Spis treści

Lampy do lakierni – oświetlenie lakierni

Światło mocno może wpływać na percepcję, szczególnie kolorów. Dlatego odpowiedni wybór oświetlenia może być pomocny wszystkim osobom, dla których właściwy odbiór kolorów będzie pomocny w ich pracy. Z pewnością jedną z takich grup zawodowych są lakiernicy. Dobrze dobrane oświetlenie lakierni ułatwi im dobór odcieni lakieru i pozwoli wychwycić wszelkie wady lakiernicze powstałe podczas pracy. Przy niewystarczającym oświetleniu, efekty pracy lakiernika będą raczej kiepskie i pozostawi on dużą ilość niedoróbek, widzianych dopiero w świetle dziennym. Dlatego warto zainwestować w dobre lampy do lakierni takie jak na przykład oprawy przeciwwybuchowe. Odwdzięczą się one większym komfortem pracy i zdecydowanie wyższą jakością wykonywanych prac lakierniczych.

Jaka lampa do lakierni

Jaka lampa do lakierni

Oświetlenie lakierni

Generalna zasada brzmi: im więcej światła, tym lepiej. Lakiernia musi więc być wyposażona w dużą ilość mocnych źródeł światła, zapewniających odpowiednią jasność w trakcie pracy. Z powodu zapotrzebowania na dużą moc światła, korzystny będzie wybór lamp LEDowych. Oświetlenie LED do lakierni nie narazi na tak wysokie koszty związane z jego funkcjonowaniem, jak to byłoby w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Zdecydowaliśmy już o wyborze LEDów, teraz pytanie: jakie lampy i jakie oprawy do lakierni wybrać? Podstawowym źródłem światła mogą być świetlówki LED w oprawach hermetycznych.

Zestaw Premium - świetlówki LED

Oprawy muszą być hermetyczne, ponieważ podczas lakierowania powstaje wybuchowa mieszanina rozpuszczalników i dla bezpieczeństwa nie powinna ona mieć kontaktu z wnętrzem takiej niezabezpieczonej lampy. Podobnie zabezpieczone (ukryte w ścianach) powinny być wszelkie połączenia elektryczne i cała instalacja. Lampy hermetyczne mogą zostać wyposażone również w zintegrowane źródło światła, które powinniśmy rozmieścić w sposób jednolity na wszystkich ścianach lakierni, aby oświetlać równomiernie z każdej strony lakierowany pojazd.
Odpowiednim rozwiązaniem do głównego oświetlenia lakierni będzie także lampa przeciwwybuchowa. Jest to specjalnie zabezpieczona oprawa świetlna, która poradzi sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach w strefach zagrożenia wybuchem gazów, par czy mgieł cieczy palnych z powietrzem.

Lampy przeciwwybuchowe

Dobrze, jeśli mamy możliwość włączania oświetlenia sekcjami. Korzystne, głównie ekonomicznie jest, gdy mamy możliwość włączenia oświetlenia tylko tam, gdzie jest nam ono akurat potrzebne. Ważne także, aby nasz lakiernia wyposażona była w skuteczny wyciąg. Okaże się on pomocny, gdy podczas samego lakierowania, głównie lakierem bezbarwnym powstanie mgła lakiernicza, rozpraszająca tak mocno światło, że momentami może być nic nie widać. Oświetlenie lakierni samochodowej powinno posiadać światło o barwie zbliżonej do światła dziennego ok. 4200K i posiadać natężenie co najmniej 750 lx.

Lampy hermetyczne

Lampy do kabin lakierniczych

Komora lakiernicza jest przestrzenią zamkniętą, pozbawioną dostępu światła dziennego. Dlatego konieczne jest wyposażenie jej w sztuczne źródło światła, które zapewni dobre warunki do pracy. Oświetlenie kabiny lakierniczej powinno być tak skonstruowane, aby podczas pracy lakiernik nie rzucał cienia na lakierowaną powierzchnię. Dlatego dobrym miejscem instalacji lamp są styki ścian z sufitem lub też montaż oświetlenia na ścianach w dwóch rzędach, górnym i dolnym. Pierwsze rozwiązanie daje duże nietężenie światła przy możliwie małej liczbie zainstalowanych świetlówek. Niestety poprzez fakt wysoko zainstalowanych świetlówek, może wystąpić problem z doświetleniem lakierowanych części podprogowych.

Zobacz więcej z kategorii

LAMPY PRZECIWWYBUCHOWEZobacz więcej

Zastosowanie dwóch rzędów świetlówek, czy lamp LED daje dobre rozproszenie światła i wysokie jego natężenie w kabinie. Wymaga jednak zastosowania większej liczby opraw, a tym samym zwiększa zużycie energii elektrycznej. Możemy jeszcze zdecydować się na rozwiązanie pośrednie. Możemy zainstalować lampy u góry w skosach i dodatkowo pionowo w narożnikach kabiny na poziomie podłogi. Rozwiązanie to da nam dobre natężenie światła w polu roboczym, natomiast lampy pionowe doświetlą lakierowane części podprogowe, a przy okazji nie spowodują rzucania cienia przez lakiernika na lakierowany element. Ilość lamp użytych do oświetlenia kabiny zależeć będzie już od rodzaju kabiny.

Lampy LED do lakierni

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu warsztatów i garaży

Jaka barwa światła do lakierni?

Aby zapewnić odpowiednią jasność kabiny lakierniczej, konieczne jest zastosowanie odpowiednio dużej liczby punktów świetlnych. W celu uniknięcia przekłamywania w odcieniach kolorów, światło w kabinie lakierniczej powinno być maksymalnie zbliżone do światła dziennego. Powinno to być światło o natężeniu minimum 1000lx. Istotna jest również barwa światła używanego w lakierni. Oprawy oświetleniowe do kabin lakierniczych powinny posiadać temperaturę barwową emitowanego światła maksymalnie zbliżona do neutralnej (4000K-4500K). Aby precyzyjnie ocenić dopasowanie koloru i jakość lakierowania, lampy kabiny lakierniczej powinny charakteryzować się bardzo dobrym współczynnikiem oddawania barw CRI>85Ra. Oprawy zastosowane w kabinie lakierniczej należy wybierać takie, które cechują się zwiększoną klasą szczelności, co powoduje, że są odporne na działanie rozpuszczalników. Cała instalacja elektryczne zasilająca oświetlenie powinna być ukryta we wnękach, znajdujących się w panelach obudowy. Zapewni to bezpieczeństwo podczas pracy, redukując ryzyko kontaktu z powstającymi w komorze niebezpiecznymi mieszaninami wybuchowymi.

Barwa światła do lakierni

Dowiedz się więcej na temat najważniejszych parametrów oświetleniowych

Oświetlenie LED w lakierni

Praca lakiernika wymaga doskonałego odbioru przez niego bodźców wzrokowych, rozróżniania kolorów i dobierania właściwych odcieni. Jest on swego rodzaju artystą malarzem. Bez dobrego oświetlenia, lakierowanie nie może być czynnością łatwą i bezproblemową. Wyposażając więc lakiernię czy komorę lakierniczą, nie lekceważmy spraw oświetleniowych. One bowiem wpłyną chyba w największym stopniu na jakość i łatwość wykonywanych prac lakierniczych.

Zobacz więcej z kategorii

OŚWIETLENIE AWARYJNEZobacz więcej

Idealnie dobrany lakier i pozbawiony wad efekt lakierowania elementów karoserii będzie finalną nagrodą odpowiedniego i przemyślanego wyposażenia oświetleniowego stanowiska pracy lakiernika samochodowego.

Lampy do lakierni

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 5 kwietnia 2020