Spis treści

Jakie światło do czytania wybrać?

Otwierając nową książkę, czy kolejny raz sięgając po jedną z tych ulubionych, zawsze zajmiemy wygodne dla nas miejsce na fotelu, czy łóżku. Niezwykle ważne staje się wtedy również światło do czytania, które wybierzemy. Jakie światło do czytania wybrać, by móc cieszyć się ulubioną lekturą bez bólu oczu? Najlepszym rozwiązaniem do czytania jest wybranie oświetlenia o temperaturze barwowej od 4000 do 6500K. Dobra lampka do czytania nie może nas przecież oślepiać, ale musi być wystarczająco silna do dobrego doświetlenia ilustracji. Dobrze dobrane oświetlenie do czytania pozwoli nam nie tylko odpowiednio zrelaksować się podczas lektury, ale także ochroni nasz wzrok przed nadmiernym przemęczeniem.

Szukasz lampki na biurko?

Najchętniej wybierane lampki na biurko przez naszych klientów:

lampka-biurkowa-v-tac-125w-3w1-indukcja-zmiana-barwy-czarna-vt-7405-2700k-6400k-630lmLAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJAZobacz produkt
lampka-biurkowa-z-przybornikiem-czarna-8w-labor-led-4000kLAMPKA BIURKOWA Z PRZYBORNIKIEM CZARNA 8WZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA K-MT-COSMO CZARNALAMPKA BIURKOWA K-MT-COSMO CZARNAZobacz produkt

Ile lumenów do czytania potrzebujemy?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie Ile lumenów do czytania potrzebujemy?, w zupełności wystarcza nam wartość w przedziale od 500 lumenów. Warunkiem jest, iż źródło światła jest umiejscowione nie wyżej niż 40-60cm od książki. W przypadku tradycyjnych źródeł światła, których moc była określana w ilości pobieranej energii, najlepiej do czytania sprawdzały się żarówki o mocy 40W. Moc świetlna, jaką dysponują żarówki LED, jest liczona inaczej. Ich strumień świetlny nie jest zależny tyle do pobieranej mocy, ale konstrukcji, czy technologii, jakiej w niej zastosowano.

Ile lumenów do czytania potrzebujemy?

Ile lumenów do czytania potrzebujemy?

Na powyższej tabeli możemy szybko znaleźć informację, że zamiennikiem tradycyjnej żarówki o mocy 40W jest LED o sile świetlnej 470 lumenów. Będzie to najprawdopodobniej źródło światła LED o mocy 5-6W, której moc świetlna będzie w okolicach 400-500 lumenów. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo żarówki o takiej mocy z trzonkiem E14, czy E27, czyli najpopularniejszym rozwiązaniem w lampkach stojących, czy podłogowych.

Ile lumenów do czytania

Ile lumenów do czytania potrzebujemy?

Światło do czytania – rodzaje

Najlepsze światło do czytania – rodzaje najczęściej dziś spotykane to nie tylko żarówki, ale także lampy wyposażone we wbudowane diody LED. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie ze względu na szereg dostępnych funkcji, jakie oferują nam dzisiaj lampki Ledowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tutaj lampka na biurko LED, która pozwoli nam odpowiednio wyregulować jej nachylenie, czy w dowolnym momencie zmienić jasność jej światła. W niektórych modelach będziemy mieć do dyspozycji również zmienną barwę bieli, która pozwoli nam w swobodny sposób przechodzić między barwą ciepłą, a zimną.

Światło do czytania

Światło do czytania – rodzaje

Do czytania przy biurku polecamy lampkę CCT LIGHTo2, w białym kolorze, która pozwoli nam na regulację mocy świetlnej, ale także barwy bieli. Posiada ona również klips, dzięki któremu przymocujemy ją stabilnie do biurka, czy naszego stolika.

Przyda Ci się lampka na biurko LED? A może lampka CCT LIGHT02? Sprawdź ofertę naszego sklepu!

