Spis treści

Dlaczego halogen LED się żarzy?

Powodów żarzenia się halogenów może być kilka. W 2022 roku zwracamy uwagę na każdy szczegół, dlatego też obok żarzenia się halogenu nie przejdziemy obojętnie. Jednym z głównych powodów, dlaczego halogen LED się żarzy jest połączenie szeregowe, które występuje w halogenach. Połączenie to nie zamyka obwodu nawet po wyłączeniu. Poprzez to pojawia się niewielkie napięcie na sterowniku, w wyniku czego następuje świecenie halogenu. Inną równie często spotykaną przyczyną może być występowanie diody w włączniku światła. Wystąpienie świecenia następuje przez prąd zasilający tę niewielką diodę. Podświetlenie wbudowane w wyłącznik światła nie pobiera dużej mocy jednak nawet tak niewielka ilość prądu wystarczy do wystąpienia zjawiska zwanego miganiem lub żarzeniem. Jeśli mamy do czynienia z halogenem LED, który żarzy się mimo wyłączenia, należy poważnie zastanowić się nad przyczyną i wyeliminować ją.

baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowy halogen dla Ciebie

Najczęściej wybierany halogen LED przez naszych klientów:

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

Halogen LED KFNLNC20NB2 o mocy 20W z wbudowanym czujnikiem ruchu świetnie sprawdzi się jako oświetlenie podjazdu, garażu czy elewacji.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Jeśli nasz migający halogen znajduje się na zewnątrz, bez wątpienia może być drażniący dla sąsiadów, gdyż jego migające światło może wpadać bezpośrednio przez okno. Problem świecenia halogenu nie jest wbrew pozorom błahą sprawą. Powinniśmy zadbać o jak najszybszą naprawę naszego oświetlenia, by nikomu nie sprawiać nieprzyjemności.

Dlaczego halogen LED się żarzy?

Dlaczego halogen LED się żarzy?

NAŚWIETLACZ LED MHN 10W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁAZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 20W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁAZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 30W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁAZobacz produkt

Czy żarzące się ledy pobierają prąd?

Na co dzień migająca lampka może być mało zauważalna lub możemy sądzić, że jej sporadyczne świecenie nie naciąga naszego budżetu. Jaka jest jednak prawda? Czy żarzące się ledy pobierają prąd? Bez wątpienia każde źródło światła powinno zostać odłączone od zasilania po użyciu. Nawet pojedyncza dioda pobiera energię nawet 0,03 mA do kilku mA. Jeżeli takich diod mamy więcej, a one tylko się żarzą to niestety, ale energia jest zużywana. Jeśli żarówka LED świeci po wyłączeniu należy sprawdzić, czy dana żarówka nie jest słabej jakości. Jeśli mimo wymiany słabej jakości żarówki LED, żarzenie nie ustąpiło, należy poszukać innej przyczyny.

Czy żarzące się ledy pobierają prąd?

Czy żarzące się ledy pobierają prąd?

Dlaczego lampa LED żarzy się po wyłączeniu?

Dlaczego lampa LED żarzy się po wyłączeniu? Lampy LED po wyłączeniu mogą świecić się z kilku powodów. Oto 3 najczęściej spotykane przyczyny żarzenia lamp LED:

  • Jeśli żarówka LED jest niskiej jakości istnieje możliwość, że producent nie zadbał odpowiednio o dobry układ zasilający, który nie dopuściłby do takiej sytuacji
  • W wielu włącznikach wbudowana jest świecąca dioda, która zasilana jest przez prąd. Może się tak zdarzyć, że lampa LED zostaje zasilana prądem o niewielkiej mocy, tym samym, który odpowiada za świecenie diody w włączniku. Jeśli zależy nam na eliminacji świecenia lampy po wyłączeniu, należy usunąć diodę.
  • Jeszcze jednym częstym powodem żarzenia lampy LED po wyłączeniu jest sytuacja, w której wyłącznik rozłącza przewód neutralny, ale nie rozłącza przewodu fazowego.
Dlaczego lampa LED żarzy się po wyłączeniu?

Dlaczego lampa LED żarzy się po wyłączeniu?

Żarzenie się lampy po wyłączeniu, bez względu na przyczynę, może być niezwykle męczące. Gdy żarówka emituje światło, nawet poprzez żarzenie po wyłączeniu, zużywa się jej żywotność. Dlatego też ważne jest, by w przypadku wystąpienia migania lampy po wyłączeniu, znaleźć przyczynę tej sytuacji i wyeliminować ją.

