Oświetlenie podszafkowe i możliwość opraw LED

Co rozumiemy przez oświetlenie podszafkowe i możliwości opraw LED? Oświetlenie podszafkowe to doskonała metoda do często stosowana w roku 2022 do oświetlenia ważnych miejsc, wymagających dodatkowego oświetlenia, a także do nadania charakteru pomieszczeniu za jego pomocą. Dzięki możliwości ledów, zamontowane oświetlenie podszafkowe będzie służyło przez długi czas. Kuchnia jest miejscem w domu, w którym światło odgrywa chyba najważniejszą rolę ze wszystkich pomieszczeń. Spędzamy tu regularnie kilka godzin dziennie, aktywnie pracując, więc i potrzebując do tej pracy odpowiednich warunków. Do efektywnej i komfortowej pracy potrzebujemy między innymi odpowiedniego oświetlenia. Dzięki niemu wygodniej szybciej i bezpieczniej przebiegną wszystkie etapy przygotowania posiłku. Odmierzanie artykułów, krojenie, mieszanie, gotowanie czy finalnie zmywanie, wszystko to będzie łatwiejsze, jeśli będziemy mieli dobrze oświetlone miejsce naszej pracy. Kiedyś w kuchni królowało oświetlenie sufitowe.

Jakie oświetlenie do kuchni?
Jakie oświetlenie do kuchni?

Rozwiązanie to nie zapewnia jednak właściwych warunków oświetleniowych na blacie, w miejscu, w którym aktualnie przygotowujemy posiłek. Własną osobą rzucamy cień, przez co przed nami mamy zacienione miejsce i słabą widoczność. Z biegiem lat zwiększyły się także kuchnie i ilość różnego rodzaju sprzętu w nich się znajdujących. To również wpłynęło na fakt, iż oświetlenie sufitowe stało się mało funkcjonalnym rozwiązaniem. Ewolucja technik oświetlenia i produkcji zabudowy kuchennej spowodowała, iż powstało oświetlenie podszafkowe. Wszelkiego rodzaju lampy podszafkowe kuchenne uprzyjemniają dziś funkcjonowanie w kuchni, ułatwiając wszystkie prace tam się odbywające. W ostatnich latach przodujące stało się oświetlenie podszafkowe LED. Oświetlenie kuchenne podszafkowe często stanowi przy okazji element dekoracyjny, uatrakcyjniający kuchnię i przyciągający wzrok. Jednocześnie oświetlenie do kuchni podszafkowe jest rozwiązaniem subtelnym, niezaburzającym formy mebli.

Oświetlenie podszafkowe i możliwość opraw LED
Oświetlenie podszafkowe i możliwość opraw LED

Oświetlenie podszafkowe LED

Oświetlenie podszafkowe LED ma wiele zalet. Po 1 daje przyjemne rozproszone światło, dzięki czemu nie jest męczące dla oczu, a jednocześnie zapewnia doskonałe warunki do pracy, równomiernie rozprowadzając światło po całej dużej powierzchni blatu. Podszafkowe oświetlenie LED w porównaniu do wykorzystywanych kiedyś tradycyjnych świetlówek, nie nagrzewa się tak mocno i zużywa zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Oświetlenie meblowe podszafkowe LED daje silny strumień światła, zapewniając doskonałe warunki do pracy. Mamy możliwość wyboru strumienia światła o barwie ciepłej lub zimnej. Oświetlenie kuchenne podszafkowe LED może być w postaci zarówno spotów — punktowych lamp w różnego rodzaju oprawach oświetlających punktowo daną przestrzeń (często znajduje się w niej określone urządzenie elektryczne np. czajnik lub blender), jak i listew znajdujących się na całej szerokości szafki dającej równomierne oświetlenie powierzchni roboczej blatu.

