Spis treści

Oświetlenie korytarza – co warto wiedzieć?

Oświetlenie korytarza jest bardzo istotne ze względu na to, że często korytarz jak i przedpokój są pomieszczeniem pozbawionym okien, więc wymagają dodatkowego oświetlenia. W korytarzach przecinają się ścieżki komunikacyjne, więc ważne jest, aby jego oświetlenie zapewniało bezpieczeństwo poruszania się i było oświetleniem funkcjonalnym. Jak więc oświetlić korytarz, jakie oświetlenie wybrać sufitowe czy ścienne kinkiety do przedpokoju? Dziś postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Oświetlenie na korytarz

Oświetlenie na korytarzu

Korytarze to pomieszczenia z reguły niewielkie, nie wymagają więc ostrego światła. Jednak znajdujące się w nim oświetlenie powinno komponować się z oświetleniem reszty domu. Lampa oświetlająca korytarz powinna być estetyczna i funkcjonalna jednocześnie. Ponieważ korytarz jest miejscem, w którym przebywamy raczej krótko w ciągu dnia, ale bywamy w nim stosunkowo często, oświetlenie korytarza o mocnym natężeniu się nie sprawdzi. Jednak ze względu na fakt częstego pozbawienia okien, musimy zapewnić w nim wystarczającą i bezpieczną ilość światła. Na wybór oświetlenia w korytarzu wpływ ma również jego kształt i wielkość. Inaczej musimy podejść do tematu oświetlenia małego i wąskiego korytarza, inaczej wybierzemy oświetlenie korytarza posiadającego liczne wnęki i zakamarki, a jeszcze inaczej oświetlimy przedpokój w kształcie kwadratu, posiadający okno. W przypadku małych korytarzy wybierajmy oświetlenie optycznie go powiększające. Możemy to osiągnąć, instalując w nim niewielkie lampy. Duże wybierajmy, tylko jeśli nasz przedpokój jest pomieszczeniem dużym i wysokim. Jeśli nasz korytarz jest długi, musimy zainstalować w nim kilka źródeł światła. W przypadku korytarza z wnękami nie zapomnijmy o ich oświetleniu. Pamiętajmy, że korytarz jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy. Niech będzie on wizytówką naszego domu, a nowoczesne i atrakcyjne wizualnie oświetlenie zdecydowanie nam w tym pomoże. W celu zapewnienia tych wszystkich cech, czyli odpowiedniej ilości światła, jakie dadzą nam zainstalowane w korytarzu lampy, funkcjonalności oświetlenia oraz nowoczesnego i efektownego wyglądu, postawmy na oświetlenie ledowe. Spełni ono wszystkie oczekiwania stawiane oświetleniu, a przy okazji nie uszczupli mocno naszego portfela, przy płaceniu rachunków za energię elektryczną. Energooszczędność oraz trwałość oświetlenia LED, sprawią, że wybór tego rodzaju źródła światła okaże się rozwiązaniem dużo korzystniejszym niż wybór tradycyjnych lamp. Możliwości sterowania i szeroki wybór lamp LED przy okazji sprawią, że nasz korytarz stanie się miejscem oświetlonym nowocześnie i umiejącym zrobić wrażenie na odwiedzających nasz dom gościach już od samego wejścia.

Oświetlenie na korytarzu

Lampy do korytarza

Do poprawnego oświetlenia korytarza nadadzą się wszelkiego rodzaju lampy, które możemy wbudować w sufit, lub na nim je umieścić. Wszelkiego typu oczka świetlne czy też plafony LED wbudowane w sufit, a także oprawy halogenowe zainstalowane na suficie doskonale oświetlą przestrzeń korytarza. W małych i niskich korytarzach lepiej unikajmy montażu lamp wiszących, rezerwując sobie tę opcję oświetleniową dla korytarzy dużych i wysokich. W niewielkich i długich przedpokojach sprawdzą się lampy punktowe zamontowane na suficie. Oczka emitujące światło powinny być równomiernie rozmieszczone, zapewniając dobre oświetlenie w każdej części pomieszczenia.Lampy do korytarza

Atrakcyjną formą oświetlenia korytarza będą kinkiety zamieszczone na ścianach. Kinkiety emitujące światło ku górze pomogą nam optycznie podwyższyć nasze pomieszczenie. Możemy także wybrać kinkiety emitujące światło ku górze i dołowi jednocześnie. Takie źródło światła w naszym korytarzu będzie oryginalnym i atrakcyjnym elementem oświetleniowym. Wiele możliwości wyboru rodzajów kinkietów, sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i w ten sposób uatrakcyjni swój korytarz. Jedynym ograniczeniem zastosowania kinkietów jest sytuacja, gdy nasz korytarz jest bardzo mały, wąski lub długi. W takich korytarzach instalacja kinkietów jest niewskazana, ponieważ zabiorą one cześć przestrzeni, która i tak jest już mała i optycznie jeszcze pomniejszą pomieszczenie.