OPRAWA LED MH 50W CZARNA BARWA NEUTRALNA LED2BOPRAWA LED MH 50W CZARNA BARWA NEUTRALNA LED2BZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED LINE PHOTON 20W 1600LM 4000KNAŚWIETLACZ LED LINE PHOTON 20W 1600LM 4000KZobacz produkt
HALOGEN LED V-TAC 30W SAMSUNG CHIP SZARY VT-30 4000K 2400LMHALOGEN LED V-TAC 30W SAMSUNG CHIP SZARY VT-30 4000K 2400LMZobacz produkt

Co zrobić żeby ledy nie mrugały?

Powodem, dla którego taśmy LED mrugają, bardzo często jest nieprawidłowo dobrany do nich zasilacz. Dobór zbyt słabego zasilacza sprawia, że do ledów nie dociera odpowiednia moc. Co zrobić żeby ledy nie mrugały? By nie popełnić tego błędu należy pamiętać, że należy obliczyć pobór mocy nie tylko samej taśmy, ale też sterowników, czy ściemniaczy oraz zostawić 10 – 15% rezerwy. Dobrej jakości i właściwie dobrany zasilacz, zapewni nam płynne świecenie ledów. Taśmy Led to bezsprzecznie jedne z najmodniejszych form oświetlenia pomieszczeń zarówno domowych jak i w miejscu pracy. Zdobywają coraz większą popularność. Jednak cały ich urok możemy stracić wybierając źle dobrany zasilacz. Mrugające ledy mogą powodować rozdrażnienie nie tylko nasze, ale i współpracowników lub w przypadku domu, współlokatorów. Warto dowiedzieć się wszystkich ważnych informacji zanim zdecydujemy się na dany produkt.

Co zrobić żeby ledy nie mrugały?

Co zrobić żeby ledy nie mrugały?

Zapraszamy również na inne poradniki montażu 

Jak wyeliminować żarzenie LED?

Samoistne świecenie się lampy LED może być dość uciążliwe. Co więc zrobić, by uniknąć świecenia po wyłączeniu? Jak wyeliminować żarzenie LED? Dobrym sposobem aby wyeliminować żarzenie lampy led jest dołożenie odpowiedniego kondesatora. Kondensatory MKT należy dobierać z zakresu powyżej 275V AC (AC – prąd zmienny). W tym przypadku wartości szczytowe sinusoidy są mniej istotne niż potencjalny błąd napięcia, czyli +/- 10%, czyli ważniejsze jest że nasze napięcie sieciowe może osiągnąć różne wartości nawet 253V w pewnych okolicznościach. Rezystor szeregowy i rezystancja lampy są tym, co utrzymuje niskie napięcie kondensatora, gdy obwód żarówki jest wyłączony. Kolejnym wyzwaniem jest dobór pojemności kondensatora w zależności od tego, ile prądu pobiera wbudowana w przełącznik lampa. Aby całkowicie wyłączyć lampę LED, potrzebna będzie większa wartość pojemności kondensatora, im bardziej energochłonna jest lampa lub neon. Aby spać spokojniej można kupić kondensatory filtrujące klasy X1, które są stosowane w filtrach liniowych i muszą być bezpieczne nawet w przypadku uszkodzenia.

Jak wyeliminować żarzenie LED?

Jak wyeliminować żarzenie LED?

Oczywiście takie kondensatory będą kosztować nieco więcej. Świecenie żarówek LED po odłączeniu ich od zasilania może być dość irytującą sytuacją. Wielu z nas do bezproblemowego zaśnięcia potrzebuje kompletnej ciemności. Kupując żarówki LED miejmy na uwadze, że jej jakość może mieć wpływ na tego typu sytuacje. Żarówka będzie świecić po wyłączeniu z kilku powodów, wymieniony wyżej problem prądu zasilający podświetlenie we włączniku powodujący mruganie żarówki, a także żarówki złej jakości to główne przyczyny.

ZWYCIĘZCA TESTU!

Prezentowany projektor LED zajął pierwsze miejsce jako produkt EKONOMICZNY (najniższa cena). Dowiedz się więcej i wejdź na naszego bloga – Test naświetlaczy LED – jaki naświetlacz wybrać w 2023r.

NAŚWIETLACZ LED 50W 4000K 4500LM
NAŚWIETLACZ LED 50W 4000K 4500LM

Naświetlacz zewnętrzny LED 50W o mocy świetlnej 4500 lumenów to produkt firmy Eco Light z kodem EC79863. Barwa biała neutralna 4000K.

Zobacz produkt

Jak naprawić migający halogen LED?

