Jakie światło do czytania

Jakie światło do czytania wybrać?

Otwierając nową książkę, czy kolejny raz sięgając po jedną z tych ulubionych, zawsze zajmiemy wygodne dla nas miejsce na fotelu, czy łóżku. Niezwykle ważne staje się wtedy również światło do czytania, które wybierzemy. Dobra lampka do czytania nie może nas przecież oślepiać, ale musi być wystarczająco silna do dobrego doświetlenia ilustracji. Dobrze dobrane oświetlenie do czytania pozwoli nam nie tylko odpowiednio zrelaksować się podczas lektury, ale także ochroni nasz wzrok przed nadmiernym przemęczeniem.

Ile lumenów do czytania potrzebujemy?

W przypadku tradycyjnych źródeł światła, których moc była określana w ilości pobieranej energii, najlepiej do czytania sprawdzały się żarówki o mocy 40W. Moc świetlna, jaką dysponują żarówki LED, jest liczona inaczej. Ich strumień świetlny nie jest zależny tyle do pobieranej mocy, ale konstrukcji, czy technologii, jakiej w niej zastosowano.

Strumień świetlny

Na powyższej tabeli możemy szybko znaleźć informację, że zamiennikiem tradycyjnej żarówki o mocy 40W jest LED o sile świetlnej 470 lumenów. Będzie to najprawdopodobniej źródło światła LED o mocy 5-6W, której moc świetlna będzie w okolicach 400-500 lumenów. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo żarówki o takiej mocy z trzonkiem E14, czy E27, czyli najpopularniejszym rozwiązaniem w lampkach stojących, czy podłogowych.

Ile lumenów do czytania

Światło do czytania – rodzaje

Najlepsze światło do czytania dziś to nie tylko żarówki, ale także lampy wyposażone we wbudowane diody LED. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie ze względu na szereg dostępnych funkcji, jakie oferują nam dzisiaj lampki Ledowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tutaj lampka na biurko LED, która pozwoli nam odpowiednio wyregulować jej nachylenie, czy w dowolnym momencie zmienić jasność jej światła. W niektórych modelach będziemy mieć do dyspozycji również zmienną barwę bieli, która pozwoli nam w swobodny sposób przechodzić między barwą ciepłą, a zimną.

Światło do czytania

Do czytania przy biurku polecamy lampkę CCT LIGHT02, w białym kolorze, która pozwoli nam na regulację mocy świetlnej, ale także barwy bieli. Posiada ona również klips, dzięki któremu przymocujemy ją stabilnie do biurka, czy naszego stolika.

Lampka-na-biurko-cctDo czytania w łóżku najlepszym wyborem będą lampy podłogowe i stojące. Wyposażone w źródło światła LED będą energooszczędnym rozwiązaniem, które odpowiednio oświetli, ale również nie pobierze zbyt dużych ilości energii.

Oświetlenie do czytania

Naszą propozycją do wygodnego czytania przy łóżku jest Lampa podłogowa LED Swan. Wykonana w modernistycznym i nowoczesnym stylu, posiada regulowane ramię, dzięki czemu zawsze dostosujemy jej wysokość do naszych indywidualnych wymagań. Emituje światło w barwie białej ciepłej o mocy świetlnej 400 lumenów.

Lampa stojąca Swan

Żarówka do czytania – LED vs zwykła

Jak już wiemy, kiedyś światło do czytania to była tradycyjna żarówka o mocy 40W, czy świetlówka kompaktowa. Nie był to wybór dobry dla naszego wzroku ani portfela. Taka żarówka do czytania dosyć szybko osiągała wysokie temperatury pracy, przez co jej ciepło mogliśmy odczuć na własnej skórze. Poza tym dochodzi tutaj również pobór energii, który w przypadku dłuższego czytania, czy zarywania nocy przy ulubionej lekturze, w przypadku tradycyjnych żarówek był prawie 10 razy wyższy. Dziś dobra żarówka LED do czytania to jedynie moc 5-6 wat, a taką można już kupić, za mniej niż 10 zł brutto. Oczywiście pamiętajmy również o doborze odpowiedniej barwy światła do czytania.

Żarówka do czytania

Barwa światła do czytania

Najczęściej zadawane przez klientów pytanie „Światło do czytania zimne czy ciepłe?” jest również dosyć istotnym parametrem podczas wyboru światła do czytania. Wiążę się to głównie z przyswajaniem tekstu, na który w zależności od wybranej barwy nasz organizm może inaczej reagować (więcej na „Barwa światła – jak ją dobrać i czym się kierować?”).

Obecnie do dyspozycji mamy trzy podstawowe barwy. Jest to:

  • Barwa biała ciepła – 2200K-3500K
  • Barwa biała neutralna – 3500K-4500K
  • Barwa biała zimna – 4500K-12000K

Barwa światła do czytania

Barwy ciepłe sprzyjają podczas odpoczynku i relaksu. Będzie to więc doskonały wybór, kiedy będziemy chcieli zrelaksować się przy ulubionym tytule. Dobra lampka do czytania nie powinna mieć więc więcej niż 3500K. Kiedy nasze oświetlenie będzie służyło również do nauki, warto wybrać oświetlenie w barwie neutralnej. Jest ono nie tylko idealne do pracy biurowej, ale także podczas nauki. Jeśli zależy nam, aby nasze oświetlenie było uniwersalne, doskonałym wyborem będzie lampka na biurko CCT, która pozwoli nam nie tylko dostosować moc naszego oświetlenia, ale również jego barwę.

Jaka lampka do czytania

Jaką lampkę do czytania wybrać?

Dobra lampka do czytania powinna mieć moc około 500 lumenów oraz barwę najlepiej jedną z tych cieplejszych. Niezwykle ważne jest również odległość źródła światła od czytanego tekstu, która powinna znajdować się w zakresie 30-40 cm. W dobie obecnych technologii, jako światło do czytania doskonale sprawdzi się lampka na biurko, czy lampka stojąca. Dziś będziemy mogli wybrać zarówno te lampki wyposażone we wbudowane źródło światła (diody LED), jak i te przystosowane do żarówek ledowych. W przypadku tych drugich powinniśmy wybierać żarówki o mocy 5-6 Wat, czyli stanowiące energooszczędny zamiennik tradycyjnych źródeł światła o mocy 40W. Najlepsze światło do czytania to naszym zdaniem, lampki biurkowe wyposażone we wbudowane diody LED. Mają one o wiele więcej funkcji i możliwości, niż te, do których wkręcimy poczciwe już żarówki. Są na tyle uniwersalne, że bez problemu zmienimy barwę ich światła, jasność, czy odpowiednio ustawimy ich regulowane ramię.

Dobra lampka do czytania