Lampka-na-biurko-cct

Światło do czytania – rodzaje

Do czytania w łóżku najlepszym wyborem będą lampy podłogowe i stojące. Wyposażone w źródło światła LED będą energooszczędnym rozwiązaniem, które odpowiednio oświetli, ale również nie pobierze zbyt dużych ilości energii.

Potrzebujesz lampy podłogowe i stojące? Znajdziesz je w naszym sklepie!

Światło do czytania - różne moce

Światło do czytania – różne moce

Naszą propozycją do wygodnego czytania przy łóżku jest Lampa podłogowa LED Swan. Wykonana w modernistycznym i nowoczesnym stylu, posiada regulowane ramię, dzięki czemu zawsze dostosujemy jej wysokość do naszych indywidualnych wymagań. Emituje światło w barwie białej ciepłej o mocy świetlnej 400 lumenów.

Lampa podłogowa– możesz je znaleźć w naszym sklepie!

LAMPA PODŁOGOWA LED SWAN

LAMPA PODŁOGOWA LED SWAN

LAMPKA BIURKOWA K-MT-COSMO CZARNALAMPKA BIURKOWA K-MT-COSMO CZARNAZobacz produkt
LAMPKA V-TAC KREŚLARSKA KLAMRA BIAŁA E27LAMPKA V-TAC KREŚLARSKA KLAMRA BIAŁA E27Zobacz produkt
SREBRNA LAMPKA NA BIURKOSREBRNA LAMPKA NA BIURKO KREŚLARSKAZobacz produkt

Żarówka do czytania – LED vs zwykła

Jak już wiemy, kiedyś światło do czytania to była tradycyjna żarówka o mocy 40W, czy świetlówka kompaktowa. Nie był to wybór dobry dla naszego wzroku ani portfela. Taka żarówka do czytania dosyć szybko osiągała wysokie temperatury pracy, przez co jej ciepło mogliśmy odczuć na własnej skórze. Poza tym dochodzi tutaj również pobór energii, który w przypadku dłuższego czytania, czy zarywania nocy przy ulubionej lekturze, w przypadku tradycyjnych żarówek był prawie 10 razy wyższy. Dziś dobra żarówka LED do czytania to jedynie moc 5-6 wat, a taką można już kupić, za mniej niż 10 zł brutto. Oczywiście pamiętajmy również o doborze odpowiedniej barwy światła do czytania.

Żarówka do czytania

Barwa światła do czytania

Najczęściej zadawane przez klientów pytanie „Światło do czytania zimne czy ciepłe?” jest również dosyć istotnym parametrem podczas wyboru światła do czytania. Wiążę się to głównie z przyswajaniem tekstu, na który w zależności od wybranej barwy nasz organizm może inaczej reagować (więcej na „Barwa światła – jak ją dobrać i czym się kierować?”).

Obecnie do dyspozycji mamy trzy podstawowe barwy. Jest to:

  • Barwa biała ciepła – 2200K-3500K
  • Barwa biała neutralna – 3500K-4500K
  • Barwa biała zimna – 4500K-12000K
Barwa światła do czytania

Barwa światła do czytania

Barwy ciepłe sprzyjają podczas odpoczynku i relaksu. Będzie to więc doskonały wybór, kiedy będziemy chcieli zrelaksować się przy ulubionym tytule. Dobra lampka do czytania nie powinna mieć więc więcej niż 3500K. Kiedy nasze oświetlenie będzie służyło również do nauki, warto wybrać oświetlenie w barwie neutralnej. Jest ono nie tylko idealne do pracy biurowej, ale także podczas nauki. Jeśli zależy nam, aby nasze oświetlenie było uniwersalne, doskonałym wyborem będzie lampka na biurko CCT, która pozwoli nam nie tylko dostosować moc naszego oświetlenia, ale również jego barwę.

