Spis treści

Oświetlenie do makijażu – najważniejsze aspekty

Każda kobieta przykłada wagę do wyglądu. Jednym z aspektów w dziedzinie właściwego wyglądu jest oczywiście makijaż. Wykonanie perfekcyjnego makijażu to jednak nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale także właściwe oświetlenie miejsca jego wykonywania. Miejscem tym z reguły jest łazienka, często bez dostępu światła dziennego lub toaletka w sypialni. Bez względu gdzie będziemy makijaż wykonywać, odpowiednio dobrane oświetlenie ułatwi nam pracę nad makijażem i zapewni, dokonały efekt końcowy. Postaramy się udzielić porad jak dobrać na przykład kinkiet nad lustro, aby możliwe było wykonanie doskonałego make-upu.

Oświetlenie do makijażu

Wykonanie podstawowego makijażu dla każdej kobiety jest możliwe niemalże w każdych warunkach. Rozmazany tusz do rzęs czy nierównomierne umalowanie ust szminką będzie zawsze zauważalne. Jednak już równomierne rozprowadzenie podkładu, dobór odpowiedniego koloru cieni wymagać będzie, aby zastosować odpowiednie oświetlenie do makijażu. Dobre światło do makijażu to podstawa jego perfekcyjnego wykonania. Umożliwi nam ono uniknięcie wielu błędów, które mogą się przydarzyć, jeśli oświetlenie będzie niewystarczające. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze światła dziennego. Jednak korzystanie z niego z reguły jest niemożliwe. Zarówno brzydka pogoda (niewystarczająca ilość światłą dziennego), jak i czas oraz miejsce wykonywania makijażu mogą powodować, że musimy wspierać się oświetleniem sztucznym. Właściwie dobrane umożliwi nam wykonanie makijażu w takim samym stopniu jak wykonywanie go przy doskonałym oświetleniu dziennym.

KINKIET SHINE CHROME 11W LEDKINKIET SHINE CHROME 11W LEDZobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 15W LEDKINKIET SHINE CHROME 15W LEDZobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 7W LEDZobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 13,8W LEDKINKIET SHINE CHROME 13,8W LEDZobacz produkt

Światło do makijażu

Jakie powinno być światło do makijażu? Do jego przygotowania najlepiej sprawdzi się światło rozproszone. Będzie ono równomiernie oświetlać twarz, minimalizując jednocześnie cienie. Światło skupione będzie rzucało cienie mocniejsze, mogąc przy tym podkreślać niedoskonałości cery i utrudniać precyzyjne nałożenie makijażu. Dlatego wybierając oświetlenie do makijażu najkorzystniej wybierać lampy lub listwy oświetleniowe, które wyposażone będą w mleczne klosze. Bardzo chętnie do tego wybierany jest obecnie profil aluminiowy LED. Występuje również jeden model, który doskonale sprawdza się do oświetlenia lustra i obrazów. Jest to profil LED Unico.

Zobacz do czego jeszcze można wykorzystać profile do taśm LED

Profil LED Unico

Oświetlenie główne, najczęściej sufitowe okazuje się by niewystarczającym źródłem światła do wykonania poprawnego makijażu. Powinniśmy więc zainstalować w łazience czy innym miejscu jego wykonywania dodatkowe lampy. Powinny one znajdować się na brzegach lustra lub nad nim. Światło powinno znajdować się w niewielkiej odległości od górnej krawędzi lustra. Dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacji kinkietów po obu stronach lustra. W przypadku toaletki, przy której siedzimy, wysokość, na jakiej powinny być one zamontowane około 120 cm od podłogi. Aby zniwelować cienie i załamania światła, odległość między kinkietami powinna wynosić natomiast około 70 cm. Kinkiety wprowadzą przyjazną i miłą atmosferę w miejscu wykonywania makijażu, a światło dzięki nim będzie przyjemniejsze. Zamiast kinkietów możemy również skorzystać z rozwiązania w postaci paneli LED. Najatrakcyjniejszym wizualnie rozwiązaniem może okazać się toaletka posiadająca gęsto rozmieszczone żarówki, okalające lustro. Uzyskamy dzięki temu miejsce przypominające garderobę teatralną i będziemy mogli choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwa gwiazda. Prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem okazuje się zwykłe lusterko posiadające podświetlenie. Ze względu na małe gabaryty umożliwia postawienie go w dowolnym miejscu i stworzenie toaletki w każdym miejscu w domu. Posiada wbudowane oświetlenie LED zapewniające doskonałe oświetlenie w każdym momencie i miejscu. Duży wybór lusterek umożliwia wybór odpowiedniego dla każdego gustu, stylu wnętrza i oczekiwań.

Sprawdź również nasze inne artykuły o oświetleniu łazienki

Jaka barwa światła do makijażu?

