Spis treści

Oświetlenie zewnętrzne domu – jak powinno wyglądać?

Dom jest naszą oazą, dlatego też każdy z nas chce jak najlepiej zaplanować każdy jeden punkt tego miejsca. Każdy dom wymaga odpowiedniego oświetlenia, nie tylko wewnątrz, ale także od strony zewnętrznej. Przez dużą część roku zmrok zapada bardzo szybko, odpowiednie oświetlenie domu zewnątrz stanowi więc ważny aspekt w kwestii nie tylko wizualnego piękna, ale i bezpieczeństwa. Oświetlenie zewnętrzne domu, jak powinno wyglądać w 2023 roku? Oświetlenie zewnętrzne domu powinno być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Dlatego też ważne jest, aby oświetlenie było umieszczone w odpowiednich miejscach, takich jak przed wejściem do domu, przy schodach i na tarasie. Najczęściej sprzedawanym produktem w 2023 roku są profile aluminiowe z taśmą led COB jest to wielkie bum sprzedażowe które ekscytuje wszystkich również wspaniałym rozwiązaniem się kinkiety do elewacji oraz słupki ogrodowe. Oświetlenie powinno być także dostosowane do potrzeb, tak aby było jasne w miejscach, w których jest to konieczne, a ciemniejsze tam, gdzie chcemy zachować prywatność. Dodatkowo, ważne jest, aby oświetlenie było odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi i było energooszczędne.

 • Czy warto oświetlić dom na zewnątrz?
 • Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne domu?
 • Jakie są plusy i minusy zewnętrznego oświetlenia domu?
 • Jakie żarówki sprawdzą się na zewnątrz?
Oświetlenie zewnętrzne domu - jak powinno wyglądać

Oświetlenie zewnętrzne domu – jak powinno wyglądać

Najczęściej wybierane kategorie produktów przez klientów do oświetlenia swojego domu który zrobi szał:

Profil aluminiowy LEDProfil aluminiowy LEDZobacz produkty
Taśma LED COBTaśma LED COBZobacz produkt
Kinkiet ogrodowyKinkiet zewnętrznyZobacz produkt

Oświetlenie zewnętrzne domu LED – dlaczego warto?

Oświetlenie zewnętrzne domu LED, dlaczego warto zainwestować w taką formę oświetlenia budynku? Oświetlenie LED jest coraz popularniejsze na zewnątrz ze względu na kilka ważnych korzyści. Oto niektóre z nich:
 1. Oszczędność energii: Oświetlenie LED jest znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki, co oznacza mniejsze rachunki za prąd i mniejszy wpływ na środowisko.
 2. Długa żywotność: Diody LED są trwalsze niż tradycyjne żarówki i mogą pracować przez wiele lat bez konieczności wymiany.
 3. Szeroki zakres temperatur: Diody LED są odporne na niskie i wysokie temperatury, co czyni je odpowiednim wyborem do oświetlenia zewnętrznego.
 4. Różne opcje koloru: Dostępne są różne opcje koloru, co pozwala na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb i preferencji.
 5. Bezpieczeństwo: Oświetlenie LED jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ nie emitują promieniowania UV ani ciepła.
 6. Estetyka: Oświetlenie LED jest ciche, małe i dyskretne, co pozwala na estetyczne rozwiązanie oświetlenia zewnętrznego.
PROFIL LED ZATIProfil LED ZATIZobacz więcej
Profil LED P-24-2Zobacz więcej
NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LED FORMZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7WZobacz produkt

Odpowiednie oświetlenie domu stanowi ważny aspekt, ze względu na swoją funkcję. Oświetlenie na zewnątrz domu stanowi ważną część kwestii bezpieczeństwa. Oświetlenie zewnętrzne domu sprawia, że bezproblemowo o każdej porze dnia i nocy możemy poruszać się po naszej posesji, mając doskonały widok na potencjalne zagrożenia takie jak schody, próg, stojące przedmioty, a nawet zauważenie potencjalnych intruzów znajdujących się w obrębie naszego budynku. Zewnętrzne oświetlenie domu to także doskonały element wystroju. Zastosowanie delikatnego światła na poszczególnych częściach zewnętrznych budynku stanowi doskonałą otoczkę nadającą charakteru. Dom możemy oświetlić na wiele sposobów. Między innymi często wybieranym sposobem są taśmy LED RGB. Kolorowe podświetlenie działa na zmysły i nie pozwoli zostać niezauważone. Zastosowanie ciekawych lamp najazdowych, albo świecącej kostki brukowej to dekoracja sama w sobie. Ważne jest także oświetlenie ścieżki prowadzącej do domu. Idealnie nadają się do tego słupki ogrodowe. Takie nowoczesne oświetlenie ogrodowe skutecznie dopełni całą aranżację ogrodu. Kolejnym ważnym powodem, dla którego oświetlenie zewnętrzne LED jest warte zakupu, to energooszczędność. Jak dobrze wiemy źródła światła wykonane w technologii LED charakteryzują się niskim poborem prądu, dzięki czemu będziemy w stanie zaoszczędzić znaczne kwoty, szczególnie w dłuższej perspektywie czasu.

OPRAWA HALOGENOWA GU10Zobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CMZobacz produkt

Oświetlenie domu na zewnątrz – jak zaplanować?

Oświetlenie domu na zewnątrz, jak zaplanować takie przedsięwzięcie? Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania. Jeśli chcemy zaplanować oświetlenie domu na zewnątrz, warto kierować się poniższymi krokami:
 1. Określenie potrzeb: Przed rozpoczęciem planowania oświetlenia zewnętrznego należy określić swoje potrzeby i cele. Czy potrzebujesz oświetlenia do bezpiecznego poruszania się po posesji, czy też chcesz podkreślić architekturę swojego domu?
 2. Analiza otoczenia: Przyjrzyj się swojej posesji i zastanów się, jakie miejsca wymagają oświetlenia.
 3. Oświetlenie funkcjonalne: Przemyśl, gdzie potrzebne jest funkcjonalne oświetlenie, takie jak przed wejściem do domu, na schodach, przy drodze dojazdowej, czy też przy garażu.
 4. Oświetlenie dekoracyjne: Zastanów się, jakie elementy architektoniczne chcesz podkreślić, takie jak ściany, okna, drzwi, ogrody i elementy krajobrazu.
 5. Oszczędzanie energii: Wybierz rozwiązania oświetleniowe, które są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, takie jak diody LED.
 6. Zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi: Upewnij się, że wybrane rozwiązania oświetleniowe są odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr.
 7. Przetestowanie: Przetestuj swoje rozwiązania oświetleniowe przed ostatecznym montażem, aby upewnić się, że spełniają twoje potrzeby i preferencje.
Profil LED ZATIZobacz więcej
Profil LED P-24-2Zobacz więcej
PROFIL LED WPUSZCZANY MONOProfil LED MONOZobacz więcej

O czym warto pamiętać podczas planowania oświetlenia domu na zewnątrz? Przede wszystkim ważną sprawą jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań. Musimy dokładnie wiedzieć czego chcemy i na czym nam zależy. Należy również dostosować swoje pomysły do otoczenia. Nie każdy rodzaj oświetlenia sprawdzi się równie dobrze w każdym typie domu. Należy wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni i miejsca, na których nam zależy. To jakie lampy wybrać zależy przede wszystkim od tego, czy oświetlenie ma być czysto dekoracyjne czy też nie.

