Spis treści

Zasilacz do żarówek LED – jaki wybrać?

Zdecydowaliśmy się na wymianę bądź montaż oświetlenia LEDowego zasilanego bezpiecznym napięciem 12 V lub 24 V. Koniecznym elementem instalacji będzie odpowiedni zasilacz LED. Zasilacz do żarówek LED – jaki wybrać? Postaramy się pomóc w wyborze zasilacza odpowiedniego dla Państwa instalacji.

Jaki zasilacz LED

Jaki zasilacz LED

Po co nam w ogóle zasilacz? Jak wszyscy wiemy w sieci energetycznej mamy napięcie 230 V. Zasilacz – transformator jest wiec niezbędny do zamiany tego napięcia na napięcie bezpieczne 12 V bądź 24 V, które zasili nasze oświetlenie. Zasilacz do żarówek LED to zasilacz stało-napięciowy ze stabilizacją napięciową. Wyrównuje on napięcie do 12/24 V i zmienia proporcjonalnie natężenie w zależności od mocy podłączonych odbiorników (żarówek). Zasilacz stało-prądowy charakteryzuje się dużo większym poziomem bezpieczeństwa niż zasilacz zmienno-prądowy AC/AC. Żarówki LED zasilane prądem zmiennym, mogą bowiem się przepalać, ze względu na możliwość chwilowego dawania przez zasilacz prądu o napięciu wyższym niż 12 V. Niewielkie bowiem nawet skoki napięcia są bardzo niebezpieczne dla diod LED i mogą powodować właśnie ich przepalenie. Najczęściej wykorzystuje się zasilacze stabilizowane napięciowe, które są prostsze i bardziej ekonomiczne w produkcji niż zasilacze stabilizowane prądowe. Instalacja zasilana prądem stałym pozbawiona jest jednocześnie efektu migotania, daje płynne, stałe światło. Natomiast przetwornik w żarówce oraz sam moduł, które nie muszą „prostować” sygnału, nie nagrzewają się tak bardzo, jak przy zasilaniu prądem zmiennym. Aby zwiększyć żywotność zasilacza, nie powinniśmy obciążać go maksymalnie, lecz pozostawić zapas mocy. Posiadając w instalacji przykładowo 8 żarówek o mocy 3 W, będziemy potrzebować zasilacza minimum 24 W. Warto zadbać, aby był on odrobinę (10%, nawet do 30%) mocniejszy i miał moc np. 30 W. Bardzo ważne, żeby nie był to zasilacz o mocy mniejszej niż nam potrzebna. Dzięki temu zasilacz nie zmniejszy swojej skuteczności i wytrzymałości.
W celu obliczenia mocy zasilacza, jaki jest nam potrzebny, wystarczy nam wiedza, jakiego napięcia i natężenia wymagają nasze odbiorniki (żarówki). Moc zasilacza bowiem to iloczyn tych dwóch wartości:

Jak obliczyć moc zasilacza

Przykładowo moc zasilacza, którego napięcie wynosi 12 V, a natężenie 3 A wyniesie 12*3, czyli 36 Wat.

Starajmy się do zasilania instalacji LED używać zasilaczy dedykowanych do tego rodzaju oświetlenia. Wykorzystanie innych transformatorów spowoduje spadanie żywotności źródła światła LED i może je uszkodzić nawet przy pierwszej próbie uruchomienia.

Zasilacz do żarówek LED – podłączenie

Podłączenie samego zasilacza jest dość prostym zadaniem. Ważne, aby znajdował się on przed źródłem światła. Zasilacze posiadają kable, do których podłączamy napięcie wejściowe 230 V (brązowy L i niebieski N) i przewody wyjściowe zasilające oświetlenie (czerwony + i czarny -).

Podłączenie zasilacza LED

Miejsce montażu zasilacza definiuje nam jego rodzaj, jaki będzie nam potrzebny. Do wyboru mamy zasilacze:

 • wtyczkowe,
 • hermetyczne,
 • meblowe,
 • modułowe,
 • ultrapłaskie,
 • na szynę DIN
 • do montażu w puszcze.

Każdy z tych rodzajów zasilaczy znajdą Państwo w ofercie naszego sklepu.

 • Zasilacze meblowe posłużą nam do wszelkich instalacji oświetleniowych w meblach (np. kuchennych). Posiadają one niewielkie rozmiary, dlatego bez problemu ukryjemy przed naszym wzrokiem.

Zasilacze meblowe

 • W przypadku zasilaczy umieszczonych na zewnątrz, np. w instalacji oświetleniowej ogrodu, skorzystać powinniśmy z zasilaczy posiadających klasę szczelności minimum IP67. Zasilacze hermetyczne będą odporne na niekorzystne działanie wody, kurzu i pyłu, na jakie mogą być narażone.

Zasilacze hermetyczne

 • Bezpośrednio do gniazdka możemy podłączyć zasilacze wtyczkowe. To popularne i proste zasilacze, dzięki którym szybko i łatwo podłączymy odpowiednie źródło światła do źródła prądu.

Zasilacze wtyczkowe

 • W standardowych puszkach eklektycznych o średnicy 60 mm umieścić możemy zasilacz LED do puszki. Dzięki temu sam zasilacz pozostaje niewidoczny, jednocześnie umożliwia instalację LEDów w oświetleniu już istniejącym w pomieszczeniu. Wysoka klasa szczelności umożliwia ich montaż zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zasilacze puszkowe

 • Zasilacz ultrapłaski, charakteryzujący się kompaktową budową z łatwością ukryjemy w profilu aluminiowym. Jest to rozwiązanie bardzo dyskretne i nie zakłóci wystroju wnętrza widokiem mało atrakcyjnego urządzenia.