Pojawiającym się przy wyborze oświetlenia do makijażu pytaniem jest: jaka barwa światła będzie odpowiednia do makijażu? Jest to bardzo istotna kwestia. Dzięki odpowiednio dobranej temperaturze barwowej, czyli barwie światła, skóra będzie posiadała naturalny koloryt, ułatwiając dobór odpowiedniego odcienia kosmetyków do makijażu. Jakie więc wybrać światło do makijażu, ciepłe czy zimne? Najlepszy rozwiązaniem będzie światło o barwie neutralnej, najbardziej zbliżonej do światła dziennego.  (Więcej na temat barwy światło dowiedzą się Państwo z naszego wpisu: „Barwa światła – jak ją dobrać i czym się kierować?„. Światło dzienne posiada temperaturę barwową w zakresie 4000-5500K. Idealnie będzie więc zastosować oświetlenie o barwie 5500K.

TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

24V 5m taśma COB LED od firmy PolskiLED o kodzie AA-388-COB-15W-35175. Barwa światła biała zimna 7100K oraz klasa szczelności IP68. Idealnie sprawdzi się w oświetleniu łazienki.

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip68-7100k-300k-100lmw-ra90-5m-125mm-prof-1
TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

Zobacz produkt

Dzięki temu unikniemy przekłamania barw, na które to światło pada. Skóra będzie miała naturalny kolor i nie będzie przeżółknięta (tak może się dziać w przypadku użycia ciepłego światła) ani zbyt blada (przy użyciu światłą zimnego). Najlepiej też, jeśli oświetlenie będzie posiadało współczynnik odwzorowania barw CRI>80. Uzyskamy wtedy wiernie oddaną kolorystykę. Odda to bowiem barwy rzeczywiste i pozwoli dostrzec nawet najmniejsze detale podczas makijażu. Unikniemy również dzięki takiemu światłu niepożądanego tzw. efektu maski. Idealną mocą światła do makijażu jest 500-1000 luksów. Dzięki temu twarz będzie dobrze doświetlona, a jednocześnie unikniemy efektu „prześwietlenia”, który mógłby utrudniać wykonanie poprawnego makijażu.

Jakie oświetlenie do makijażu

Żarówki do makijażu – LED vs Zwykłe

Wykorzystanie źródła światła wykonanego w technologii LED zapewni nam doskonałe oddanie barw. Żarówki do makijażu LED ze względu na swoją żywotność zapewniają możliwość długotrwałej pracy nad makijażem bez ryzyka nagłej awarii. Nagła utrata oświetlenia lub jego części nie jest czymś mile widzianym w trakcie wykonywania makijażu. Tradycyjne żarówki mają bardzo krótką żywotność, a to z miejsca stawia je na przegranej pozycji w porównaniu do LEDów. Dają one także żółty odcień światła, utrudniający dobranie odpowiednich kolorów kosmetyków do makijażu. Żarówki wolframowe emitują dużą ilość ciepła, co nie jest komfortowe przy długotrwale wykonywanym makijażu. Dużo lepiej sprawdzają się LEDy, które tego ciepłą emitują nieporównywalnie mniej. Jednocześnie technologia LED jako energooszczędna nie narazi nas na wysokie wydatki związane z jej używaniem przy oświetleniu miejsca wykonywania makijażu. Stosując LEDy zamiast świetlówek, unikamy efektu migotania, który jest niewskazany przy pracy nad makijażem. Kolejna zaleta LEDów to fakt, że oświetlenie to nie oślepia i nie powoduje zmęczenia oczu. Jak widać oświetlenie w postaci LED, ma szereg zalet i zdecydowanie przewyższa tradycyjne źródła światła.

Żarówka LED

Oświetlenie do wizażu

Technologia LED przychodzi nam z pomocą także w sytuacji, gdy potrzebujemy profesjonalnie wyposażyć miejsce wykonywania wizażu. Warto zastosować w takiej sytuacji lampy LED pierścieniowe, które okażą się pomocne przy wizażu. Jednoczenie lampy te doskonale sprawdzają się przy robieniu zdjęć makijażu. Lampy te umieszcza się na statywie, ale też można umieszczać specjalne modele na smartfonach, uzyskując możliwość zrobienia doskonałego ”selfie” Lampy pierścieniowe to, jak sama nazwa wskazuje lampy w kształcie pierścienia. Dzięki temu światło pada równomiernie na każdą część twarzy. Lampy te często posiadają regulację jasności świecenia, co może okazać się bardzo pomocną funkcją podczas wizażu.

Jakie światło do makijażu

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy różne aspekty oświetlenia potrzebnego do makijażu i nasze rady okażą się przydatne przy planowaniu oświetlenia miejsca jego wykonywania. Pamiętajmy, że oświetlenie, oprócz użytych kosmetyków będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wspaniałego finalnego efektu wykonanego makijażu. Nie zbagatelizujmy więc tego tematu.

Oświetlenie do makijażu

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 17 marca 2020