SŁUPEK OGRODOWY V-TAC 9W LED GRAFIT ALUMINIUM 30CM IP54 VT-909 4000K 500LMSŁUPEK OGRODOWY V-TAC 9W LED GRAFIT ALUMINIUM 30CM IP54 Zobacz produkt
OPRAWA ŚCIENNA V-TAC 11W LED GÓRA DÓŁ REGULOWANA BRĄZOWY KWADRAT IP65 VT-759-12 3000K 1360LMOPRAWA ŚCIENNA V-TAC 11W LED GÓRA DÓŁ REGULOWANA BRĄZOWY KWADRAT IP65Zobacz produkt
OPRAWA ELEWACYJNA ŚCIENNA V-TAC 17W LED CZARNA IP65 VT-11020 3000K 2520LMOPRAWA ELEWACYJNA ŚCIENNA V-TAC 17W LED CZARNA IP65Zobacz produkt
KINKIET OGRODOWY V-TAC GU10 CZUJNIK KWASÓWKA 1 STRONNY IP44 VT-7621PIRKINKIET OGRODOWY V-TAC GU10 CZUJNIK KWASÓWKA 1 STRONNY IP44Zobacz produkt
OPRAWA ŚCIENNA V-TAC 4W LED IP65 BIAŁA OKRĄGŁA VT-706 4000K 440LMOPRAWA ŚCIENNA V-TAC 4W LED IP65 BIAŁA OKRĄGŁAZobacz produkt

Zobacz więcej z kategorii

OŚWIETLENIE ELEWACJI
Zobacz więcej

Do oświetlenia dekoracyjnego doskonale sprawdzą się taśmy LED COB. Taśma LED COB daje prostą linię, dzięki czemu wygląda niezwykle estetycznie i nowocześnie. Taśmy LED COB są energooszczędnym rodzajem oświetlenia, doskonałym do zastosowania jako oświetlenie zewnętrzne domu. Idealnie wyglądają zainstalowane w podbitce domu. Do założenia taśmy LED potrzebny będzie nam także odpowiedni profil LED. Jakie profile warto wziąć pod uwagę?

 • Bezsprzecznie jednym z nich będzie standardowy profil B. Profil LED wpuszczany typu B – taki wpuszczany profil przeznaczony jest do wbudowania we wcześniej wyfrezowanym otworze. Zadaniem profilu LED jest odprowadzenie ciepła z taśmy LED. Profil aluminiowy typu B działa jak naturalny radiator. Posiada różne wersje kolorystyczne, dzięki czemu każdy dobierze coś dla siebie. Taśma LED umieszczona w tego rodzaju profilu LED powinna być połączona z mlecznym kloszem, który doskonale rozproszy światło, dzięki czemu unikniemy efektu punktacji. Klosz pełni także rolę ochrony przed kurzem i zabrudzeniami.
 • Sprawdzi się także profil G – Profil LED wpuszczany typ G jest to profil bardzo podobny do wcześniej wspomnianego profilu B. Profil aluminiowy typu G jest znacznie głębszy. Profil G jest trwały i odporny na korozję. Profile możemy dowolnie przycinać. Tak jak w przypadku profilu typu B, należy zastosować klosz pełniący funkcję rozpraszacza światła.
 • Profil ZATI – jest to profil przystosowany do montażu podtynkowego. Wyposażony w długie skrzydełka może być zlicowany z powierzchnią, na której jest montowany. Profil ZATI możemy dowolnie przyciąć. Tego rodzaju profil instalowane są podczas wykonywania elewacji, dzięki czemu mogą być dodatkowo przytrzymywane przez siatkę elewacyjną.
 • Profil wpuszczany MONO – montowany jest bezpośrednio między dwie płyty G-K. Zapewnia dobre chłodzenie taśmy, jest bezawaryjny oraz cechuje się długą żywotnością.
 • Do instalacji natynkowych doskonałym pomysłem jest użycie profilu D – Profil Led aluminiowy typ D – najprostszym sposobem montażu jest montaż natynkowy, który jest możliwy z wykorzystaniem profili natynkowych typu D. Taki profil posiada niewielkie wymiary, a jego podstawową funkcją jest funkcja radiatora.

Profil aluminiowy LED znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Sprawdź!

Profil LED ZATIZobacz więcej
profil-led-hermetyczny-p241Profil LED P-24-1Zobacz więcej

Nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz

Jakie możemy wymienić nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz w 2023 roku? Nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz może obejmować różne technologie i rozwiązania, takie jak:
 • Oświetlenie LED: LED to popularna i ekonomiczna technologia, która pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i długiej żywotności.
 • Oświetlenie inteligentne: Nowoczesne systemy oświetlenia pozwalają na zarządzanie światłem za pomocą smartfonów lub innych urządzeń.
 • Oświetlenie RGB: Oświetlenie RGB pozwala na zmianę koloru i natężenia światła, co pozwala na stworzenie różnorodnych efektów i scenerii.
FAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 80CMFAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 80CMZobacz produkt
FLER - LAMPA OGRODOWA STOJĄCA 58CM - CIEMNY POPIELFLER - LAMPA OGRODOWA STOJĄCA 58CM - CIEMNY POPIELZobacz produkt
LAMPA STOJĄCA TAO 3 SU-MA - CZARNYLAMPA STOJĄCA TAO 3 SU-MA - CZARNYZobacz produkt
 • Oświetlenie energooszczędne: Oświetlenie energooszczędne polega na wykorzystaniu lamp solarnych do oświetlania posesji, co pozwala na oszczędności energii i redukcję kosztów.
 • Oświetlenie ciągów pieszych: Nowoczesne oświetlenie ciągów pieszych pozwala na podświetlenie ścieżek i podjazdów, co zwiększa bezpieczeństwo podczas poruszania się po posesji w nocy.
 • Oświetlenie automatyczne: Oświetlenie automatyczne pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła w zależności od natężenia światła zewnętrznego.
KINKIET ADELA MIDI M1455 DG - CIEMNY POPIELKINKIET ADELA MIDI M1455 DG - CIEMNY POPIELZobacz produkt
NOWOCZESNY KINKIET OGRODOWY GX53 11WZobacz produkt
FAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 50CMSTOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 50CMZobacz produkt
Ważne jest, aby dobrać odpowiednie rozwiązania, kolory i natężenie światła, aby uzyskać pożądany efekt estetyczny i poziom bezpieczeństwa. Dla uzyskania optymalnego efektu, warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem oświetlenia. Nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz możemy wykonać na kilka ciekawych sposobów:

Oprawy halogenowe LED doskonale sprawdzą się do oświetlenia punktowego domu z zewnątrz. Doskonałe w tym przypadku będą oprawy posiadające podwyższoną klasę szczelności. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że oprawy halogenowe montowane są w podsufitce, gdzie mimo wystawienia na zmienne warunki atmosferyczne, nasze źródło światła nie jest szczególnie bardzo narażone na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Do wyboru mamy wiele ciekawych kształtów opraw halogenowych. W zależności od rodzaju, kształtu i koloru budynku, możemy wybrać pasujące światła LED, które oświetlą i udekorują nasz dom. Pamiętajmy, że do halogenów LED stosowanych na zewnątrz budynku należy wybrać żarówki GU10.

