Spis treści

Rodzaje UPS – typy oraz ich zastosowanie

Zasilacz awaryjny UPS (uninterruptible power supply), czyli zasilacz bezprzerwowy jest to urządzenie, które gwarantuje nieprzerwane działanie wszystkich urządzeń do niego podłączonych. W przypadku nagłego zaniku napięcia w sieci energetycznej zasilacz UPS automatycznie przełączy źródło zasilania z sieciowego na bateryjny. Zasilacz awaryjny UPS chroni także podłączone urządzenia przed niespodziewanymi wahaniami napięcia. Nagłe skoki napięcia czy przepięcia nie będą groźne dla sprzętu podłączonego do zasilania za pomocą zasilacza UPS. Zasilacz UPS awaryjny jest więc bardzo przydatnym urządzeniem, a w niektórych przypadkach nawet urządzeniem niezbędnym do zastosowania przy funkcjonowaniu różnych urządzeń .Jakie są rodzaje UPS? Dostępnych mamy wiele rodzajów i typów zasilaczy służących do określonych zastosowań. Najprostszym zasilaczem jest zasilacz UPS do domu, który doskonale potrafi zabezpieczyć wszelkiego rodzaju urządzenia domowe. Najbardziej skomplikowanym zasilaczem z kolei jest zasilacz UPS przemysłowy. Taki zasilacz potrafi zabezpieczyć najpoważniejsze urządzenia w różnego rodzaju obiektach komercyjnych, produkcyjnych czy użyteczności publicznej.

Szukasz UPS?

Rodzaje zasilaczy UPS

Zasilacz UPS do domu zabezpieczy funkcjonowanie wszelkich urządzeń komputerowych, sprzętu RTV oraz AGD. Najprostszym UPS-em jest zasilacz UPS do routera. Zagwarantuje on funkcjonowanie prostych urządzeń elektronicznych oraz stałego dostęp do Internetu w przypadku braku prądu. Umożliwi także podładowanie za pomocą kabla USB telefonu, tabletu itp. Zasilacz UPS do komputera uchroni komputer wraz z wszystkimi jego urządzeniami peryferyjnymi. Komputer jest bardzo wrażliwym urządzeniem. Nagły zanik napięcia lub jego skoki mogą powodować poważne uszkodzenia, a także utratę posiadanych na nim danych. Kolejnym rodzajem zasilacza UPS do domu jest zasilacz UPS do pieca. Zasilacz taki zabezpiecza nieprzerwaną pracę pieca CO, kotła gazowego, kominka z płaszczem wodnym i innych rodzajów źródła ogrzewania. Wiadomo, jak niekomfortowy może być brak ogrzewania, gdy na dworze panują minusowe temperatury. Zasilacz UPS uchroni nas przed taką sytuacją, podtrzymując działanie pompy CO, podajnika, sterowników pieca i całego pozostałego osprzętu pieca. Brak prądu nawet przez dłuższy czas, nie spowoduje zatrzymania pracy instalacji grzewczej, jeśli włączymy w nią zasilacz awaryjny UPS. Zasilacz awaryjny UPS w domu warto zastosować także do podłączenia różnego rodzaju urządzeń automatyki domowej, instalacji alarmowej, monitoringu zewnętrznego itp.

uPS router

Zasilacze UPS – jakie rodzaje?

Zasilacze UPS są urządzeniami przydatnymi w domu, jednak w obiektach komercyjnych i przemysłowych są niejednokrotnie warunkiem koniecznym poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania różnego rodzaju sprzętu. Zasilacz UPS do serwera na przykład jest nieodzownym elementem wyposażenia każdej dużej serwerowni. Znajdzie jednak zastosowanie także do zabezpieczenia pracy małych serwerów w wielu firmach, biurach i urzędach. Zasilacz UPS przemysłowy wykorzystyjemy w różnego rodzaju obiektach różnych branż. Wszelkie zakłady produkcyjne wymagają podtrzymania pracy urządzeń w sytuacjach awaryjnych. Zasilacze UPS przemysłowe służą również do zabezpieczenia pracy urządzeń medycznych. Dzięki zasilaczom UPS możliwa jest pewna i stała praca sprzętu ratującego zdrowie i życie ludzkie. Zasilacze UPS o przeznaczeniu przemysłowym wykorzystuje się również do instalacji oświetlenia awaryjnego, alarmowych, monitoringu, podtrzymania pracy kas fiskalnych i wielu innych. Wykorzystując dodatkowy akumulator AGM połączony z zasilaczem, jesteśmy w stanie zdecydowanie zwiększyć możliwości systemu awaryjnego i wydłużenie czasu podtrzymania. W przypadku potrzeby podłączenia wielu urządzeń o dużym zapotrzebowaniu prądowym, z pomocą przychodzi zasilacz UPS rack. Zasilacze rack to zasilacze, które zamontujemy w szafie rack. Mamy możliwość instalacji większej ilości zasilaczy UPS w szafie rack 19 cali. Możemy w niej zainstalować również dodatkowe kasety bateryjne czy chłodzenie. Dzięki temu uzyskujemy potężne narzędzie podtrzymujące i stabilizujące napięcie zaawansowanych urządzeń różnego przeznaczenia.