Wyróżnić można dwa rodzaje migotania żarówek. Migoczące żarówki dzielimy na migotanie widoczne dla oka (dzieje się tak jeśli strumień światła gwałtownie się zmienia. Widoczne są częstotliwości poniżej 100 Hz. Innym rodzajem migotania jest migotanie niewidoczne. Dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z migotaniem lecz nie jesteśmy w stanie go zobaczyć. Co powinniśmy zrobić w takim przypadku? Jak naprawić migoczącą żarówkę LED? Jeśli chcemy naprawić migoczącą żarówkę LED, możemy zrobić to poprzez korekcję mocy w obwodzie sterownika. Dzięki temu nie ma tętnienia prądu, co powodowałoby migotanie. Od września 2023 roku każda lampa LED musi posiadać odpowiedni próg widoczności. SVM, czyli miernik widoczności efektu stroboskopowego musi spełniać określone normy. Na czym polega elekt stroboskopowy? Jest to zmiana postrzegania ruchu wywołana przez bodźce świetlne, których rozkład widmowy lub luminacja ulegają zmianie. Zmiany, o których mowa, wywoływać może m.in źródło światła, czy zasilanie. Zmiany te mogą być okresowe i nieokresowe. W obecnej chwili obowiązuje próg widoczności 0.9, natomiast od września 2023 roku wartość ta spadnie do 0.4. Pamiętajmy również, że wskaźnik SVM nie jest wymagany w zastosowaniach przemysłowych, zewnętrznych oraz podczas występowania normy CRI<80. Jak określamy wskaźnik migotania? Do określenia tego zjawiska używa się skrótu Pst LM. Oznacza on niestabilność postrzegania przedmiotów, wywołaną bodźcem świetlnym. Jeśli mamy do czynienia z wartością Pst LM równą 1, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia migotania na poziomie 50%. Warto również wiedzieć o wskaźniku Flicker Free. To dużo bardziej rygorystyczny wskaźnik, w którym dochodzą Fi, a także Fp. W tym przypadku SVM musi mieć wartość 0.4 już w obecnej chwili. W przypadku migotania żarówek LED podłączonych do ściemniacza, możliwą przyczyną są cięcia fazowe, które mogą zwiększać migotanie. Zawsze upewniajmy się, że nasza żarówka jest wysokiej jakości. Jakie jeszcze są powody migotania żarówek? Częstą przyczyną jest fakt, że nasze żarówki zasilane są prądem przemiennym. Szukasz idealnego halogenu zapraszamy do kontaktu z konsultantem!

Jak naprawić migający halogen LED?

Jak naprawić migający halogen LED? – Dlaczego halogen LED się żarzy

Bez względu na przyczynę, migotanie zarówno widoczne jak i niewidoczne, powinno zostać naprawione. Dlaczego? Przebywanie w otoczeniu migoczących żarówek może powodować różne dolegliwości. Często spotykane jest rozdrażnienie oraz ogólna nerwowość. Migocząca żarówka to także duża przeszkoda w relaksie oraz komfortowym spędzaniu czasu w pomieszczeniu. Oprócz tego spotkać mogą nas także dolegliwości fizyczne. Bardzo często przez migotanie żarówek występują bóle głowy, czy zmęczenie wzroku. Innymi objawami jakich można doświadczyć są nudności. Źródło światła LED to bezsprzecznie najlepsza inwestycja oświetleniowa. Technologia LED cechuje się długą żywotnością i w większości przypadków nie spotkamy problemów wynikających z ich zakupu. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem sprawdzić jakość kupowanego produktu.

Jak naprawić migający halogen LED?

Jak naprawić migający halogen LED? – Dlaczego halogen LED się żarzy

Oświetlenie LED staje się coraz popularniejsze ze względu na swoją energooszczędność i długą żywotność. Jednak użytkownicy czasami napotykają problem migania lub żarzenia się tych świateł, co może być irytujące i niepożądane. Istnieje kilka głównych przyczyn tego zjawiska, w tym połączenie szeregowe w halogenach, diody w włącznikach światła, oraz problemy związane z jakością żarówek LED i ich układem zasilającym. Aby wyeliminować niepożądane żarzenie LED, można rozważyć zastosowanie odpowiedniego kondensatora. Ważne jest również, aby upewnić się, że żarówki są wysokiej jakości i odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb. W przypadku migotania LED podłączonych do ściemniaczy, problem może leżeć w cięciach fazowych, które należy odpowiednio skorygować. Przy wyborze oświetlenia LED warto zwrócić uwagę na wskaźniki takie jak SVM i Pst LM, które określają poziom migotania. Pamiętajmy, że przebywanie w otoczeniu migoczących świateł może prowadzić do różnych dolegliwości, dlatego warto zadbać o prawidłowe rozwiązanie problemu. W przypadku wątpliwości lub potrzeby profesjonalnej porady, zachęcamy do kontaktu z konsultantem, który pomoże dobrać idealne rozwiązanie oświetleniowe dopasowane do indywidualnych potrzeb.

baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 16 września 2022