Spis treści

Mikrofalowy czujnik ruchu – co to jest, zasada działania, schemat

Mikrofalowy czujnik ruchu to przydatne i wygodne urządzenie, które ułatwi nam korzystanie z większości instalacji oświetleniowych. Czujki mikrofalowe ruchu to także sposób na jeszcze większą energooszczędność. Uruchamiają one nasze lampy (lub inne urządzenia) wyłącznie w momencie wykrycia ruchu, a kiedy on ustaje, światło automatycznie wyłącza oświetlenie. Czujnik mikrofalowy, czy PIR pozwoli nam na całkowite zautomatyzowanie światła, dzięki czemu korzystanie z jego włącznika stanie się rzadkością.

mikrofalowy czujnik ruchu - co to jest zasada dzialania baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy odpowiedni mikrofalowy czujnik ruchu do Twojego oświetlenia

Mikrofalowy czujnik ruchu – co to jest?

Czujnik ruchu mikrofalowy to proste i dyskretne urządzenie, które pozwoli nam na zautomatyzowanie naszego oświetlenia LED, lub innej instalacji elektrycznej. Możemy zamontować go zarówno na suficie bądź ścianie, a także wpuścić w sufit lub schować w puszce elektrycznej (w zależności od wybranego modelu). Czujki mikrofalowe ruchu są to urządzenia, które montujemy pomiędzy lampą a źródłem prądu. Kiedy czujnik nie wykrywa ruchu, prąd jest zatrzymywany i nie dociera do naszej lampy. W momencie, kiedy ten ruch zostanie wykryty, czujka nie zatrzymuje już energii elektrycznej, która swobodnie dociera do oprawy świetlnej i uruchamia ją. Czujnik ruchu 12V, czy 230V i to jak działa, zależy również od wbudowanych potencjometrów. Są to parametry, czujnika, które możemy dowolnie ustawić. Należą do nich:

Czujnik ruchu mikrofalowy

  • LUX – ustawienie trybu pracy Dzień/Noc
  • TIME – czas świecenia od momentu przerwania ruchu
  • SEN – czułość czujnika na ruch

 

Mikrofalowy czujnik ruchu zasada działania

Mikrofalowy czujnik ruchu zasada działania

Czujki mikrofalowe ruchu to tylko z pozoru skomplikowane urządzenia elektroniczne, a tak naprawdę ich zasada działania jest bardzo prosta do zrozumienia. Mikrofalowy czujnik ruchu działa na zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych. Oznacza to, że czujnik emituje fale, które w momencie odbicia się od ruchomej przeszkody, informują o tym i uruchamiają urządzenie. Czujnik mikrofalowy jest znacznie bardziej czułym urządzeniem od zwykłej czujki ruchu PIR i jest w stanie wykryć nawet najdelikatniejszy ruch, dlatego występują one w różnych wersjach. Obecnie najpopularniejsze z nich to:

  • Czujka ruchu 360 – posiada możliwość wykrycia ruchu, z dowolnej strony i kierunku.
  • Czujnik mikrofalowy 12V – mała czujka ruchu, którą podłączymy do taśmy LED i innych lamp o niskim napięciu zasilającym.
  • Czujnik ruchu mikrofalowy zewnętrzny – specjalna czujka i podwyższonej szczelności, która świetnie poradzi sobie z trudnymi warunkami zewnętrznymi.
  • Czujka ruchu sufitowa – urządzenie przystosowane do montażu bezpośrednio na suficie.

Czujki mikrofalowe ruchu

Zobacz nasze pozostałe artykuły na temat czujników ruchu

Mikrofalowy czujnik ruchu schemat

Tak jak już wcześniej wspomniałem, wszystkie czujki mikrofalowe ruchu podłączamy pomiędzy zasilanie, a urządzenie, którego pracę chcemy zautomatyzować. Wybierając mikrofalowy czujnik ruchu Orno, czy innego producenta, musimy zwrócić uwagę na prąd zasilający, pod jakim będzie on w stanie pracować. Występują czujniki ruchu 12V i 230V, dlatego pamiętajmy o tym, aby wybrać urządzenie, które będzie współpracować z naszą instalacją.

mikrofalowy czujnik ruchu schemat

Mikrofalowy czujnik ruchu i schemat jego instalacji nie jest zbyt trudny i zazwyczaj możemy podłączyć go bez pomocy specjalisty. Wystarczy jedynie odpowiednio podłączyć przewody (230V – L (brązowy) i N (niebieski) 12V – + (czerwony) i – (czarny)), które do tej pory były podłączone bezpośrednio do naszego urządzenia. Następnie w podobny sposób wyprowadzamy z niego przewody, które podłączymy już bezpośrednio do lampy. Ostatnim etapem jest montaż czujnika. Możemy go ukryć w dowolnym miejscu, ale pamiętajmy o tym, aby był on jak najmniej zasłonięty, aby ewentualne przeszkody, nie zakłócały jego działania. O tym, jak podłączyć czujnik ruchu więcej dowiedzą się Państwo z naszego następnego wpisu.

Mikrofalowy czujnik podłączenie

Mikrofalowy czujnik podłączenie

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 3 marca 2019