Spis treści

Lampa DIY, czyli jak zrobić lampę z profilu i taśmy LED

Choć obecnie lampy wiszące czy dekoracyjne są bardzo popularne i dostępne jest wiele ich modeli, to coraz częściej pojawiają się również lampy skonstruowane samodzielnie. Mowa tu o lampa DIY, czyli lampach jedynych w swoim rodzaju, bo wykonanych własnoręcznie. DIY czy też Do It Yourself to nurt, który rozwija się już od długiego czasu. Dlatego też pomysł jak zrobić lampę w oparciu o półprodukty to wiedza, która niejeden zainteresowany tematem chętnie posiądzie. Co więcej, wiedza jak zrobić żyrandol może być interesująca również dla tych, którzy chcą zaoszczędzić.

Często biorąc sprawy w swoje ręce, wykonać można nowoczesną lampę dużo taniej, niż kupując podobny model już gotowy. Wielu czytających te słowa pewnie pomyśli – prosto mówić, jeśli robi się takie rzeczy na co dzień jednak jak samemu zrobić lampę, jeśli nie znamy się zupełnie na oświetleniu? Wbrew pozorom nie musi być to wcale takie trudne, szczególnie jeśli zrobimy ją w oparciu o łatwe w użyciu podzespoły takie jak profile aluminiowe LED, taśmy Ledowe, czy też moduły LED.

Nowoczesne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie

Najczęściej wybierane lampy przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Jak zrobić żyrandol z profilu LED?

Zadajmy sobie więc pytanie – jak zrobić żyrandol z profilu LED? Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na zrobienie żyrandola. Zastanowić się należy, jaki typ lampy chcielibyśmy zrobić. Do wyboru istnieje wiele różnych modeli profili posiadających przeróżne przekroje i specjalne możliwości. Tak, więc, jak zrobić samemu żyrandol? Przede wszystkim dobrać odpowiednie komponenty do profilu:

  • Profil LED – dobrać właściwy przekrój i odpowiednie lakierowanie – jest to główny element żyrandola i w zależności od koloru i typu profili lampa będzie prezentować się zupełnie inaczej;
  • Klosz do profilu – w zależności od przepuszczalności klosza nasza lampa DIY będzie inaczej dystrybuować światło i inaczej je rozpraszać na samym kloszu – im bardziej mleczny, tym bardziej równomierne będzie światło na kloszu, ale i mniej światła wyemituje lampa;
  • Elementy montażowe – do profilu dobrać można dodatkowe elementy montażowe takie jak np. zawiesia (odpowiedź na pytanie, jak zrobić lampę wiszącą), czy też uchwyty do montażu natynkowego. Stosuje się również specjalne połączenia usztywniające konstrukcję lampy, jak i boczne zaślepki będące finalnym wykończeniem modelu.

Żyrandol DIY

Wybierając elementy dedykowane do tego samego profilu, pozostaje nam jedynie złożenie ich w jedną całość zgodnie z tym, co sobie założyliśmy. Dzięki temu to jak samemu zrobić żyrandol staje się o wiele prostsze.

Jak zrobić samemu lampę z wykorzystaniem taśmy LED – lampa DIY

Gdy dobierzemy już odpowiednią obudowę z profilu, należy przejść do kolejnego podzespołu, jakim jest źródło światła, a najlepszym wyborem przy długich, świecących dużą powierzchnią lampach są taśmy LED. Jak zrobić samemu lampę z wykorzystaniem taśmy LED? Zacząć należy od wyboru samej taśmy. Wybór kierować należy tym, na czym nam zależy w przypadku naszej lampy. Jeśli chcemy osiągnąć równomierne światło na kloszu, warto wybrać gęstą taśmę np. 120 diod na metrze.

Budowa panelu Led nie jest bardzo skomplikowana. Jak zrobić panel Led samodzielnie? W przypadku chęci uzyskania mocnego światła odpowiedzią są silne taśmy LED SMD5050 lub SMD5630. Myśląc o tym jak zrobić żyrandol dla dziecka, rozważyć można również taśmy LED RGB czy też CCT, w których nasza pociecha zmieni kolor światła za pomocą dedykowanego sterownika. Podczas czynności jaką jest budowa panelu Led, gdy wybierzemy już model, sam montaż taśm LED w profilu to nic trudnego. Dzięki możliwości cięcia i dwustronnej taśmie klejącej problem jak zrobić lampę staje się prosty. Wystarczy wyczyścić profil z ewentualnych nieczystości i przykleić do niego paski LED. Pozwoli to na uzyskanie długich linii światła, które sprawią, że nasza lampa DIY będzie nie tylko emitować odpowiednio silne światło, ale również świetnie wyglądać. A więc, jeśli zastanawiasz się jak zrobić panel Led, posłuchaj naszych porad.