Oprawki halogenowe na żarówki GU10Zobacz więcej

Taśma LED COB – taśmy ledowe COB mają dają prostą linię, dzięki czemu nasze oświetlenie będzie wyglądało stylowo i profesjonalnie. Oświetlenie dekoracyjne domu za pomocą taśm LED jest niezwykle modnym rozwiązaniem. Stosuje się zarówno taśmy o barwie białej, jak i te w wersji RGB. Do instalacji natynkowej taśmy LED najlepiej sprawdzi się profil aluminiowy D. Natomiast jeśli chcemy zainstalować profil w sposób podtynkowy, idealne będą profile B oraz G.

Kinkiety zewnętrzne – kinkiety to jedne z najmodniejszych rodzajów oświetlenia od wielu sezonów. Kinkiet w postaci lampy naściennej, doskonale oświetli wiele strategicznych miejsc na naszym podwórku. Przede wszystkim stanowi doskonałe źródło światła stosowane do oświetlenia drzwi, czy altany. Są także doskonałym oświetleniem bramy.

NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
Profil LED ZATIZobacz więcej
profil-led-hermetyczny-p241Profil LED P-24-1Zobacz więcej

Lampy ogrodowe stojące – idealnie pasują do oświetlenia ścieżek prowadzących nas wokół domu. Wybierając tego rodzaju lampy ogrodowe, należy zwrócić uwagę na odpowiednią klasę szczelności, gdyż są to lampy wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz, czy śnieg.

NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LED FORMZobacz produkt
Profil LED ZATIZobacz więcej

Lampy najazdowe – tego rodzaju lampy idealnie sprawdzą się do podświetlenia podjazdu obok naszego domu. Oprawy najazdowe cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. O czym należy pamiętać? Pamiętajmy, że oświetlenie w postaci opraw najazdowych musi posiadać podwyższoną klasę szczelności, co oznacza stopień odporności na pyły i wilgoć.

Profil LED ZATIZobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 500 Z SU-MA - 52 CMLAMPA ALEKULE G 500 Z SU-MA - 52 CMZobacz produkt
profil-led-hermetyczny-p241Profil LED P-24-1Zobacz więcej

Kostka brukowa LED – to niezwykle modny rodzaj oświetlenia dekoracyjnego. Urządzony dom doskonale będzie wyglądał otoczony oświetloną kostką, która wprowadzi ciekawy nastrój i klimat. Takie oświetlenie możemy wykorzystać w wielu miejscach. Świecąca kostka brukowa doskonale pomoże oświetlić podjazd, a także sprawdzi się jako oświetlenie drzwi wejściowych.

KOSTKA BRUKOWA LED ROCDECO 15X15X6 CM - BIAŁA ZIMNAZobacz produkt
KOSTKA BRUKOWA LED ROCDECO 15X15X6 CM - RGB + BIAŁA CIEPŁAZobacz produkt

Jak oświetlić dom z zewnątrz?

Jak oświetlić dom z zewnątrz? To jedno z częściej zadawanych pytań przez naszych klientów. Istnieje wiele sposobów na oświetlenie domu z zewnątrz. Oto kilka przykładów:
 • Oświetlenie wejściowe: Umieszczenie oświetlenia przy drzwiach wejściowych lub przed garażem pozwala na bezpieczne poruszanie się po posesji w nocy.
 • Oświetlenie schodów: Oświetlenie schodów zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia poruszanie się po posesji.
 • Oświetlenie elewacji: Umieszczenie oświetlenia na elewacji domu pozwala na podkreślenie jego architektury i kształtów.
 • Oświetlenie terenu: Oświetlenie terenu pozwala na podkreślenie elementów krajobrazu, takich jak drzewa, krzewy czy ogrody.
 • Oświetlenie basenu: Oświetlenie basenu pozwala na korzystanie z niego wieczorem i podkreślenie jego estetyki.
 • Oświetlenie ścieżek i podjazdów: Oświetlenie ścieżek i podjazdów pozwala na bezpieczne poruszanie się po posesji i podkreślenie ich estetyki.
NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LEDZobacz produkt

Zobacz również inne artykuły które należą do kategorii ogród i okolice

Czym oświetlić pergolę?

Jak oświetlić pergolę tarasową – Oświetlenie pergoli tarasowej pomysły i porady

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkać możemy różnego rodzaju pergolę tarasową, która doskonale sprawdza się […]

Oświetlenie do ogrodu - porady

Oświetlenie roślin w ogrodzie – poradnik ogrodniczy

Ogród – już sama nazwa kojarzy się z relaksem i zielenią. Ogród dla wielu z […]

Oświetlenie ogrodzenia – pomysły i inspiracje

Oświetlenie ogrodzenia staje się coraz popularniejsze. Stanowi nie tylko doskonałe podkreślenie piękna naszej posesji już […]

Oświetlenie LED ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować? To pytanie w roku 2022 jest coraz […]

Oświetlenie domu zewnętrzne – jakie pełni funkcje?

Oświetlenie domu zewnętrzne, jakie pełni funkcje? Oświetlenie zewnętrzne naszego domu powinno być przede wszystkim praktycznym oświetleniem. Oświetlenie domu zewnętrzne pełni kilka ważnych funkcji:
 1. Bezpieczeństwo: Oświetlenie zewnętrzne zwiększa bezpieczeństwo wokół domu, ułatwiając poruszanie się po ścieżkach i podjazdach oraz zwiększając widoczność wejścia do budynku.
 2. Estetyka: Oświetlenie zewnętrzne podkreśla piękno elewacji domu oraz jego otoczenia, dzięki czemu budynek wygląda bardziej atrakcyjnie wieczorem.
 3. Funkcjonalność: Oświetlenie zewnętrzne umożliwia korzystanie z przestrzeni wokół domu wieczorem, takich jak taras czy ogród.
 4. Oszczędność energii: Oświetlenie zewnętrzne z energooszczędnymi źródłami światła, takimi jak LED, pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd.
 5. Zabezpieczenie: Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła, zwiększając bezpieczeństwo i oszczędność energii.
Oświetlenie zewnętrzne domu ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo poprzez kilka sposobów. Przede wszystkim zwiększa widoczność/ Oświetlenie na zewnątrz pozwala na lepszą widoczność terenu wokół domu, co ułatwia poruszanie się po chodnikach, schodach i drogach. Złodzieje i inne osoby niechciane są mniej skłonni do działania w miejscach, gdzie istnieje dobre oświetlenie. Oświetlenie zewnętrzne pozwala na lepszą identyfikację osób przebywających wokół domu. Oświetlenie zewnętrzne pozwala na lepszą widoczność drzwi i okien, co ułatwia zauważenie potencjalnych prób włamania. Warto zauważyć także, że dobre oświetlenie zewnętrzne pozwala na poczucie bezpieczeństwa podczas poruszania się po terenie wokół domu nawet po zmroku.
Oświetlenie zewnętrzne domu może mieć także pozytywny wpływ na wygląd poprzez podkreślenie architektury. Oświetlenie zewnętrzne może być wykorzystywane do podkreślenia piękna architektury domu, takiego jak elewacja, rzeźby lub elementy dekoracyjne. Oświetlenie zewnętrzne może być również wykorzystywane do podkreślenia piękna ogrodu lub terenów zielonych wokół domu. Oświetlenie zewnętrzne może również poprawić estetykę terenów zewnętrznych wokół domu, dzięki czemu będzie on wyglądał bardziej atrakcyjnie. Co jeszcze? Oświetlenie zewnętrzne pozwala na korzystanie z terenów zewnętrznych nawet po zmroku, co zwiększa funkcjonalność terenów zewnętrznych i uatrakcyjnia ich wykorzystanie.
Lampa ogrodowa stojąca FOX BLACK 1xE27 mała Zobacz produkt
REFELKTOR OGRODOWY VILO 1XGU10 IP65Zobacz produkt

Oświetlenie elewacji LED – jakie wybrać?