UPS rack - rodzaje ups

UPS rack – rodzaje ups

 

Typy zasilaczy UPS

Podstawowym rozgraniczeniem typów zasilaczy UPS jest podział ze względu na sposób ich działania. Zasilacze awaryjne UPS dzielimy na:

  • zasilacze off-line,
  • zasilacze line-interactive,
  • zasilacze online.

Zasilacz awaryjny UPS typu off-line to najprostszy rodzaj zasilacza. Urządzenia podłączone do zasilacza offline są bezpośrednio podłączone do sieci energetycznej. Dopiero w sytuacji awaryjnej zasilacz przełącza źródło zasilania z sieciowego na bateryjne. Zaletami zasilaczy offline jest prosta konstrukcja oraz niski koszt zakupu takiego zasilacza. Wadami z kolei jest stosunkowo długi czas przełączania zasilania na bateryjne oraz brak ochrony przed skutkami wahań napięcia w sieci. Zasilacz offline nie uchroni sprzętu choćby przed nagłymi przepięciami w sieci.

Zasilacz UPS

Bardziej zaawansowanym rodzajem zasilacza offline jest zasilacz UPS line-inteactive. Jest to zasilacz wyposażony w przetwornik napięcia. Stabilizuje on prąd płynący w sieci energetycznej. Zasilacz line-interactive jest więc w stanie uchronić podłączone urządzenia przed niekorzystnym wpływem różnego rodzaju niestabilności prądowej w sieci. Zasilacze line-interactive najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczenia pracy urządzeń biurowych, komputerów, małych serwerów w firmach i domach.

Zasilacz rack

Zasilacz UPS online

Najbardziej zaawansowanym rodzajem zasilacza jest zasilacz online. Zasilacz awaryjny online to zasilacz, który całkowicie izoluje podłączone urządzenia od prądu płynącego w sieci. Są one na stałe podłączone do zasilacza. Zasilacz UPS zasila je ustabilizowanym prądem z akumulatora, a ten z kolei jest ciągle podłączony do sieci. Zasilanie sieciowe jest jedynie odpowiedzialne za utrzymanie stałego, wysokiego poziomu naładowania akumulatora. Zaletami zasilaczy online jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa podłączonych urządzeń, całkowite ich odizolowanie od zakłóceń w sieci oraz brak opóźnień przy przełączeniu na pracę bateryjną w przypadku zaników zasilania w sieci. Wadą jest niestety wysoki koszt instalacji takich zasilaczy, szybsze zużywanie akumulatorów, wydzielanie ciepłą przez pracujący zasilacz i stały pobór prądu, nawet w chwilach, kiedy nie działa on awaryjnie.

Zasilacz UPS

 

Tani zasilacz UPS

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zasilaczy pochodzących od różnych producentów. Można znaleźć także tani zasilacz UPS, który pochodzi od niewiadomego producenta z Chin, a sprzedawany jest przez sprzedawcę, którego główną ofertą są np. artykuły biurowe. Taki zasilacz UPS może kusić niską ceną oraz dobrymi parametrami, podawanymi w jego ofercie. Oferty tego typu mogą kryć za sobą jednak wiele niebezpieczeństw. Po pierwsze rzeczywiste parametry mogą okazać się dalekie od tych deklarowanych przez sprzedawcę. Brak doświadczenia sprzedawcy uniemożliwi profesjonalne doradztwo i pomoc przy doborze zasilacza. Częstym przypadkiem są problemy z uzyskaniem świadczeń gwarancyjnych na tego typu produkty oraz pomocą techniczną i serwisowaniem.

Zasialcz UPS

 

Jaki zasilacz UPS wybrać?

Dlatego zdecydowanie doradzamy wybór zasilaczy renomowanych marek, pochodzących od sprzedawców z ugruntowaną pozycją na rynku. Tylko taki zakup gwarantuje zgodność parametrów deklarowanych z rzeczywistymi oraz pewność otrzymania wysokiej jakości zasilacza. Taki wybór produktu oraz dostawcy umożliwi również skorzystanie z profesjonalnej pomocy przy doborze rozwiązań odpowiednich dla danej sytuacji. Mamy także pewność, że gwarancja nie będzie fikcją, a części i akcesoria do zasilacza będą zawsze dostępne, umożliwiając nam serwis i rozbudowę instalacji awaryjnej. Profesjonalny sprzedawca zapewni także doskonałą obsługę przedsprzedażową i posprzedażową.

Sprawdź także jaki akumulator sprawdzi się w przypadku Twojego zasilacza UPS

Ochrona wartościowych urządzeń wymaga dobrych, profesjonalnych rozwiązań, a oszczędności poczynione na instalacji awaryjnej mogą okazać się kosztowne w przyszłości. Sklep internetowy smd-led.pl oferuje Państwu zasilacze awaryjne UPS renomowanej firmy IPS, pomoc przy wyborze odpowiedniego dla Państwa rozwiązania i pełne wsparcie techniczne gwarancyjne i pogwarancyjne. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z nami drogą telefoniczną lub mailową w przypadku pojawiających się pytań i wątpliwości.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 11 marca 2021