Lampa z wykorzystaniem taśmy LED

Schemat złożenia elementów systemu oświetleniowego z wykorzystaniem profilu ILEDO oraz (1) klosza WIDE, (2) trzech taśm LED, (3) zaślepki bez otworu, (3a) zaślepki z otworem, (4) wkrętu montażowego, (5) wkrętów mocujących zaślepki

 

Pomysł na lampę sufitową – lampa DIY

Mając profil i taśmę LED, możemy wprowadzić nasz pomysł na lampę sufitową w życie. Najczęściej wykonywanym i najprostszym modelem lampy DIY jest tzw. Belka. Jest to nic innego jak lampa liniowa wykonana długiego profilu LED o odpowiednim przekroju. W zależności od typu profilu belka taka może być wisząca, montowana natynkowo, bądź podtynkowa. W przypadku żyrandoli często łączy się również profile np. w kwadraty, dzięki specjalnym elementom usztywniającym całą konstrukcję. Są to najprostsze formy, które wykonać może dosłownie każdy, kto rozważa sposób jak samemu zrobić lampę. Mając jednak odpowiednie narzędzia takie jak chociażby sprzęt do docięcia profili pod kątem jesteśmy w stanie stworzyć zupełnie inne formy lamp. Łącząc większe profile architektoniczne z tymi, które poddają się łatwemu wyginaniu, realnie jesteśmy w stanie stworzyć żyrandol, który w sklepie kosztować może tysiące złotych. Sam design lampy zależy już wyłącznie od pomysłu i umiejętności, jakie posiadamy.

Pomysł na lampę sufitową

 

Jak zrobić żyrandol – pomysł na żyrandol z profili

Tak więc mamy już pomysł na żyrandol z profili i odpowiednie materiały – teraz pozostaje pytanie, jak zrobić żyrandol? Opiszemy to na przykładzie prostej belki oświetleniowej opartej o profil aluminiowy LED i taśmę LED. Na początek warto wyczyścić profil, aby powierzchnia była gotowa do klejenia. Następnie wybraną taśmę LED docinamy odpowiednio do długości profilu. Nie powinno być z tym problemu, jako że większość taśm można ciąć co kilka centymetrów. Bardzo ułatwia to sprawę jak zrobić fajną lampę, jako że możemy dostosować jej długość zgodnie z tym, co sobie wymarzyliśmy. Taśmy posiadają dwustronną taśmę klejącą, dzięki czemu w prosty sposób zamontować je można do profilu. Następnie wyprowadzić należy połączenia kablowe – robimy to poprzez dolutowanie przewodów do klejonej taśmy bądź zastosowanie dedykowanych złączek do taśm.

Zobacz więcej z kategorii

Profil aluminiowy LEDZobacz produkty

Ostatnim etapem jest zamontowanie zaślepek bocznych profilu, które sprawią, że światło nie ucieknie na boki i instalacja przedniego klosza, który zajmie się dystrybucją światła. W przypadku stosowania kilku profili należy je jeszcze połączyć wspólnie przy pomocy łączników do profili. W ten sposób tworzymy bazę lampy, na której oparty będzie cały pomysł na zrobienie żyrandola.

Jak zrobić żyrandol

 

Lampa ze źródłem światła LED

Gdy nasza lampa ze źródłem światła LED jest już złożona, należy dobrać do niej dodatkowe komponenty. Po pierwsze pamiętać należy o tym, że taśmy LED zasilane są niskim napięciem 12V lub 24v. Dlatego też myśląc o tym, jak zrobić lampę, pamiętać trzeba o zastosowaniu zasilacza LED o odpowiedniej mocy i napięciu. Podobnie ma się sytuacja, gdy zamiast taśm zastosujemy sztywne listwy LED czy też moduły LED. Aby odpowiednio dobrać zasilacz, przede wszystkim należy znać napięcie zasilające źródła światła oraz jaki ma pobór mocy. Dla przykładu, jeśli w naszej lampie stosujemy taśmy LED 12V o mocy 9,6W/m w łatwy sposób policzyć można, jaki zasilacz trzeba zastosować. Przyjmując, że nasza lampa DIY wykorzystuje 3 metry takiej taśmy, należy pomnożyć moc przez metry – daje nam to ok. 30W. Warto dorzucić zapas mocy zasilacza sięgający ok. 10-15%. Daje nam to zasilacz 12V o mocy minimum 35W. Warto pamiętać, że lepiej zastosować zasilacz o większym zapasie mocy niż za słaby.