Oświetlenie elewacji LED, jakie wybrać do oświetlenia naszego domu? Jeśli chodzi o oświetlenie LED do elewacji, istnieje kilka różnych opcji, które można wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Oto kilka przykładów:
 1. Reflektory LED: Reflektory LED są idealne do oświetlania dużych powierzchni, takich jak ściany budynku czy elementy architektoniczne. Mogą być one montowane na ścianie lub w podłożu.
 2. Taśmy LED: Taśmy LED to elastyczne paski z diodami LED, które mogą być przyklejane do różnych powierzchni. Są one idealne do oświetlania detali architektonicznych, takich jak listwy przypodłogowe, ramy okienne czy gzymsy.
 3. Plafony LED: Plafony LED to wbudowane źródła światła, które mogą być zamontowane na suficie lub ścianie. Są one idealne do oświetlania wejścia do domu czy tarasu.
 4. Kinkiety LED: Kinkiety LED to źródła światła, które mogą być zamontowane na ścianie. Są one idealne do oświetlania ścieżek, podjazdów czy elementów architektonicznych.
 5. Lampiony LED: Lampiony LED to źródła światła, które mogą być zamontowane na słupach lub słupkach. Są one idealne do oświetlania ogrodów czy podjazdów.
NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
PROFIL LED WPUSZCZANY MONOProfil LED MONOZobacz więcej
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LED FORMZobacz produkt

Światło na zewnątrz domu a energooszczędność

Światło na zewnątrz domu, a energooszczędność. Jak dobrać źródła światła, by stanowiły nie tylko praktyczne, ale także oszczędne oświetlenie. Aby wybrać energooszczędne światło do oświetlenia zewnętrznego domu, należy rozważyć kilka opcji, takich jak:
 1. LED-y – diody LED są jednymi z najbardziej energooszczędnych źródeł światła dostępnych na rynku. Są one również bardzo trwałe i długowieczne, co oznacza, że nie trzeba ich wymieniać tak często jak inne źródła światła.
 2. Światło solarne – oświetlenie solarnie jest również bardzo energooszczędne, ponieważ wykorzystuje energię słoneczną jako źródło zasilania.
 3. Czujniki ruchu – montując czujniki ruchu do oświetlenia zewnętrznego, można zwiększyć efektywność energetyczną, ponieważ światło będzie się zapalać tylko wtedy, gdy ktoś jest w pobliżu.
 4. Automatyczne włączanie i wyłączanie – wykorzystanie programatorów lub czujników światła pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła w zależności od natężenia światła zewnętrznego.
 5. Ostatecznie, najlepszą opcją jest połączenie kilku z tych rozwiązań, aby uzyskać jak najwięcej oszczędności energii.
HALOGEN LED V-TAC 30W SAMSUNG CHIP CZUJNIK RUCHUZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED LINE PHOTON 50W 4000LM Z CZUJNIKIEM RUCHUZobacz produkt

Dlaczego dbanie o energooszczędność jest ważna? Energooszczędność w domu jest ważna z kilku powodów. Między innymi energooszczędne rozwiązania pozwalają na oszczędności na rachunkach za energię elektryczną i gaz, co przekłada się na niższe koszty utrzymania domu. Pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, co przyczynia się do ochrony środowiska. Stosowanie energooszczędnego światła do oświetlenia domu z zewnątrz jest jak widać istotną sprawą, o której należy pamiętać.

Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego

Jak powinno wyglądać oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego? Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego jest ważnym elementem, który pozwala na podkreślenie architektury budynku, zwiększenie bezpieczeństwa na posesji oraz stworzenie przyjemnej atmosfery wieczorem.
 1. Oświetlenie górne: Można umieścić reflektory skierowane ku górze, aby oświetlić fasadę z góry.
 2. Oświetlenie boczne: Reflektory skierowane na boki fasady pozwolą na podkreślenie kształtów i detali architektonicznych.
 3. Oświetlenie tarasu: Umieszczenie oświetlenia na tarasie pozwala na oświetlenie tej przestrzeni, co jest szczególnie przydatne podczas wieczornych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
 4. Oświetlenie ogrodowe: Można wykorzystać światło do podkreślenia ważnych elementów ogrodu takich jak rośliny, skały, fontanny itp.
 5. Oświetlenie podjazdu: Umieszczenie oświetlenia na podjeździe pozwala na oświetlenie tej przestrzeni, co jest szczególnie przydatne podczas wieczornych powrotów do domu.

Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru oświetlenia zewnętrznego domu jednorodzinnego? Przede wszystkim pamiętajmy o tym jakie funkcje dane oświetlenie będzie spełniać. Oświetlenie zewnętrzne przystosowane do domu jednorodzinnego zazwyczaj ma za zadanie oświetlać podwórko w sposób funkcjonalny na co dzień. Każda lampka powinna być przemyślanie ustawiona w odpowiednim miejscu, tak aby dokładnie oświetlać ważne punktu, miedzy innymi wejście do domu, ścieżka, czy drzwi. Nie można jednak zapominać o funkcji dekoracyjnej. Oświetlenie zewnętrzne w domach jednorodzinnych często przydatne jest w okresie wiosennym i letnim, gdy zaczynają królować imprezy urządzane w ogrodzie.

