Spis treści

Oświetlenie poddasza, czyli jak oświetlić poddasze?

Poddasze to pomieszczenie, które coraz częściej staramy się zagospodarować. Przytulnie urządzone, doskonale sprawdzi się jako na przykład sypialnia lub pokój dla dziecka.  Najważniejszym rodzajem oświetlenia, jakie musimy zastosować jest oświetlenie ogólne. Warto pamiętać, że lampy wiszące nadadzą się tylko jeśli sufit jest wysoki i nie utrudni to poruszania się. Posiadając poddasze skośne należy je dobrze doświetlić. Dobrym sposobem na doświetlenie przestrzeni pod skosami jest zainstalowanie źródła światła od dołu. Aranżując poddasze ze skosami można też zamontować lampy punktowe.

jak oswietlic poddasze baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

W zależności od tego czy mamy do zagospodarowania skosy czy też wysokie stropy, poddasze jest jednym z bardziej wymagających lokalizacji. Planując takiego lokum zastanówmy się jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie. Takie plany najlepiej poczynić jeszcze na etapie budowy domu, ponieważ wymagają one właściwego poprowadzenia instalacji elektrycznej. Pamiętajmy przy tym, że innego oświetlenia wymaga sypialnia, a innego łazienka – ustalmy więc rodzaj i rozkład pomieszczeń na poddaszu. Liczbę źródeł światła najlepiej będzie dostosować do metrażu i wielkości okien, a rodzaj oświetlenia – do wysokości skosów i ich kąta nachylenia.

Oświetlenie i poddasze – od czego zacząć?

Planując oświetlić poddasze, zaplanujmy rozstawienie mebli i funkcję każdego z pomieszczeń. Dobranie odpowiedniego oświetlenia uwarunkowane jest tu nie tylko warunkami architektonicznymi, ale również funkcjami użytkowymi poszczególnych pomieszczeń. Istotna kwestia pozostaje również fakt, czy jest to poddasze nowo budowane czy takie które adaptujemy do funkcji mieszkalnych czy też użytkowych. W każdym z przypadków bardzo ważną rolę pełni stworzenie odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jej odpowiednie rozmieszczenie staje się bazą do konkretnych rozwiązań finalnych. Instalacja elektryczne pod dachem ma zupełnie inne wymagania od tych w pozostałej części naszego domu. Musimy więc stworzyć odpowiednie warunki, które pozwolą nam na stworzenie idealnych warunków do mieszkania i oświetlenia na naszym poddaszu.

Oświetlenie poddasza

W fazie planowania oświetlenia zastanówmy się, jak podzielić poddasze i jakie dokładnie pomieszczenia chcielibyśmy na nim stworzyć. Bardzo istotne jest ustalenie funkcji danego pomieszczenia. Inaczej oświetlimy kuchnię, łazienkę czy salon. Każdy rodzaj pomieszczenia wymaga od nas innego rodzaju oświetlenia. Poddasze niestety sprawia nam dodatkowo trudności z uwagi na nisko bądź wysoko zawieszony sufit oraz często występujące na nim skosy.

Oświetlenie na poddasze

Jakie powinno być oświetlenie na poddasze? Idealnie sprawdzi się tutaj oświetlenie punktowe poddasza, czyli wszelkiego rodzaju oprawki halogenowe montowane w karton gipsie. Ich ilość dobieramy do wielkości pomieszczenia. Do wyboru mamy te ze zintegrowanym źródłem światła, ale również takie, do których sami dobieramy moc i barwę światła. Fajnie odnajdą się tutaj również, wszystkie plafony czy panele Led. Plafony zamontować możemy zarówno podtynkowo jak i natynkowo więc nie ma konieczności posiadania sufitu podwieszanego. Plafony i panele możemy zainstalować na lub przy suficie dlatego w niskich pomieszczeniach sprawdzają się zawsze idealnie. Do wyboru mamy zarówno te klasyczne, ale bez problemu znajdą Państwo również w ozdobnych obudowach, które dodatkowo pełnić będą rolę dekoracyjną. Ładnie komponują się również z drewnianymi elementami wnętrz i są idealną bazą do niemal każdego stylu wnętrzarskiego.

Oświetlenie na poddasze

Dobrym rozwiązaniem będą także reflektory i spoty LED. Bez problemu można zamontować je na skośnych powierzchniach i innych elementach konstrukcyjnych dachu. Tego typu lampy sufitowe mają dodatkowy atut w postaci ruchomych części. Często też możemy je dowolnie regulować i nakierować światło optymalnie do naszych potrzeb. Regulowane reflektory to rozwiązania zarówno do kuchni, sypialni czy salonu znajdującego się na naszych poddaszach. 

