Jaki Panel LED wybrać? TOP 6 paneli LED – ich porównanie i test

Panele LED 60 × 60 cm to najpopularniejsze panele, wykorzystywane między innymi w pomieszczeniach biurowych. Dziś testujemy sześć paneli LED o tych właśnie wymiarach. Do testów wzięliśmy panele o mocy 40W-45W i dziennej barwie emitowanego światła 4000K. Nasze testy miały za zadanie wyłonić najlepszy panel wśród testowanych.

  • Panele LED 60×60 cm to najpopularniejszy rozmiar paneli LED.
  • Panele o temperaturze barwowej emitowanego światła wynoszącej 4000K są najlepsze do biur, szkół, sklepów itp.
  • Najczęściej wybieranym panelem jest panel o mocy ok 40W
  • Jaki z testowanych paneli wypadł najlepiej?
Test paneli LED 60x60
Test paneli LED 60×60 40W-45W

Test paneli LED 60×60 cm

Nasz test paneli LED 60×60 ma za zadanie pomóc Państwu przy wyborze najlepszego panelu do swojego biura. Pod uwagę braliśmy zgodność rzeczywistych parametrów z deklarowanymi, rzeczywisty pobór mocy, współczynnik mocy Power Factor, współczynnik oddawania barw RA CRI. Pod uwagę wzięliśmy także subiektywne odczucia dotyczące każdego panelu, jego estetyki, łatwości podłączenia, opakowania itp.

Testowane panele:

Rzeczywistą pobieraną moc i współczynnik Power Faktor mierzyliśmy precyzyjnym watomierzem Lutron DW-6063. Pozostałych pomiarów dokonywaliśmy za pomocą certyfikowanego miernika kolorów światła Sekonic C-800. Pomiary były wykonywane w odległości 3 m od świecących paneli. Każdy Panel badany był w takich samych warunkach zewnętrznych, więc nasze pomiary nie powinny być obarczone dużym błędem pomiarowym.

Sekonic C-800
Sekonic C-800

 

Ranking paneli LED – opakowanie, zasilacze oraz podłączenie paneli

Choć najważniejsze przy różnego rodzaju źródłach światła jest to, jakie rzeczywiście światło dają, to oceniliśmy także sposób zapakowania, przygotowania do montażu, estetykę paneli itp. Wszystkie panel zapakowane są w kartonowe opakowania. Estetyką wyróżniają się panel Plato-3 oraz panel Aigostar. Najprostsze opakowanie posiada panel Timan oraz Nelio. Każdy panel dostarczany jest wraz z zasilaczem. W większości zasilacze podłączane do paneli są za pomocą złącza DC. W przypadku panelu Aigostar zasilacz podłączony jest już fabrycznie na stałe do panelu. Może to być problematyczne w przypadku ewentualnej awarii zasilacza. Najwięcej trudności z podłączeniem można mieć przy panelu V-Tac. Zasilacz nie posiada bowiem przewodów wejściowych do zasilacza. O ile w przypadku pozostałych zasilaczy wystarczy przewody zasilające połączyć na przykład przy użyciu złączki Wago z przewodami zasilającymi z sieci energetycznej, o tyle przy panelu V-Tac musimy niestety użyć śrubokrętów i podłączyć (przykręcić) je bezpośrednio do zasilacza. Dodatkowo zasilacz V-Tac znajduje się w osobnym opakowaniu. Może to być wadą i zaletą jednocześnie, w zależności od podejścia do tego tematu. W przypadku wszystkich innych paneli, zasilacze znajdziemy w jednym pudełku razem z panelem.

Panel Led V-Tac - podłączanie zasialania do zasilacza
Panel Led V-Tac – podłączanie zasialania do zasilacza
Podłączenie zasilacza panel Aigostar
Podłączenie zasilacza panel Aigostar
Podłączenie zasilacza - wtyk DC
Podłączenie zasilacza – wtyk DC – pozostałe panele LED 60×60

Najlepsze panele LED – wygląd i estetyka

Co z estetyką paneli? Wszystkie panele były z ramką koloru białego z mlecznymi kloszami. Wśród wszystkich paneli wyróżnia się panel Timan ze swoim bardzo atrakcyjnym kloszem, który naprawdę robi wrażenie oraz elegancką ramką. Na nas ten panel zrobił najlepsze wrażenie wizualne. Ramkę z przetłoczeniami posiada jeszcze panel Plato-3 oraz panel V-Tac. Pozostałe ramki są proste, gładkie, niezwracające na siebie uwagi. Zasilacze dołączone do paneli są podobnych wielkości i żaden z nich nie zasługuje na wyróżnienie, ale też do żadnego nie mieliśmy większych zastrzeżeń (poza zasilaczem V-Tac, z powodu wymienionego wcześniej).

