Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu i zmierzchu, czy sam sensor ruchu, pozwoli nam w pełni zautomatyzować naszą instalację oświetleniową. Lampa z czujnikiem ruchu będzie uruchamiać się wyłącznie wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować, a szereg jej regulacji, pozwoli nam na dostosowanie samego czujnika, do naszych własnych preferencji. Czujnik ruchu dostępny jest zarówno w wersji zasilanej napięciem 12V, jak i 230V, dlatego wybierając czujnik ruchu do lampy, czy żarówki LED, powinniśmy zdecydować się na ten 230V, a czujnik ruchu Mini będzie tym, który dobierzemy do niskonapięciowego oświetlenia, jak np. taśmy LED, czy moduły.

 

Lampa z czujnikiem ruchu

Lampa LED wyposażona w detektor ruchu to nie tylko niezwykły komfort użytkowania bezpieczeństwo. Lampa z czujnikiem ruchu nie tylko zapali światło wtedy, kiedy wyczuje naszą obecność, ale także ostrzeże przed przyjściem innych, niechcianych osób.

 

Czujka ruchu do lampy, na którą się zdecydujemy powinna być przede wszystkim dostosowana do panujących warunków w miejscu, w którym zostanie zamontowana. Jeżeli nasza lampa z czujnikiem ruchu będzie zawieszona wewnątrz, nie będzie ona potrzebować podwyższonej ochrony. W przypadku zewnętrznych instalacji powinniśmy wybierać wyłącznie czujnik ruchu zewnętrzny z podwyższoną klasą szczelnoci, który poradzi sobie z nadmierną wilgotnością, pyłem i kurzem.

 

Posiadając już oświetlenie zewnętrzne, czy ogrodowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć je w wykrywacz ruchu, czy sam czujnik zmierzchu. W przypadku halogenów LED najczęściej wybieramy czujnik ruchu i zmierzchu, który zapali nasze światło o odpowiedniej porze, wyłącznie w momencie wykrycia ruchu. W przypadku lamp ogrodowych jest nieco inaczej. W tego typu oświetleniu najczęściej decydujemy się na sam czujnik zmierzchu 12V lub 230V (w zależności od wybranej instalacji). Tego rodzaju urządzenie będzie uruchamiać nasze oświetlenie zawsze, kiedy jasność światła będzie spadać poniżej pewnego poziomu.

 

Czujnik ruchu zewnętrzny

Czujka ruchu zewnętrzna w funkcjonowaniu nie różni się niczym od zwykłego czujnika ruchu. Ogromną różnicę tworzy jednak jej obudowa, która została przystosowana do pracy na zewnątrz i posiada podwyższoną klasę szczelności IP44 bądź IP65. Czujnik ruchu zewnętrzny jest odporny na wnikanie szkodliwej dla elektroniki wilgoci, ale także pyłu i kurzu. Włącznik światła z czujnikiem ruchu zamontowany na zewnątrz w każdym przypadku powinien być przystosowany do pracy w trudnych warunkach. Padający deszcz, śnieg, czy inne pyły, które mogą występować na naszym podwórku, będą bardzo negatywnie wpływać na działanie zwykłej czujnik. Czujnik ruchu i zmierzchu wyposażony w szczelną obudowę będzie w pełni odporny na szkodliwe działanie tych substancji, a jego praca będzie długa i bezawaryjna.

 

Czujnik ruchu schodowy

Obecnie decydując się na oświetlenie schodowe, bardzo często wybieramy do niego także odpowiedni czujnik ruchu do puszki, czy specjalny czujnik ruchu schodowy. W zależności od wybranego systemu będziemy mogli stworzyć oświetlenie, które będzie zapalać się całościowo w momencie wykrycia ruchu, ale także takie schematyczne, który będzie włączać światło poszczególnych schodków. Miniaturowy czujnik ruchu, który posłuży nam do takiej instalacji, może być prostym i tanim urządzeniem, ale także bardziej zaawansowanym technicznie, który pozwoli nam na stworzenie nowoczesnych i w pełni zautomatyzowanych instalacji.

Pamiętajmy, że czujnik ruchu w domu nie musi posiadać wysokiej klasy szczelności, dlatego w trakcie jego wyboru, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego funkcję i możliwości.

 

Czujki ruchu rodzaje

Czujki ruchu do oświetlenia dzielimy przede wszystkim ze względu na technologię, w której zostały wykonane. Mamy do dyspozycji:

  • Mikrofalowy czujnik ruchu
  • Czujnik ruchu na podczerwień

Mikrofalowy czujnik ruchu i zasada jego działania jest bardzo prosta. Pracuje on na zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych, które w momencie zmiany ich częstotliwości, uruchamiają nasze urządzenie. Czujnik ruchu PIR działa na zasadzie wykrywania ruchu poprzez podczerwień. Jest to urządzenie, które wykrywa obiekty, o innej temperaturze i uruchamia nasze lampy, czy inne instalacje. Mikrofalowe czujniki ruchu są bardzo czułe, dlatego bardzo często są stosowane jako czujniki alarmowe.

 

Czujnik ruchu zasięg

Czujka ruchu 360, czy ta o węższym kącie wykrywania ruchu, zawsze będzie ograniczona obszarem działania, a w przypadku czujników na podczerwień, także obiektami, które mogą ograniczać jej zakres pracy. Czujka ruchu podtynkowa, czy natynkowa w większości przypadków posiada potencjometry, które prócz regulacji LUX i Time, posiadają także możliwość zmian zasięgu. Czujnik ruchu i jego zasięg jest w pełni zależny od ustawień samego urządzenia, a także jego możliwości. Obecnie na rynku występują czujki ruchu o zasięgu kilku metrów, ale spotkamy także takie, które wykryją ruch obszarze ponad 10 metrów. Taką czujkę posiada najczęściej czujnik ruchu zewnętrzny, który ze względu na obszar zastosowania, w większości jest o wiele wygodniejszy, kiedy szybko i sprawnie wykrywa ruch.

Producent:
Rodzaj czujnika:
Klasa szczelności:
Kolor:
Gwarancja:
Opakowanie zbiorcze:
od: do szt.
Kąt świecenia:
od: do °
Waga:
od: do kg
Moc:
od: do W
Cena:
od: do
Sortowanie:
Produktów w tej kategorii: 71    Wyświetl po:

Jak podłączyć czujnik ruchu?
11.02.2021 Jak podłączyć czujnik ruchu?

Zasady działania czujnika ruchu i wskazówki jak prawidłowo podłączyć czujnik ruchu. Skarbnica wiedzy dla każdego.

Więcej
Mikrofalowy czujnik ruchu – co to jest, zasada działania, schemat
11.02.2021 Mikrofalowy czujnik ruchu – co to jest, zasada działania, schemat

Krótki opis mikrofalowego czujnika ruchu. Jak dział czujnik ruchu i czym w ogóle jest. Przydatny poradnik od profesjonalistów.

Więcej


* Pola wymagane