Jakie oświetlenie do łazienki?

Łazienka to bardzo ważna część naszego domu, w której wbrew pozorom spędzamy bardzo dużo czasu. Warto zadbać o to, aby była ona funkcjonalnie urządzona, ale również odpowiednio oświetlona. Planując odpowiednie oświetlenie łazienkowe, musimy zastanowić się, czego konkretnie będziemy potrzebować i jakie funkcje spełniać mają nasze kinkiety i lampy łazienkowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby prócz oświetlenia głównego zaopatrzyć się również w oprawy punktowe. Lampa nad lustro, czy dodatkowe oświetlenie prysznica okazują się bardzo często niezbędne w podświetleniu tak ważnych miejsc naszej łazienki.

jakie oswietlenie do lazienki, sklep z oswietleniem smd-led.pl, baner reklamowy
Chcesz oświetlić swoją łazienkę? Pomożemy Ci w idealnym wyborze

Oświetlenie łazienkowe

W łazience często przygotowujemy się do wyjścia z domu i wykonujemy rutynowe czynności takie jak golenie się, kąpiel, czy układanie włosów. Łazienki nie zawsze posiadają okna, a ich światło powinno dokładnie oświetlić całe nasze wnętrze, dlatego już projektując oświetlenie do łazienki, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór lamp i ich równomierne rozmieszczenie. Nasze lampy sufitowe do łazienki powinniśmy rozmieścić w ten sposób, aby równomiernie oświetlały nasze wnętrze, a ich światło nie było zasłanianie przez inne urządzenia, czy nasze ręce. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim doświetleniu miejsc takich jak prysznic, lustro, czy umywalka. Tam wymagane jest najmocniejsze światło, aby kobiety mogły się odpowiednio pomalować, a mężczyźni dokładnie ogolić. Żyrandol łazienkowy, czy kinkiety łazienkowe nie zawsze odpowiednio je doświetlą, dlatego w tego typu przypadkach warto zainwestować w dodatkowe źródła światła, takie jak lustra łazienkowe z oświetleniem, kinkiet nad lustro czy halogeny łazienkowe.

Zobacz również nasze artykuły:

Oświetlenie do łazienki

 

Kinkiety łazienkowe

Zacznijmy od oświetlenia dodatkowe, jakim są kinkiety łazienkowe. Są to lampy ścienne bądź sufitowe służące do dekoracyjnego lub akcentowego oświetlenia. Kinkiety do łazienki najczęściej posłużą nam jako element ozdobny, ale także dzięki nim będziemy mogli stworzyć odpowiedni nastrój, ale także klimat wnętrza. Nowoczesne kinkiety łazienkowe są także bardzo często używane jako dodatkowe oświetlenie lustra, czy prysznica. Ich dosyć mocny, lecz krótki strumień świetlny doskonale sprawdza się podczas malowania się golenia, czy wyjściowych stylizacji.

Oświetlenie łazienkowe

Lampa nad lustro

Oświetlenie lustra to bardzo ważny element wnętrza, bez którego nie obejdzie się żadne nowoczesne oświetlenie łazienki. Lampa nad lustro jest dzisiaj dostępna w wielu wariantach, a także z możliwością zmiany koloru świecenia, czy ściemniania, czy rozjaśniania. Dziś prócz kinkietów do oświetlenia lustra możemy użyć również taśmy LED. Oczywiście najlepiej zamontować ją w profilu aluminium, a tutaj wybór jest ogromny. Możemy stworzyć lampę z jednym paskiem LED, a także pokusić się o nieco mocniejsze źródło światła, wykorzystując profil architektoniczny. Profil aluminiowy Unico jest nowością w ofercie firmy Lumines. Jest to dedykowana listwa aluminiowa o kierunkowym świetle, która doskonale sprawdza się zarówno w doświetleniu lustra, jak i obrazów. Ogromną zaletą profili i taśm ledowych, jest w dowolność w wyborze mocy, barwy światła, a także możliwość zmiany koloru świecenia, czy rozjaśniania i ściemniania.