Sprawdź najważniejsze parametry dotyczące oświetlenia do czytania i nie tylko

Jaka lampka do czytania

Jaką lampkę do czytania wybrać?

Dobra lampka do czytania powinna mieć moc około 500 lumenów oraz barwę najlepiej jedną z tych cieplejszych. Niezwykle ważne jest również odległość źródła światła od czytanego tekstu, która powinna znajdować się w zakresie 30-40 cm. W dobie obecnych technologii, jako światło do czytania doskonale sprawdzi się lampka na biurko, czy lampka stojąca. Dziś będziemy mogli wybrać zarówno te lampki wyposażone we wbudowane źródło światła (diody LED), jak i te przystosowane do żarówek ledowych. W przypadku tych drugich powinniśmy wybierać żarówki o mocy 5-6 Wat, czyli stanowiące energooszczędny zamiennik tradycyjnych źródeł światła o mocy 40W. Najlepsze światło do czytania to naszym zdaniem, lampki biurkowe wyposażone we wbudowane diody LED. Mają one o wiele więcej funkcji i możliwości, niż te, do których wkręcimy poczciwe już żarówki. Są na tyle uniwersalne, że bez problemu zmienimy barwę ich światła, jasność, czy odpowiednio ustawimy ich regulowane ramię.

Dobra lampka do czytania

Jaką lampkę do czytania wybrać?

boa-led-black-rgbBOA LED BLACK RGBZobacz produkt
lampka-biurkowa-arena-white-gold-1xgx53LAMPKA BIURKOWA ARENA WHITE/GOLDZobacz produkt
lampka-czarna-biurkowa-led-gibon-led-8w-cctLAMPKA CZARNA BIURKOWA LED GIBON LED 8W - CCTZobacz produkt

Oświetlenie do czytania – co wybrać?

Coraz częściej po dniu wypełnionym pracą, decydujemy się na relaks przy lekturze. Wciągająca książka potrafi umilić każde popołudnie, ale pamiętajmy, że kiedy zapada wieczór, będziemy potrzebować odpowiedniego oświetlenia do dalszego czytania. Jak wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie?

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły na temat oświetlenia do czytania

Komfort dla oczu do czytania

Dobrze dobrane oświetlenie do czytania jest niezwykle ważne. W przeciwnym wypadku nasze oczy będą się szybko męczyć, mogą również łzawić. W skrajnych wypadkach, gdy światło będzie zbyt jaskrawe, może się również pojawić ból głowy. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie do czytania? Przede wszystkim unikajmy kierowania strumienia światła bezpośrednio na nas. Najlepiej umiejscowić źródło światła za nami, aby padało na czytany tekst, a nie w nasze oczy. Ponadto należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy lampą, a książką – najczęściej wynosi ona około 30-40 centymetrów.

Kolejną kwestią jest barwa światła – w zależności od tego, czy jest ona ciepła, czy chłodna, organizm nastawia się na relaks lub na przyswajanie informacji. W przypadku hobbystycznego czytania warto spróbować znaleźć kompromis pomiędzy tymi dwoma potrzebami: zalecane są tutaj źródła światła o barwie pomiędzy 3300 K a 5300 K.

Oprócz barwy, znaczenie ma również moc i rodzaj żarówki. Generalnie do czytania nie poleca się tradycyjnych świetlówek, które przy dłuższym użytkowaniu mogą męczyć wzrok. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku żarówki LED. Są one energooszczędne, co ma duże znaczenie, gdy dużo czytamy, a do tego są przyjazne dla oczu. Najbardziej optymalną mocą żarówki LED do czytania jest 400-450 lm czyli ok. 5W.

Oświetlenie do czytania

Komfort dla oczu do czytania

Lampka czy kinkiet? – jakie światło do czytania?

Wybór konkretnego źródła światła zależy zarówno od wystroju naszego mieszkania, jak i przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeżeli nasz czytelniczy kącik jest w jakiś sposób wydzielony z większej całości, mamy więcej dostępnych opcji.