Oświetlenie w korytarzu

Korytarze długi i wąskie możemy wyposażyć w oświetlenie liniowe w postaci taśm LED zamontowanych przy suficie, ale także na dole ścian oraz w samej podłodze. Rozwiązanie takie wprowadzi do naszego mieszkania powiew nowoczesności oraz prestiżu. Stosując taśmy LED i listwy przypodłogowe, zyskamy jednocześnie możliwość tworzenia przeróżnych, atrakcyjnych wizualnie scen świetlnych oraz dostosowywania oświetlenia do naszego aktualnego nastroju. Jednocześnie oświetlenie przypodłogowe umieszczone w rogach przedpokoju, optycznie go powiększy.

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

W przedpokoju z reguły znajduje się szafa oraz lustro. Oba te miejsca wymagają dobrego oświetlenia. Idealnie sobie poradzą w tym miejscu reflektory punktowe LED z możliwością regulacji kierunku padania światła. Dzięki nim zawsze będziemy mieli oświetlone to, na czym akurat nam najbardziej zależy. Lustro możemy także oświetlić, umieszczając wokół niego profile aluminiowe z umieszczonymi w ich taśmami LED. Będzie to opcja dyskretna, funkcjonalna i nowoczesna jednocześnie.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o oświetleniu wnętrz

Wszelkie wnęki, w jakie nasz przedpokój jest wyposażony, doświetlajmy lampami punktowymi. Czy będą to halogeny wbudowane w sufit, czy reflektorowy z regulacją, zależy już wyłącznie od nas i wystroju naszego mieszkania.

Oświetlenie korytarz

Oprócz rodzaju lampy i jej wyglądu ważnym jest jakie światło ona emituje. W przypadku korytarzy pozbawionych dostępu światła dziennego wskazane jest, aby było to światło o barwie ciepłej, dające wrażenie przytulności i komfortu. Jeśli natomiast w naszym przedpokoju jest dostępne światło dzienne, lepiej wybrać światło zimne, które nie wypadnie zbyt jaskrawo w takiej sytuacji. Natężenie oświetlenia w korytarzu powinno wynosić co najmniej 150 luksów w dzień oraz 50-80 luksów w nocy. Dlatego warto by nasze oświetlenie miało możliwości regulacji natężenie i dostosowywania go do pory dnia. Światło emitowane przez lampy w naszym korytarzu powinno posiadać także wskaźnik oddawani barw Ra na poziomie 80. Będzie ono dobrze oddawać kolory, co może być istotne w przypadku dobierania elementów stroju czy ostatnich poprawek makijażu przed wyjściem z domu.

Lampy na korytarz — nasze propozycje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najkorzystniejsze jest oświetlenie korytarza LED. O zaletach technologii LED można przeczytać w naszych poprzednich wpisach, więc nie będziemy ich teraz wymieniać. Wybierając lampy do holu, najczęściej wybierzemy oprawy punktowe instalowane w suficie. Z oferty naszego sklepu warto wybrać oprawy halogenowe. Są to oprawy wysokiej jakości, charakteryzujące się dbałością o najdrobniejsze detale. Dlatego oczka sufitowe są tak bardzo cenione i lubiane na współczesnym rynku oświetleniowym. Takie lampy sufitowe na korytarz dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w różnych kształtach i rozmiarach. Dostępne są w wersjach zasilanych napięciem sieciowym 230 V, a także napięciem bezpiecznym 12 V. Mniejsze oprawy wyposażane są w żarówki GU11 lub żarówki MR11,natomiast te większe posiadają głównie żarówki GU10 lub żarówki MR16. Takie lampy sufitowe, w które wyposażymy nasz korytarz, możemy wybrać w wersji wpuszczanej lub też natynkowej. Obie wersje są proste w montażu, a dostarczane produkty są wyposażone już w potrzebne do ich zainstalowania akcesoria (klipsy, wkręty).

