Spis treści

LED w samochodzie – instalacja

Ledy w samochodzie – instalacja ich jest uzależniona od przepisów jakie obowiązują w doświetlaniu dodatkowym pojazdu. Światła dzienne muszą zapalać się w sposób automatyczny po włączeniu auta, dlatego należy zasilanie dodatkowych świateł podpiąć do odpowiedniego przewodu. W 2022 roku nowe auta posiadają już zamontowane oświetlenie wewnętrzne. Ledy w samochodzie to nie tylko energooszczędność względem tradycyjnego oświetlenia, ale także znacznie wyższa wydajność i większe możliwości. Montaż diod LED w samochodzie wiąże się jednak z wieloma pytaniami odnośnie do samej instalacji i podłączenia, jak i wyboru odpowiednich komponentów. Instalacja led w samochodzie, która będzie służyła nam jako światła mijania, postojowe, czy drogowe musi posiadać także homologację i spełniać odpowiednie normy.

Podświetlenie ściany taśmą LED

Podświetlenie ściany taśmą LED

Ważny jest także wybór samego modelu takiej żarówki. Obecnie tanie żarówki samochodowe LED nie różnią się praktycznie niczym od standardowych, a bardzo często świecą od nich znacznie słabiej, a przepalają się znacznie szybciej. Naszym zdaniem warto zainwestować trochę więcej w markowe produkty (firmy Osram, czy Philips), aby nasze oświetlenie dobrze wyróżniało szczegółowe punkty, a przede wszystkim było trwałe i bezawaryjne.

Ledy w samochodzie - instalacja

Ledy w samochodzie – instalacja

Ledy w samochodzie

Ledy w samochodzie to w przeciągu ostatnich 2 – 3 latach coraz częściej zauważalna moda wśród miłośników samochodów. Praktyka ta najczęściej spotykana jest wśród osób uczestniczących w zlotach samochodowych. Należy pamiętać, że nie każdy może pozwolić sobie na instalacje LED w aucie, należy zaznajomić się z przepisami. Podłączenie ledów w samochodzie możemy podzielić na to wewnętrzne i zewnętrzne. Do oświetlenia zewnętrznego, legalnie możemy wykorzystać jedynie zgodne z normami żarówki, czy paski ledowe z homologacją. Na różnych zlotach samochodowych, możemy spotkać się także z zamontowanymi neonami pod autem. Mają one jedynie charakter estetyczny, który miłośnicy tuningu wykorzystują do podświetlenia podwozia. Wygląda to niesamowicie, ale ich miejsce montażu, jest restrykcyjnie ustalone w naszym prawie. Neony LED możemy wykorzystywać jedynie do podświetlenia wnętrza auta, progów wewnętrznych, miejsc na nogi i bagażnika. Równie często do tego typu instalacji wykorzystywane są także taśmy i moduły LED. Wszystkie te komponenty są przystosowane do pracy przy prądzie 12V, więc są bardzo proste do podłączenia w aucie. Możemy się nimi wpiąć zarówno do stacyjki, radia, lampki, czy gniazdka zapalniczki.

Interesuje Cię neon LED? Znajdziesz go w naszym sklepie!

Ledy w samochodzie

Ledy w samochodzie

Jak podłączyć LED w samochodzie?

Jak podłączyć Ledy w samochodzie? Podłączenie ledów w samochodzie nie stanowi większego wyzwania nawet dla prawdziwych laików. Od 2007 roku mamy obowiązek używania świateł mijania całą dobę. Należy pamiętać o przepisach podłączając Ledy w samochodzie. Żarówki podłączamy tak samo, jak standardowe halogeny, więcej problemów i pytań możemy mieć jedynie podczas podłączenia naszego oświetlenia do jazdy dziennej, czy dodatkowego oświetlenia wnętrza. Obecnie w nowoczesnych samochodach światła do jazdy dziennej LED są już standardem, ale jeśli mamy nieco inny, starszy model warto pokusić się o ich dodatkową instalację.Ledy w samochodzie w postaci świateł do jazdy dziennej nie tylko znacząco oszczędzają nasze światła mijania, ale także pobierają znacznie mniejsze ilości energii potrzebnej do pracy. Światła do jazdy dziennej podłączamy do akumulatora i wpinamy się nimi do świateł pozycyjnych. Odpowiednio podłączone będą się gasiły się w momencie włączenia świateł mijania, a zapalały, kiedy będą one zgaszone. Na temat podłączenia oświetlenia wnętrza samochodu, a także tuningu świetlnego dowiedzą się Państwo w pozostałej części naszego wpisu.

