Spis treści

Oświetlenie supermarketu

Oświetlenie supermarketu jest jednym z ważniejszych aspektów decydujących o powodzeniu sklepu. Właściwe dobrane oświetlenie supermarketu jest tak ważne z co najmniej trzech względów takich jak:

 1. Zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom
 2. Podkreślenie produktów znajdujących się w sklepie i zachęcenie do zakupów
 3. Odpowiednio dobrane oświetlenie znacznie zmniejszy rachunki za prąd

Każde oświetlenie sklepu powinno być przemyślane i zaplanowane w taki sposób, by dostatecznie i dokładnie oświetlać każdy zakamarek. Oświetlenie w supermarkecie, jak widzimy, jest niezwykle ważną sprawą. Odpowiednio dobrane światło zarówno w postaci lamp zewnętrznych, jak i tych znajdujących się wewnątrz supermarketu jest kluczem do sukcesu.

oświetlenie salonu sklepowego

oświetlenie salonu sklepowego

Najczęściej wybierane kategorie produktowe przez naszych klientów do oświetlenia supermarketu:

Oświetlenie do mięsaOświetlenie do mięsaZobacz produkty
Oświetlenie do serówOświetlenie do serówZobacz produkty
Oświetlenie do warzyw i owocówOświetlenie do warzyw i owocówZobacz produkty
Oświetlenie do pieczywaOświetlenie do pieczywaZobacz produkty
panel ledPanele LEDZobacz produkty
Oświetlenie szynowe

Zobacz więcej z kategorii

Oświetlenie szynowe
Zobacz produkty

Jakie oświetlenie do supermarketu – co jest ważne w 2023 roku?

CZARNA SZYNOWA LAMPA LED 27W MDR BRANTA METALICA 940 60ST - 4000KZobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA - CZARNYZobacz produkt
REFLEKTOR LED SZYNOWY PRO BRANTA LUX 27W Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA MINI II - CZARNYZobacz produkt
Jakie oświetlenie do supermarketu wybrać? Co jest ważne w 2023 roku i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wydajność oświetlenia. Nowoczesne oświetlenie w technologii LED stanowi dużą energooszczędność. Oświetlenie LED do supermarketu pobiera tą samą energię wytwarzając przy tym znacznie więcej światła. Dzięki temu więc, w wysokim stopniu możemy polepszyć swoją sytuację finansową, szczególnie, że w supermarketach i sklepach spożywczych potrzebnych jest wiele rodzajów lamp od oświetlenia Led do lad chłodniczych po oświetlenie witryn, czy właściwe oświetlenie zewnętrzne. Jeśli chcemy zapewnić odpowiednie oświetlenie supermarketu, warto wykonać projekt oświetlenia, który pomoże nam określić ilość światła potrzebną do zapewnienia właściwych warunków pracownikom i klientom, a nam pomoże oszczędzić finanse. Nasz sklep SMD-LED oferuje darmową wycenę i projekt oświetlenia, dzięki którym w prosty i szybki sposób mogą Państwo zaplanować swoje dalsze przedsięwzięcia.
Jakie oświetlenie do supermarketu

Jakie oświetlenie do supermarketu?

W supermarketach często stosuje się różne rodzaje oświetlenia, aby uzyskać optymalne efekty. Oto kilka przykładów:
 • Oświetlenie górne: to główne źródło światła w sklepie, które jest zazwyczaj zamontowane na suficie. Służy do oświetlenia całego sklepu i umożliwia klientom swobodne poruszanie się po sklepie.
 • Oświetlenie punktowe: to oświetlenie zamontowane bezpośrednio na produktach lub półkach. Służy do podkreślenia atrakcyjności produktów i ułatwia ich wybór.
 • Oświetlenie sklepowe: to specjalne oświetlenie zamontowane na witrynach sklepowych i ekspozycjach. Służy do przedstawienia produktów w atrakcyjny sposób i zachęcania klientów do wejścia do sklepu.
 • Oświetlenie awaryjne: to oświetlenie zapasowe, które jest włączane w przypadku awarii głównego źródła światła lub w sytuacjach awaryjnych. Służy do zapewnienia bezpieczeństwa klientów i pracowników.
 • Oświetlenie LED: to nowoczesne oświetlenie, które jest coraz częściej stosowane w supermarketach ze względu na niższe koszty eksploatacji i niższe emisje CO2.
Jakie oświetlenie do supermarketu - co jest ważne w 2023 roku?

