Spis treści

Żarówki ledowe czy energooszczędne?

Bardzo często spotykam się z pytaniem, jakie są najbardziej energooszczędne żarówki i czy warto wybierać żarówki ledowe do domu. Żarówki ledowe czy energooszczędne różni przede wszystkim technologia, w której zostały one wykonane. Występują różne rodzaje żarówek LED, ale ich konstrukcja jest bardzo zbliżona do siebie. Wszystkie z nich zostały wyposażone w źródło światła, czyli diody LED oraz w wewnętrzną przetwornice. Żarówki energooszczędne swoją największą popularność zyskały w momencie zakazania zwykłych, energochłonnych żarówek. Jeszcze przed erą modnych ledów, były one traktowane jako najbardziej energooszczędne żarówki. Wszystko zmieniło się, kiedy przyszła „moda na ledy”. Żarówki ledowe z biegiem upływającego czasu stawały się coraz tańsze, a ich popularność rosła dzięki długiej trwałości i łatwej utylizacji. Obecnie żarówki LED do domu są najchętniej wybieranymi źródłami światła. Podobnie w firmach, czy magazynach, najczęściej spotkamy energooszczędne lampy wykonane w nowoczesnej technologii LED.

zarowki ledowe czy energooszczedne, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe oświetlenie dla Twojego wnętrza

Najczęściej wybierane żarówki przez naszych klientów:

Żarówki ledowe

Czy żarówki LED są oszczędne? Chyba każdy z nas może odpowiedzieć z łatwością na to pytanie. Oświetlenie ledowe w domu, czy w firmie, będzie zużywało zdecydowanie mniej energii, od swoich tradycyjnych zamienników. Trwałość żarówki LED również stoi na bardzo wysokim poziomie, czym zdecydowanie przewyższa swoich konkurentów.

zarowki led czy energooszczedne

Żarówki LED czy energooszczędne

Żarówki Ledowe zostały wyposażone w energooszczędne źródło światła, jakimi są diody LED. Zasilane są one przez wewnętrzny układ zasilający, który odpowiednio wybrany, znacząco wpływa na ich długą i bezawaryjną pracę. Niezwykle ważny jest tutaj również radiator. Diody LED nie lubią zbyt wysokich temperatur, dlatego odpowiedni aluminiowy lub ceramiczny radiator może znacząco wydłużyć żywotność żarówek LED.

Żarówki ledowe

Moc żarówek ledowych, a zwłaszcza ta świetlna, określana jest ilością lumenów, a nie poborem prądu w watach. Sprawność żarówki LED o mocy 10W może być zdecydowanie wyższa niż takiej o mocy 15W, wtedy okaże się że ta na pierwszy rzut oka słabsza, będzie świecić jaśniej od tej, która tego prądu pobiera zdecydowanie więcej.

Moc żarówek LED

Zobacz również nasze inne artykuły o żarówkach LED

Żarówki diodowe energooszczędne, czyli te wykonane w technologii LED mają zdecydowany wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację, czy zdrowie naszego organizmu. Obecnie żarówki ledowe są najpopularniejszymi źródłami światła dostępnymi na rynku, dlatego coraz częściej spotykamy się z badaniami naukowców na temat wpływu oświetlenia LED na nasze zdrowie. Według najnowszych wyników warto wybierać żarówki LED sprawdzonych producentów, które posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Jednym z najpopularniejszych negatywnych efektów, którymi możemy się spotkać, są żarówki LED, które migają. Wszystko przez niską jakość użytego w nich źródła światła, czyli diod LED, które nie spełniają współczesnych norm oświetleniowych. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach, które oświetlane są tego rodzaju źródłem światła, mogą powodować szybkie męczenie oczu, bóle głowy, czy kłopoty z koncentracją.

ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz produkty

Żarówki energooszczędne

Uważane dosyć niedawno za najbardziej energooszczędne żarówki, czyli świetlówki kompaktowe są obecnie coraz rzadziej spotykane w domach, czy firmach. Ogromny wpływ miały na to oczywiście badania naukowców, którzy dosyć szybko dostrzegli, że znajduje się w świetlówce energooszczędnej substancje, takie jak rtęć mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Żarówki energooszczędne emitowały również szkodliwe promieniowanie UV (występowało to głównie w produktach niskiej jakości). Dopiero po pewnym czasie stwierdzono, podobnie jak w przypadku żarówek LED, że najbardziej warto stawiać na produkty wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów.

Żarówki energooszczędne wady

Żarówki energooszczędne mają swoje wady i zalety, ale w momencie, kiedy były one najpopularniejsze, pobierały nawet 3 razy mniej energii od tradycyjnych żarówek. Żarówki energooszczędne o dużej mocy były w stanie zastąpić bardzo energochłonne wtedy tradycyjne źródła światła.

Żarówki energooszczędne jak działają

Bardzo dużo ludzi wykorzystywało żarówki energooszczędne, ale niezbyt wielu z nich wiedziało, jak one tak naprawdę działają. Możemy podzielić je na te ze zintegrowanym układem zapłonowym lub takie przystosowane do opraw z takim układem. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim zwykłe żarówki, które wybieraliśmy do domów. Do drugiego rodzaju możemy zaliczyć świetlówki, które wymagały opraw wyposażony w specjalne startery, czy stateczniki. Żarówki energooszczędne i ich działanie opierało się na zjawisku nazywanym wyładowaniem jarzeniowym. Każda żarówka energooszczędna posiadała szklaną rurkę, ułożoną w przeróżnym kształcie, w zależności od wybranego modelu. Wypełniona ona była parami rtęci i argonu, które poprzez wyładowanie jarzeniowe, wytwarzały efekt promieniowania ultrafioletowego, które przetwarzane było na światła, poprzez odpowiednio dobraną barwę luminoforu. Tak, żarówki energooszczędne, jak te ledowe mogły emitować światło w różnej barwie. Wszystko zależało tutaj od barwy wykorzystane luminoforu, w trakcie ich produkcji.

zarowka-led-gu10-5w-premium-barwa-neutralna-samsungŻARÓWKA LED GU10 5W PREMIUM BARWA NEUTRALNA SAMSUNGZobacz produkt
zarowka-led-line-gu10-smd-220-260v-5w-450lm-120-biala-dzienna-4000kŻARÓWKA LED LINE GU10 SMD 220-260V 5W 450LMZobacz produkt
zarowka-led-v-tac-samsung-chip-45w-gu10-110st-vt-205-4000k-400lm-5-lat-gwarancji (1)ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 4,5WZobacz produkt

Żarówki energooszczędne wady

Najwyższy czas poruszyć temat największych wad żarówek energooszczędnych. Niestety było ich nieco więcej niż zalet, co myślę w głównym stopniu, spowodowało o coraz szybszym odchodzeniu od tego rodzaju źródeł światła. Do największej z wad zaliczyć możemy niską jakość światła, która zdecydowanie gorzej oddawała barwy niż samo światło słoneczne (niski poziom CRI). Kolejną z nich, która była niezwykle ważna dla naszego zdrowia, było zawieranie niewielkich ilości substancji toksycznych. Żarówki energooszczędne zawierały między innymi rtęć, przez co nie mogliśmy wyrzucić ich do zwykłego kosza, a każda z nich powinna podlegać recyklingowi.

Żarówki energooszczędne wady

Jak już wiemy żarówki energooszczędne, działały na zasadzie wyładowania jarzeniowego, którego potrzebowały do startu. Wtedy właśnie pobierały największe ilości energii, często znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Mogły powodować one również zmniejszenie jakości energii elektrycznej w sieci, powodując jej odkształcanie. Jakość żarówki energooszczędnej w dużym stopniu zależała od temperatury otoczenia, czy stopnia jej zużycia. Po dłuższym czasie świecenia mogliśmy zauważyć, że emitowane przez nią światło jest zdecydowanie niższej jakości.
Żarówka energooszczędna przez układ startowy nie mogła być w większości przypadków sterowania. Nie mogliśmy więc jej swobodnie ściemniać, czy zmieniać barwy jej świecenia. To była ogromna wada dla klientów, którzy chcieli energooszczędnego oświetlenia, którym mogliby inteligentnie sterować.