W przypadku osób, które lubią czytać w fotelu, dobrym wyborem wydaje się lampa stojąca. Ma ona tę zaletę, że można ją swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Aby zwiększyć komfort podczas czytania, warto zainwestować w lampę z ruchomym ramieniem, które umożliwia regulację wysokości oraz kąta padania światła. W ten sposób możemy dokładnie dostosować oświetlenie do naszych potrzeb.

Innym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli lubimy rozkoszować się lekturą w łóżku, są kinkiety. Umieszczone ponad wezgłowiem oświetlają tekst z góry, co sprawia, że oczy się nie męczą. Również w przypadku kinkietów dostępne są modele z regulacją padania strumienia światła. Pamiętajmy, że kinkiety montuje się w odległości 70-75 cm od ramy łóżka. Będą wtedy rzucać światło bezpośrednio na książkę.

Bardzo popularną opcją jest tradycyjna lampka nocna. Jedyną niedogodnością takiego rozwiązania jest to, że musimy mieć na nią miejsce w postaci szafki lub stolika nocnego – nie zawsze mamy możliwość wygospodarowania takiej przestrzeni. Jeżeli decydujemy się na lampkę nocną, wybierzmy model, który ma nieprzezroczysty abażur. Pamiętajmy, że należy ją ustawić z boku i nieco z tyłu – tak, aby nie widzieć źródła światła. Osoby praworęczne powinny mieć lampkę po swojej lewej stronie, leworęczne – po prawej. Wówczas na książkę nie będzie padał cień.

LAMPKA BIURKOWA LED 10W CZARNA K-BL1207 Z SERII MICALAMPKA BIURKOWA LED 10W CZARNA K-BL1207 Z SERII MICAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA LED CZARNA 8W K-BL1027 Z SERII IKA - CCTLAMPKA BIURKOWA LED CZARNA 8W K-BL1027 Z SERII IKA - CCTZobacz produkt
LAMPKA BIAŁA NA BIURKO 10W K-BL1203 Z SERII MIRO - 5300KLAMPKA BIAŁA NA BIURKO 10W K-BL1203 Z SERII MIRO - 5300KZobacz produkt

Oświetlenie do czytania w łóżku

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie do czytania w łóżku? Jeśli zależy Ci na czytaniu w łóżku pamiętaj, że oświetlenie w postaci lampki powinno być zamontowane na wysokości ok. 50 cm nad łóżkiem. Jeśli nie masz możliwości, by zamontować kinkiet w swojej sypialni, możesz użyć lamp zaciskowych. Lampy ścienne do czytania muszą być na odpowiedniej wysokości, a światło rozproszone w odpowiedni sposób, by nie widzieć źródła światła co może powodować uszkodzenie wzroku. Najlepsze lampy do czytania powinny mieć możliwość przestawienia kierunku świecenia, ułatwiłoby to nam swobodne ułożenie się w łóżku podczas oddawania się lekturze ulubionych książek. Warto zainwestować w lampę, która będzie spełniała swoje zadania we właściwy sposób. Oświetlenie do czytania w łóżku powinno mieć odpowiedni wskaźnik oddawania barw oraz właściwy kąt padania światła. Ważne jest by dostosować lampę do swoich potrzeb w zdrowy dla nas sposób.

Oświetlenie do czytania w łóżku

Oświetlenie do czytania w łóżku

Jednym z modniejszych sposobów oświetlenia jakie możemy zastosować do czytania w łóżku jeśli nie możemy pozwolić sobie na kinkiety ścienne, są lampy zaciskowe. Dlaczego są dobre? Takie lampy pozwalają na zamontowanie do łóżka, czy szafki za pomocą klipsa. Dzięki swoim ruchomym ramionom są coraz bardziej popularne. Możemy zmieniać kierunek padania światła i dostosować je do siebie. Takie lampki do czytania w łóżku sprawdzą się u każdego.