Jak podłączyć Ledy w samochodzie?

Jak podłączyć Ledy w samochodzie?

Ledy do auta zewnętrzne

Ledy do auta zewnętrzne to 1 z najlepszych sposobów na odświeżenie swojego auta. Od tego, jak podłączyć LED w samochodzie na zewnątrz zależy wiele czynników, jak i sam model naszego auta. Podłączenia takiego oświetlenia musi być oczywiście zgodne z prawem, które bardzo często ogranicza nasze szaleństwa z nim związane. W przypadku samochodów osobowych mamy znacznie mniejsze pole do manewru, ale w przypadku samochodów ciężarowych z kabiną możemy Ledy wykorzystywać jako oświetlenie obrysowe z przodu lub z tyłu. Obecnie nawet barwa światła samochodów regulowana jest przez ustawę. Światła czerwone mogą być montowane jedynie z tyłu pojazdu, natomiast światła białe (prócz świateł cofania) będziemy mogli zamontować jedynie z przodu pojazdu. Oczywiście Ledy samochodowe przystosowane są do zasilania prądem o napięciu 12V, dlatego będziemy mogli podłączyć je bezpośrednio do akumulatora, lub wpiąć się z instalacją bezpośrednio do występującego już oświetlenia.

Prawnie dozwolone światła nieobowiązkowe w pojazdach:

 • Dla pojazdów samochodowych:
 1. drogowe
 2. przeciwmgłowe przednie
 3. postojowe
 4. odblaskowe przednie i boczne
 5. do jazdy dziennej
 6. pozycyjne boczne
 • Dla pojazdów ciężarowych lub przyczep:
 1. obrysowe przednie i tylne
 2. cofania
 3. awaryjne i przeciwmgłowe
 4. odblaskowe tylne inne niż trójkątne
 5. pozycyjne przednie
Ledy do auta zewnętrzne

Ledy do auta zewnętrzne

Jak podłączyć oświetlenie led w samochodzie

Jak podłączyć oświetlenie LED w samochodzie? To 1 z podstawowych pytań wśród miłośników motoryzacji. Podłączenie Ledów w samochodzie bez różnicy od miejsca montażu i samej instalacji, zawsze będzie miało podobny schemat. Niezależnie czy wybierzemy do tego taśmy LED, moduły, czy neony będziemy musieli podłączyć naszą instalację do istniejącego miejsca zasilania lub sami je poprowadzić bezpośrednio od akumulatora. Podłączenie ledów w samochodzie warto więc zacząć od zlokalizowania miejsca zasilania. W bagażniku może być to już istniejąca lampka, natomiast z przodu samochodu, będziemy mogli wykorzystać do tego skrzynkę bezpieczników, stacyjkę, gniazdo zapalniczki, lub lampki, które najczęściej automatycznie zapalają się w momencie otworzenia drzwi auta. Wtedy wystarczy już nam jedynie odpowiednio połączyć ze sobą przewód czerwony, czyli + i przewód czarny, czyli minus.

Jak podłączyć oświetlenie LED w samochodzie

Jak podłączyć oświetlenie LED w samochodzie

Jeśli chcesz kupić taśmy ledowe, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu.

Jak założyć led w samochodzie?

Jak założyć Ledy do samochodu? Jak już dobrze wiemy, każda instalacja oświetleniowa oparta o technologię LED, wymaga odpowiedniego odprowadzania ciepła. Należy pamiętać, że nawet w 2022 roku, gdy bardzo dużo uwagi zwraca się na wygląd, funkcjonalność i bezpieczeństwo powinny być na pierwszym miejscu. Na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, kiedy zdecydujemy się na taśmy LED. Z reguły posiadają one bardzo cienki podkład PCB, dlatego w przypadku ich instalacji w domach i mieszkaniach, najczęściej decydujemy się kleić je bezpośrednio na profile aluminiowe. W samochodach rzadko będziemy mieć taką możliwość, więc warto wybierać tutaj taśmy LED z serii profesjonalnej (o znacznie grubszym podkładzie PCB), lub dobierać do nich cienkie płaskowniki służące im do dodatkowego odprowadzania ciepła. Inaczej jest w przypadku kiedy zdecydujemy się na Ledy w samochodzie w postaci modułów LED, czy neonów. W ich przypadku nie będziemy potrzebować dodatkowych akcesoriów, a ich odpowiednia konstrukcja sprawia, że nigdy nie ulegną przegrzaniu. Neony LED doskonale sprawdzą się, kiedy zależy nam na liniowym oświetleniu, natomiast moduły LED posłużą nam jako punktowe, dodatkowego doświetlenie.