Jakie oświetlenie do supermarketu – co jest ważne w 2023 roku?

Normy oświetleniowe w supermarkecie

Normy oświetleniowe w supermarkecie należy bezwzględnie spełniać, gdyż przede wszystkim jest to miejsce pracy wielu osób. Wedle norm oświetleniowych w supermarkecie musimy zapewnić nie mniej niż 200 – 300lx.
Istnieją różne normy dotyczące oświetlenia w supermarketach, które różnią się w zależności od kraju lub regionu. Niemniej jednak, pewne wymagania dotyczące oświetlenia są powszechnie stosowane w wielu krajach.
Normy oświetleniowe w supermarkecie

Normy oświetleniowe w supermarkecie

 • Natężenie światła: Wymagane natężenie światła zależy od rodzaju produktów, jakie są sprzedawane w sklepie. W przypadku produktów spożywczych, wymagane natężenie światła wynosi zazwyczaj od 200 do 300 luxów. Natomiast dla produktów takich jak odzież, obuwie czy elektronika, wymagane natężenie światła jest większe i wynosi od 500 do 1000 luxów.
 • Temperatura barwowa: Wymagana temperatura barwowa dla oświetlenia w supermarketach wynosi zazwyczaj od 3500 do 4000 Kelwinów.
 • Współczynnik oddawania barw (CRI): Wymagany współczynnik CRI dla oświetlenia w supermarketach wynosi zazwyczaj powyżej 80.
 • Zrównoważenie: Wymagane jest zrównoważenie oświetlenia, czyli odpowiednie rozłożenie światła w sklepie, aby uniknąć cieni i nierównomierności.
 • Bezpieczeństwo: Oświetlenie musi być zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom.
 • Oszczędność energii: Wiele norm i przepisów wymaga od supermarketów, aby ich oświetlenie było energooszczędne, co oznacza, że musi być wykorzystywanych energooszczędne technologie takie jak LED.
PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Dlaczego odpowiednie oświetlenie w supermarkecie jest ważne?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie w supermarkecie jest ważne? Odpowiednie oświetlenie w supermarkecie jest ważne, ponieważ pozwala na lepsze przedstawienie produktów klientom, co w 2023 roku jest koniecznością. Jak wiemy w obecnych czasach, gdy na każdym kroku mamy szeroki wybór produktów zarówno stacjonarnie, jak i online, wygląd i estetyka prezentowania asortymentu jest nieoceniona. Dobre oświetlenie pomaga podkreślić atrakcyjność produktów, co zwiększa szansę na ich sprzedaż. Ponadto, dobre oświetlenie pomaga klientom lepiej widzieć produkty, co ułatwia poruszanie się po sklepie i pomaga w dokonywaniu wyborów. Oświetlenie także może zwiększać bezpieczeństwo i komfort klientów, co jest ważne dla dobrej opinii o sklepie.

 

Dlaczego odpowiednie oświetlenie w supermarkecie jest ważne?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie w supermarkecie jest ważne?

Odpowiednio zaplanowane i dobrane oświetlenie supermarketu stanowi bardzo ważną część sprzedaży. Oświetlenie do sklepu i zapewnienie odpowiedniego natężenia światła pozwala wpłynąć na zachowania zakupowe klientów. Pierwsze wrażenie klienta jest najważniejsze. Z tego też powodu z pomocą lamp dedykowanych do oświetlenia strefy, czy danej witryny należy zapewnić odpowiednią jakość światła, która zwróci uwagę klientów na produkty, które nabiorą soczystych kolorów i spowodują lepszą sprzedaż. Klienci najczęściej kierują się pierwszym wrażeniem, dlatego wybór oświetlenia jest tak istotny, aby asortyment i zalety budynku przedstawić je we właściwym świetle. W przypadku oświetlenia przestrzeni sklepowej należy rozmieścić je zgodnie ze strefami na jakie jest podzielony supermarket. Każdy supermarket wymaga profesjonalnego oświetlenia. Inne będzie oświetlenie ekspozycji na przykład w przypadku produktów chemicznych, a inne, gdy zależy nam na zaakcentowaniu konkretnych artykułów spożywczych np. pieczywa, czy warzyw. Prawidłowe oświetlenie stanowi dużą część powodzenia supermarketu.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Jak wybrać oświetlenie do supermarketu?