Sprawdź pozostałe nasze artykuły o oświetleniu domowych wnętrz

W przypadku pomieszczeń funkcyjnych jak kuchnia czy łazienka, musimy oczywiście pamiętać o dodatkowym oświetleniu blatów roboczych czy lustra i tutaj również dobrze spiszą się reflektorowe lampy LED. Naturalnie wszelkiego rodzaju lampy ruchome typu, stołowych czy podłogowych będą nam pomocne wszędzie tam gdzie montaż sufitowy czy ścienny jest niemożliwy. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż możemy dowolnie przestawić je wedle potrzeby. Jedyne co jest nam w tym przypadku niezbędne to odpowiednio umieszczone gniazdka o co warto zadbać w fazie projektowej. Jest to rozwiązanie praktyczne i dekoracyjne zarazem, a czasem jedyne z uwagi na uwarunkowania architektoniczne. 

Oświetlenie poddasza ze skosami

Oświetlenie poddasza ze skosami

W przypadku poddasza z jednym skosem długie lampy wiszące raczej się nie sprawdzą. Lampa wisząca niestety mogłaby utrudniać poruszanie się po poddaszu i musielibyśmy ją omijać w obawie o zderzenie. Na wiszącą lampę pozwolić możemy sobie jedynie w przypadku wysokich stropów lub w miejscu łączenia dwóch skosów lub tam gdzie jest on poziomy. 

W pozostałych przypadkach poszukać należy rozwiązań do niskich pomieszczeń, które bez problemów montować możemy pod skosem lub w prosty sposób nakierować strumień świetlny w wybranym kierunku. Nisko bądź skośnie zawieszony sufit to idealne miejsce na montaż wszelkiego rodzaju plafonów i halogenów. Są to lampy które ściśle przylegają do sufitów lub są w nie wmontowywane. Płasko przylegające lampy optycznie podwyższają nam również wnętrze, co zostaje nie bez znaczenia w przypadku poddasza. Dają nam one dużą ilość światła i nie stwarzają problemów komunikacyjnych. Ilość zastosowanych lamp zależy oczywiście od wielkości danego pomieszczenia i ilości okien a co za tym idzie światła naturalnego które przez nie wpada.

Oświetlenie niskiego poddasza

W przypadku bardzo niskich pomieszczeń dobrym pomysłem na oświetlenie poddasza będą również kinkiety ścienne aczkolwiek montujemy je tylko na pionowych powierzchniach co nieco ogranicza nam zakres przestrzeni gdzie moglibyśmy je zamontować. Wybierzmy miejsce obok łóżka czy kanapy, zastąpimy nimi lampki nocne czy stołowe. Pozwala nam to na dekoracyjne oświetlenie i uzyskanie dodatkowych źródeł światła w miejscu gdzie akurat go potrzebujemy. 

Oświetlenie poddasza – skosy

Posiadając poddasze ze skosami, spotykamy się z nie lada problemem, nie tylko podczas aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim stając przed wyborem dobrego oświetlenia. Zagospodarowanie poddasza musi być dobrze przemyślane, tak, by mieszkanie w tej przestrzeni nie sprawiało trudności. Skośnie położony sufit jest miejscem, w którym idealnie sprawdzą się plafony LED i halogeny, zajmujące bardzo mało miejsca. Wytwarzają one wystarczające źródło światła i oświetlenie sufitowe tego typu nada optymalnie wysokości pomieszczeniu.

Halogeny a oświetlenie na poddaszu

Wybierając oświetlenie na poddasze, pamiętajmy o funkcjonalności. Zadbajmy o oświetlenie znajdujące się możliwie jak najbliżej sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie zmniejszymy i tak już małej przestrzeni, jaką zazwyczaj spotyka się na poddaszu. Idealnym rozwiązaniem do tego typu wysokości pomieszczenia warto zastosować np. plafony LED. Halogeny także są bezsprzecznie świetnym rozwiązaniem jako oświetlenie na poddaszu.

Halogeny na poddaszu

Oświetlenie łazienki na poddaszu

Oświetlenie łazienki na poddaszu powinno być  nastrojowe i przede wszystkim funkcjonalne. Oświetlenie łazienkowe powinniśmy wybrać tak, by nie tylko nadać niepowtarzalnego klimatu, dzięki któremu kąpiele sprawiać będą podwójną przyjemność. Musimy pamiętać, że należy dobrać oświetlenie tak, aby naturalne światło połączone ze sztucznym dało perfekcyjne oświetlenie całego pomieszczenia. Jeśli łazienka jest niewielkich rozmiarów, konieczne będzie zastosowanie kilku źródeł światła. Doskonale sprawdzą się halogeny i dobrze dobrane do nich oprawy halogenowe co nada łazience odpowiedniego nastroju.

