Spis treści

Mikrofalowy czujnik ruchu – co to jest, zasada działania, schemat

Mikrofalowy czujnik ruchu to przydatne i wygodne urządzenie, które ułatwi nam korzystanie z większości instalacji oświetleniowych. Czujki mikrofalowe ruchu to także sposób na jeszcze większą energooszczędność. Uruchamiają one nasze lampy (lub inne urządzenia) wyłącznie w momencie wykrycia ruchu, a kiedy on ustaje, światło automatycznie wyłącza oświetlenie. Czujnik mikrofalowy, czy PIR pozwoli nam na całkowite zautomatyzowanie światła, dzięki czemu korzystanie z jego włącznika stanie się rzadkością.

mikrofalowy czujnik ruchu - co to jest zasada dzialania baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy odpowiedni mikrofalowy czujnik ruchu do Twojego oświetlenia

Najczęściej wybierane czujniki ruchu przez naszych klientów:

Czujnik Ruchu 180st Podczerwień Czarny V-TAC VT-8003 SKU 5077CZUJNIK RUCHU 180ST PODCZERWIEŃ CZARNY V-TAC VT-8003Zobacz produkt
CZUJNIK RUCHU LX40 BIAŁYCZUJNIK RUCHU LX40 BIAŁYZobacz produkt
CZUJNIK RUCHU SUFITOWY 360ST WPUSZCZANY OKRĄGŁY BIAŁY VT-8029 V-TACCZUJNIK RUCHU SUFITOWY 360ST WPUSZCZANY OKRĄGŁY BIAŁY VT-8029 V-TACZobacz produkt

Mikrofalowy czujnik ruchu – co to jest?

Czujnik ruchu mikrofalowy to proste i dyskretne urządzenie, które pozwoli nam na zautomatyzowanie naszego oświetlenia LED, lub innej instalacji elektrycznej. Możemy zamontować go zarówno na suficie bądź ścianie, a także wpuścić w sufit lub schować w puszce elektrycznej (w zależności od wybranego modelu). Czujki mikrofalowe ruchu są to urządzenia, które montujemy pomiędzy lampą a źródłem prądu. Kiedy czujnik nie wykrywa ruchu, prąd jest zatrzymywany i nie dociera do naszej lampy. W momencie, kiedy ten ruch zostanie wykryty, czujka nie zatrzymuje już energii elektrycznej, która swobodnie dociera do oprawy świetlnej i uruchamia ją. Czujnik ruchu 12V, czy 230V i to jak działa, zależy również od wbudowanych potencjometrów. Są to parametry, czujnika, które możemy dowolnie ustawić. Należą do nich:

Czujnik ruchu mikrofalowy

  • LUX – ustawienie trybu pracy Dzień/Noc
  • TIME – czas świecenia od momentu przerwania ruchu
  • SEN – czułość czujnika na ruch

 

Mikrofalowy czujnik ruchu zasada działania

CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44Zobacz produkt
CZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTCZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTZobacz produkt
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRZobacz produkt
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VZobacz produkt
CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026Zobacz produkt
Czujnik ruchu

Zobacz więcej z kategorii

Czujnik ruchu
Zobacz produkty

Mikrofalowy czujnik ruchu zasada działania

Czujki mikrofalowe ruchu to tylko z pozoru skomplikowane urządzenia elektroniczne, a tak naprawdę ich zasada działania jest bardzo prosta do zrozumienia. Mikrofalowy czujnik ruchu działa na zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych. Oznacza to, że czujnik emituje fale, które w momencie odbicia się od ruchomej przeszkody, informują o tym i uruchamiają urządzenie. Czujnik mikrofalowy jest znacznie bardziej czułym urządzeniem od zwykłej czujki ruchu PIR i jest w stanie wykryć nawet najdelikatniejszy ruch, dlatego występują one w różnych wersjach. Obecnie najpopularniejsze z nich to:

  • Czujka ruchu 360 – posiada możliwość wykrycia ruchu, z dowolnej strony i kierunku.
  • Czujnik mikrofalowy 12V – mała czujka ruchu, którą podłączymy do taśmy LED i innych lamp o niskim napięciu zasilającym.
  • Czujnik ruchu mikrofalowy zewnętrzny – specjalna czujka i podwyższonej szczelności, która świetnie poradzi sobie z trudnymi warunkami zewnętrznymi.
  • Czujka ruchu sufitowa – urządzenie przystosowane do montażu bezpośrednio na suficie.

Czujki mikrofalowe ruchu

Zobacz nasze pozostałe artykuły na temat czujników ruchu

MERRYTEK SENSOR FL ON/OFF DT IP65 QUICK-PLUG
MERRYTEK SENSOR FL ON/OFF DT IP65 QUICK-PLUG

Czujnik o napięciu roboczym 220-240Vac, 50Hz z obszarem wykrywania o promieniu do Maks. 8m (przy montowaniu na wys. 2m) i czasem podtrzymania wynoszącym 5s/30s/90s/3min/20min/30min. 5 lat gwarancji!

Zobacz produkt

Mikrofalowy czujnik ruchu schemat

Tak jak już wcześniej wspomniałem, wszystkie czujki mikrofalowe ruchu podłączamy pomiędzy zasilanie, a urządzenie, którego pracę chcemy zautomatyzować. Wybierając mikrofalowy czujnik ruchu Orno, czy innego producenta, musimy zwrócić uwagę na prąd zasilający, pod jakim będzie on w stanie pracować. Występują czujniki ruchu 12V i 230V, dlatego pamiętajmy o tym, aby wybrać urządzenie, które będzie współpracować z naszą instalacją.

mikrofalowy czujnik ruchu schemat

Mikrofalowy czujnik ruchu i schemat jego instalacji nie jest zbyt trudny i zazwyczaj możemy podłączyć go bez pomocy specjalisty. Wystarczy jedynie odpowiednio podłączyć przewody (230V – L (brązowy) i N (niebieski) 12V – + (czerwony) i – (czarny)), które do tej pory były podłączone bezpośrednio do naszego urządzenia. Następnie w podobny sposób wyprowadzamy z niego przewody, które podłączymy już bezpośrednio do lampy. Ostatnim etapem jest montaż czujnika. Możemy go ukryć w dowolnym miejscu, ale pamiętajmy o tym, aby był on jak najmniej zasłonięty, aby ewentualne przeszkody, nie zakłócały jego działania. O tym, jak podłączyć czujnik ruchu więcej dowiedzą się Państwo z naszego następnego wpisu.

Mikrofalowy czujnik podłączenie

Mikrofalowy czujnik podłączenie

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 3 marca 2019