Jak wybrać oświetlenie do supermarketu, by było skuteczne i estetyczne? Wybieranie oświetlenia do supermarketu wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników:
 • Rodzaj produktów: Rodzaj sprzedawanych produktów jest ważnym czynnikiem, ponieważ wymagane natężenie światła, temperatura barwowa i CRI mogą się różnić dla różnych kategorii produktów. Na przykład, produkty spożywcze wymagają mniejszego natężenia światła niż produkty takie jak odzież czy elektronika.
 • Przepisy: Należy upewnić się, że oświetlenie jest zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.
 • Rozkład: Należy uwzględnić rozkład sklepu i zapewnić odpowiednie rozłożenie światła, aby uniknąć cieni i nierównomierności.
 • Koszty: Należy rozważyć koszty związane z instalacją i eksploatacją oświetlenia, w tym koszty zakupu, instalacji, serwisowania i zużycia energii.
 • Efektywność energetyczna: Oszczędne oświetlenie LED jest efektywne pod względem finansowym i środowiskowym.
 • Wsparcie techniczne: Należy upewnić się, że oświetlenie jest dostarczane z odpowiednią gwarancją i wsparciem technicznym oraz że jest łatwe w utrzymaniu i naprawie.
Jak wybrać oświetlenie do supermarketu?

Jak wybrać oświetlenie do supermarketu?

Zobacz artykuły związane z kategorią sklepy wielobranżowe

Na co wpływa oświetlenie supermarketu?

Na co wpływa oświetlenie supermarketu? Oświetlenie w supermarketach ma wpływ na różne aspekty sprzedaży, w tym na:

 1. Przedstawienie produktów: Odpowiednie oświetlenie pozwala na lepsze przedstawienie produktów, co zwiększa ich atrakcyjność i zwiększa szansę na sprzedaż.
 2. Decyzje zakupowe: Klienci lepiej widzą produkty dzięki odpowiedniemu oświetleniu, co ułatwia im podjęcie decyzji zakupowych.
 3. Bezpieczeństwo: Dobre oświetlenie pomaga zwiększyć bezpieczeństwo klientów i pracowników, co jest ważne dla dobrej opinii o sklepie.
 4. Komfort: Odpowiednie oświetlenie pomaga zwiększyć komfort klientów, co jest ważne dla dobrej opinii o sklepie.
 5. Efektywność: Oszczędne oświetlenie LED jest efektywne pod względem finansowym i środowiskowym.
 6. Wizerunek: Oświetlenie jest ważnym elementem wizerunku sklepu, ponieważ dobrze dobrane i skutecznie zastosowane oświetlenie może przyciągać klientów do sklepu
Na co wpływa oświetlenie supermarketu?

Na co wpływa oświetlenie supermarketu?

Odpowiednie oświetlenie do sklepu wprowadza przyjemną atmosferę, które pomaga akcentować ważne miejsca i produkty, na które chcemy zwrócić uwagę klientów supermarketu. Oprawy oświetleniowe w powierzchni handlowej to ważny wybór rzutujący na późniejszą sprzedaż towarów. Właściwa barwa światła do supermarketu, to taka oddająca kolory w sposób rzeczywisty. Oświetlenie supermarketu wpływa na komfortowe zakupy, ale także na pracę i wydajność pracowników w nim zatrudnionych. Projektując oświetlenie ogólne należy wziąć pod uwagę nie tylko alejki sklepowe, ale także takie miejsca jak kasa.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Bez względu na to, czy mowa o oświetleniu do sklepu spożywczego, czy oświetleniu w sklepie z innymi artykułami, doskonale sprawdzą się takie rodzaje oświetlania jak na przykład reflektor LED, który wspaniale poradzi sobie jako ogólne oświetlenie szynowe między alejkami supermarketu. Specjalne lampy LED do sklepu spożywczego, przeznaczone do jedzenia świetnie potrafią wyeksponować artykuły. Natężenie oświetlenia w supermarkecie jest bardzo ważne i niezbędne do odpowiedniego oświetlenia sklepu. W tym celu sprawdzą się różne oprawy LED, lampy sklepowe i inne dodatkowe oświetlenie sklepu spożywczego.

Lampy szynowe 1-Fazowe serii LVTLampy szynowe 1-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Lampy szynowe 3-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Szynoprzewody magnetyczneSzynoprzewody magnetyczneZobacz produkty

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez dobre oświetlenie w supermarkecie?