Panel LED 60x60 Brilux
Panel LED 60×60 Timan- najładniejszy wygląd
Panel LED 60×60 Plato-3
Panel V-Tac
Panel LED 60×60 V-Tac
Panele LED 60x60
Pozostałe panele LED 60×60

 

Test paneli LED – pobór mocy i współczynnik Power Factor

Pomiary watomierzem wskazały liderów, a także outsiderów wśród testowanych paneli. Trzeba przyznać, że nie ma wśród nich paneli o parametrach znacznie odbiegających od deklarowanych. Niemniej, jednak jeśli chodzi o rzeczywisty pobór mocy, najlepszy okazał się panel Timan pobierający 36,60W, a najgorzej wypadł panel Algine z poborem 45,69W. Trzeba jednak pamiętać, że jest te panel o mocy określonej przez producenta na 45W. Stąd większe rzeczywiste zużycie prądu.W wynikach testu wzięliśmy pod uwagę różnice w rzeczywistym zużyciu prądu, a deklarowaną mocą. Dlatego Test w tej kategorii wygrał panel Aigostar, którego rzeczywisty pobór mocy był praktycznie identyczny z deklarowaną mocą. Największy odchyły prezentował Panel Timan, który zużywał 36,6W przy deklarowanych 40W. Najlepszy współczynnik Power Factor 0,98 miały panele Timan oraz Nelio. Najniższym wskaźnikiem Power Factor 0,95 cechował panel Aigostar.

Lutron DW-6063
Lutron DW-6063

Oto wyniki jakie uzyskały poszczególne panele LED 60×60:

Aigostar - pomiar mocy
Pomiar mocy panel Aigostar
Pomiar mocy Brilux
Pomiar mocy panel Timan
Pomiar mocy Kobi
Pomiar mocy panel Nelio
Pomiar mocy Leding
Pomiar mocy panel Plato-3
Pomiar mocy Spectrum Led
Pomiar mocy panel Algine
Pomiar mocy V-Tac
Pomiar mocy panel V-Tac

 

Panele LED – Top – pomiary światła

Kolejnym etapem testów były pomiary emitowanego światła. Wszystkie panele miały temperaturę barwową niższą od deklarowanych 4000K. Mieściła się ona w przedziale 3595 (panel Timan) do 3883 (panel Nelio). Pomiary natężenia światła w odległości 3 metrów od paneli wskazały zdecydowanego zwycięzcę w tym zakresie. Jest nim panel  Algine, który z wartością 371 lux zdecydowanie górował nad swoimi konkurentami. Pozostałe panele wykazały wartości z przedziału 355-385 lux. Pod względem współczynnika oddawania barw Ra zdecydowanie najlepsze były panele Nelio – Ra=93,7 oraz V-Tac Ra=93,4.  Najgorzej wypadł z kolei panel Leding Plato-3 z wartością RA=80,4.

Panele LED 60×60 cm – gwarancja

Cztery z testowanych paneli posiadają 2-letnią gwarancję producenta. Dłuższą 3-letnią gwarancją producent Kobi objął swój panele Nelio,a także panel Aigostar. Najlepszy pod względem gwarancyjnym jest panel Algine od firmy Spectrum Led Wojnarowscy, na który udzielany jest aż 5-letni okres gwarancyjny.

