Spis treści

Żarówki ledowe do domu – czy to dobre rozwiązanie?

Oświetlenie to nieodzowny element naszego domu, który towarzyszy nam już od wielu lat. Przez setki lat rodzaj naszego oświetlenia ewoluował, począwszy od prymitywnego ognia, przechodząc przez lampy naftowe, aż do czasów dzisiejszych gdzie przez wiele dekad popularne były żarówki żarnikowe. Zbiegiem lat zaczęliśmy szukać oszczędności finansowych oraz dbać o nasze środowisko, dlatego powstała technologia LED. Dzisiaj żarówki ledowe towarzyszą już nam długiego czasu, gdzie niedawno o nich mówiono jako nowość, a dzisiaj są już standardem. Jednakże wiele osób zastanawia się jak kupować żarówki LED? W tym wpisie podam Państwu kilka istotnych informacji na temat technologii, która w ostatnich latach zrewolucjonizowała rynek.

zarowki ledowe do domu czy to dobre rozwiazanie, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe oświetlenie dla Twojego wnętrza

Żarówki LED do domu

Technologia LED pozwoliła wyprodukować szeroki wachlarz rozwiązań żarówek LED. Najczęściej stosowana w domach jest żarówka LED E27, zazwyczaj spotkamy je w klasycznych lampkach stojących, kasetonach czy żyrandolach. Żarówki o takim gwincie przypominają tradycyjne żarówki wolframowe te, które znamy sprzed wielu lat. Często też można spotkać żarówki spiralne oraz dwu-rurkowe, które to były pierwszymi żarówkami ledowymi.

zarowki ledowe do domu

Żarówki ledowe do domu

Jaka żarówka w przypadku kiedy mamy ograniczoną przestrzeń np. w lampkach biurkowych, nocnych lub w żyrandolach z dużą ilością małych lampek? Do takich przypadków zostały wynalezione żarówki LED E14, które charakteryzują się mniejszym gwintem dopasowanym właśnie do takich potrzeb. W celu oświetlenia podwieszanych sufitów zazwyczaj spotykana jest halogenowa żarówka GU10, która posiada dwa wystające bolce. Są to najczęściej żarówki ledowe charakteryzujące się małymi rozmiarami, z racji ograniczenia miejsca montażu.

Żarówki led do domu

Zobacz również nasze inne artykuły o żarówkach LED

Czy żarówki LED są oszczędne?

Wiele osób zastanawia się, czy żarówki LED są oszczędne? Krąży wiele mitów i legend na ten temat, ja jednak stawiam na konkretne przykłady i statystykę. Żarówki energooszczędne LED, dzięki wykorzystaniu specjalistycznych diod LED, charakteryzują się długim czasem działania. W zależności od marki bądź producenta żywotność żarówki waha się między 15, a nawet 100 tys. godzin pracy. Jednak średni czas działania podawany na opakowaniach to około 30 tys. godzin. Podaje się więc, że żarówka ledowa pracuje około 6 razy dłużej względem żarówki halogenowej oraz około 15 razy dłużej względem standardowych żarówek wolframowych. Po specyfikacji tych produktów można też zauważyć, że moc żarówki LED a zwykłej jest znacznie mniejsza, przy czym uzyskuje podobne wartości świetlne co jej standardowe zamienniki.

Niski pobór mocy wiąże się z mniejszymi rachunkami za prąd, co przyczynia się do oszczędności finansowych. Ponadto mały pobór mocy sprawia, że żarówki LED, ulegają mniejszej eksploatacji, z czego właśnie wynika ich długa żywotność. Główną cechą różniącą żarówki energooszczędne LED od standardowych żarówek wolframowych, to fakt, że nie przepalają się tak jak standardowe żarówki. Żarówka LED jedynie traci swoją moc o około 30%, ale dopiero po określonym czasie żywotności przez producenta. To znaczy, że żarówka z czasem zaczyna pracować słabiej, natomiast dalej pracuje po okresie żywotności wskazanym przez producenta. Dlatego rzadko kiedy można zobaczyć żarówkę LED, która przepala się ze starości. Dzięki temu nie musimy przejmować się, że nagle w pewnym dniu stracimy oświetlenie w swoim pomieszczeniu, a o zgrozo będzie niedziela handlowa i nie będziemy mogli zakupić nowej żarówki, przez co jesteśmy skazani na siedzenie w ciemnościach.

