Spis treści

Jak powinno wyglądać oświetlenie sklepu odzieżowego

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu, ale także przydaje się przy prowadzeniu biznesu. Dziś, dobre oświetlenie może przyczynić się do zwiększonej sprzedaży w niemal każdej branży. Szczególnie w sferze mody i urody, gdzie liczą się detale, światło odgrywa bardzo ważną rolę i może odpowiadać za odczucia klientów i ilość sprzedawanych towarów. Dobrze dobrane oświetlenie sklepu odzieżowego sprawić, że ubrania lub akcesoria będą prezentować się zdecydowanie lepiej. Tak samo sprawa wygląda z przymierzalniami i witrynami. Oświetlenie w salonie odzieżowym może wpłynąć na niemal każdy aspekt kierujący klienta do zakupu.

Jeśli prowadzisz swój sklep odzieżowy i zastanawiasz się jak go oświetlić, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • jaka powinna być barwa światła w sklepie odzieżowym,
 • na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia w salonie odzieżowym,
 • jak oświetlić przymierzalnię oraz witryny sklepowe.
oświetlenie salonu sklepowego

oświetlenie salonu sklepowego

Przechadzając się po galerii handlowej, spotkamy bardzo wiele sklepów odzieżowych, wykonanych w różnych stylach. Sklep oferujący odzież sportową będzie bardziej nowoczesny, natomiast te posiadające w ofercie odzież retro będą wykonane w stylu Vintage. Oczywiście każdy tego rodzaju sklep powinien posiadać oświetlenie, które odpowiednio rozświetli jego pomieszczenia, a także znakomicie wkomponuje się w jego całościowy styl i wizerunek.

Oświetlenie sklepu odzieżowego powinno się składać z lamp służących jako główne źródła światła i tych akcentowych, skupionych głównie na oświetleniu produktowym. Powinniśmy wybierać lampy o szerokim kącie świecenia, które równomiernie oświetlą całe nasze wnętrza, tak aby każdy z naszych produktów był zauważalny przez potencjalnych klientów. Kolejnym zabiegiem świetlnych, jakie coraz częściej stosują sklepy, jest akcentowe doświetlenie dla produktów promocyjnych, czy nowości. Lepiej oświetlona koszulka, czy spodnie szybciej przyciągają uwagę klienta i znacznie lepiej się sprzedają.

Najczęściej wybierane lampy przez właścicieli sklepów:

Lampy szynowe 1-Fazowe serii LVTLampy szynowe 1-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Lampy szynowe 3-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Szynoprzewody magnetyczneSzynoprzewody magnetyczneZobacz produkty

Jaką barwą oświetlić sklep odzieżowy?

Barwa światła ma ogromne znaczenie nawet w naszych domach i mieszkaniach, gdzie często spędzamy całe dnie lub wieczory na czytaniu książki, lub oglądaniu filmu. Ciepłe barwy w zakresie 2500-3500 K, działają na ludzi odprężająco i wyciszająco. Polecane jest zatem, by lampki nocne, oświetlenie w sypialni oraz salonie posiadało ciepłą i spokojną barwę. W sklepie odzieżowym taka barwa światła nie ma jednak sensu bytu. Od energii, samopoczucia i chęci na zakupy klientów zależy, ile tak naprawdę będą w stanie kupić. Korzystanie z żarówek LED o ciepłej temperaturze barwowej sprawi, że klienci będą ospali i mniej skorzy do wydania pieniędzy w naszym sklepie.

Nowoczesny sklep odzieżowy

Nowoczesny sklep odzieżowy

Pójście w drugą stronę oraz zakup źródeł światła o zbyt chłodnej barwie również nie należy do najlepszych pomysłów. Światło wpadające w niebieski kolor podświadomie kojarzy się z nieprzyjemną atmosferą lub lekarzami, których jak wiemy, mało kto lubi.

oświetlenie sklepu odzieżowego

oświetlenie sklepu odzieżowego

panel-led-60w-60x60-4000k-5400lm-ip20-bialy
PANEL LED 60W 60X60 4000K

Panel LED 60W 60×60 4000K 5400lm IP20 BIAŁY to wysokiej jakości panel led sufitowy 60×60, zapewniający nie tylko znakomite oświetlenie, ale także oszczędność energii i trwałość. Ten zaawansowany technologicznie produkt to idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno w przestrzeni biurowej, jak i komercyjnej. Dzięki odpowiedniej mocy i barwie, ten panel LED 60×60 4000K zapewnia komfortowe, mocne światło.