Oświetlenie podszafkowe LED
Oświetlenie podszafkowe LED

Technologia LED daje szerokie możliwości oświetleniowe, jest rozwiązaniem energooszczędnym dającym przyjemne światło, uprzyjemniające atmosferę w kuchni i mogące w znacznym stopniu poprawić samopoczucie domowników, a także komfort życia codziennego. Ledy podszafkowe charakteryzują się długą żywotnością, a także odpornością na warunki panujące w kuchni (wilgoć w okolicach zlewu, a także wysoka temperatura z wilgocią w okolicach kuchenki, płyty indukcyjnej). Oświetlenie podszafkowe kuchenne 230 V możemy uruchamiać na kilka różnych sposobów. Pierwszym jest tradycyjny włącznik znajdujący się na ścianie bądź w boku zabudowy kuchennej. Drugim to oprawa podszafkowa LED 230 V uruchamiana poprzez dotyk. Dotykając ręką oprawy, włączamy lub gasimy już zapalone światła podszafkowe. Kolejne jest oświetlenie do kuchni podszafkowe wykorzystujące czujnik ruchu. Włączy on oświetlenie podszafkowe w kuchni automatycznie, gdy się zbliżymy do danego miejsca, wyłączając ją jednocześnie, gdy nie będzie nas już w pobliżu. To ostatnie rozwiązanie jest wygodne w sytuacji, gdy mamy brudne od przygotowywanych potraw ręce, będąc jednocześnie rozwiązaniem ekonomicznym. Oszczędza jeszcze bardziej zużycie energii elektrycznej, chroniąc także źródło światła, będąc równocześnie rozwiązaniem bardzo wygodnym w użytkowaniu. Ostatnim sposobem sterowania oświetleniem jest czujnik zbliżeniowy umieszczony w oprawie. Wystarczy przesunąć ręką jego pobliżu, aby oświetlenie włączyć lub zgasić.

Oświetlenie podszafkowe LED
Oświetlenie podszafkowe LED

W miejscu taśm LED umieszczonych w profilach bądź przyklejonych bezpośrednio do mebla możemy także zastosować moduły LED. Jest to tak jak każdy LED, oszczędne źródło światła posiadające dobre parametry świetlne i nowoczesną stylistykę.

Halogeny podszafkowe

W sytuacjach, kiedy nie potrzebujemy równomiernego oświetlenia dużej powierzchni blatu, a jedynie zależy nam na punktowym oświetleniu danego miejsca strefy roboczej, wykorzystuje się często lampkę podszafkową w postaci halogenu. Halogeny podszafkowe mają przyjemną dla oczu barwę i nie fałszują światła. Jeden halogen o mocy 25W wystarczy do oświetlenia 1m2 powierzchni blatu. Jest to bardzo wydajne pod względem jasności źródło światła. Halogeny podszafkowe są tańszym rozwiązaniem od taśm LED, jednak przy ich montażu musimy użyć wkrętów w celu przymocowania ich do szafki. Tym samym nie jest to opcja bezinwazyjna tak jak w przypadku oświetlenia taśmą LED. Możemy również zastosować lampę umieszczoną na wysięgniku. Jest to specjalnie skonstruowane ramię umożliwiające precyzyjne skierowanie strumienia światła w miejsce, na którym nam zależy. Oświetlenie na wysięgniku sprawdzi się także w kuchniach z szerokim blatem i płytkimi szafkami wiszącymi.
Halogeny podszafkowe
Halogeny podszafkowe

W miejscu taśm LED umieszczonych w profilach bądź przyklejonych bezpośrednio do mebla możemy także zastosować moduł LED. Jest to tak jak każdy LED, oszczędne źródło światła posiadające dobre parametry świetlne i nowoczesną stylistykę.

Oświetlenie podszafkowe – montaż

Oświetlenie podszafkowe możemy zamontować zarówno na etapie wykonywania mebli na zamówienie, jak i w już posiadanych meblach własnych. Do oświetlenia podszafkowego najlepiej użyć lampy LED 230V. To jedno z najlepszych rozwiązań. Na etapie produkcyjnym oświetlenie podszafkowe do kuchni najkorzystniej zamontować w postaci listew LED znajdujących się w profilu, który to z kolei zamontowany jest w specjalnie pod niego wyfrezowanym „rowku” w spodzie szafki. Rozwiązanie to jest bardzo estetyczne i dyskretne. W przypadku mebli własnych możemy wykorzystać profile przyklejane do spodu szafki, montowane w narożniku między dnem szafki a ścianą lub oświetlenie punktowe w oprawie montowanej od spodu do szafki. Szeroki wybór rodzajów takich opraw umożliwia znalezienie właściwej w przypadku każdego stylu mebla i pomieszczenia. Oświetlenie ledowe podszafkowe w kuchni w postaci taśm ledowych w listwach łączy się ze sobą z pomocą łącznika wtykowego. Umożliwia to wykorzystanie tylko jednego przyłącza w przypadku zestawu kilku listew wbudowanych w kilku szafkach. Możliwy jest także montaż oświetlenia podszafkowego zasilanego bateriami. Technologia LED ogranicza konieczność wymiany baterii do minimum (diody LED zużywają nieporównywalnie mniej energii od tradycyjnych źródeł światła). Lampa LED podszafkowa zasilana bateryjnie jest rozwiązaniem korzystnym w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do prądu, na przykład w mieszkaniach wynajmowanych. Oprawy, profile i same taśmy LED montowane bezpośrednio do dna szafki, montuje się, wykorzystując taśmę dwustronną. Dobrej jakości taśma jest wystarczająco przyczepna, żeby trwale zmocować na niej lekką oprawę podszafkową. Jednak warunki, na jakie taka opraw może być narażona (para z gotujących się potraw) sprawiają, że musimy uważniej się przyglądać czy aby przypadkiem nie będzie się ona odklejała od mebli.

