużej wielkości listwy aluminiowej przystosowane w większości do montażu jednej taśmy LED.

Profile meblowe LED

Profile aluminiowe A, D, X – to profile LED nawierzchniowe, które różnią się od siebie wysokością i szerokością. Są to najprostsze listwy aluminiowe, które stosujemy głównie jako radiatory taśm LED.

Profile aluminiowe

Najwęższy z nich to typ X, który zamontujemy w małych szczelinach, lub w miejscach o małej powierzchni montażowej. Pamiętajmy, że do tego modelu zmieści się jedynie taśma LED o szerokości 8 mm.

Profil aluminiowy X
Następny z nich to szerszy, ale i niższy profil typu D. Jego wysokość to jedynie 6,3 mm.

Profil aluminiowy D

Ostatni z tego zestawienia to profil LED typu A. To podstawowa wersja profilu o wysokości 9,3 mm i szerokości 16 mm.

Profil aluminiowy A

Profil narożny C i H – profil LED kątowy jest odpowiedzią na współczesne zapotrzebowanie klientów. Firma Lumines oferuje nam dwa rodzaje. Profil aluminiowy C jest symetryczny i montujemy go pod kątem 45 stopni. Profil kątowy H posiada ścianki o różnym kącie położenia, dlatego w zależności od strony montażu otrzymamy kąt świecenia 60 lub 30 stopni.

Profil LED kątowy

Profil LED podtynkowy B i Z – profile wpuszczane LED są odmianami listw napowierzchniowych, które zostały dodatkowo wyposażone w skrzydełka podtynkowe. Profil B odpowiada profilowi A, natomiast Z odpowiada profilowi D.

Profil LED wpuszczany

Profil meblowy głęboki G i Y – są to najgłębsze z profili meblowych, które przy użyciu mlecznego klosza zachowują jednolitą linię światła. Listwa typu G jest podtynkowa, natomiast profil Y zamocujemy natynkowo.

Profil LED głęboki
Profile E i F – to odpowiedniki klasycznych kątowników, służące głównie do odprowadzania ciepła z diod LED. Są również dosyć ciekawym sposobem na podświetlenie szklanych półek.

Kątowniki LED

Profile LED okrągłe Mico i Cosmo – okrągłe listwy to nowość naszego producenta. Idealnie sprawdzają się jako eleganckie lampy, a także wypełniają stylistyczną lukę, w której reszta profili jest znacznie bardziej kanciasta.

Profile LED okrągłe

Profil meblowy Reto – jedyna „meblówka” w której zamocujemy dwie taśmy LED, które ukryjemy pod jego skrzydełkami. Co z tego wychodzi? Eleganckie jednolite światło, przy użyciu dowolnego klosza.

Profil aluminiowy Reto

Profil LED do szyby I6 i I10 – są to listwy aluminiowe, w które służą do oświetlenia szyb, które zamocujemy w nich przy pomocy profilu montażowego Fari. I6 jest dedykowany do szyb o grubości 6 lub 8 mm natomiast I10 – 10 mm.

Profil szybowy LED

Profil LED architektoniczny

Profil LED szeroki jest odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy chcieli, aby taśmy LED mogły posłużyć jako główne źródła światła. Tę grupę możemy podzielić na te na dwie, trzy lub 6 taśm LED, a także na te dostosowane stricte do montażu podłogowego i schodowego.

Profile architektoniczne LED

Profil na dwie taśmy LED

listwy do taśm led

To kolejna nowość w ofercie firmy Lumines. Listwy aluminiowe Dileda, Sileda, to typowe, napowierzchniowe profile, w których zainstalujemy dwie taśmy ledowe. Przedrostek in oznacza, że listwę wyposażono w skrzydełka podtynkowe do montażu na sprężynkach montażowych.

listwa aluminiowa do taśmy led

Profil aluminiowy Talia, Dopio i Unico to listwy aluminiowe, które zamontujemy za pomocą profili montażowych. Talia jest prostą listwą, która swoim wyglądem przypomina Diledę i Siledą. Dopio i Unico są natomiast profilami kierunkowymi. Pierwszy z nich jest dwustronny, drugi natomiast jednostronny. Profil Talia również posiada swoją podtynkową wersję i podobnie jak to było wyżej, jej nazwa posiada przedrostek „in”

Profil na dwie taśmy LED

Profil Zati i Subli – są to listwy aluminiowe, które po montażu możemy zagipsować. Jest to pomysłowe rozwiązanie, które po sprawnej instalacji, stworzy nam dyskretną lampę, której będziemy mogli ujrzeć jedynie klosz.