Lampa nad lustro

 

Żyrandol do łazienki

Najwyższy czas przejść do głównego oświetlenia łazienki. Do tego celu najczęściej wykorzystujemy jedno silne źródło światła takiej jak żyrandol łazienkowy, czy plafon do łazienki. Tego typu lampy łazienkowe LED to nie tylko elegancki i stylowy wybór, ale także wysokiej jakości światło, które nie męczy naszego wzroku. Ponadto oświetlenie łazienkowe wykonane w technologii LED daje nam możliwość doboru odpowiedniej barwy światła. Tutaj możemy wybierać pomiędzy barwą ciepłą, neutralną, a zimną. Oczywiście wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji, a ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęściej wykorzystujemy tam barwę dzienną, czyli pośrednią pomiędzy ciepłą a zimną.

Żyrandol do łazienki

Lampy łazienkowe sufitowe

Bardzo często łazienka nie jest już tylko małym pomieszczeniem, w którym będziemy mogli jedynie wykonywać podstawowe czynności. Obecnie coraz częściej łazienka stanowi większe pomieszczenie, które jest połączone także z toaletą. Wtedy jedno źródło światła może być niewystarczające i nie poradzi sobie z oświetleniem całego wnętrza. W takich przypadkach, oświetlenie sufitowe łazienki prócz głównego światła, powinno posiadać również dodatkowe oświetlenie, które podświetli nam miejsca wymagające dodatkowe światła. W tym celu można zastosować dodatkowe mniejsze żyrandole łazienkowe, wykonane w tym samym stylu co główne oświetlenie. Jeśli natomiast nasze główne źródło światła stanowi plafon łazienkowy, wtedy możemy w tym samym stylu dobrać mniejsze jego moce.

W łazience doskonale sprawdzą się również panele ledowe. Należy jednak pamiętać, aby nasza oprawa oświetleniowa posiadała podwyższoną klasę szczelności. Właśnie taki jest panel LED IP44. Sprawdzi się w każdej nowoczesnej łazience.

Oświetlenie łazienkowe sufitowe

Halogeny łazienkowe

Wybierając oprawy sufitowe do łazienki, pamiętajmy o tym, że jest to pomieszczenie, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza. Bardzo dużo klientów właśnie ze względu na wysoką wilgotność decyduje się na oświetlenie łazienkowe z podwyższoną klasę szczelności lub nawet wodoszczelne. Są to najczęściej oprawy sufitowe wodoodporne lub inne lampy hermetyczne. Jak już dobrze wiemy wybór lamp z klasą szczelności IP65 jest dosyć ograniczony, dlatego w tym przypadku, jeśli nasze światła łazienkowe nie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą, polecamy wybierani opraw świetlnych o szczelności IP44, która w tego rodzaju przypadkach jest wystarczająca. Halogeny łazienkowe to nie wszystko, co jest chętnie wybierane do dodatkowego oświetlenia łazienki. Oprawkom sufitowym bardzo często towarzyszą także profile z taśmami LED, które stanowią eleganckie dopełnienie całości.

Halogeny łazienkowe

Oświetlenie prysznica

Światło do łazienki, które zamontujemy do oświetlenia prysznica, powinno spełniać wymagania w kwestii szczelności. Są to oprawy świetlne, które będą dosyć często narażone na bezpośredni kontakt z wodą, a jak już wiemy połączenie elektroniki i wody nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Obecnie najczęściej klienci oświetleniowi w tych miejscach decydują się na oprawy zasilane bezpiecznym napięciem 12V. Są to najczęściej oprawki sufitowe wodoodporne z żarówkami LED MR16. Coraz częściej do tego rodzaju oświetlenia wybierane są także profile aluminiowe z taśmami LED zalanymi silikonem. Tutaj zalecamy wykorzystanie profilu Terra, który posiada podwyższoną klasę szczelności lub dodatkowe zabezpieczenie przestrzeni pomiędzy kloszem a samym profilem. Jako źródło światła wystarczy nam wtedy pasek LED IP65, czyli taki zalany silikonem z wyłącznie jednej strony.

Lampy łazienkowe LED

przez

Post Author: Rafał Brzeziński