KINKIET NELLY 91012C AL SU-MA - SREBRNYZobacz produkt
ADELA AL SU-MA - OPRAWA SUFITOWA OGRODOWA 1XE27Zobacz produkt
Profil LED ZATIZobacz więcej

Oświetlenie domu parterowego na zewnątrz

Oświetlenie domu parterowego na zewnątrz jest ważne, aby zwiększyć bezpieczeństwo i podkreślić piękno budynku. Oto kilka popularnych opcji oświetlenia domu parterowego na zewnątrz:
 • Kinkiety: Kinkiety są popularnym wyborem do oświetlenia elewacji i wejścia do domu parterowego. Mogą być zamontowane na ścianie lub w podbitce, aby oświetlać różne elementy architektoniczne, takie jak okna czy drzwi.
 • Oświetlenie punktowe: Reflektory pozwala na skupienie światła na konkretnych elementach elewacji, takich jak kolumny czy rzeźby.
 • Oświetlenie LED taśmowe: LED taśmy pozwalają na umieszczenie źródła światła w trudno dostępnych miejscach, takich jak krawędzie dachu czy gzymsy.
 • Oświetlenie ścieżek i podjazdu: Oświetlenie ścieżek i podjazdu jest ważne dla bezpieczeństwa i ułatwia poruszanie się po terenie wokół domu.
 • Oświetlenie tarasu i ogrodu: Oświetlenie tarasu i ogrodu pozwala na korzystanie z tych przestrzeni wieczorem i podkreśla ich piękno.
 • Oświetlenie ledowe zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu
Ważne jest, aby wybrać oświetlenie odpowiednie dla potrzeb i styl architektoniczny budynku oraz by dostosować je do warunków atmosferycznych. Domy parterowe są jednymi z najmodniejszych w ostatnich latach. Oświetlenie takiego rodzaju budynków musi być przemyślane i należy wybrać te jego części, które wymagają doświetlenia. Przypadkowe rozmieszczenie źródeł światła może powodować odwrotny efekt do zamierzonego.
profil-led-hermetyczny-p241Profil LED P-24-1Zobacz produkt

Oświetlenie Ledowe na zewnątrz domu – plusy i minusy

Oświetlenie Ledowe na zewnątrz domu posiada wiele zalet, a także kilka wad. Jakie są najważniejsze plusy i minusy oświetlenia ledowego na zewnątrz domu? Największym minusem jest podkreślenie wszelkich niedociągnięć elewacyjnych, co może być dużą przeszkodą. Natomiast podstawowe zalety to:
 1. Zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu
 2. Nadanie charakteru budynkowi
 3. Zwiększenie wartości materialnej domu, dzięki nowoczesnemu wyglądowi
KINKIET OGRODOWY ŚCIENNY SOLARNY V-TAC 2W LED SZARY 2-FUNKCJE VT-77 3000K 220LM IP65KINKIET OGRODOWY ŚCIENNY SOLARNY V-TAC 2W LED SZARYZobacz produkt
SŁUPEK OGRODOWY SOLARNY V-TAC 2W LED 2-FUNKCJE IP65 CZARNY VT-11022 3000K 90LM 3 LATA GWARANCJISŁUPEK OGRODOWY SOLARNY V-TAC 2W LED 2-FUNKCJE IP65 CZARNYZobacz produkt
LAMPA OGRODOWA LED SOLARIS 3 5,5W BARWA NEUTRALNALAMPA OGRODOWA LED SOLARIS 3 5,5W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
Tak jak w każdej sprawie, oświetlenie ledowe na zewnątrz domu niesie za sobą wiele zalet oraz wad. Zdecydowanymi plusam zewnętrznego oświetlenia domu jest między innymi zwiększenie bezpieczeństwa. Oświetlenie na zewnątrz pomaga zwiększyć widoczność i ułatwia poruszanie się po terenie zewnętrznym, co zwiększa bezpieczeństwo.
Poprawa estetyki to kolejny z plusów. Zewnętrzne oświetlenie może być wykorzystywane do podkreślenia piękna architektury domu lub ogrodu. Jako plus warto także wymienić ułatwienie korzystania z terenu zewnętrznego. Oświetlenie pozwala korzystać z terenu zewnętrznego nawet po zmroku.
LAMPA MUR LED INOX C 04 SU-MA - PROSTOKĄTNALAMPA MUR LED INOX C 04 SU-MA - PROSTOKĄTNAZobacz produkt
FLER - LAMPA OGRODOWA STOJĄCA 58CM - CIEMNY POPIELZobacz produkt
Natomiast minusami zewnętrznego oświetlenia domu, jak już wspomnieliśmy, jest uwydatnienie wszelkich wad i niekorzystnych cech domu i jego elewacji. Kłopotliwe mogą być także koszty. Zewnętrzne oświetlenie wymaga zakupu i instalacji specjalnych lamp, co może być kosztowne. Jeśli jednak zdecydujemy się na lampy LED, nie będzie to problemem.
Zużycie energii, jeśli wybierzemy nieodpowiednie lampy, także może być wadą. Oświetlenie na zewnątrz wymaga stałego zasilania, jednak decydując się na nowoczesne oświetlenie LED z czujnikami ruchu i zmierzchu znacznie zaoszczędzimy.
Jakie jest najlepsze oświetlenie LED do oświetlenia zewnętrznego? Najlepsze oświetlenie LED do oświetlenia zewnętrznego domu powinno spełniać kilka kryteriów, takich jak:
 1. Wysoka jakość światła – oświetlenie LED powinno emitować jasne i zrównoważone światło, które jest odpowiednie do różnych zastosowań zewnętrznych, takich jak oświetlenie elewacji, drzwi wejściowych, tarasów itp.
 2. Wysoka trwałość – oświetlenie LED powinno być odporne na warunki pogodowe, takie jak deszcz, śnieg, wiatr itp.
 3. Wysoka efektywność energetyczna – oświetlenie LED powinno być jak najbardziej energooszczędne, aby zminimalizować koszty związane z jego użytkowaniem.
 4. Łatwość instalacji – oświetlenie LED powinno być łatwe w instalacji, aby można było to zrobić bez pomocy specjalisty.
 5. Możliwość kontrolowania – oświetlenie LED z zintegrowaną kontrolą zdalną, lub zintegrowany czujnik ruchu lub zmierzchowy pozwala na jeszcze większą oszczędność energii, oraz wygodniejsze użytkowanie.

Lampy do oświetlenia domu na zewnątrz

Jakie lampy do oświetlenia domu na zewnątrz najlepiej wybrać? Istnieje wiele różnych rodzajów lamp, które mogą być wykorzystywane do oświetlenia domu na zewnątrz. Oto kilka przykładów:
 1. Lampy LED: Lampy LED są ekonomiczne i długotrwałe, a także pozwalają na zwiększenie efektywności energetycznej.
 2. Lampy solne: Lampy solne polegają na wykorzystaniu energii słonecznej do oświetlenia. Są one ekologiczne i pozwalają na oszczędności energii.
 3. Lampy halogenowe: Lampy halogenowe są jasne i pozwalają na dokładne oświetlenie.
 4. Lampy kinkietowe: Lampy kinkietowe są często stosowane do oświetlenia drzwi i podjazdów.
 5. Lampy wiszące: Lampy wiszące są często stosowane do oświetlenia tarasów i ogrodów.
 6. Lampy reflektory: Reflektory są często stosowane do oświetlenia fasad budynku.
Istnieje wiele rodzajów lamp do oświetlenia domu na zewnątrz. Doskonałym rozwiązaniem są lampy wykonane w technologii LED. Posiadają nowoczesny wygląd, ciekawe kształty, cechują się oszczędnością energii, a także wspaniale odnajdują się w każdych warunkach. Lampy ledowe są atrakcyjne cenowo, a ich zakup jest pewną inwestycją na lata. Doskonałymi lampami do oświetlenia domu na zewnątrz są między innymi oprawy halogenowe, które są idealnym punktowym oświetleniem do podsufitki. Lampy typu kinkiet są często wybierane ze względu na swój tradycyjny wygląd.
Ważne jest, aby dobrać odpowiedni typ lampy do konkretnej przestrzeni i celu oświetlenia. Dla uzyskania optymalnego efektu, warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem oświetlenia.
KINKIET ADELA MIDI M1455 DG - CIEMNY POPIELKINKIET ADELA MIDI M1455 DG - CIEMNY POPIELZobacz produkt
NOWOCZESNY KINKIET OGRODOWY GX53 11WZobacz produkt
STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 80CM

Oświetlenie fasady domu

Dlaczego oświetlenie fasady domu jest ważne? Oświetlenie fasady domu jest ważnym elementem, który pozwala na podkreślenie jego architektury i kształtów, a także zwiększa bezpieczeństwo podczas poruszania się po posesji w nocy.