W celu atrakcyjnego oświetlenia korytarzy zachęcamy do skorzystania ze znajdujących się w naszej ofercie taśm LED. Taśmy te można zainstalować, korzystając z szerokiej gamy profili aluminiowych LED, jakie posiadamy w sprzedaży. Profile dostępne są w trzech różnych długościach oraz kolorach. Standardowe długości profili to 1m, 2,02m, oraz 3m. Listwy do taśm LED dostępne są w zależności od wybranej wersji, nawet w 5 różnych kolorach. Wyróżniamy: nieanodowane (surowe), anodowane (srebrne, inox, czarne) oraz lakierowane (białe). Oczywiście wszystkie profile LED możemy dostosować do wymagań kolorystycznych naszych klientów, jak i do długości, która by Państwa interesowała. Oferujemy również profile szerokie, a także kątowe (narożne). Do profili zakupią Państwo u nas również wszelkie potrzebne do ich montażu akcesoria takie jak klosze, uchwyty czy zaślepki. Jeśli chcemy nasz korytarz wyposażyć w oświetlenie przypodłogowe, idealnym wyborem będzie zakup profilu przypodłogowego Tiano lub Flaro. Są to wpuszczane listwy przypodłogowa montowane za pomocą kleju montażowego lub sprężynek montażowych, zastępujące tradycyjne listwy przypodłogowe. Oświetlenie wykonane z pomocą takich profili stworzy niesamowity i bardzo designerski efekt świetlny.
W celu wykonania oświetlenia podłogowego zachęcamy do wyboru profili podłogowych Terra. Profil LED podłogowy Terra jest przystosowanych do montażu na różnego rodzaju podłogach i daje nam niesamowite możliwości w dekorowaniu naszych wnętrz. Jest on odporny na tyle, że można po nim stąpać, a także nie grozi mu ewentualne zalanie wodą.

Sprawdź nasze wszystkie artykuły na temat profili aluminiowych do taśm LED

Lampy na korytarz

Jeśli Państwa przedpokój już wyposażony jest oświetleniowo, zachęcamy do wymiany tradycyjnych żarówek halogenowych na żarówki LED GU10. Są one bowiem zdecydowanie trwalsze, a przy okazji emitują niewielką ilość ciepła, co w przypadku małych i niskich korytarzy jest olbrzymią zaletą. Wymiana na żarówki Led przyniesie przy okazji nawet 90% oszczędności na zużyciu energii elektrycznej. Żarówki LED GU10 występują w wielu wersjach i typach. Możemy wybierać pośród żarówek z mlecznym lub przezroczystym szkłem, jak i również dobrać kąt świecenia, który najbardziej będzie dla nas odpowiedni. Występują one zarówno w wersji 12 V, jak i 230 V.

Wybierz odpowiednie żarówki LED, dzięki wiedzy pozyskanej z naszych artykulów

Do zasilania instalacji oświetleniowej potrzebować będą Państwo odpowiedni zasilacz LED. Z naszej oferty wybiorą Państwo zasilacz idealnie dostosowany do Państwa potrzeb. Może to być zasilacz do puszki, zasilacz na szynę DIN, a także ultrapłaski, który można ukryć w profilu aluminiowym. Oferujemy zasilacze 12 V oraz 24 V, w różnych wersjach mocy. Jeśli nie wiedza Państwo, jakiej mocy zasilacza potrzebują, nasi pracownicy chętnie pomogą przy doborze właściwego. Naszą wiedzą i doświadczeniem służymy również w każdej innej sytuacji i z przyjemnością pomożemy w doborze odpowiedniego oświetlenia oraz akcesoriów potrzebnych do jego instalacji.

Oświetlenie na korytarz

Oświetlenie na korytarz – podsumowanie

Oświetlenie korytarza, często zaniedbywane, stanowi bardzo istotną rolę w komforcie życia domowników i odbiorze mieszkania przez gości. Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacji korytarza i za jego możemy całkowicie odmienić to pomieszczenie. Dzięki właściwemu doborowi lamp sprawimy, że korzystanie z korytarza stanie się przyjemne i wygodne jednocześnie. Zastosowanie nowoczesnej technologii LED pomoże przy okazji uczynić z naszego korytarza niezwykle nowoczesne i designerskie wnętrze, umiejące zadziwić naszych gości. Warto więc poświęcić chwilę czasu i uwagi, aby uzyskać efekt, który będzie nas cieszył w przyszłości i nastrajał optymistycznie już od samego wejścia do mieszkania. Czas, który poświęcimy na zaplanowanie i wybór oświetlenia, odwdzięczy się nam z nawiązką w przyszłości radością z korzystania z idealnie i nowocześnie oświetlonego korytarza. Naszym zdaniem, naprawdę warto pochylić się nad kwestią wyboru lamp do korytarza.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 12 lipca 2020