profile aluminiowe do regipsów

Profil aluminiowy na trzy taśmy LED

Profil na trzy taśmy LED

Tutaj mamy dobrze znane od wielu lat Profile LED Iledo i Inso. Pierwszy z nich zamontujemy natynkowo za pomocą wkrętów montażowych, a drugi wpuścimy za pomocą sprężynek. Nadal najczęściej wybierane listwy aluminiowe LED, dzięki swojej uniwersalności i dosyć przystępnych wymiarach.

listwy do oświetlenia led

Profile szerokie LED

Profile szerokie LED

Profil aluminiowy Largo, inLargo i Sorga to największe z dostępnych listw aluminiowych. Zamontujemy w nich aż 6 pasków LED równolegle. Profi Largo i inLargo możemy ponadto zainstalować wraz z profilami montażowymi, tworząc niesamowite systemy oświetlenia.

Profile LED szerokie

Profil LED podłogowy i schodowy

Profil schodowy LED
Tutaj mamy do dyspozycji profile o podwyższonej szczelności, dzięki użyciu dedykowanego klosza. Profil aluminiowy Terra jest listwą podłogową, po której będziemy mogli swobodnie stąpać, natomiast Profil schodowy LED Scala, posłuży nam jako listwa schodowa.

Profil LED podłogowy

Profile przysufitowe LED

Profile przysufitowe LED
Listwa LED Conva i Logi to profile, które zamontujemy przy pomocy profilu montażowego, Sparo na naszym suficie. Świetnie sprawdzają się do dekoracyjnego podświetlenia sufitu bądź ściany. Jest to bardzo atrakcyjny wybór, który doda niesamowitego uroku, każdemu wnętrzu.

szyna led

Listwy konstrukcyjne LED

Profile międzypłytowe LED
Profile międzypłytowe Vedo, Pero Scala – to listwy konstrukcyjne, które zamocujemy w sufitach podwieszanych w oświetleniu domowym i przemysłowym. Charakteryzują się odbitym światłem, które idealnie rozmywają się po ich aluminiowych ściankach

Profil LED konstrukcyjny

Zamiennik tradycyjnych listw przypodłogowych

Listwa przypodłogowa LED
Profile przypodłogowe Tiano i Flaro – znudziła się wam tradycyjna listwa przypodłogowa? Profil LED Tiano i Flaro to powiew nowoczesności i praktyczności, która może okazać się niezbędna podczas nocnych przechadzek.

Profil przypodłogowy LED

Profile sufitowe LED

Profile sufitowe LED
Listwy aluminiowe IPA i APA to nowość przystosowana do montażu w płytach sufitowych o grubości 12 lub 16 mm. W zależności od wersji emitują światło prostopadle lub równolegle względem powierzchni montażowej.

Profil sufitowy LED

Klosze do profili aluminiowych

Oczywiście większość profili LED posiada również klosze, służące do rozpraszania światła, ale także dodatkowej ochrony taśmy. Tutaj mamy do wyboru różne wersje przezroczystości: przezroczystą, mrożoną i mleczną (wykonane z PCV), oraz Frosted i Frosted Mleczną (wykonane z PMMA).

W przypadku profili meblowych, mamy do dyspozycji klosz Slim, Basic oraz High

Klosze do Profili meblowych

Do listw architektonicznych zamocujemy klosz Double, Wide lub Super Wide.

Klosze do profili architektonicznych

Profil LED elastyczny

Profil LED PCV ma jedną zaletę względem tego aluminiowego. Jest nią jego elastyczność. Tego rodzaju listwy możemy dowolnie wyginać i odginać, względem montowanej powierzchni, dzięki czemu zamontujemy je między innymi na okrągłych kolumnach. Tego rodzaju profile posiadają również jedną wadę względem aluminiowych, czyli możliwość odprowadzania ciepła. Tutaj zdecydowanie wygrywa aluminium, które zdecydowanie lepiej sprawdza się jako radiator taśm LED

listwa maskująca led.

Firma Lumines nie znalazła jeszcze rozwiązania na to, jak sprawić, aby ich profile były bardziej elastyczne. Zwróćmy jednak uwagę na profil aluminiowy D. Jest on na tyle płaski, że możemy go w prosty sposób odpowiednio odgiąć, a czym dłuższy jest jego odcinek, to przyjdzie nam to z jeszcze większą łatwością. Zakup tego profila pozwoli nam na zachowanie obydwu dosyć ważnych atutów, jakimi są odprowadzanie ciepła i elastyczność montażu.

Jest to w tej chwili jedyne rozwiązanie, w przypadku profili aluminiowych, ale myślę, że jest to już tylko kwestia czasu, kiedy to pojawią się na rynku aluminiowe profile o znacznie większej elastyczności.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 26 stycznia 2019