 1. Oświetlenie górne: Można umieścić reflektory skierowane ku górze, aby oświetlić fasadę z góry.
 2. Oświetlenie boczne: Reflektory skierowane na boki fasady pozwolą na podkreślenie kształtów i detali architektonicznych.
 3. Oświetlenie podłogowe: Umieszczenie oświetlenia na podłodze pozwala na oświetlenie fasady z dołu, co jest szczególnie efektowne przy budynkach o wysokiej zabudowie.
 4. Oświetlenie dekoracyjne: Można wykorzystać światło RGB czy też inne efekty świetlne, aby nadać fasadzie niepowtarzalnego charakteru.
 5. Oświetlenie energooszczędne: Dla oszczędności energii, warto rozważyć zastosowanie oświetlenia LED.

Oświetlenie fasady domu jest dość istotne, gdyż to właśnie tam znajdują się najważniejsze elementy domu, takie jak drzwi wejściowe, numer domu czy dzwonek do drzwi. Pamiętajmy o tym, żeby dobrać odpowiedni typ, kolor i natężenie światła, aby osiągnąć pożądany efekt estetyczny i uzyskać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dla uzyskania optymalnego efektu, warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem oświetlenia.

LAMPKA NAJAZDOWA LEDA SU-MAZobacz produkt
OPRAWA MUR-LED M2031 SU-MA - PROSTOKĄTNAZobacz produkt

Jak oświetlić dom zewnątrz – o czym warto pamiętać?

Jak oświetlić dom zewnątrz, o czym warto pamiętać? Podczas oświetlania domu na zewnątrz ważne jest, aby pamiętać o kilku ważnych aspektach:
 • Bezpieczeństwo: Oświetlenie zewnętrzne powinno zwiększać bezpieczeństwo wokół domu, dlatego ważne jest, aby zamontować je w odpowiednich miejscach, takich jak przed wejściem lub przy ścieżkach.
 • Energooszczędność: Oświetlenie zewnętrzne jest często używane przez długi okres czasu, dlatego ważne jest, aby wybrać źródła światła, które są energooszczędne, takie jak LED-y.
 • Estetyka: Oświetlenie zewnętrzne powinno podkreślać piękno budynku i jego otoczenia, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni styl i kolor źródeł światła.
 • Funkcjonalność: Oświetlenie zewnętrzne powinno spełniać swoje zadanie, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ oświetlenia do konkretnego celu.
 • Zabezpieczenie przeciw przepięciowe, odporność na warunki atmosferyczne, dostosowanie do okolic

O czym pamiętać podczas wybierania oświetlenia zewnętrznego do domu? Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oświetlenie zewnętrzne domu powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Oświetlenie na zewnątrz domu zakładamy zazwyczaj z powodów bezpieczeństwa. Jeśli oświetlimy ważne punkty takie jak ścieżki, wjazd czy drzwi wejściowe, możemy uniknąć wielu zagrożeń, upadków. Inną ważną sprawą wynikającą z montowanych na zewnątrz lamp zewnętrznych jest estetyka. Dobre oświetlenie potrafi podkreślić piękno elewacji. Pamiętajmy, że bez względu na to jaki cel przyświeca nam podczas wybierania oświetlania zewnętrznego domu, trzeba zwracać uwagę na odpowiednią klasę szczelności, gdyż lampy wystawione będą na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

KINKIET NEX SU-MA - CZARNYKINKIET NEX SU-MA - CZARNYZobacz produkt
REFLEKTOR PRIT SU-MA - CZARNYZobacz więcej
REFELKTOR OGRODOWY VILO 1XGU10 IP65Zobacz produkt

Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne domu?

Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne domu? Aby zaprojektować oświetlenie zewnętrzne domu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:
 1. Architektura budynku: Oświetlenie powinno podkreślać piękno fasady i detali architektonicznych.
 2. Bezpieczeństwo: Oświetlenie powinno zwiększać bezpieczeństwo na posesji, szczególnie w okolicach ciągów pieszych i podjazdów.
 3. Funkcjonalność: Oświetlenie powinno być przemyślane tak, aby stworzyć przyjemne i funkcjonalne środowisko wieczorem, szczególnie na tarasach i w ogrodzie.
 4. Energooszczędność: Oświetlenie powinno być zaprojektowane tak, aby było energooszczędne i zmniejszało zużycie energii.
 5. Doświetlenie: Oświetlenie powinno być zaprojektowane tak, aby doświetlać ważne elementy takie jak rośliny, skały i fontanny.
 6. Personalizacja: Oświetlenie powinno być zaprojektowane tak, aby odpowiadało indywidualnym potrzebom i preferencjom użytkowników.
KINKIET ŚCIENNY ADELA MIDI SU-MA - CIEMNY POPIELKINKIET ŚCIENNY ADELA MIDI SU-MA - CIEMNY POPIEL
OPRAWA NAJAZDOWA OKRĄGŁA SU-MA PABLAOPRAWA NAJAZDOWA OKRĄGŁA SU-MA PABLA
Jeśli chcemy, aby nasze oświetlenie zewnętrzne służyło nam przez lata w odpowiedni sposób, należy najpierw zaprojektować oświetlenie. Projektowanie tego jaki rodzaj oświetlenia możesz zastosować i w jaki sposób, nie jest prostym zadaniem. Aby zaprojektować oświetlenie zewnętrzne domu, warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem oświetlenia, który może pomóc w doborze odpowiednich lamp i rozmieszczeniu ich w celu osiągnięcia optymalnego efektu.

Gdzie umieścić oświetlenie zewnętrzne?

Gdzie umieścić oświetlenie zewnętrzne? Oświetlenie zewnętrzne domu powinno być umieszczone w strategicznych miejscach, takich jak wejście do domu, przed wejściem do garażu, na tarasie lub na patio, a także przy ścieżkach i schodach. Warto także doświetlić takie miejsca jak:

 1. Drzwi
 2. Podjazd
 3. Numer domu

Dzięki temu będzie można łatwo poruszać się po terenie wokół domu wieczorem lub w nocy, a także zwiększyć bezpieczeństwo i podkreślić estetykę architektury domu. Oświetlenie zewnętrzne należy umieścić w ważnych miejscach, które po zmroku są niewidoczne. Najczęściej wybieranymi miejscami, które oświetlamy za pomocą lamp zewnętrznych są stopnie i ich krawędzie. Oświetlenie w takim miejscu jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa. Zapewnienie światła przy drzwiach wejściowych i pod numerem domu, a także oświetlenie ścieżki i podjazdu stanowią niemalże obowiązkowe miejsca wymagające doświetlenia.