Oświetlenie podszafkowe - montaż
Oświetlenie podszafkowe – montaż

Oświetlenie podszafkowe do kuchni

Oświetlenie podszafkowe do kuchni powinno być funkcjonalne, gdyż zazwyczaj jest używane po 1 podczas krojenia np. warzyw, po 2 w kuchni często mamy zajęte ręce, dlatego dobrze, by oświetlenie podszafkowe do kuchni miało czujnik włączający je w razie potrzeby. Równie ważne jest dopasowanie odpowiednich akcesoriów i elementów dekoracyjnych w kuchni, jak i dobranie odpowiedniego oświetlenia do przestrzeni. Z jej pomocą możemy sprawić, że najbardziej intrygujące części kuchni będą bardziej widoczne, a także wprowadzić więcej światła do obszarów, w których działamy.

Oświetlenie podszafkowe do kuchni
Oświetlenie podszafkowe do kuchni

Ponieważ obszar ten nabierze zupełnie nowego wyglądu w wyniku oświetlenia pod szafką, nie będziesz musiał robić wiele więcej, aby zmienić wygląd kuchni. Oświetlenie instalowane pod szafkami kuchennymi staje się obecnie coraz bardziej oczywiste. Odnosząc się do codziennego użytkowania powierzchni blatu, nie bez powodu wykorzystanie dodatkowego źródła światła jest uważane za tak krytyczne. Przygotowywanie posiłków w słabo oświetlonym miejscu jest nie tylko obciążające dla oczu, ale może być również dość niebezpieczne. Oświetlenie LED pod szafką w nowoczesnych kuchniach służy nie tylko funkcjonalnemu, ale także pięknemu celowi. LAMPY, taśmy i taśmy LED to świetne opcje do skutecznego oświetlenia zarówno mniejszych, jak i dużych przestrzeni.

Oświetlenie podszafkowe bezprzewodowe

Jeśli chcemy zainstalować oświetlenie pod szafką, mamy duży wybór wysokiej jakości opraw i typów oświetlenia. Oświetlenie podszafkowe bezprzewodowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy, by mieć oprawy podszafkowe, jednak nie mają możliwości poprowadzenia przewodów. W takiej sytuacji można wybrać oświetlenie podszafkowe na baterie, które jest coraz bardziej modne w 2022 roku. Jest nie tylko użyteczny, ale ma również potencjał estetyczny; Taśmy LED to doskonały wybór do współczesnych aranżacji. Ta technika oświetleniowa ma tę zaletę, że zapewnia wyjątkową wydajność przy stosunkowo niskim zużyciu energii. Będziemy w stanie stworzyć idealne warunki do szerokiego zakresu czynności, które mają być wykonywane na blacie, jeśli zainstalujemy taśmę LED, która będzie działać jako oświetlenie przestrzeni pod szafkami. Istnieją dwie różne opcje oświetlenia znajdujące się za szafką, z których możesz wybierać. Pierwsza metoda, która jest trudniejsza, polega na skonstruowaniu całej instalacji w meblu, która jest następnie podłączana do źródła elektrycznego. Nawet jeśli takie rozwiązanie jest dość proste do wdrożenia, wymaga starannego zaplanowania jeszcze przed zaprojektowaniem kuchni.  Jeśli natomiast chcemy oświetlić blaty w naszej kuchni, skupmy się na instalowaniu lamp bateryjnych pod szafkami w naszej kuchni. Oświetlenie podszafkowe bezprzewodowe ma wiele plusów:

  • jego działanie jest niezależne od prądu, dlatego nawet podczas awarii dostaw prądu nie odczujemy tego
  • dowolnie możemy zmieniać miejsce, w którym je umieścimy
  • montaż takiego oświetlenia jest prosty, bezpieczny i szybki
Oświetlenie podszafkowe bezprzewodowe
Oświetlenie podszafkowe bezprzewodowe

Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni

Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni powinniśmy wybrać? Do tego typu oświetlenia do Twojej kuchni, by wykonywanie codziennych czynności było po 1 łatwiejsze oraz po 2 bezpieczniejsze, najlepszym wyborem jest zainstalowanie taśmy LED. Oświetlenie powierzchni roboczych jest jednym z najważniejszych czynników, które należy uwzględnić przy projektowaniu kuchni. Lampy podszafkowe to źródła światła, które są instalowane bezpośrednio pod szafką. Oświetlenie halogenowe pod szafką jest kupowane nie tak często jak miało to miejsce kiedyś. Bez wątpienia instalacja oświetlenia LED pod szafką za pomocą taśmy LED byłoby najskuteczniejszym rozwiązaniem chcąc uzyskać oświetlenie podszafkowe. Taśma LED nie tylko zajmuje bardzo mało miejsca, ale ma również możliwość wyposażenia w czujnik ruchu. W porównaniu do wcześniej wspominanych lamp halogenowych, zużycie mocy oświetlenia ledowego wynosi tylko 4,5W na 1 metr blatu. Jeśli wybierzesz taśmy LED do zainstalowania jako dodatkowe oświetlenie pod szafkami kuchennymi, będziesz musiał zwrócić uwagę na kilka różnych elementów. Przede wszystkim na gęstość rozmieszczenia. Od tego zależy rodzaj zasilacza jaki musimy zastosować.

Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni
Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni

Jeśli zdecydowaliśmy się na oświetlenie spodu szafek za pomocą taśm LED, pamiętajmy, że mamy do wyboru ni tylko zwykłe jednokolorowe, ale bardzo funkcjonalne i modne taśmy, ale i takie posiadające wiele kolorów, określane jako taśmy RGB. Podczas wyboru należy także zwrócić uwagę na klasę szczelności IP, gdzie IP20 oznacza brak wodoodporności itd. Jeśli chcemy, by nasze oświetlenie podszafkowe doskonale spełniało swoją rolę musimy pamiętać, że musi być nie tylko zamontowane w odpowiedni sposób, ale i ukryte odpowiednio. Aby uniknąć efektu pojedynczo świecących diod, dobrym sposobem jest użycie profili aluminiowych. Oświetlenie LED pod szafką jest dobrym rozwiązaniem do rozważenia, jeśli chcesz oświetlić przestrzeń nad powierzchnią roboczą kuchni. Ponieważ technologia LED uległa poprawie, charakteryzuje się bardzo wysoką ekonomią operacyjną, co jest jedną z jej cech wyróżniających.

Jak zamontować oświetlenie podszafkowe

Jeśli zdecydowaliśmy się na instalację oświetlenia blatu za pomocą ledów umieszczonych pod szafkami, przydatna będzie wiedza na ten temat. Jak zamontować oświetlenie podszafkowe? Oto 4 porady:

  • przygotuj najważniejsze elementy takie jak wybrana przez siebie taśma LED, odpowiedni zasilacz, listwa aluminiowa oraz inne elementy np. włącznik, izolacja, przewody
  • za pomocą taśmy dwustronnej przymocuj taśmę LED do profilu aluminiowego, a następnie zamocuj profil pod szafką
  • przylutuj przewody zasilacza w wybranym miejscu taśmy
  • następnie zasilacz podłącz do instalacji elektrycznej
Jak zamontować oświetlenie podszafkowe
Jak zamontować oświetlenie podszafkowe

Pamiętaj! Jeśli nie wiesz jak samemu zainstalować oświetlenie, poproś o pomoc fachowca.

Oświetlenie pod szafki – podsumowanie

Oświetlenie pod szafki – podsumowanie : jest to rozwiązanie nad wyraz korzystne. Posiada same zalety, będąc pozbawionym wad tradycyjnego oświetlenia, zwłaszcza sufitowego. Lampy podszawkowe LED 230 V umożliwiają stworzenie funkcjonalnego i energooszczędnego systemu oświetlenia we wnętrzu każdej kuchni. Szeroki wybór opraw sprawia, iż rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu, bez względu na styl, w jakim zostało ono wykończone. Oświetlenie LED podszafkowe w kuchni zapewni nam właściwe oświetlenie każdej strefy roboczej, dając jednocześnie miłą i przyjemną dla każdego z domowników atmosferę i uatrakcyjniając samo pomieszczenie i zabudowę w nim posiadaną. Szeroki wybór rodzaju oświetlenia podszafkowego umożliwi nam jego montaż nie tylko na etapie budowania całego zestawu mebli kuchennych, ale także w trakcie jego użytkowania w zależności od potrzeb umiejscowienia elementów systemu oświetleniowego.

Oświetlenie pod szafki - podsumowanie
Oświetlenie pod szafki – podsumowanie
przez

Post Author: Edyta Kawnik