Spis treści

Mieszkanie dla seniora – oświetlenie

Oświetlenie jest niezwykle istotne w każdym mieszkaniu – jeszcze większe znaczenie ma jednak w mieszkaniu seniora. Dobre oświetlenie nie tylko będzie pozytywnie wpływać na nastrój starszej osoby, ale przede wszystkim – może poprawić jej bezpieczeństwo. O czym zatem warto pamiętać, jeśli chodzi o oświetlenie w mieszkaniu seniora?

Oświetlenie mieszkania seniora

lampa-wiszaca-k-4897-z-serii-puertoLAMPA WISZĄCA K-4897 Z SERII PUERTOZobacz produkt
lampa-wiszaca-k-4966-z-serii-artonLAMPA WISZĄCA K-4966 Z SERII ARTONZobacz produkt
lampa-wiszaca-k-3409-z-serii-tiziLAMPA WISZĄCA K-3409 Z SERII TIZIZobacz produkt

Dobrze doświetlone pomieszczenia: podstawa w mieszkaniu seniora

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by w mieszkaniu znalazła się dostateczna ilość źródeł światła. Starsze osoby zazwyczaj widzą mniej wyraźnie i lepiej czują się w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Z tego względu najlepiej połączyć oświetlenie sufitowe np. z nowoczesnym oświetleniem ledowym (taśmami LED) czy z kinkietami. Jednocześnie warto zadbać o to, by klosze były półprzezroczyste – tak, by światło wydobywające się z lampy było mocniejsze. W łazience świetnie sprawdzą się natomiast klasyczne plafony. 

Sprawdź nasze wszystkie artykuły o oświetleniu domowych wnętrz

Inne światło w salonie czy w łazience, inne – w sypialni

Wiele osób starszych ma problemy z zasypianiem – z tego względu warto pamiętać, że oświetlenie w sypialni powinno być nieco inne niż np. w salonie czy łazience. Dobrze, jeśli nie będzie ono aż tak intensywne, a w dodatku będzie mieć ciepły kolor. Jednocześnie koniecznie należy zadbać o źródło światła w pobliżu łóżka – może być to np. kinkiet z włącznikiem, który senior będzie mógł nacisnąć nie wstając z łóżka. To niezwykle istotne, ponieważ starsze osoby, chcąc w nocy pójść np. do łazienki, powinny móc włączyć oświetlenie jeszcze przed wstaniem. 

Z kolei jeśli chodzi np. o łazienkę czy kuchnię, warto postawić na jasne światło o nieco chłodniejszej barwie. Ze względu na wyższe ryzyko ewentualnego poślizgnięcia czy upadku oba pomieszczenia powinny być najlepiej oświetlonymi pomieszczeniami w całym mieszkaniu. W łazience, oprócz oświetlenia sufitowego, warto postawić na dodatkowe kinkiety przy lustrze; natomiast w kuchni – na podświetlenie podwieszanych szafek i blatów. 

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Lampki z czujnikiem ruchu: nowoczesne rozwiązanie w mieszkaniu seniora

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „deweloperzy Elblągczy nawet „deweloperzy Olsztyn” nie należy spodziewać się rezultatów podobnych do innych, dużych miast – wszystko dlatego, że wiele nieco mniejszych miast w Polsce jest zamieszkiwana głównie przez osoby starsze. Nie oznacza to jednak, że seniorzy nie potrzebują nowoczesnych rozwiązań – wręcz przeciwnie. Do takich, zwłaszcza w kontekście oświetlenia, należą lampki z czujnikiem ruchu. Warto pomyśleć o ich zamontowaniu przede wszystkim w takich miejscach jak toaleta czy przedpokój – tak, by senior nie musiał szukać włącznika wchodząc do danego pomieszczenia, zwłaszcza, gdy będzie poruszał się po mieszkaniu w nocy. 

Podsumowując – oświetlenie w mieszkaniu seniora warto zaplanować, mając na uwadze pewne ograniczenia i słabości organizmu występujące często u osób starszych. Oprócz tego należy też pamiętać o tym, że oświetlenie pełni w mieszkaniu seniora dodatkową funkcję – ma bowiem wpływ na jego bezpieczeństwo.  

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 25 lutego 2022