Zobacz produkt

Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że poszczególne strefy w sklepie powinny delikatnie różnić się temperaturą barwową. Oświetlenie ogólne sufitowe powinno być wysokiej jakości i emitować promienie świetlne o neutralnej temperaturze 4000K. Dzięki temu klienci po wejściu do sklepu nie odczują zbyt dużej różnicy i chętnie zapoznają się z dostępnymi w sklepie towarami. Drugim oświetleniem, na które powinieneś zwrócić uwagę, jest oświetlenie akcentujące. Jego zadaniem jest wyeksponowanie konkretnych wystaw oraz produktów, które chcemy sprzedać. W sklepie odzieżowym najlepiej sprawdzi się oświetlenie LED o nieco chłodniejszej barwie. Ostatnią strefą są kasy. Tutaj powinna panować spokojna i rodzinna atmosfera. Znów dobrym wyborem będzie naturalne światło lub nieco cieplejsze o barwie 3500K. Ciepłe światło plus dobra i miła obsługa sprawi, że klienci chętniej dokonają zakupu dodatkowych produktów dostępnych przy kasie.

barwa światła w salonie odzieżowym

barwa światła w salonie odzieżowym

Zatem, jaką barwą oświetlić sklep odzieżowy?

W salonie odzieżowym najlepiej sprawdzi się naturalna lub chłodna biała barwa, czyli światło o temperaturze barwowej w przedziale 4000-6000 K.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu sklepów

Oświetlenie sklepu odzieżowego – na co zwrócić uwagę?

Czasy, w których wysoka jakość produktów i obsługi gwarantowała dobrą sprzedaż, dawno minęły. Dziś to ciekawie wyglądający sklep, marketing i nietuzinkowe produkty odpowiadają za sprzedaż danego sklepu. Jeśli chodzi o wygląd, to oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów, przyczyniającym się do budowania odczuć klientów. Warto zatem zadbać nie tylko o jakość źródeł światła, ale również o wygląd opraw. Zanim jednak wybierzesz nowoczesne oświetlenie, musisz ustalić, do jakiej grupy klientów chcesz trafić i jaką atmosferę chcesz budować w sklepie. Powinieneś zatem:

 1. Poznać swojego klienta. Jeśli planujesz otworzyć sklep odzieżowy dla młodzieży, możesz postawić na nowoczesne rozwiązania i dodatkowe źródła światła. W przypadku nieco starszych klientów najlepiej sprawdzą się klasyczne żyrandole i proste lampy sufitowe.
 2. Ustalić jego potrzeby. W zależności od rodzaju sprzedawanych produktów musisz ustalić, czego oczekuje Twój klient. Czy chce w Twoim sklepie czuć się prawie jak w domu? A może jednak poszukuje nowości lub czegoś innego?
 3. Stworzyć ciekawy projekt wizualny. Zanim zaczniesz myśleć o oświetleniu, sprawdź, czy na ścianach lub suficie nie znajduje się nic, co utrudni montaż lamp. Na tej podstawie stwórz ciekawy wystrój wnętrza.
 4. Dostosować oświetlenie do swoich możliwości i potrzeb klienta. Każda strefa w sklepie powinna rządzić się swoimi prawami. Nie możesz całego sklepu oświetlić w jednolity sposób. Witryny powinny być wyposażone w spoty, lada sprzedażowa w przyciągający wzrok żyrandol, a przymierzalnie w proste i funkcjonalne lampy.

Jeśli wiesz już, na jakiej grupie klientów chcesz się skupić i czego oczekują od Twojego sklepu, możesz przejść do zakupów. Nie powinieneś wybierać pierwszej lepszej lampy sufitowej czy oprawy ściennej. W pierwszej kolejności powinieneś odrzucić wszystkie przestarzałe źródła światła. LEDy oferują maksymalny stosunek ceny do jakości, dzięki czemu to na nich powinieneś zawiesić swój wzrok. Oprócz tego są niezwykle energooszczędne. Pozwalają oszczędzić nawet do 70% energii elektrycznej w ciągu roku. Jakość emitowanego światła również stoi na najwyższym poziomie. Światło nie męczy wzroku i nie migocze, co bardzo często ma miejsce w przypadku świetlówek halogenowych lub standardowych żarówek.

Nowoczesny sklep odzieżowy

Nowoczesny sklep  z dobrym oswietleniem

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia do sklepu odzieżowego, jest jej budowa i funkcjonalność. Najlepsze są lampy, które w kilka chwil obrócisz lub przesuniesz w taki sposób, aby oświetlały nowo powstałą witrynę lub szafę. Najlepiej sprawdzi się tutaj oświetlenie szynowe. Konieczne jest również stosowanie takich opraw, które nie wymagają specjalistycznych narzędzi do wymiany źródeł światła.