Wypróbuj nasze rozwiązania do oświetlenia łazienki

Oświetlenie łazienki na poddzaszu

Oświetlenie pokoju na poddaszu

Gdy robimy plan aranżacyjny oświetlenia pokoju na poddaszu, z pewnością chcemy nadać pomieszczeniu optycznie większej przestrzeni oraz nietuzinkowego klimatu. Główne oświetlenie w przypadku wyższych pomieszczeń, sprawdzi się najlepiej jest oświetlenie szynowe. Aby odpowiednio podkreślić pokój i nadać mu więcej przestrzenności, warto zainwestować w nowoczesne oświetlenie dobrane do skosów. Lampy na skośny sufit  kierujące światło ku górze pozwolą na optyczne powiększenie pokoju. Poza głównym źródłem światła, oświetlenie dekoracyjne będzie również przydatne. W roli oświetlenia dekoracyjnego na poddaszach idealnie sprawdza się taśmy Led, które dają nam ogromne spektrum zastosowań. Zamontować możemy je w sufitach, ścianach czy podłogach. Taśmy Led to nowoczesne oświetlenie, które stwarza nam niemal nieograniczone możliwości. Dzięki nim stworzymy unikatowe aranżacje i doświetlimy newralgiczne punkty lub podkreślimy te wybrane przez nas. Taśmy świetnie sprawdzą się również jako doświetlenie blatów roboczych. Jak zawsze zalecamy umieszczanie taśm w profilach aluminiowych, które są świetnym radiatorem i eleganckim wykończeniem. Przedłużą również żywotność naszych taśm. Jeśli mamy ochotę na więcej ekstrawagancji polecamy taśmy RGB które oferują nam całą gamę barw do wyboru. 

Oświetlenie pokoju na poddaszu

Do dekoracyjnego oświetlenia poddasza warto zastosować również lampy „mobilne” czyli lampy podłogowe czy stołowe. Są to źródła światła, których nie trzeba montować na stałe i bez problemu przedstawimy je w miejsce, w którym akurat potrzebujemy większej ilości światła. Są to lampy które bez problemu dopasujemy do stylu wnętrza. Dowolna barwa światła pozwala nam na bezproblemowe dobranie go do klimatu jaki chcielibyśmy uzyskać. Ogromny wybór lamp gwarantuje nam, że bez względu na przeznaczenie i funkcję lokalu znajdziemy tę idealną.

Oświetlenie garderoby na poddaszu

Poddasze to miejsce, gdzie mimo swojej specyficznej budowy, możemy urządzić praktycznie każdy rodzaj wnętrza. Jednym z ciekawych miejsc na jakie możemy przeznaczyć poddasze jest garderoba. Oczywiście podstawowym elementem wpływającym na jej funkcjonalność, jest odpowiedni strumień światła. Jeśli mamy taką możliwość, doprowadźmy naturalne oświetlenie np. za pomocą okna dachowego. Żarówki LED nadadzą się do prawidłowego rozświetlenia, które jest niezbędne jeśli chcemy w pełni cieszyć się wykończonym wnętrzem. Fajną opcją są taśmy ledowe, pomocne przy oświetleniu półek. Aby prawidłowo je zainstalować, sięgnijmy po profil aluminiowy LED, albo wybierzmy odpowiednie listwy przypodłogowe.

Jak oświetlić garderobę

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Oświetlenie LED na poddaszu – dlaczego warto?

Oświetlenie poddasza nie musi być bardzo problematyczne. Oświetlenie LED na poddaszu jest warte polecenia, gdyż jest  odpowiednie do tego typu pomieszczeń, gdzie lampy sufitowe nie zdadzą egzaminu. Ledy pozwalają na zakrycie niedociągnięć, a ich odpowiednie ustawienie pomoże nam zaaranżować wnętrze w klimatyczny sposób. Dzięki dobremu zaplanowaniu i przemyśleniu instalacji możemy w łatwy sposób stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrza. Przede wszystkim dobieramy oświetlenie do możliwości które daje nam konstrukcja budynku. Sprawdźmy możliwości bezpiecznego i praktycznego podłączenia danego rodzaju oświetlenia. Wybierzmy takie które nie będzie utrudniało nam poruszania się. Jeśli mamy taką potrzebę wybierzmy kilka różnych źródeł światła. Bez problemu możemy połączyć lampy sufitowe, kinkiety i lampy podłogowe. Zadbajmy o doświetlenie przestrzeni roboczej oraz miejsc które chcielibyśmy wyeksponować. Rodzaj lamp dobierzmy do ogólnego stylu wnętrza. Bez problemu możemy mieszać ze sobą różne barwy światła. Inną dobierzmy do relaksu, inną do pracy czy nauki. Przede wszystkim jednak dobierzmy ilość światła do wielkości naszego pomieszczania. Zadbajmy o odpowiednie oświetlanie schodów i miejsc dzięki którym bez problemu poruszamy się po poddaszu. Dobrze zaplanowane oświetlenie w fazie projektowe sprawi, że poddasze nie musi być problematycznym rodzajem wnętrza. 

Materiał opracowany we współpracy z portalem Rynek Pierwotny 

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 16 maja 2022