 

Ranking paneli 60×60 – stosunek mocy do ceny

Ostatnim parametrem, jaki braliśmy pod uwagę, był stosunek mocy do ceny paneli. Ponieważ dwa panele mają moc 45W, a nie 40W jak pozostałe sama cena wydawała się nam nieobiektywna. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na sprawdzenie, który panel oferuje najlepszy stosunek mocy do ceny produktu. W tej kategorii wygrał zdecydowanie panel V-TAC. Nie dość, że cechuje się najlepszym stosunkiem mocy do ceny, to jeszcze należy zauważyć, że jest to najtańszy panel ze wszystkich testowanych, a jego moc to 45W. Ostatnie miejsce z najgorszym wynikiem zajął panel Timan.

 

Podsumowanie testu paneli LED 60×60

Po przeprowadzeniu wszystkich testów i ocenie paneli wszystkie parametry umieściliśmy w tabeli i przyznaliśmy panelom punkty. Najlepszy panel otrzymywał 6 punktów w danej kategorii, a najgorszy 1 punkt. Podsumowując otrzymane punkty, otrzymaliśmy wyniki.

 

Test paneli LED 60×60 – wyniki

W naszej ocenie na najwyższym stopniu podium stanął panel Algine. Na 2 miejscu uplasował się panel V-Tac, a miejsce trzecie zajął panel Nelio. Najgorzej wypadł panel Timan. Pomimo dużej różnicy punktowej między pierwszym a ostatnim, szóstym miejscem pragniemy zauważyć, że walka była wyrównana i panele nie różnią się aż tak bardzo między sobą. Panel V-Tac oraz Algine są panelami 45-watowymi, co stawiało je na przegranej pozycji w teście rzeczywistego zużycia prądu (do punktacji wzięliśmy więc odchyły między rzeczywistą mocą popieraną, a mocą deklarownaą). Z czystym sumieniem możemy  po przeprowadzeniu tego testu polecić Państwu panele Algine, V-Tac, Nelio. Cała trójka jest zwycięzcami naszego testu paneli Led 60 × 60 cm.

Test paneli LED 60x60 - wyniki
Test paneli LED 60×60 – wyniki
  1. Panel LED SpectrumLed Algine 60×60 45W 4000K
  2. Panel LED V-Tac 60×60 45W 4000K
  3. Panel LED Kobi Nelio 60×60 40W 4000K
  4. Panel LED Leding Plato-3 60×60 40W 4000K
  5. Panel LED Aigostar 60×60 4000K 40W
  6. Panel LED Brilux Timan 60×60 40W 4000K

Panele LED 60×60 – zdjęcia i wyniki pomiarów

Prezentujemy poniżej wyniki pomiarów paneli LED z testu oraz poglądowo zdjęcia paneli z obu stron, opakowań i zasilaczy.

Panel LED Aigostar 60×60 40W 4000K

Panel Aigostar 40W 4000K
Panel Aigostar 40W 4000K
Aigostar - współczynnik oddawania barw
Aigostar – współczynnik oddawania barw
Aigostar - długość fal
Aigostar – długość fal

Panel LED Timan 60×60 40W 4000K

Panel LED Brilux
Panel LED Timan
Brilux - współczynnik oddawania barw
Timan- współczynnik oddawania barw
Brilux - długość fal
Timan – długość fal

 

Panel LED Kobi Nelio 60×60 40W 4000K

Panel Kobi 40W 4000K
Panel Nelio 40W 4000K
Kobi - współczynnik oddawania barw
Nelio – współczynnik oddawania barw
Kobi - długość fal
Nelio – długość fal

Panel LED Leding Plato-3 60×60 40W 4000K

Panel Leding 40W 4000K
Panel Plato-3  40W 4000K
Leding - współczynnik oddawania barw
Plato-3 – współczynnik oddawania barw
Leding - długość fal
Plato-3 – długość fal

Panel LED Spectrum Led Algine 60×60 45W 4000K

Panel Spectrum Led 40W 4000K
Panel Algine 40W 4000K
SpectrumLed - współczynnik oddawania barw
Algine – współczynnik oddawania barw
SpectrumLed - długość fal
Algine – długość fal

 

Panel LED V-Tac 60×60 45W 4000K

Panel V-Tac 40W 4000K
Panel V-Tac 40W 4000K
V-Tac współczynnik oddawania barw
V-Tac współczynnik oddawania barw
V-Tac długość fali
V-Tac długość fali

Post Author: Marcin Pietrasik