Sklep odzieżowy oświetlenie

Sklep odzieżowy oświetlenie

Jak oświetlić przymierzalnię w sklepie odzieżowym

To, jak dana osoba wygląda w danej kurtce czy bluzie, zależy w ogromnej mierze od skupienia, kąta padania i intensywności światła. W przymierzalniach sklepowych nie wolno stosować lamp metalohalogenkowych oraz takich, emitujących wąski i ostry strumień światła halogenowego. W takim świetle nawet w najlepszym ubraniu klient będzie prezentował się bardzo niekorzystnie. A przecież jak dobrze wiemy, od tego, czy dane ubranie spodoba się klientowi, zależy, czy będzie chciał je kupić. Oprócz tego, światło w przymierzalni:

 • nie powinno być zbyt intensywne, tworzące liczne cienie,
 • nie powinno mocno odstawać od naturalnego światła dziennego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni,
 • nie powinno być jednolite, spłaszczające sylwetkę,
 • powinno posiadać odpowiednią temperaturę barwową,
 • powinno padać pod odpowiednim kątem, w taki sposób, aby nie podkreślało niedoskonałości sylwetki.

W przymierzalni bardzo dobrze sprawdzą się panele LED, zapewniające miękkie i jednorodne światło. Lampy powinny być zamontowane w wielu punktach. Warto, by nad przymierzalnią znajdowało się główne źródło światła o chłodnej barwie, a nad lustrem lub nad lustrami, zainstalowane były dodatkowe kinkiety o naturalnej barwie światła. Same źródła światła LED powinny posiadać wysoki współczynnik oddawania barw (CRI lub Ra). W sklepach odzieżowych i przymierzalniach powinna się instalować jedynie lampy o CRI > 80. Dzięki temu kolory ubrań w sklepie jak i przymierzalni będą oddane w naturalny sposób. Klient po powrocie do domu nie będzie się zatem czuł oszukany, myśląc, że kupuje pomarańczową, a w rzeczywistości kupił czerwoną bluzę.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Lampy do sklepu odzieżowego a oświetlenie witryny sklepowej?

Witryna w salonie odzieżowym to kluczowy element, którego zadaniem jest przykucie uwagi przechodniów. Jest to ten element, z którym klient styka się na samym początku i to on odpowiada w dużym stopniu za ilość klientów odwiedzających nasz sklep. Warto zatem, by oświetlenie było zaprojektowane i dobrane w taki sposób, aby pokazywało jak najwięcej zalet naszych produktów.

oświetlenie w witrynie sklepowej - oświetlenie sklepu odzieżowego

oświetlenie w witrynie sklepowej – oświetlenie sklepu odzieżowego

Dobrym wyborem będą mobilne lampy do sklepu odzieżowego, a najlepiej szynowe, czyli te które bez problemu można przesunąć w dowolne miejsce naszej witryny. W nieco inny sposób oświetlamy bowiem kolekcję wiosenną i letnią, a inaczej zimową oraz jesienną. Jeśli chcesz, by światło przyciągało klientów, zadbaj również o lampy umożliwiające zmianę temperatury barwowej oraz kąta padania światła. Będzie to ogromny atut, który pozwoli podkreślić walory prezentowanej odzieży oraz akcesoriów w sklepowej witrynie.

witryna sklepowa oświetlenie - oświetlenie sklepu odzieżowego

witryna sklepowa oświetlenie – oświetlenie sklepu odzieżowego

Witryna jest wizytówką każdego sklepu, dla tego powinna być naprawdę dobrze wyeksponowana i oświetlona. Każda witryna jest wizytówką sklepu i to ona często stanowi o tym, czy klient wejdzie do sklepu, czy nie. Dlatego zaleca się, aby witryna była najlepszą częścią całego sklepu i towary tam wyeksponowane były z przedziału top 10 sprzedaży. Klient ma często sekundę na zastanowienie czy wejść do danego sklepu, czy go ominąć dla tego siłą rzeczy starajmy się by, nasze witryny były dobrze oświetlone.

Oświetlenie witryny w sklepie - oświetlenie sklepu odzieżowego

Oświetlenie witryny w sklepie – oświetlenie sklepu odzieżowego

Podsumowując, skuteczne oświetlenie w sklepie odzieżowym jest kluczowe dla przyciągnięcia uwagi klientów i właściwej prezentacji produktów. Odpowiednie światło w sklepie powinno być dopasowane do jego charakteru i stylu, zapewniając równomierne rozłożenie światła dla bezpiecznego poruszania się po sklepie. Naturalna lub chłodna biała barwa światła (4000-6000 K) jest zalecana, ponieważ sprzyja koncentracji i zachęca do zakupów. Ważne jest również zastosowanie oświetlenia akcentującego, które skupia uwagę na konkretnych produktach, szczególnie promocjach i nowościach. W przymierzalniach kluczowe jest zapewnienie miękkiego, jednorodnego światła, które realistycznie oddaje wygląd ubrań. Natomiast witryna sklepowa jako pierwszy punkt kontaktu z klientem powinna być dobrze oświetlona, aby efektywnie przyciągać uwagę przechodniów i atrakcyjnie prezentować produkty. Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania oświetleniowe i skorzystanie z pomocy specjalistów to ważne kroki, które mogą przynieść znaczące korzyści dla sklepu odzieżowego, zarówno pod względem estetycznym, jak i sprzedażowym.

oświetlenie salonu sklepowego

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 9 lutego 2022