Spis treści

Jakie oświetlenie wybrać do nowego mieszkania?

Dobrze dobrane oświetlenie to podstawa każdego mieszkania. Wiąże się z nim przede wszystkim komfort i wygoda, o które należy zadbać urządzając każde wnętrze. Wybór oświetlenia wbrew pozorom nie jest prosty. Wymaga dokładnego przemyślenia i wcześniejszego zaplanowania m.in. w którym miejscu powinno się znaleźć. Zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać do nowego mieszkania? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej.

Odpowiednie oświetlenie może podkreślić zalety aranżacji oraz przestronny metraż mieszkania. Wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również wydajność pracy. Dobry dostęp do światła ożywi wnętrze, a także ukryje niektóre mankamenty w postaci np. niekorzystnego układu pomieszczenia. Nowe mieszkania w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu wyróżniają się m.in. wysokim standardem wykończenia, ale również dbałością o detale, w tym doborem odpowiedniego oświetlenia, które zapewni komfort przyszłym mieszkańcom.

Wybierz odpowiedni rodzaj oświetlenia

Decydując się na zakup mieszkania, powinniśmy mieć plan na jego urządzenie. O odpowiednim oświetleniu należy myśleć już na etapie projektowania. Do każdego z pomieszczeń należy dopasować odpowiedni rodzaj oświetlenia – to niezwykle istotne. Jeśli chodzi o kuchnię oraz łazienkę, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie światła punktowego. Te pomieszczenia potrzebują dużej ilości światła, dlatego doskonale sprawdzi się tu oświetlenie  z kilkoma dostępami. Duże, pojedyncze lampy to dobry patent na aranżację  salonu, jadalni i sypialni – śmiało możemy postawić zarówno na modele stojące, kinkiety do sypialni jak i wiszące. Będą nie tylko świetną ozdobą, ale również nadadzą odpowiedniej atmosfery, a wnętrze dodatkowo zyska na przytulności. Urządzając mieszkanie, warto spojrzeć na oświetlenie nie tylko od strony praktycznej, ale i funkcjonalnej. To tutaj będziemy spędzać większość czasu, dlatego warto stworzyć wyjątkowy i unikalny klimat w każdym z pokoi. Świetnym rozwiązaniem może okazać się bardzo popularne w ostatnim czasie oświetlenie podłogowe, które jest coraz częściej instalowane jako dodatkowe źródło światła np. przy stopniach schodów.

Sprawdź nasze wszystkie artykuły o oświetleniu domowych wnętrz

Oświetlenie wewnętrzne – źródło światła

Wyróżniamy trzy najczęściej wybierane źródła światła do mieszkania: żarówki, świetlówki i oświetlenie LED. Te pierwsze dzielą się na tradycyjne i halogenowe. Różnią się przede wszystkim długością świecenia, barwą, wydajnością świtała oraz ceną. Jeśli chodzi o tradycyjne żarówki to mają one delikatną, żółtą, ciepłą barwę, co zdecydowanie nadaje przytulności wnętrzu. W porównaniu do innego oświetlenia, należą do najtańszych cenowo. Światło halogenowe ma nieco inną barwę od tradycyjnych żarówek – jest zbliżone do koloru naturalnego światła. Do głównych zalet należy ich niezwykle długi czas świecenia. Mogą mieć kształt bańki lub niewielkich reflektorów. Świetlówki mogą dawać natomiast różne barwy światła, od tych najbardziej jasnych, po te wchodzące w kolor żółty. Żarówki LED są chyba najbardziej energooszczędne, jeśli chodzi o wymienione wyżej rodzaje. Dają porównywalnie tyle samo światła co tradycyjne oświetlenie. Ponadto osiągają pełną jasność zaraz po zapaleniu i są znacznie trwalsze od zwykłych żarówek. W zależności od rodzaju mogą dawać zimną lub ciepłą barwę światła.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 27 listopada 2020