Jak założyć Ledy do samochodu?

Jak założyć Ledy do samochodu?

Moduły LED – znajdziesz je u nas!

Neon do samochodu

Jeśli zastanawiamy się nad oświetleniem dodatkowym naszego samochodu, warto wiedzieć, że najczęściej wybieranym jest neon do samochodu. Cena takiego światła waha się w granicach 200 zł. Jeśli zostaną zamontowane zgodnie z przepisami, sprawdzą się idealnie i nie pożałujemy zakupu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych akcesoriów do modyfikowania samochodów. Należy jednak pamiętać, że jedynymi dozwolonymi produktami są te, które są homologowane oraz są zgodne z przepisami. Często można spotkać na drodze auta z zainstalowanym dodatkowym oświetleniem. O ile wszystko zrobione jest zgodnie z przepisami, a oświetlenie nie powoduje efektu olśnienia i nie utrudnia jazdy zarówno naszej jak i kierowców dookoła, a oświetlenie ma homologację, wszystko jest w porządku.

Neon do samochodu

Neon do samochodu

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zainstalowania źródła światła niezgodnego z obowiązującymi przepisami. Instalację oświetlenia należy dobrze przemyśleć i zaznajomić się z obowiązkami jakie należy spełnić, by móc cieszyć się właściwym „ulepszeniem” naszego pojazdu. O wiele łatwiej jest oświetlić samochód od wewnątrz, jednak nawet wtedy należy zaznajomić się z dokładnymi przepisami, by uchronić się od mandatu, ale także nie narażać się na niebezpieczeństwo na drodze.

Neony pod samochód

Gdy planujemy oświetlić auto od spodu, warto sprawdzić neony pod samochód. Posiadają szeroki wybór kolorów i bez wątpienia każdy fan motoryzacji znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że są to rozwiązania odpowiednie do pokazów, czy zlotów, a nie na drogi publiczne. Za podświetlenie zewnętrzne auta na drogach, grozi mandat do 500 zł. Prawo określa sposób, w jaki reflektory powinny być umieszczone w pojeździe, a także czy i jakie oświetlenie może znaleźć się na aucie poruszającym się po drogach publicznych. Osoby, które zdecydują się nie przestrzegać tych ograniczeń, powinny liczyć się z tym, że mogą podlegać wysokim karom pieniężnym osiągającym wysokość do kilkuset złotych. Za używanie oświetlenia zewnętrznego samochodu może grozić także kara zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dlaczego w sklepach bez problemu znaleźć możemy szeroki wybór asortymentu do oświetlenia auta, skoro większość z tych instalacji jest nielegalna? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Większość oświetlenia dodatkowego instalowanego na aucie, stworzona jest do pokazów oraz zlotów motoryzacyjnych. Dlatego też należy bezwzględnie zainstalować ściemniacz/ wyłącznik tego typu oświetlenia i nie stosować go podczas jazdy drogą publiczną, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Neony pod samochód

Neony pod samochód

Czy neony w samochodzie są legalne

To czy neony w samochodzie są legalne, to 1 z często zadawanych pytań. Chcąc zainstalować oświetlenie samochodu w postaci neonów, należy zaznajomić się dokładnie z przepisami, które w większości przypadków zabraniają używania tego typu oświetlenia na drogach publicznych. Jednak, gdy mamy do czynienia ze zlotami, czy będąc poza obszarem dróg publicznych możemy pozwolić sobie na takie „szaleństwa”. W przepisach nie uwzględniono oświetlenia takiego jak neony, które pełnią funkcję dekoracyjną. Wynika to z tego, gdyż tego typu oświetlenie jest intensywne i może powodować rozkojarzenie, a także oślepienie uczestników ruchu drogowego. Z tego względu nie jest dozwolone używanie oświetlenia dekoracyjnego zewnętrznego na samochodach, poruszających się po drodze publicznej. Narażałoby to wszystkich kierowców na niebezpieczeństwo. Jeśli chcemy zainwestować w tego typu oświetlenie musimy pamiętać, że posłuży nam ono jedynie poza drogą publiczną, na przykład na zlotach motoryzacyjnych. W przypadku nieprzestrzegania przepisów grozi nam mandat sięgający kilkuset złotych, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Czy neony w samochodzie są legalne

Czy neony w samochodzie są legalne

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 25 lipca 2022