Profil LED ZATIZobacz więcej
KWADRATOWA SZARA OPRAWA Z NUMEREM DOMU MAXIM E27Zobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7W 230VZobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CMZobacz produkt

Jaka moc lampy na zewnątrz?

Jaka moc lampy na zewnątrz będzie odpowiednia? Moc lampy zewnętrznej powinna być dobrana do potrzeb danego miejsca. W przypadku oświetlenia wejścia do domu lub przed wejściem do garażu, zaleca się stosowanie lamp o mocy do około 30 watów. Natomiast przy oświetleniu ścieżek lub schodów, zaleca się stosowanie lamp o mocy od 20 do 40 watów. W przypadku oświetlenia tarasu lub patio, moc lampy powinna być dobrana do wielkości i użytkowania tego miejsca. Warto także zwrócić uwagę na przestrzeń, którą chcemy doświetlić, by dobrać odpowiedni kąt świecenia, czy to ma być światło punktowe czy rozproszone. Odpowiednio dobrane lampy idealnie podświetlą ważne strefy domu i jego okolic. Dzięki lampom zewnętrznym zadbamy o swoje bezpieczeństwo, komfort, a także o piękny i estetyczny wygląd podwórka.

Oprawki halogenowe na GU10Zobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 200 Z SU-MA - 22 CMZobacz produkt

Jak oświetlić elewację domu?

Jak oświetlić elewację domu, aby spełniała swoje zadania? Aby oświetlić elewację domu, aby była ładna i oszczędna, należy rozważyć kilka kroków:
 1. Wybierz odpowiednie źródła światła – LED-y są idealne do oświetlenia elewacji, ponieważ są one energooszczędne, trwałe i emitują jasne i zrównoważone światło.
 2. Użyj odpowiednich opraw oświetleniowych – do oświetlenia elewacji warto zastosować specjalne oprawy oświetleniowe, które są odporne na warunki atmosferyczne i mają specjalne soczewki, które skupiają światło na elewacji.
 3. Zastosuj odpowiednią liczbę punktów świetlnych – aby uniknąć przesadnego oświetlenia i zwiększyć efektywność energetyczną, należy dobrać odpowiednią liczbę punktów świetlnych do wielkości elewacji.
 4. Zastosuj odpowiednią kolorystykę – aby uzyskać ładny efekt, należy dobrać odpowiednią kolorystykę światła, taką jak ciepła biel lub zimna biel, w zależności od preferencji estetycznych.
 5. Użyj czujników ruchu lub automatycznego włączania i wyłączania – zastosowanie czujników ruchu lub automatycznego włączania i wyłączania pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej, ponieważ światło będzie się zapalać tylko wtedy, gdy ktoś jest w pobliżu lub przy niskim natężeniu światła zewnętrznego.

Elewacja domu stanowi reprezentacyjną część naszego domostwa. Z tego względu prawidłowe oświetlenie jest niezwykle ważną kwestią, do której trzeba podejść profesjonalnie. Do oświetlenia elewacji domu idealnie sprawdzą się lampy LED z czujnikami ruchu i zmierzchu. Dzięki nim zadbamy także o swoje finanse. Oprawy halogenowe oraz taśmy LED wspaniale wyglądają w podsufitkach.

Jakie oświetlenie elewacji domu?

Jakie oświetlenie elewacji domu wybrać? Oświetlenie elewacji domu jest ważne, ponieważ pozwala na podkreślenie piękna budynku i zwiększenie bezpieczeństwa wokół niego. Oto kilka popularnych opcji oświetlenia elewacji domu:
 1. Kinkiety: Kinkiety są popularnym wyborem do oświetlenia elewacji domu. Mogą być zamontowane na ścianie lub w podbitce, aby oświetlać różne elementy architektoniczne, takie jak okna czy drzwi.
 2. Oświetlenie punktowe: Oświetlenie punktowe, takie jak reflektory, pozwala na skupienie światła na konkretnych elementach elewacji, takich jak kolumny czy rzeźby.
 3. Oświetlenie LED taśmowe: LED taśmy pozwalają na umieszczenie źródła światła w trudno dostępnych miejscach, takich jak krawędzie dachu czy gzymsy.
 4. Oświetlenie zintegrowane z systemem inteligentnego domu: Dzięki zintegrowaniu z systemem inteligentnego domu, oświetlenie elewacji może być automatycznie dostosowywane do poziomu światła zewnętrznego i ruchu wokół budynku.
 5. Oświetlenie ledowe zewnętrzne z czujnikami ruchu i zmierzchu.
ADELA SU-MA - KINKIET ZEWNĘTRZNY CZARNY E27 1X60WZobacz produkt
ADELA SU-MA - CZARNY KINKIET ZEWNĘTRZNY E27, KWADRATZobacz produkt

Jakie kinkiety na zewnątrz?

Jakie kinkiety na zewnątrz sprawdzą się do oświetlenia budynku? Jeśli szukasz kinkietów do oświetlenia zewnętrznego, istnieje wiele opcji do wyboru. Mogą to być kinkiety naścienne, kinkiety stojące, kinkiety wiszące lub kinkiety LED. Pamiętaj, że kinkiet musi mieć podwyższoną klasę szczelności IP 44. Do oświetlenia domu na zewnątrz można użyć:

 • kinkiety ścienne
 • kinkiety stojące
 • kinkiety wiszące

Ważne jest, aby wybrać kinkiety odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg lub mróz, oraz wykonane z odpornych na korozję materiałów, takich jak aluminium lub stali nierdzewnej. Kinkiety są często wybieranym oświetleniem na zewnątrz. Dobrze dobrane oświetlenie nie powinno oślepiać, a oświetlane miejsce, jeśli dobierzemy właściwy rodzaj lampy, zostanie idealnie uwydatnione, podkreślając jego zalety.

KINKIET PORTO SU-MA - CZARNYZobacz produkt
KINKIET ŚCIENNY V-TAC 6W LED CZARNY OKRĄGŁYZobacz produkt
ADELA 8001AL SU-MA - LAMPA ELEWACYJNA - KWADRATOWA, ALUMINIUM, 30CM- 2XE27Zobacz produkt

Oświetlenie domu na zewnątrz podbitka

Oświetlenie domu na zewnątrz wykonywane jest często w podbitce. Do tego doskonale sprawdzą się taśmy LED, a także halogeny. Na przestrzeni ostatnich 4 lat, taśmy ledowe zyskały uznanie. Aby oświetlić zewnętrzną podbitkę domu, można zastosować kilka różnych rozwiązań. Jednym z popularniejszych jest zastosowanie oświetlenia LED zamontowanego bezpośrednio pod podbitką lub w jej okolicach. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp skierowanych na ściany lub na podbitkę, by uzyskać efekt ciekawego rozświetlenia. Istnieją również inne rozwiązania takie jak oświetlenie zamontowane wokół okien lub drzwi wejściowych. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie oświetlenie do stylu budynku i indywidualnych potrzeb. Oświetlenie w podbitce doskonale wygląda i jest praktyczne. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju oświetlenia uzyskamy doskonałe podkreślenie naszego domu dość małym kosztem.
oprawy halogenoweOprawki halogenowe na GU10Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CMLAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CMZobacz produkt

Jak oświetlić budynek?