Czy żarówki LED są oszczędne

Żarówki LED do żyrandola

Trzeba zauważyć, że żarówka ledowa uruchamia się od razu z pełną swoją mocą. Producenci zazwyczaj zapisują, że czas uruchomienia do pełnej mocy trwa około sekundy. W praktyce natomiast wygląda to tak, że praktycznie nie zauważamy tego momentu, w którym oświetlenie uruchamia się do pełnej mocy. Jak dobrze Państwo pamiętają, często w starych żarówkach wolframowych trzeba było odczekać nawet kilka minut, aby żarówka nabrała pełnej mocy. Żarówki ledowe do domu najczęściej stosowane są w żyrandolach lub lampach stojących, przez swoje możliwości światła kierunkowego. W porównaniu do standardowych żarówek, w których światło jest rozproszone, kolorowe żarówki LED pozwalają na skierowanie światła w konkretnym kierunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy sytuacji, w której zapalamy żyrandol, a w pomieszczeniu dalej jest ciemno. Jeżeli odpowiednio zaplanujesz instalację elektryczną, możesz rozdzielić oświetlenie w jednym pomieszczeniu, przez co wygospodarujesz przestrzeń wypoczynkową, użytkową czy pracy, a wszystko to dzięki możliwości kierunkowania światła.

Żarówki LED do żyrandola

Jakie żarówki LED do domu wybrać?

W momencie, kiedy decydują się Państwo na żarówki LED, warto przemyśleć jaki efekt chcą Państwo uzyskać. A więc żarówki LED, jakie wybrać? Przede wszystkim odpowiednie do własnych potrzeb. Wiemy już, że moc żarówki LED a zwykłej się różni, przez co uzyskujemy energooszczędne rozwiązanie oświetlenia w domu. Żarówki ledowe posiadają wiele różnych gwintów, przez co można dopasować je do każdego rodzaju oświetlenia. Można je stosować w każdym rodzaju wystroju wnętrza, najczęściej wykorzystywane są w nowoczesnych aranżacjach, natomiast coraz częściej spotykane są jako oświetlenie w tradycyjnych lub klasycznych pomieszczeniach.

Żarówki ledowe do domu - czy to dobre rozwiązanie?

Nie można zapominać o wadach, a te nawet posiadają żarówki ledowe. Ich jedyną wadą jest wyższa cena względem standardowych żarówek wolframowych, pamiętać jednak trzeba, że wiąże się z tym wyższa żywotność i niewielka inwestycja szybko nam się zwróci przy niższych rachunkach za prąd. Jeszcze kilka lat temu jednym z głównych wariantów emitowanej barwy była zimna biała, na szczęście dzisiaj istnieje wiele wariantów, począwszy przez ciepłą barwę światła, która wniesie przyjemny i przytulny klimat do pomieszczenia. Przechodząc do barwy neutralnej, która jest niemęcząca dla oczu i idealnie nada się do miejsca pracy. Istnieją też kolorowe żarówki LED, które zazwyczaj emitują światło w pełnej palecie kolorów RGB, dzięki czemu wprowadzisz wymarzony klimat do Twojego pomieszczenia. Żarówki ledowe są też znacznie bardziej wytrzymałe względem standardowych. Ile razy Państwo spotkali się z sytuacją, w której od razu po kupnie żarówki okazuje się, że w transporcie do domu uległa uszkodzeniu? W przypadku żarówek LED i braku ruchomych elementów takie zjawisko nie występuje. To porównanie żarówek LED z klasycznymi wolframowymi żarówkami pokazuje, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań oświetlenia na rynku w dzisiejszych czasach.

Jakie żarówki LED do domu wybrać?

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 6 sierpnia 2019