Oświetlenie do czytania w sypialni – jakie światło do czytania wybrać?

Oświetlenie do czytania w sypialni jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Jeśli chcesz zapewnić sobie komfortową strefę czytania, masz do wyboru co najmniej 3 opcje: kinkiety, lampy stojące, lampy zaciskowe. Dobrze by lamkę dało się wyłączyć z pozycji łóżka.  Możliwe, że zastosowanie lamp wiszących jako lamp do czytania w sypialni może być interesującą alternatywą. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chętnie sięgają po rozwiązania w aranżacji swoich wnętrz, które są nieco mniej typowe lub które wyłamują się z typowych schematów, które są wykorzystywane. To na jakie oświetlenie się zdecydujesz, wybierzesz kinkiet, czy może lampę stojącą do czytania, będzie miało oczywiście znaczący wpływ na to, jak powinieneś ustawić swoje źródło światła. Najważniejszą zasadą jest to, że czytelnik nie powinien być w stanie zobaczyć źródła światła podczas czytania. Gdy lampka do czytania w sypialni zostanie wyregulowana w taki sposób, światło będzie tak jasne, że będzie szkodliwe dla naszych oczu, jest to bez wątpienia sytuacja, która należy jak najszybciej poprawić. Najlepsza moc do czytania wynosi około 40 do 80W. Odpowiednie oświetlenie nie może być takie, by męczyć wzrok. Lamp, których chcemy użyć powinny posiadać odpowiednią barwę światła do czytania. Najzdrowsze dla oczu są barwy neutralne, gdyż najlepiej oddają kolory rzeczywiste. Temperatura barwowa jaką powinniśmy zapewnić nie powinna wynosić poniżej 3300K. Najbardziej odpowiednie oświetlenie do czytania posiada 4000 – 6500 K.

Oświetlenie do czytania w sypialni

Oświetlenie do czytania w sypialni

Bez względu na to jaki rodzaj oświetlenia wybierzesz, czy będzie to kinkiet, lampa stojąca, czy może lampa zaciskowa, powinniśmy zwrócić uwagę, by relaks przy książce nie był niezakłócony przez zbyt bliską odległość lampy lub jej niewłaściwe ustawienie. Pomiędzy źródłem światła a czytelnikiem musi być wystarczająca odległość, by oddawanie się lekturze sprawiało przyjemność bez pogarszania wzroku.

Wybór odpowiedniego oświetlenia do czytania jest kluczowy dla komfortu i zdrowia oczu. Idealne światło do czytania powinno mieć temperaturę barwową w przedziale 4000-6500K i moc około 500 lumenów, co zapewnia odpowiednie warunki do czytania bez nadmiernego męczenia wzroku. Zaleca się, aby źródło światła było umiejscowione nie wyżej niż 40-60 cm od czytanej książki. W ofercie dostępne są różne rodzaje lamp do czytania, w tym lampki biurkowe LED, lampy podłogowe i stojące, a także kinkiety. Dobrym wyborem są lampy z regulowanym ramieniem i możliwością zmiany jasności światła, które umożliwiają dopasowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb. Dla osób czytających w łóżku, zalecane są lampy podłogowe i stojące, a także kinkiety i lampy zaciskowe, które można łatwo dostosować do wybranej pozycji. Należy pamiętać, że oświetlenie do czytania nie powinno razić w oczy, a jego źródło powinno być umiejscowione za czytelnikiem, skierowane na tekst. Wybierając lampkę do czytania, warto zwrócić uwagę na jej funkcjonalność, energooszczędność oraz estetykę, aby harmonijnie współgrała z wnętrzem i zapewniła optymalne warunki do zatopienia się w lekturze.

Szukasz lampki na biurko?

Materiał opracowany we współpracy z portalem GetHome.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 1 lipca 2022