 

Jak zrobić lampę wiszącą? – wykorzystamy zawiesia

Mając już wszystkie, niezbędne do działania elementy, przechodzimy do ostatniego kroku mianowicie montażu lampy. Pytanie więc jak zrobić lampę wiszącą? Odpowiedź jest bardzo prosta – należy użyć po prostu zawiesi, na których zamontujemy przygotowany wcześniej profil. Wybierając zawiesia dla lampy mamy kilka możliwości. Najbardziej popularną są linki stalowe – istnieją modele dedykowane dla profili architektonicznych. Dzięki specjalnym elementom montażowym, linki te z łatwością zamontujemy do profilu, nawet jeśli jesteśmy kompletnym laikiem w sprawach oświetlenia. Można zastosować również linki do zwieszania paneli LED. Będzie to rozwiązanie tańsze i nie utrudnia znacząco tego, jak zrobić samemu lampę. Wystarczy nawiercić niewielki otwór, przez który przejdzie linka, a nie jej grubsza końcówka i to wszystko. Warty uwagi jest fakt, że istnieją specjalne linki ze wbudowanym przewodem, dzięki którym unikniemy spuszczania do lampy dodatkowego przewodu zasilającego. Warto jednak stosować w nich niskie napięcie i unikać 230V – może być to niebezpieczne. Inna możliwość to użycie kabli w oplocie, które nie tylko doprowadzą napięcie do lampy, ale będą również elementem ozdobnym.

Lampa ze źródłem światła LED

Jak zrobić lampę sufitową? – uchwyty i wkręty

Co natomiast, jeśli w naszej głowie zrodził się pomysł jak zrobić lampę sufitową? Sprawa wydaje się wtedy jeszcze prostsza. Przede wszystkim pytanie, czy ma być to lampa nasufitowa, czy podtynkowa. Jeśli myślimy o tym, jak zrobić lampę podtynkową, to warto wykorzystać profil architektoniczny z przednią krawędzią i możliwością zastosowania klipsów montażowych. Dzięki temu po wycięciu otworu w suficie podwieszanym w prosty sposób zamontujemy taką lampę bez zbędnych problemów. Istnieją również profile z dużymi skrzydłami dedykowanymi do zagipsowania, dzięki czemu lampa zdaje się, być częścią całego sufitu. W przypadku montażu nasufitowego natomiast stosuje się dwa rozwiązania. Pierwszym są dedykowane uchwyty do montażu natynkowego. Jest to rozwiązanie stosowane w wybranych modelach profili. Innym, prawdopodobnie najprostszym rozwiązań jest po prostu zastosowanie kołków i wkrętów, które zamocujemy, przewiercając się przez profil. Jest to rozwiązanie najprostsze, jednak trzeba pamiętać o tym, by zamontować lampę przed montażem klosza w profilu i zostawić w niej miejsce na sam wkręt.

Jak zrobić lampę sufitową

Z czego zrobić lampę, czyli co potrzebujemy – lampa DIY

Podsumowując, temat tego, jak zrobić lampę LED należy więc określić, – z czego zrobić Lampe LED, czyli co potrzebujemy? Otóż rzeczy niezbędne to:

  • Obudowa – najczęściej profil aluminiowy LED razem z kloszem etc:
  • Elementy montażowe – zawiesia, uchwyty, łączniki profili;
  • Źródło światła – taśma LED, moduły LED, czy też listwa LED;
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LEDZobacz produkt
PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P13-1Profil aluminiowy LEDZobacz produkt
powloka-izolujaca-zabezpieczajaca-nanoPOWŁOKA IZOLUJĄCA ZABEZPIECZAJĄCA NANOZobacz produkt

 

Lampa z profilu i taśmy LED
Reszta czego potrzebujemy to pomysł na zrobienie żyrandola, odrobina wolnego czasu i chęci. Temat na to, jak zrobić samemu lampę naprawdę nie jest trudny, a nic nie cieszy tak jak własnoręcznie wykonane oświetlenie. Mając je w swoim domu, będziesz chwalić się innym, że sam wykonałeś małe dzieło sztuki, a dając je komuś w prezencie, pokażesz, że nie jest to pierwszy lepszy podarunek i kosztował Cię dużo czasu i zaangażowania. A to jest najlepszy prezent, bo pokazuje, że naprawdę zależy ci na obdarowywanej osobie.

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

Ten blog wprowadza czytelników w świat tworzenia własnych lamp DIY, koncentrując się na używaniu profili LED i taśm LED. Zaczyna się od podkreślenia rosnącego zainteresowania samodzielnym konstruowaniem lamp, co jest częścią większego ruchu „zrób to sam”. Następnie przedstawia szczegółowe wskazówki na temat wyboru odpowiednich materiałów i narzędzi, takich jak profile LED, klosze, elementy montażowe oraz różne rodzaje taśm LED. Przewodnik pokazuje, jak można tworzyć różnorodne projekty lamp, od prostych belek po bardziej skomplikowane żyrandole, przy użyciu różnych technik montażu i konfiguracji. Omówione są również kluczowe aspekty, takie jak doboru zasilacza, montażu taśm LED i tworzenia efektywnego układu oświetleniowego. Blog podkreśla, że tworzenie własnych lamp to nie tylko sposób na oszczędność pieniędzy, ale także okazja do wyrażenia siebie i stworzenia czegoś wyjątkowego. Na zakończenie, zachęca czytelników do eksperymentowania i cieszenia się satysfakcją z własnoręcznie wykonanego oświetlenia, które może stanowić piękny i osobisty element dekoracyjny w każdym domu lub być wyjątkowym prezentem dla bliskich.

Nowoczesne oświetlenie

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 14 grudnia 2020