Żarówki energooszczędne zalety

Żarówka energooszczędna i jej zużycie prądu, które jest kilkakrotnie niższe niż przypadku tradycyjnych źródeł światła, jest największą zaletą, jaką posiadały świetlówki kompaktowe. To właśnie dzięki niższemu zużyciu energii, mogliśmy w szybki sposób zmniejszyć rachunki za energię, wymieniając przy tym jedynie kilka żarówek w naszym domu. Piszę tutaj oczywiście o przypadku kiedy żarówki energooszczędne będą pracować przez dłuższy czas, a nie będą co chwila włączane i wyłączane. Wtedy też tego typu żarówki osiągają znacznie dłuższą trwałość od zwykłych żarówek. Żarówka energooszczędna przez swój układ startowy posiada mniejszą zależność odnośnie do napięcia zasiadającego. Nie uświadczymy w nich efektu przygaszania, kiedy napięcie energii elektrycznej lekko spadnie, poniżej przyjętej normy. Następną ogromną zaletą żarówek energooszczędnych jest możliwość emitowania światła w innej barwie niż tej przyjętej w standardowej żarówce (2500K). Żarówka energooszczędna może emitować światło neutralne 4000K lub zimne 6500K.

Żarówka energooszczędna - budowa

Żarówka energooszczędna – budowa

Żarówki LED vs energooszczędne

Żarówka LED, a energooszczędna oraz jej porównanie obecnie mija się nieco z celem. Żarówki ledowe zdecydowanie pokonały swoich największych konkurentów przede wszystkim dostępnością, coraz bardziej atrakcyjną ceną oraz dłuższą żywotnością i trwałością. Żarówki LED są także znacznie bezpieczniejsze dla nas i dla środowiska, ponieważ nie zawierają w sobie szkodliwej rtęci, czy nie wytwarzają szkodliwego promieniowania UV. Produkty wykonane w technologii LED emitują także znacznie przyjemniejsze dla oka światło, którego poziom oddawania barw wynosi przynajmniej CRI>80Ra. Wybierając żarówki ledowe do domu, czy biura nie musimy także decydować się na takie najzwyklejsze, które będą emitować wyłącznie światło w jednej barwie. Żarówki LED mogą być częścią inteligentnego oświetlenia i wraz z taśmami LED, czy oświetleniem zewnętrznym, tworzyć nowoczesne systemy sterowane pilotem, telefonem, czy tabletem.

Żarówki LED

Podsumowując, porównanie żarówek LED i energooszczędnych pokazuje wyraźną przewagę technologii LED. Żarówki LED są nie tylko bardziej energooszczędne, ale również charakteryzują się dłuższą żywotnością, lepszą jakością światła, i są bezpieczniejsze dla środowiska, ponieważ nie zawierają szkodliwej rtęci ani nie emitują szkodliwego promieniowania UV. Ponadto, żarówki LED oferują większą różnorodność w kwestii barwy światła i intensywności, co jest szczególnie ważne w nowoczesnym oświetleniu domowym i biurowym. W przeciwieństwie do starszych technologii energooszczędnych, żarówki LED są bardziej dostępne, atrakcyjne cenowo, a także mają lepsze parametry świetlne, w tym wyższy poziom oddawania barw (CRI). Dzięki swojej wszechstronności, żarówki LED mogą być również integralną częścią inteligentnych systemów oświetleniowych, oferując możliwość sterowania i dostosowywania oświetlenia do indywidualnych potrzeb. W związku z tym, wybierając między żarówkami LED a energooszczędnymi, technologia LED wydaje się być zdecydowanie lepszym wyborem pod względem efektywności energetycznej, wydajności, bezpieczeństwa, a także wsparcia dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

zarowki ledowe czy energooszczedne, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 4 czerwca 2019