Jak oświetlić budynek, aby światło było funkcjonalne i komfortowe? Istnieje wiele sposobów na oświetlenie budynku. Oto kilka popularnych opcji:
 1. Oświetlenie elewacji: Można użyć kinkietów, reflektorów lub taśm LED, aby oświetlić elewację budynku. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w przypadku budynków o ciekawej architekturze lub zdobień.
 2. Oświetlenie parkingów: Zastosowanie lamp ulicznych lub halogenów wokół budynku pozwala na dobre oświetlenie miejsc parkingowych i ułatwia bezpieczne poruszanie się po nich.
 3. Oświetlenie wejścia: Montaż lamp przed wejściem lub wokół drzwi wejściowych pozwala na łatwiejsze znalezienie budynku oraz zwiększa bezpieczeństwo.
 4. Oświetlenie wnętrz: Oświetlenie wewnętrzne pozwala na lepsze rozświetlenie pomieszczeń i przyciąga uwagę na ciekawe elementy architektury.
 5. Oświetlenie efektowe: Oświetlenie efektowe, takie jak projektory, pozwala na tworzenie spektakularnych efektów świetlnych i jest często stosowane w przypadku budynków o charakterze reprezentacyjnym.
Oświetlenie budynku powinno być przemyślane i zaplanowane. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do konkretnego budynku, a także zadbać o jego odpowiednią intensywność, aby zapewnić optymalne warunki do funkcjonowania.
OPRAWA ŚCIENNA V-TAC 6W KINKIET GÓRA/DÓŁ REGULOWANY SZARYZobacz produkt

Jakie żarówki na zewnątrz?

Jakie żarówki na zewnątrz warto kupić? Jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne, najlepszymi opcjami są żarówki LED lub halogenowe.
 1. Żarówki LED są bardzo energooszczędne, wytrzymałe i długowieczne. Są też dostępne w różnych kolorach i natężeniach światła.
 2. Żarówki halogenowe również posiadają wiele zalet takich jak: niskie zużycie energii, długa żywotność oraz szybko się rozgrzewają i emitują jasne i ciepłe światło.
 3. Warto pamiętać, że żarówki halogenowe wymagają specjalnego oprawki, która pochłania ciepło, aby zapobiec przegrzaniu i zwiększyć bezpieczeństwo.
 4. Należy również zwrócić uwagę na klasę szczelności żarówek, która oznacza jak odporna jest żarówka na warunki atmosferyczne. Klasa szczelności I oznacza, że żarówka jest odporna na wilgoć, klasa II na pył i kurz, a klasa III na pył, kurz i wilgoć.
 5. Ogólnie rzecz biorąc, żarówki LED są lepszym wyborem, ponieważ są bardziej energooszczędne i trwalsze niż żarówki halogenowe.
GIRLANDA 10 METRÓW Z ZARÓWKĄ FILAMENTOWĄ 10X1,5WZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC 4W E27 FILAMENT PRZEŹROCZYSTAZobacz produkt

Jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu?

Jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu sprawdzi się do oświetlenia domu? Idealnie sprawdzą się kinkiety zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu, które nie tylko są niezwykle modne od ostatnich 3 lat, ale także pomogą Ci zaoszczędzić na prądzie. Dobrze dobrane oświetlenie stanowi gwarancję wygody i funkcjonalności, którą będziemy odczuwać przez następne lata. Dlatego też wybór odpowiednich lamp jest kluczowy. Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu są bardzo przydatne, ponieważ pozwalają na automatyczne włączanie i wyłączanie światła w zależności od natężenia światła oraz ruchu w okolicy. Jednym z przykładów lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu i zmierzchu jest lampa LED zewnętrzna z czujnikiem ruchu. Zazwyczaj posiada ona wbudowany czujnik ruchu, który automatycznie włącza światło, gdy wykryje ruch w okolicy, oraz zmierzchowy, który automatycznie wyłącza światło, gdy zaczyna robić się jasno.
NAŚWIETLACZ LED V-TAC 20W SAMSUNG CHIP CZUJNIK RUCHUZobacz produkt
PROJEKTOR OPRAWA ELEWACYJNA V-TAC 17W CZUJNIK RUCHUZobacz produkt

Jakie wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Jakie wybrać oświetlenie zewnętrzne? Wybór odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz celów, jakie chce się osiągnąć. Oto kilka popularnych opcji oświetlenia zewnętrznego:
 1. Kinkiety: Kinkiety są popularnym wyborem do oświetlenia elewacji budynku lub ścieżek. Są one dostępne w różnych stylach i kolorach, co pozwala na dopasowanie do różnych stylów architektonicznych.
 2. Lampy uliczne: Lampy uliczne są dobrym wyborem do oświetlenia parkingów, alejek i innych obszarów zewnętrznych. Są one dostępne w różnych rozmiarach i stylach, a także z różnymi opcjami kierunkowego światła.
 3. Reflektory: Reflektory są popularnym wyborem do oświetlenia elementów architektonicznych, takich jak fontanny, rzeźby lub drzewa.
 4. Taśmy LED: Taśmy ledowe doskonale nadają się do ogólnego oświetlenia domów. Jeśli zależy nam na doświetleniu konkretnego punktu lepsze będzie oświetlenie takie jak na przykład kinkiet.
Profil LED P-24-2Zobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CMZobacz produkt

Oświetlenie zewnętrzne domu jest niezbędnym elementem każdej nieruchomości, pełniącym zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. W 2023 roku kluczowym trendem jest zastosowanie energooszczędnych źródeł światła, takich jak LED, które zapewniają długą żywotność oraz minimalizują zużycie energii. Oświetlenie zewnętrzne powinno być przemyślanie zaprojektowane, by podkreślić architekturę domu, zwiększyć bezpieczeństwo oraz stworzyć przyjemną atmosferę. Kluczowe aspekty do rozważenia przy planowaniu oświetlenia zewnętrznego obejmują odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła w miejscach takich jak wejście, ścieżki, tarasy oraz podjazdy. Dodatkowo, warto rozważyć zastosowanie automatycznych systemów, takich jak czujniki ruchu i zmierzchu, które zwiększają funkcjonalność i bezpieczeństwo. Popularne rozwiązania oświetleniowe to między innymi kinkiety zewnętrzne, lampy najazdowe, taśmy LED, a także oświetlenie solarne. Ważne jest, aby wybrać oświetlenie zgodne ze stylem architektonicznym domu oraz zapewniające odpowiednią ilość światła w zależności od potrzeb i preferencji użytkowników. Zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i parterowych, oświetlenie zewnętrzne powinno być integralną częścią projektu architektonicznego, zapewniając komfort użytkowania i bezpieczeństwo mieszkańców. Wybierając oświetlenie zewnętrzne, warto pamiętać o jego trwałości, odporności na warunki atmosferyczne oraz łatwości w montażu i konserwacji. Podsumowując, dobrze zaplanowane i wykonane oświetlenie zewnętrzne jest inwestycją, która nie tylko zwiększa wartość estetyczną i funkcjonalną nieruchomości, ale również przyczynia się do bezpieczeństwa i wygody jej użytkowników.

Oświetlenie zewnętrzne domu - jak powinno wyglądać

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 26 stycznia 2023