Zasilacz ultrapłaski

 • Zasilacz modułowy z kolei to obecnie najczęściej wybierany zasilacz do zasilania oświetlenia znajduj ago się wewnątrz budynku. Konstrukcja zasilacza modułowego zapewnia doskonałe jego chłodzenie, co znacząco wydłuży jego żywotność. Zasilacze modułowe dostępne w naszym sklepie są w wersjach o małej, a także dużej mocy. Dlatego sprawdza się w każdym rodzaju instalacji oświetleniowej.

Zasilacze modułowe

Zobacz również nasze inne artykuły o żarówkach LED

Jaki transformator do żarówek LED

Przy wyborze zasilacza do żarówek LED, zasadniczą kwestią będzie moc, jaka będzie nam potrzebna oraz miejsce jego montażu. Przy instalacjach np. w kuchniach i łazienkach dobrze jest wybrać zasilacz o podwyższonych parametrach wodoodporności i szczelności IP.

Jaki transformator do żarówek LED

Do zasilania żarówek LED należy unikać zasilaczy elektronicznych oraz transformatorów toroidalnych. Nie są one bowiem wyposażone w układ stabilizujący. Wyjściowy prąd jest prądem zmiennym. Zasilacze te, stosowane kiedyś do zasilania halogenów, nie sprawdzą się przy oświetleniu LED. Wykorzystanie takich zasilaczy w wersjach podstawowych sprawi, że nasze oświetlenie będzie mrugało bądź nierównomiernie świeciło. Wersje rozbudowane, mogą być bardziej awaryjne, cechować się większymi stratami ciepła oraz mocy, a także wysoką ceną zakupu. Oba typy zasilaczy mogą obniżyć jakość świecenia oraz żywotność naszych źródeł światłą, dlatego korzystniej zamienić je na zasilacze dedykowane do instalacji LED.

Wybierając zasilacz, pierwszą czynnością będzie określenie mocy zasilacza, jakiej wymaga nasza instalacja. Pamiętajmy, że moc zasilacza powinna być większa od tej, jakiej rzeczywiście potrzebujemy. Kolejnym krokiem jest określenie, jakie rozmiary zasilacza są nam potrzebne i jakie będzie jego miejsce montażu. Posiadając te dane, możemy dokonać zakupu odpowiedniego dla nas transformatora. Wybierajmy te zasilacze, które posiadają zabezpieczenia, np. przeciwprzepięciowe. Uchroni to nasze źródło światła przed uszkodzeniami.

Zasilanie żarówek LED 12 V

Jaki zasilacz do żarówek LED 12 V? Jak już wcześniej napisaliśmy, z pewnością powinien to być zasilacz stało-prądowy ze stabilizacją. Wysoka jakość, wbudowane zabezpieczenia i wysoka sprawność, wszystkie te cechy pozwolą nam cieszyć się z bezawaryjnego działania całego systemu oświetleniowego przez długi czas. Zasilacz 12 V to obecnie najpopularniejszy komponent instalacyjny, więc wybór właściwego nie będzie żadną trudnością. Z chęcią pomożemy przy jego zakupie.

Zasilacz do żarówki LED

Zasilacz do żarówek LED 24 V

Jaki z kolei transformator do żarówek LED 24 V? Wybór podobny będzie do wyboru zasilacza 12 V. Podobne również są wersje samych zasilaczy. Ze względu na możliwość uzyskania dwukrotnie większego światła, niż w przypadku zasilania 12 V, oświetlenie 24 V staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w oświetleniu. W naszym sklepie znajdą państwo zasilacze 24V posiadające zabezpieczenia nadnapięciowe, przeciążeniowe, zwarciowe oraz temperaturowe. Wybierać mogą państwo również, podobnie zresztą jak w przypadku zasilaczy 12 V wśród zasilaczy modułowych, ultrapłaskich czy hermetycznych.

Zasilanie żarówek LED 12V
Podchodząc do wyboru zasilacza do naszej instalacji oświetleniowej, postarajmy się wysłuchać opinii osób mających doświadczenie w tej dziedzinie. Nie kupujmy zasilaczy „intuicyjnie”. Od wyboru właściwego zasilacza, zależeć bowiem będzie jakość światła uzyskanego w naszej instalacji oraz jej żywotność. Poprawny wybór transformatora uchroni nas przed kosztami związanymi z wymianami przepalonych żarówek, czy samego zasilacza w przyszłości. Nasi specjaliści oświetleniowi chętnie Państwu doradzą wybór odpowiedniego dla Państw zasilacza. Zapraszamy więc do kontaktu.

Zobacz nasze pozostałe artykuły o rankingach żarówek LED

Wybór odpowiedniego zasilacza do żarówek LED jest istotny przy instalacji oświetlenia zasilanego niskim napięciem 12 V lub 24 V. Zasilacze stało-napięciowe ze stabilizacją są preferowane, ponieważ zapewniają stałe napięcie i dostosowują natężenie prądu do potrzeb żarówek. Kluczowe jest wybranie zasilacza o mocy nieco większej niż całkowita moc używanych żarówek, co zwiększa wydajność i żywotność systemu. Istnieją różne rodzaje zasilaczy LED, w tym wtyczkowe, hermetyczne, meblowe, modułowe i ultrapłaskie, a wybór zależy od miejsca instalacji i wymagań. Ważne jest unikanie zasilaczy elektronicznych i transformatorów toroidalnych, które nie są przystosowane do LED, co może prowadzić do problemów z oświetleniem. Zaleca się wybór dedykowanego zasilacza LED dla stabilności i bezpieczeństwa instalacji.

Jaki zasilacz LED

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 12 maja 2020