Dobre oświetlenie to podstawa w każdym supermarkecie, jego jakość i odpowiednie rozmieszczenie może zdziałać cuda. Klient w 21 wieku nie ma czasu długo analizować co ma kupić. Żyjemy szybko i tak też dokonujemy zakupów, dlatego ważne jest, aby oświetlenie miało odpowiednia jakość i spełniało swoją rolę.
Jak zwiększyć sprzedaż poprzez dobre oświetlenie w supermarkecie? Aby zwiększyć sprzedaż w supermarkecie poprzez dobre oświetlenie, należy:
 • Dostosować oświetlenie do różnych stref sklepu, takich jak strefa owoców i warzyw, strefa mięsa i ryb, strefa produktów mrożonych itp.
 • Zastosować różne rodzaje światła, takie jak światło punktowe, światło rozproszone, światło skupiające uwagę na konkretnych produktach.
 • Dostosować natężenie światła do różnych godzin dnia i różnych warunków pogodowych.
 • Zastosować oświetlenie LED, ponieważ jest ono energooszczędne i trwałe.
 • Używać kolorów i odcieni światła, aby podkreślić wygląd produktów, szczególnie świeżych i sezonowych.
 • Zadbać o dobre oświetlenie pomieszczeń magazynowych i toalet.
 • Regularnie sprawdzać i konserwować oświetlenie, aby zapewnić jego prawidłowe działanie.
 • Zastosować oświetlenie sklepowe, które będzie przyciągało klientów i zachęcało ich do zakupów.
Jak zwiększyć sprzedaż po przez dobre oświetlenie w supermarkecie?

Jak zwiększyć sprzedaż po przez dobre oświetlenie w supermarkecie?

Aby zwiększyć sprzedaż w supermarkecie, należy:

 • Zoptymalizować layout sklepu – umiejscowienie produktów powinno być przemyślane tak, aby klienci mogli łatwo znaleźć to, czego szukają.
 • Promować produkty sezonowe i świeże – umieszczanie ich w strategicznych miejscach sklepu, takich jak wejście lub przedłużenie głównych alejek, może zwiększyć sprzedaż.
 • Oferować promocje i zniżki – ludzie są bardziej skłonni do zakupów, gdy widzą, że dostają „dobrą okazję”.
 • Dostarczać wartościowych informacji o produktach – klienci często szukają informacji o składnikach, kaloriach lub innych cechach produktów, co może pomóc im w podejmowaniu decyzji zakupowych.
 • Zwiększyć interakcję z klientami – obsługa klienta na wysokim poziomie, oraz przeprowadzanie badań i ankiet zwiększa zaufanie i lojalność klientów.
 • Dostosować asortyment do lokalnych preferencji – oferowanie produktów, które są popularne w danej okolicy, może przyciągnąć więcej klientów.
 • Inwestować w marketing – reklama w mediach lokalnych, kampanie na portalach społecznościowych, czy też akcje promocyjne mogą pomóc w dotarciu do nowych klientów i zwiększyć świadomość marki.
oświetlenie do supermarketu

oświetlenie do supermarketu

Odpowiednie oświetlenie w supermarkecie ma zasadnicze znaczenie dla doświadczenia zakupowego klientów i efektywności pracy personelu. W 2023 roku kluczowe staje się stosowanie energooszczędnego oświetlenia, na przykład technologii LED, które spełnia normy oświetleniowe. Dobrze dobrane oświetlenie nie tylko poprawia prezentację produktów i bezpieczeństwo, ale także przyczynia się do zwiększenia sprzedaży i komfortu klientów.

Różne rodzaje oświetlenia, takie jak górne, punktowe czy sklepowe, odgrywają różne role – od ogólnego oświetlenia po akcentowanie konkretnych produktów. Ważne jest, aby oświetlenie było harmonijnie rozłożone, unikając cieni i nierównomierności.

Inwestycja w odpowiednie oświetlenie to strategiczna decyzja biznesowa, która przynosi korzyści finansowe i wpływa pozytywnie na wizerunek sklepu. Stąd, wybór oświetlenia dostosowanego do specyficznych potrzeb sklepu jest niezbędny dla osiągnięcia sukcesu w branży detalicznej.

oświetlenie salonu sklepowego

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 12 stycznia 2023